29 września 2016

[KSIĄŻKA] Stasi i dziecko, David Young

Stasi i dziecko, David Young
Wydawnictwo: MarginesyRok wydania: 2016 • Stron: 368

Miałam 19 lat, kiedy w miejscowym kinie studyjnym obejrzałam Życie na podsłuchu i po raz pierwszy - porażona i przerażona - zetknęłam się z działaniami Stasi - naczelnego organu bezpieczeństwa NRD. Od tamtej pory wracałam do tej historii wiele razy i zawsze pozostawałam pod tym samym, przeogromnym wrażeniem. Kiedy więc usłyszałam, że pojawi się w Polsce Stasi Child Davida Younga, powieść osadzona w podobnych realiach, nerwowo i z przejęciem wyczekiwałam premiery.

Thriller z porucznik Karin Müller nie zachwycił mnie aż tak bardzo, jak wspomniany film, ale to i tak kawał naprawdę dobrej literatury.

28 września 2016

[KSIĄŻKA] Jesienna miłość, Nicholas Sparks

Jesienna miłość Nicholas Sparks kolekcja albatros
Wydawnictwo: AlbatrosRok wydania: 2016 • Stron: 224

Choć czytałam Jesienną miłość już kilka razy, w pamięci utkwiły mi bardziej sceny z filmu Szkoła uczuć niż z książki, na podstawie której on powstał. Podczas lektury byłam więc stale zaskakiwana, mimo że ogólnie przecież wiedziałam, z jaką historią mam do czynienia. Mam wrażenie, że przy całej tej ckliwości charakterystycznej dla twórczości Sparksa, opowieść o losach Jamie i Landona ma w sobie coś wyjątkowego i przy każdym kolejnym czytaniu odkrywa przed czytelnikiem coś nowego.

Przede mną odkryła na pewno...

27 września 2016

[KSIĄŻKA] Fortuna i namiętności. Zemsta, Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Fortuna i namiętności. Zemsta, Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Wydawnictwo: Nasza KsięgarniaRok wydania: 2016 • Stron: 480 • Premiera: 28/09/2016

Półtora roku temu opowiadałam Wam o swoich wrażeniach z lektury powieści Fortuna i namiętności. Klątwa. Choć pod wieloma względami byłam Klątwą oczarowana, niektóre jej elementy mnie rozczarowały. Z pewną dozą niepewności podchodziłam więc do Zemsty, tymczasem okazało się, że wobec tej książki nie należało mieć żadnych obaw. Jest ona bowiem znakomita!

26 września 2016

Czytaj z Zosią #10

Czytaj z Zosią

W dziesiątej odsłonie cyklu "Czytaj z Zosią" przedstawię Wam trzy smakowite propozycje od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Dwie z nich to będą typowe książeczki dla nieco starszych dzieci, jedna z kolei stanowić powinna pozycję obowiązkową w każdym polskim domu, niezależnie od tego, czy się dzieci ma czy nie. Zapraszam do lektury!

24 września 2016

[SERIAL] The Fall, sezony 1-2

The Fall TV Series

Kiedy zdecydowałam się na obejrzenie Broadchurch, bardzo dobrej brytyjskiej produkcji kryminalnej, wiedziałam już, że następnym w kolejności serialem do obejrzenia będzie dla mnie polecany przez wszystkich The Fall - mroczny thriller z akcją osadzoną w Belfaście.

Nie zawiodłam się, chociaż jestem pewna, że można to było zrobić lepiej.

22 września 2016

Przegląd Czytelniczy #5 - książki Rainbow Rowell

Przegląd Czytelniczy Kreatywa

Dzisiejsze spotkanie z Przeglądem Czytelniczym dotyczyć będzie Rainbow Rowell - niezwykle popularnej autorki bestsellerowych powieści dla młodzieży. Miałam w ostatnim czasie okazję przeczytać dwie pozycje z jej dorobku - Eleonorę i Parka oraz Fangirl. Jedno z tych literackich spotkań było wspaniałym doświadczeniem, drugie - męczarnią. Jeżeli ciekawi Was, dlaczego tak się stało, zapraszam do piątego już Przeglądu Czytelniczego Kreatywy.

20 września 2016

[SERIAL] Broadchurch, sezon 1

Broadchurch logo

Ilekroć odkryję jakiś serial, okazuje się, że jestem trochę nie na czasie, bo wszyscy go już znają i szeroko komentują. Nie żałuję jednak, bo - jak głosi stara prawda - lepiej zrobić coś późno niż nie zrobić tego wcale. Cieszę się więc, że w trzy lata po premierze pierwszego odcinka odkryłam Broadchurch, bo to jeden z najlepszych dramatów kryminalnych, jakie w ogóle w życiu widziałam.

19 września 2016

Zosia poznaje świat #4

Zosia poznaje świat

Oto przed Wami czwarta już odsłona cyklu "Zosia poznaje świat", w którym opowiadamy o nowych ciekawych nabytkach Zośki. Dziś będzie zabawowo, ale i rozwojowo. Razem przyjrzymy się kolorowym zwierzętom, a także okrążymy glob i porozmawiamy o pieniądzach. Bawcie się dobrze!

