Czytaj z dzieckiem - akcja czytelniczaDlaczego warto czytać dziecku?

Czy wiecie, że 20 minut wspólnego czytania każdego dnia daje w sumie milion słów, które Wasze dziecko usłyszy rocznie? Czy wiecie, że warto czytać na głos już w okresie ciąży, a potem od pierwszych chwil życia dziecka? Czasem wydaje nam się to nielogiczne - w końcu maluch jeszcze niczego nie rozumie, prawda? Za to umie odczytywać emocje i rozpoznawać głosy bliskich mu osób, a jego mózg rozwija się w niesamowitym tempie. Jeżeli poświęcisz codziennie trochę czasu na wspólne czytanie, pozwoli Ci to zbudować bliskość z dzieckiem i spędzić z nim czas w sposób ciekawy i rozwojowy.

Jakie książki wybrać?

Na początek najlepsze będą grube książeczki kontrastowe, na które maluch będzie każdego dnia spoglądał. Do czytania warto zainwestować w zbiory rymowanek i wierszyków, które dzięki regularnemu rytmowi łatwiej wpadają w ucho, a przez to wydadzą się dziecku atrakcyjniejsze. Z czasem warto dokupić książeczki obrazkowe, a potem zbiory baśni i krótkie książki służące do nauki czytania.

Na blogu znajdziecie bardzo dużo recenzji książek i książeczek dla dzieci. Podzieliłam je według kategorii wiekowych, żeby łatwiej było Wam się w nich odnaleźć.

Dla dzieci 0+Dla dzieci 3+Dla dzieci 6+Dobre w każdym wiekuDla rodzicówProblem z wyborem książki?

Jeżeli szukasz książki na prezent dla dziecka - własnego lub cudzego; jeżeli nie wiesz, jakie książki wybrać na początek; jeżeli szukasz sprawdzonych tytułów albo po prostu potrzebujesz porady w temacie wyboru literatury dla malucha czy nastolatka - napisz do mnie. Chętnie doradzę i podzielę się swoimi doświadczeniami.

Mój mail: klaudynamaciag@gmail.com


10 komentarzy

 1. Gorzej, jak podopieczna jest tak rozbrykana, że nie może usiedzieć choćby 5 minut w miejscu. Nie wspomnę już o głośnym czytaniu jej, kiedy na siłę przewraca strony :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, skądś to znam :) Rzadko udaje nam się doczytać stronę do końca, bo łobuz już przerzuca dalej :)

   Usuń
 2. Świetny post i na pewno mi się przyda:)

  OdpowiedzUsuń
 3. brzmi swietnie sporo tytulow do wybrania widze zes ekspertka :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie przygotowana zakładka. Podrzuciłam już link kilku koleżankom, które mają dzieci lub pracują z nimi. Na pewno im się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna lista! Chociaż nie wiem, czy dziękować, bo teraz kolejną wypłatę wydam na powiększenie dziecięcej biblioteczki :D

  Nie chcę spamować linkiem (pisałam kiedyś o książkach, które można czytać dziecku, żeby samemu się nie nudzić), więc tylko wspomnę o jednej serii, którą ja czytam dziecku i przy okazji sama jestem w niej od lat zakochana: Świat Dysku :) Nie jest to książka dla dzieci, jakby nie patrzeć, ale jednak dzieciom się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo ale super :) Znalazłam tutaj sporo ciekawych tytułów :) codziennik-kobiety.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne zestawy dla Małych Czytoholików. My też do nich należymy, więc na pewno zapoznam się z kilkoma pozycjami! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post :) Ja jestem za tym, aby promować czytanie dziecku od pierwszych dni życia :) My uwielbiamy czytać i nie ma dnia bez książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak wiesz, czytamy z Jasiem od czasów, kiedy był w moim brzuchu. Dzień bez przeczytania kilku stron, to dzień stracony. :)

  OdpowiedzUsuń