31 sierpnia 2016

Trening z Tiffany Rothe /aktualizacja/

FIT-Kreatywa

Ćwiczenia Tiffany Rothe bezwzględnie zawładnęły moim sercem! Kiedy swego czasu po raz pierwszy spróbowałam proponowanych zestawów, nie mogłam wyjść z podziwu, ileż pozytywnej energii ma w sobie ta kobieta. Jej ćwiczenia są różnorodne i ciekawe, nie da się przy nich nudzić. Sama Tiff ułożyła program na sześć dni (znajdziecie go tutaj), choć ja w pewnym momencie ów program zmodyfikowałam, kładąc nacisk na najbardziej przydatne i najbardziej lubiane przeze mnie treningi. Dziś opowiem Wam o tym więcej i liczę na to, że przekonam Was do ćwiczeń z Tiffany Rothe.

30 sierpnia 2016

Książki, w które zaczytywałam się jako dziecko

Co czytałam jako dziecko

Moim rodzicom mogę być wdzięczna za wiele rzeczy, ale jedną z najważniejszych jest to, że zaszczepili we mnie miłość do książek. Mam znajomych, którzy do dziś ukrywają się z tym, że czytają, bo ich rodzice krzywo na to patrzą. Moich tak naprawdę nie widywałam często z książkami w dłoni, ale sporo dobrej literatury w naszym domu było, a i do biblioteki byłam prowadzana za rękę od najmłodszych lat. W ten sposób zrodziła się we mnie miłość do literatury, która trwa do dziś. W maju opowiadałam Wam o książkach, w które zaczytywałam się jako nastolatka, a dziś zabieram Was w podróż do jeszcze dalszej przeszłości i opowiem o książkach mojego dzieciństwa. Niektóre z nich, jestem pewna, bardzo Was zaskoczą!

28 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Dobry początek, David Nicholls

Dobry początek, David Nicholls
Wydawnictwo: Wielka LiteraRok wydania: 2012 • Stron: 496

Choć lubię Davida Nichollsa, o istnieniu tej książki nie wiedziałam i trafiłam na nią zupełnym przypadkiem - szukając jakiegoś audiobooka dostępnego w abonamencie Legimi, który uprzyjemniłby mi nieco czas podczas gotowania, zmywania i innych nieszczególnie ciekawych zajęć domowych. Nie był to szczególnie trafny wybór i nie dziwię się wcale, że akurat o tej powieści Nichollsa nie mówi się zbyt wiele.

26 sierpnia 2016

100 książek, które każdy powinien przeczytać (według użytkowników Goodreads)

100 książek, które każdy powinien przeczytać

W ubiegłym roku książkowy gigant Goodreads opublikował listę stu książek, które każdy powinien przeczytać. Głosy oddawali użytkownicy, a efektem tego jest lista pełna różnorodnych tytułów - przede wszystkim literatury amerykańskiej, ale też europejskiej, klasyki i młodzieżówki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, każdy będzie też zaskoczony niektórymi wyborami użytkowników portalu.

Sprawdźcie, czy znacie wszystkie te książki! W oryginale znajdziecie listę na businessinsider.com.

25 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Siedem lat później, Dorota Wellman, Janusz L. Wiśniewski

Wydawnictwo: ZnakRok wydania: 2016 • Stron: 270

Przez takie książki któregoś dnia zbankrutuję. Z powodu cholernych zakładek indeksujących.

Wyobraźcie to sobie - spokojnie czytacie rozmowę dwojga bliskich sobie ludzi. Tu kiwacie głową z uznaniem, tam wzdychacie z przejęcia, gdzie indziej zaczynacie łykać własne łzy. Uświadamiacie sobie, że tych dwoje mówi tak ciekawie, tak mądrze i tak fascynująco, że przydałoby się to zachować na dłużej. Wyciągacie więc nowe pudełko zakładek, potem kolejne i w ten sposób obklejacie książkę w kilkudziesięciu miejscach (choć kusi, by robić to jeszcze częściej, jeszcze gęściej...). W efekcie otrzymujecie książkę niemal interaktywną, taką, która nie tylko wiele mówi o jej twórcach, ale też o Was. Te kolorowe oznaczenia z pewnością wiele by Wam o mnie powiedziały. Dlatego właśnie z nikim się tą książką nie podzielę. Chcę, żeby była osobista, żeby dawała mi poczucie, że gdzieś tam, na jednej płaszczyźnie, funkcjonuję w zamkniętym kręgu z Dorotą Wellman i Januszem Leonem Wiśniewskim - ludźmi, których niesamowicie cenię.

24 sierpnia 2016

Czytaj z Zosią #8

Czytaj z Zosią

Witajcie w ósmej odsłonie cyklu poświęconego książkom i książeczkom dla dzieci, z którymi zapoznajemy się wraz z Zosią. Dzisiejszy zestaw obejmuje trzy totalnie odmienne książki od wydawnictwa Nasza Księgarnia, na które koniecznie musicie zwrócić uwagę.

