31 stycznia 2017

Wpis urodzinowy: co powiedziałabym nastoletniej sobie?

birthday cake

Mam wrażenie, że dopiero co świętowałam swoje dwudzieste ósme urodziny, tymczasem znów kończy się styczeń i znów zdmuchuję dodatkową świeczkę na torcie. Jako dziecko uważałam, że ludzie dobiegający trzydziestki są strasznie starzy, stateczni, mają trójkę dzieci i poukładane życie. Dziś widzę, że dziecięce wizje mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wciąż czuję się jak nastolatka i niby założyłam rodzinę, ale do stateczności i stabilizacji jeszcze mi daleko.

30 stycznia 2017

Książka, która zainspiruje Cię do tego, byś stał się lepszym liderem

być liderem alex ferguson
Wydawnictwo: SQNRok wydania: 2016 • Stron: 387

Jeżeli autorem książki jest osoba nierozerwalnie związana z jakąś dziedziną, w tym przypadku - piłką nożną - wielu czytelników z góry zakłada, że nie będzie to pozycja dla nich. Tymczasem o ile może tak być w przypadku np. biografii sportowców, o tyle w przypadku tej książki rzecz ma się zgoła inaczej. Sir Alex Ferguson występuje tutaj w roli nie tyle specjalisty od sportu, co przede wszystkim - lidera, myśliciela, człowieka, który zbudował potęgę gigantycznego przedsiębiorstwa, dla którego pracował przez niemal 30 lat.

Dlatego nawet jeśli kompletnie nie interesuje Cię piłka, ale za to prowadzisz biznes, jesteś nauczycielem, marzysz o własnej firmie - dowiesz się od tego wielkiego człowieka, co kryje się za sukcesami największych ludzi świata biznesu, sportu czy polityki.

29 stycznia 2017

Językowe łowy Kreatywy - miesiąc z francuskim

Językowe łowy Kreatywy

Ci z Was, którzy śledzą moje językowe poczynania, na pewno pamiętają, że miesiąc temu ruszyła na blogu akcja Językowe łowy Kreatywy. Mówiąc krótko: chodzi o to, że szukam nowego języka do nauki, po tym jak stałymi elementami mojego życia zostały tylko angielski oraz esperanto. Pierwszym językiem, z jakim miałam się zapoznać był język francuski.

Dziś opowiem Wam o moich wrażeniach z nauki i o tym, dlaczego nie polubiłam się z francuskim, ale nabrałam do niego odrobiny sympatii.

27 stycznia 2017

Najlepsze seriale do nauki języka angielskiego - jak je znaleźć i jak się dzięki nim uczyć, co oglądać i gdzie

popcorn

Jeżeli interesujecie się nauką języków obcych, dobrze wiecie, że jedną z najczęściej powtarzanych rad jest: "przyswajaj język naturalnie, otaczaj się nim, żyj nim". Są na to sposoby nudne i żmudne (aczkolwiek niezbędne), są i przyjemne i miłe (często pomijane). Dziś będę robić Wam dobrze i opowiem o tej drugiej grupie, polecając kilkanaście sprawdzonych seriali, które pozwolą Wam z przyjemnością chłonąć język angielski. Podpowiem Wam także, jak w ogóle znaleźć odpowiedni serial dla siebie i jak uczyć się za pomocą obcojęzycznych produkcji.

26 stycznia 2017

Czytaj z Zosią #15

Czytaj z Zosią

W kolejnej odsłonie cyklu Czytaj z Zosią mamy dla Was jeden hit, jeden kit i dwie książeczki, które mówią. Przeczytajcie, jeśli chcecie znaleźć dla swoich pociech coś naprawdę superwartościowego i coś całkiem fajnego oraz jeśli chcecie wiedzieć, czego lepiej unikać. Zapraszamy!

