29 kwietnia 2016

Najukochańsze piosenki lat '90

vintage radio

Dziś będzie wpis muzyczny. Bo tak mnie znów naszło, aby zasłuchiwać się w hity dzieciństwa, przypominać sobie Zielone Szkoły, szkolne dyskoteki i występy na festynach. Muzyka w latach '90 była nam wszystkim bardzo bliska, a ja do dziś z wielkim sentymentem wspominam ulubione piosenki. Dziś prezentuję Wam kilkanaście tych, które kocham najbardziej.

28 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Były sobie świnki trzy, Olga Rudnicka

Wydawnictwo: Prószyński i S-kaRok wydania: 2016 • Stron: 360

Lubię prozę Rudnickiej. Szczególnie jej komedie o zabarwieniu kryminalnym, które doskonale wpływają na mój nastrój i które proponuję każdemu, kto pyta mnie o polecenie lekkiej i niegłupiej rodzimej literatury. Najnowsza powieść w dorobku mojej rówieśniczki klimatem mocno skojarzyła mi się z doskonałą serią o przygodach pięciu rąbniętych Natalii, ale ostatecznie nie okazała się aż tak dobra.

27 kwietnia 2016

Najlepsze gry i aplikacje rozwojowe na komórkęPoczekalnia u lekarza, kolejka w markecie, dłużące się czekanie na spóźniający się tramwaj, podróż do szkoły i pracy - tyle chwil do zmarnowania, tyle chwil do wykorzystania! Można się denerwować, niecierpliwić, przeklinać pod nosem, wiercić stopą dziurę w chodniku, a można też zająć się czymś jednocześnie przyjemnym i pożytecznym. Ponieważ sama nie w każdych okolicznościach mogę czytać (pozdrawiam, chorobo lokomocyjna!), jakiś czas temu znalazłam dla siebie sporo alternatywnych zajęć - rywalizowanie z ludźmi z całego świata, układanie słów, kalkulowanie i ogólnie aktywizowanie mózgownicy. O niektórych z nich wspomniałam już w marcu zeszłego roku we wpisie 17 najlepszych darmowych gier i aplikacji na komórkę, ale dziś chciałam skupić się na konkretnym temacie - temacie rozwoju i treningu umysłu.

25 kwietnia 2016

[FILM] Deadpool, reż. T. Miller

Deadpool recenzja
Reżyseria T. Miller • Premiera: 2016 • Produkcja: Kanada, USA

Filmy o superbohaterach, choć są barwne i w jakiś sposób ekscytujące, często uznać można za sztampowe i nudne. Wszędzie ten sam schemat - dzielny superhero walczy ze złem, by chronić mieszkańców "swojego miasta", bronić kobiety i rodziny albo po prostu unicestwiać tych, którzy szkodzą Ameryce. Powaga musi zostać zachowana, schemat musi się zgadzać. Aż tu wyskakuje Deadpool - koleżka w czerwonym wdzianku, który śmieszy, wzbudza litość zamiast trwogi i po prostu cały ten schemat rozwala w pył. I ja to kupuję, serio.

[KSIĄŻKA] Niepewność przekleństwem kobiet, Helene Lerner

Niepewność przekleństwem kobiet, Helene Lerner
Wydawnictwo: PWNRok wydania: 2016 • Stron: 152

Choć mówi się, że kobiety są twórcze i zaradne, że doskonale radzą sobie w biznesie i potrafią łączyć pracę z obowiązkami domowymi, wciąż to mężczyźni zajmują więcej znaczących stanowisk - czy to w biznesie, czy w polityce. Za przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się m.in. kobiecą niepewność, wynikającą z błędnych przekonań na własny temat i określonego sposobu wychowania. Helene Lerner, pracująca jako doradca do spraw przywództwa i prowadząca szkolenia na ten temat, postanowiła rozłożyć problem na czynniki pierwsze i spróbować mu zaradzić.