18 września 2016

[SERIAL] Narcos, sezony 1-2

narcos serial plakat pablo escobar

Przy całej mojej niechęci do kina akcji - wystrzałów, pościgów i przemocy - zdumiewające jest to, że zakochałam się w serialu, który odznacza się prawdopodobnie największym rozlewem krwi w historii telewizji. Trupy można liczyć tu w setkach, jeśli nie w tysiącach, a huk wystrzałów towarzyszy przez 3/4 akcji. Mimo tego uważam, że jest to jeden z najlepszych i najmocniejszych seriali mojego życia i polecałabym jego obejrzenie każdemu, kto jeszcze nie wierzy, że seriale naprawdę warto oglądać.

16 września 2016

[KSIĄŻKA] Kobiety, Charles Bukowski

Wydawnictwo: Noir sur BlancRok wydania: 2014 • Stron: 400

Jeżeli literacką idolką współczesnych kobiet jest niejaka E L James, to Charles Bukowski mógłby być jej odpowiednikiem dla mężczyzn. Wszystkie te modne teraz erotyki, na czele ze słynnymi Pięćdziesięcioma twarzami Greya, w porównaniu do Kobiet wydają się być lekturami dla grzecznych dziewczynek. Dlatego panom polecałabym czytanie Bukowskiego. I paniom też, o ile wulgarność i dosadność nie robią na nich wrażenia.

15 września 2016

Top 10: filmy mojego dzieciństwa

top 10 kreatywa

Przygotowanie tego wpisu nie było wcale łatwe, bowiem kiedy zagłębiłam się w listę filmów, które oglądałam jako dziecko, odniosłam wrażenie, że nie robiłam nic innego, tylko siedziałam przed telewizorem (co jest oczywistą bzdurą). Mogłabym więc przygotować tutaj wpis zatytułowany "top 100", ale przeczyłoby to trochę zasadom, które sama ustaliłam, zatem - z bólem serca - wybrałam tylko najlepszą dziesiątkę, która najbardziej kojarzy mi się z dzieciństwem. Zapraszam na kolejną sentymentalną wycieczkę w przeszłość, prosto do lat dziewięćdziesiątych!

14 września 2016

Przegląd Czytelniczy #4 - porcja klasyki

Przegląd Czytelniczy Kreatywa

W czwartej odsłonie Przeglądu Czytelniczego opowiem Wam o dwóch wyjątkowych książkach, które zaliczyć można do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jedną z nich kochałam w dzieciństwie, drugą odkryłam dopiero teraz. Jedna wzruszyła mnie i zachwyciła, druga wzbudziła ogromny niesmak. Ciekawi jesteście, o jakich tytułach mowa? Jestem pewna, że je znacie...

11 września 2016

[KSIĄŻKA] Carte Blanche, Jacek Lusiński

Carte Blanche, Jacek Lusiński
Wydawnictwo: Axis MundiRok wydania: 2015 • Stron: 220

Historia Macieja Białka, nauczyciela z lubelskiego liceum, który przez kilka lat ukrywał utratę wzroku, obiegła cały kraj przed dwoma laty, kiedy to Jacek Lusiński postanowił napisać scenariusz filmowy oraz książkę na podstawie losów uwielbianego przez uczniów nauczyciela. Film, z Andrzejem Chyrą w roli głównej, cieszył się sporą popularnością wśród widzów, ale mam wrażenie, że o książce Lusińskiego mało kto słyszał. A szkoda, bo podobno kryje więcej niż film, a przy okazji zdecydowanie warta jest przeczytania.

7 września 2016

[GRA] Life is Strange

life is strange

Ci, którzy głoszą, że gry są głupie, bezwartościowe i tylko bez sensu zabijają czas, pewnie nigdy nie zetknęli się z Life is Strange. Spędziłam w życiu wiele długich godzin przed komputerem czy konsolą, ale nigdy nie zetknęłam się z produkcją tak wyjątkową, piękną, wzruszającą i bez reszty wciągającą.

Jeżeli choć trochę lubicie odprężyć się przy grach, koniecznie zainteresujcie się Life is Strange.

5 września 2016

[SERIAL] Stranger Things, sezon 1

stranger things logo

Jaki jest najgorętszy serialowy tytuł tego lata? Oczywiście Stranger Things od Netfliksa, o którym słyszeli już chyba wszyscy. Osiem odcinków pełnych przygód, napięcia i grozy, ze świetną obsadą aktorską i niesamowitym klimatem. Czy coś takiego można przegapić? Nie radzę!

4 września 2016

Na co zwrócić uwagę w jesiennej ramówce stacji telewizyjnych?

telewizja pilot

Jak zwykle o tej porze mam dla Was post z cyklu "analizujemy ramówkę popularnych stacji telewizyjnych". Opowiem Wam dziś o nowych serialach i programach oraz o kilku starych formatach, które znów wracają. Mam nadzieję, że spośród wielu różnorodnych propozycji znajdziecie coś w sam raz dla siebie.

2 września 2016

Czytaj z Zosią #9

Czytaj z Zosią

Oto przed Wami dziewiąta odsłona spotkań w biblioteczce Zosi. Tym razem zabierzemy Was do niezwykłego ogrodu, do barwnego świata samochodów oraz na wycieczkę pewnym hałaśliwym autobusem. Mam nadzieję, że będziecie bawić się doskonale i że odkryjecie dzięki nam kolejną porcję naprawdę wartych uwagi książeczek. Zapraszamy!