25 stycznia 2017

SłowoStwory - doskonała gra słowna dla małych i dużych

SłowoStwory gra

Znacie SłowoStworki, fantastyczną grę słowną, stanowiącą karcianą wersję kultowej gry państwa-miasta? Dziś opowiem Wam o starszych braciach tamtych maluchów - o niesamowitych SłowoStworach! Zapraszam do lektury, jestem pewna, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

24 stycznia 2017

20 telewizyjno-kinowych faktów o mnie, czyli: jakim jestem widzem?

tv on demand kreatywa

Opowiadałam Wam już, jakim jestem czytelnikiem i obiecywałam wtedy, że opowiem też o tym, jak wygląda moje życie filmowo-telewizyjno-serialowe. Dlatego dziś możecie poznać 20 faktów o mnie, które odpowiedzą na pytanie, jakim widzem jest Kreatywa. Zapraszam do lektury!

23 stycznia 2017

Ostatnio znów... śnił mi się raj - opowieść o tym, że można zaznać ukojenia w słowach i dźwiękach

Śnił mi się raj Ilona Sojda

Kiedy kilka miesięcy temu wsparłam projekt Debiutancka płyta Ilony Sojdy, wiedziałam, że akcja zakończy się sukcesem i że nie będziemy musieli długo czekać aż wymarzony album młodej artystki ujrzy światło dzienne. Odkąd otrzymałam finalny egzemplarz przesłuchuję płytę w kółko i wciąż odkrywam na niej coś nowego.

21 stycznia 2017

O tym, co nam Michalina Wisłocka po sobie pozostawiła - wrażenia z lektury wznowienia kultowej "Sztuki kochania"

nowa Sztuka kochania Michalina Wisłocka
Wydawnictwo:  AgoraRok wydania: 2016 • Stron: 384

Nie było chyba w Polsce lat '70 bardziej kontrowersyjnej książki od Sztuki kochania, która okazała się niebywałym sukcesem wydawniczym i szybko zyskała miano kultowej. Dzieło życia Michaliny Wisłockiej - słynnej ginekolog i seksuolog - zostało właśnie wznowione, by przemówić do młodych pokoleń, które nie miały szansy zetknąć się z tą książką wtedy, gdy na jej punkcie zapanowało ogólnonarodowe szaleństwo. Elegancka, subtelna okładka i rozbudowana zawartość powinny przyciągnąć uwagę czytelników, tym bardziej, że zawartość poradnika w zaledwie niewielkim stopniu się zestarzała.

20 stycznia 2017

O tym, dlaczego mąż nie pomaga mi ani w domu, ani przy dziecku i o tym, dlaczego nawet niepracujące matki potrzebują chwili luzu

pranie i oranie

Tytuł nie kłamie. Mąż mi nie pomaga. Pomyślicie, że się żalę? Nic bardziej mylnego. Uważam, że tak właśnie powinno to wyglądać w normalnej rodzinie, w normalnym domu. Facet ma pomagać w zamiataniu, zmywaniu albo karmieniu dziecka? A niby po co i dlaczego?

19 stycznia 2017

Powrót do dziecięcych lat - "Pollyanna" Eleanor H. Porter czytana w oryginale [ze słownikiem]

Pollyanna [ze słownikiem]
Wydawnictwo: [ze słownikiem]Rok wydania: 2016 • Stron: 380

O tym, że w dzieciństwie kochałam Pollyannę mogliście przeczytać we wpisie Książki, w które zaczytywałam się jako dziecko. To, że szalenie istotna jest dla mnie nauka angielskiego, wiecie, jeśli śledzicie Kącik Językowy. Na pewno więc nie zdziwi Was moje zainteresowanie Pollyanną w nowym wydaniu - wydaniu w języku angielskim z dodanym słownikiem angielsko-polskim. Dzięki temu mogę Wam dziś opowiedzieć o strukturze książek wydawnictwa [ze słownikiem] oraz o tym, czy powieść Eleanor H. Porter - w przeciwieństwie do Astrid Lindgren i jej Pippi Pończoszanki - przetrwała próbę czasu.