Zapraszamy!

23 sierpnia 2016

[SERIAL] Making a Murderer, sezon 1

Making a Murderer

Tą historią żył cały świat. Po osiemnastu latach spędzonych za kratkami po niesłusznym oskarżeniu o napaść, Amerykanin Steven Avery wyszedł na wolność, powrócił na łono rodziny, cieszył się życiem i walczył o gigantyczne odszkodowanie za poniesione krzywdy. Kiedy wydawało się, że jego życie się stabilizuje, kolejny raz został aresztowany i skazany za brutalne morderstwo, którego - jak twierdzi - nie popełnił. Historia zatoczyła koło, a widz może teraz przyjrzeć się jej w dziesięciogodzinnym serialu produkcji Netfliksa.

21 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Nieobecna, Agnieszka Olejnik

[KSIĄŻKA] Nieobecna, Agnieszka Olejnik
Wydawnictwo: Czwarta StronaRok wydania: 2016 • Stron: 444

Rzadko zdarza się, aby opis książki tak bardzo mnie zaintrygował. Nieobecna przedstawiana jest jako niebanalny kryminał, którego głównym motywem jest zamiana tożsamości pomiędzy bliźniaczkami i tajemnicza śmierć jednej z nich. Sięgnęłam po tę powieść niemal natychmiast po tym, jak pojawiła się w moim domu, zaczęłam się wciągać, a potem nadeszło szybkie otrzeźwienie. Ani to nie jest rasowy kryminał, ani dobra powieść. Ot, obyczajowy przeciętniaczek z nutą thrillera psychologicznego i elementami kryminału.

19 sierpnia 2016

[SERIAL] Mr. Robot, sezon 1

Mr. Robot

Publika krzyczy, że Mr. Robot to serialowy hit 2015 roku. Laureat dwóch Złotych Globów, Satelity i paru innych nagród. Serial kontrowersyjny, przytłaczający, inny niż wszystkie. Serial, który mnie zmiażdżył i który na długo pozostanie moim absolutnym ulubieńcem.

Dziś, po kilku miesiącach otrząsania się po zakończeniu pierwszego sezonu, opowiem Wam o nim w "paru" słowach.

18 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Kosogłos, Suzanne Collins

Kosogłos, Suzanne Collins okładka
Wydawnictwo: Media RodzinaRok wydania: 2010 • Stron: 376

Miałam słuszne przeczucia, żeby po lekturze Igrzysk śmierci oraz W pierścieniu ognia darować sobie Kosogłosa, jednak przez te lata uderzała we mnie myśl, że dobrze by było poznać wreszcie zakończenie tej historii.

No to poznałam.
I jestem załamana.

16 sierpnia 2016

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią (1-15/268)

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią

Kilka miesięcy temu powstała na blogu moja lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią, którą powoli zaczęłam realizować. Co jakiś czas piszecie do mnie z zapytaniami, jak idzie mi spełnianie jej postanowień, dlatego dzisiaj pragnę przedstawić Wam raport z moich działań. Od października wypełniłam 15 punktów z listy i dziś bardzo chętnie opowiem Wam o ich realizacji.

15 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Służące, Kathryn Stockett

Służące, Kathryn Stockett
Wydawnictwo: Media RodzinaRok wydania: 2010 • Stron: 581

Zdumiewające, że potrzebowałam aż pięciu lat, aby zmobilizować się do przeczytania Służących, których ekranizację (recenzja) tak bardzo pokochałam. Z jednej strony bałam się, że nagle przestanę lubić film, który zrobił na mnie takie wrażenie, a z drugiej - chciałam odrobinę go zapomnieć, żeby mieć więcej radości z lektury. I udało się! To była wspaniała literacka przygoda.

14 sierpnia 2016

[GRA] Kieszonkowy Bystrzak

Kieszonkowy Bystrzak gra

Przed Wami jedna z najfajniejszych, najprostszych i najprzyjemniejszych gier karcianych, z jakimi miałam kiedykolwiek do czynienia. Jej zasady kojarzą się ze SłowoStworkami (moja recenzja) i popularną w szkołach grą w państwa-miasta, ale zapewniam Was, że Bystrzak jest wyjątkowy i nie do znudzenia!

12 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Za wcześnie, Joanna Barnard

[KSIĄŻKA] Za wcześnie, Joanna Barnard
Wydawnictwo: Prószyński i S-kaRok wydania: 2016 • Stron: 352

Podobno jest to "kontrowersyjny i frapujący debiut", debiut "wspaniały", debiut "zapadający w pamięć". Ta. Co do ostatniego mogę się zgodzić - owszem, w pamięć zapada, ale w sensie negatywnym. Już wcześniej powinnam była wziąć pod uwagę ostrzeżenie z okładki, że jest to książka, która ma przemówić do miłośników tej szmirowatej Dziewczyny z pociągu. Uznałam to jednak za kolejną tanią zagrywkę marketingowców i olałam sprawę. A jednak, Za wcześnie to ta sama liga, co Dziewczyna z pociągu. Czyli coś na poziomie piłkarskiej okręgówki. Dodałabym tutaj określenie "dno", ale w ten sposób mogłabym obrazić środowisko piłkarskie, które sobie na to nie zasłużyło.

Zatem bez takich analogii, podsumuję krótko: na rynku pojawiła się kolejna tragiczna książka, którą reklamuje się jako zbliżoną chociażby do Zaginionej dziewczyny, co stanowi bolesne nadużycie i obraża panią Gillian Flynn.

10 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Jak stać się szczęśliwym człowiekiem, Ania Kęska

Jak stać się szczęśliwym człowiekiem, Ania Kęska
Rok wydania: 2013 • Stron: 106

Książkę Ani, autorki jednego z moich ulubionych blogów, aniamaluje.com, chciałam przeczytać już dawno temu, ale dopiero sprzyjające okoliczności, takie jak wykupienie abonamentu w Legimi, na to pozwoliły. Nie czekając na nowy czytnik (stary złom się dosłownie posypał), zabrałam się za lekturę od razu na smartfonie. Wspaniałe to było przeżycie, choć wiem, że będę musiała książkę przeczytać raz jeszcze, by spokojnie móc z nią pracować.

9 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Niezgodna. Trylogia Niezgodna, Veronica Roth

Niezgodna trylogia
Wydawnictwo: AmberRok wydania: 2016 • Stron: 334 (1040)

Uff, dawno nie mierzyłam się z żadną książką aż tyle czasu. Zaczęłam dobre dwa miesiące temu i przez tyle czasu przeczytałam jakieś 30 stron. Dwa dni temu się jednak zawzięłam i całą resztę pochłonęłam z wielkim zapałem. Choć mam wydanie trzytomowe, postanowiłam zacząć od Niezgodnej i chwilę od tej serii odpocząć, choć pewnie długo nie wytrzymam, bo w dyskusji pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami powieści Roth, ja stanę ramę w ramię z jej zwolennikami.

Choć, oczywiście, idealnie nie było.

8 sierpnia 2016

Czytaj (i baw się) z Zosią #7 - kolekcja "Pszczółka Maja"

Czytaj z Zosią

Pszczółka Maja była jedną z kultowych bohaterek mojego dzieciństwa, a dziś podbija serca kolejnego pokolenia dzieci - zarówno za sprawą serialu, jak i filmu, a także książek i książeczek, za które odpowiada wydawnictwo Egmont. Kilka elementów ich przebogatej kolekcji przedstawię dzisiaj wraz z patronką tego cyklu - Zosią.

5 sierpnia 2016

Zosia poznaje świat #3

Zosia poznaje świat

W trzeciej odsłonie cyklu "Zosia poznaje świat" zapraszamy Was do bajecznej podróży po Polsce i świecie. Razem z Zosią poznacie bliżej świat zwierząt, odkryjecie, jakimi drogami poruszał się Karol Darwin i zobaczycie, jak pięknie może wyglądać Polska. Zapraszamy!

4 sierpnia 2016

Książka jako prezent ślubny - co wybrać?Kwiaty nie są już szczególnie pożądanym prezentem ślubnym. Wielu przyszłych małżonków już na zaproszeniach zastrzega, że zamiast wiechciów, z którymi nie będą mieli co zrobić, uprzejmie proszą o wina, karmę dla zwierząt czy książki. W kwestii wina doradzić nie mogę, ale za to chętnie podpowiem Wam, jakie książki będą najlepsze zamiast kwiatów. Zapraszam!

3 sierpnia 2016

Przegląd Czytelniczy #3

Przegląd Czytelniczy Kreatywa

Trzecia odsłona Przeglądu Czytelniczego połączona będzie z jednym z Waszych ulubionych działów - Kącikiem Językowym. Mam dziś bowiem dla Was dwie wspaniałe pozycje książkowe dla wszystkich, którzy pragną rozwijać swój angielski. Będzie różnorodnie, ciekawie i bardzo edukacyjnie. Zapraszam!

1 sierpnia 2016

[KSIĄŻKA] Silver. Pierwsza księga snów, Kerstin Gier

Silver. Pierwsza księga snów, Kerstin Gier
Wydawnictwo: Media RodzinaRok wydania: 2016 • Stron: 416

Pamiętacie ranking najlepszych książek na lato 2016? Jedną z moich propozycji była nowa powieść Kerstin Gier, autorki bestsellerowej "Trylogii Czasu". Teraz, kiedy już ją przeczytałam, mogę potwierdzić, że zasłużenie znalazła się w rankingu, choć zdecydowanie nie jest to powieść, która przekona każdego.