18 stycznia 2017

O tym, jak Nicholas Sparks zabrał mnie na bezpieczną przystań...

bezpieczna przystań nicholas sparks
Wydawnictwo: AlbatrosRok wydania: 2014 • Stron: 474

Lubię Sparksa, wiecie? Może nie należy do ścisłego grona moich ulubionych autorów, ale jest dla mnie pewniakiem, kiedy szukam słodko-gorzkiej literatury, która ma za zadanie napełnić serce ciepłem i oderwać od galopu myśli pędzących w głowie. Sięgnęłam po Bezpieczną przystań w wersji audio, ale w połowie słuchania byłam tak przejęta tym, co zdarzy się dalej, że resztę historii doczytałam na czytniku. Bo chociaż Krzysztof Gosztyła to bardzo dobry lektor, przesłuchanie audiobooka zajmuje 4x więcej czasu niż przeczytanie książki. A ja nie mogłam dłużej czekać!

15 stycznia 2017

"Gdybym mógł prosić o śmierć, to o zwyczajną. Nie czarnobylską"

Czarnobylska modlitwa. Kroniki przyszłości
Wydawnictwo: CzarneRok wydania: 2012 • Stron: 417

Kiedy kilka tygodni temu natrafiłam na recenzję Czarnobylskiej modlitwy u Kasi z bloga Kącik z książką, wiedziałam, że muszę wreszcie zapoznać się z twórczością niezwykle cenionej w Polsce Noblistki - pochodzącej z Białorusi Swietłany Aleksijewicz. Reportaż czarnobylski skusił mnie od razu, bo od kilku lat interesuję się działalnością ekipy Napromieniowani.pl i coraz intensywniej zgłębiam temat katastrofy elektrowni jądrowej z kwietnia 1986 roku oraz tego, jakie przyniosła ona skutki. Nie przypuszczałam nawet, że reportaż Aleksijewicz tak brutalnie otworzy mi oczy i tak mocno wedrze się do mojego umysłu...

13 stycznia 2017

Dlaczego młode matki kochają centra handlowe - czyli parę słów o książce laureatki Paszportów "Polityki"

jak pokochać centra handlowe
Wydawnictwo: Wielka LiteraRok wydania: 2016 • Stron: 287  

Ależ mnie ta książka wkurzyła!

Naprawdę. Odkąd wczoraj do niej przysiadłam chodzę nabuzowana, rzucam gniewne spojrzenia i zaciskam mocno zęby. Taka to jest wkurzająca książka!

11 stycznia 2017

O dziewczynie, którą kiedyś kochałeś...

Dziewczyna, którą kochałeś Jojo Moyes
Wydawnictwo: Między słowami • Rok wydania: 2017 • Stron: 544  

Fakt, iż Jojo Moyes mocno zawiodła mnie powieścią Kiedy odszedłeś, nie zmienia tego, że wciąż pozostaje ona jedną z moich ulubionych pisarek, po tym jak przed laty zachwyciła mnie Zanim się pojawiłeś, a potem Razem będzie lepiej jej autorstwa. Mało która autorka jest w stanie przyciągnąć mnie do książki na dziesięć godzin nieustannego czytania - jej się to udało. Znów.

I - och! - jakże piękne to było czytanie!

10 stycznia 2017

Jak wygląda życie z progenią?

progenia

Jeślibym miała zgromadzić jakieś statystyki dotyczące tematów, jakie poruszacie w mailach wysyłanych do mnie, kwestia mojego wyglądu i radzenia sobie z poważną wadą zgryzu jest jedną z najczęściej poruszanych. Bo choć z jednej strony wydaje się to błahostką - ot, niedoskonałość, jakich wiele, to tak naprawdę progenia nie tylko wywołuje ciekawskie spojrzenia i krzywe teksty otoczenia, ale również w codziennym egzystowaniu jest straszną - za przeproszeniem - suką. Dlaczego? Pomyślmy...

9 stycznia 2017

Czego nauczyłam się od Fridy Kahlo z powieści inspirowanej jej losami?

Frida Bárbara Mujica
Wydawnictwo: MarginesyRok wydania: 2015 • Stron: 448

Z czym kojarzyłam Fridę Kahlo przed sięgnięciem po powieść Bárbary Mujicy? Z poruszającymi autoportretami, z kalectwem, ze słynnym wypadkiem, w którym poręcz przebiła jej miednicę. Z moją artystycznie uzdolnioną koleżanką Elą, która od zawsze miała we Fridzie swoją idolkę. Z "dyskusyjną" urodą, lekkim wąsikiem i ogromnymi brwiami. Kim jest dla mnie Frida Kahlo, teraz, po bliższym poznaniu jej biografii? Kimś, od kogo odebrałam cenną lekcję życia.

5 stycznia 2017

Goodreads, najlepszy zakątek dla książkolubnych - jak z niego korzystać i co to w ogóle za miejsce

goodreads recenzja

Są miejsca, które mole książkowe powinny znać. Szczególnie, jeśli czytają dużo, lubią dyskutować o literaturze, chcą katalogować swoje zbiory i prowadzić książkowe spisy. Takich miejsc w sieci jest całkiem niemało, natomiast jeszcze nie znalazłam takiego, który przebijałby stronę goodreads.com. Dlaczego? Bardzo chętnie Wam o tym opowiem.

3 stycznia 2017

KKD#25: O zdrajcach, co ebooki czytają i tych prawdziwych czytelnikach, co wierni papierowi pozostają

latające książki

Spośród wielu jałowych dyskusji, jakie toczą ze sobą blogerzy książkowi i czytelnicy w ogóle, niezmiennie najzabawniejszą jest dla mnie ta, dotycząca wyższości książki papierowej nad elektroniczną. No, bo wiecie - to jest zdrada czytać te książki, co nie walą farbą drukarską, nie szeleszczą, nie zaginają się i nie są odpowiednio ciężkie. Prawdziwy miłośnik literatury jest wyznawcą papieru, a nie jakimś tam niewolnikiem nowych technologii!

2 stycznia 2017

Czytaj i baw się z Zosią #14 - pierwsze gry dla maluchów i książka, przy której się tańczy i śpiewa (po angielsku!)

Czytaj z Zosią

W czternastej odsłonie cyklu poświęconego czytaniu i zabawie z dzieckiem, opowiemy Wam z Zosią o samych fajnych tytułach - będzie książka, przy której się śpiewa i będą gry dla dwulatków. A wszystko to w towarzystwie radosnego Kapitana Nauki. Zapraszamy!

"Dziecko wspomnień" Steeny Holmes - książka o matczynej miłości i zawiłościach ludzkiego umysłu

Dziecko wspomnień Steena Holmes
Wydawnictwo: KobieceRok wydania: 2016 • Stron: 240

Gdyby nie recenzja Sylwii z bloga nieperfekcyjnie.pl, pewnie nigdy nie zwróciłabym uwagi na powieść nieznanej mi autorki Steeny Holmes. Okładka Dziecka wspomnień mignęła mi gdzieś na Legimi, ale zupełnie nie przykuła mojej uwagi, więc dopiero recenzja zaufanej osoby przekonała mnie do tego, że warto książce dać szansę. Pochłonęłam ją w kilka dni i nie mogłam przestać o niej rozmyślać, ale nie do końca spełniła ona moje oczekiwania.

A to zasługa jednej kwestii...

1 stycznia 2017

Kreatywne podsumowanie 2016 rokuChoć nie lubię robić tego, co wszyscy, akurat podsumowywanie mijającego roku uważam za dość ważne, szczególnie w blogosferze. Dlatego właśnie dziś opowiem Wam o najlepszych i najgorszych filmach, książkach i serialach minionego roku, przedstawię szczegółowe statystyki i ranking najlepszych wpisów z bloga. Zapraszam do lektury!