Nie wiem jak Helene radzi sobie podczas swoich szkoleń, ale książka wyszła jej bardzo słaba.

24 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Lolo, Marta Szreder

Lolo Marta Szreder
Wydawnictwo: ZnakRok wydania: 2015 • Stron: 224

W latach sześćdziesiątych po ulicach Krakowa grasował bezwzględny "Wampir" polujący po zmroku na swoje ofiary. Jego historią podobno żył cały kraj. "Seryjny morderca, który stał się legendą" - głosi okładka. "Powieść Marty Szreder to zaskakujący portret zabójcy" - głosi opis. I rzeczywiście, zaskoczenie jest ogromne! Jak na taką legendę, jak na taką wielką osobowość, ten cały "Wampir" był tak pusty, beznamiętny i bezbarwny, że aż dziw, że chciano mu poświęcić książkę. Chyba że...? Chyba że to problem z Martą Szreder i jej beznadziejną pisaniną?

22 kwietnia 2016

[KSIĄŻKI] Seria Samodzielny, Zofia Stanecka

samo dzielny ksiazki
Wydawnictwo: EgmontRok wydania: 2016 • Stron: 32

Dziś opowiem Wam o dwóch książeczkach z serii Samodzielny autorstwa Zofii Staneckiej - Samo dzielny Wstaje sam oraz Samo dzielny Lepiej wie. Póki co seria liczy właśnie dwa tomy, ale mam wielką nadzieję, że będzie ich dużo, dużo więcej, bo Samo jest świetny, mówię Wam!

19 kwietnia 2016

Kreatywne Rekomendacje #20

kreatywne rekomendacje

Dwudziesta edycja rekomendacji stać będzie pod znakiem rozwoju, krytyki, podróży i kotów. Oprócz tego pojawią się przecudne tatuaże, wspaniałe blogerskie działania i niesamowite rysunki i zdjęcia. Zapraszam do przeglądania!

18 kwietnia 2016

[GRA] Tata miś

tata miś gra recenzja egmont

W kąciku z grami planszowymi przyszła dziś pora na pięknie prezentującą się propozycję dla całej rodziny - Tata Miś: Hop z kry na krę, która zainteresuje już najmłodsze dzieciaki, a i dorosłym dostarczy odrobiny przyjemności. Zapraszam do lektury!

17 kwietnia 2016

[FILM] Córki dancingu, reż. A. Smoczyńska

córki dancingu recenzja filmu
Reżyseria: A. Smoczyńska • Premiera: 2015 • Produkcja: Polska

Kiedy tylko zobaczyłam zwiastun Córek dancingu z pełnym przekonaniem mogłam wygłosić dwie teorie: "Polakom trudno będzie ten film zrozumieć i docenić" oraz "Kurde, ale to będzie dobre kino!". Nie pomyliłam się. Polakom przeszkadza nadmiar surrealizmu w surrealizmie i nadmiar muzyki w musicalu. Zastanawiam się zatem, czy to ze mną coś jest nie tak, czy może jednak z nimi? Bo wbrew wielu opiniom wyrażającym oburzenie, znużenie i niezrozumienie, ja dałam się pełnometrażowemu debiutowi Agnieszki Smoczyńskiej oczarować. W stu procentach!

15 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Marek Cieślak. Pół wieku na czarno, Marek Cieślak, Wojciech Koerber

pol wieku na czarno marek cieślak książka
Wydawnictwo: SQNRok wydania: 2016 • Stron: 352

Mój regał zarezerwowany dla książek sportowych pęka w szwach. W księgarniach tytułów sportowych nie brakuje. Fani piłki kopanej mogliby co tydzień sięgać po inną książkę, a i tak nie nadążyliby z czytaniem wszystkiego, co się na rynku ukazuje. W gorszym położeniu są miłośnicy "czarnego sportu" - im podrzuca się jakieś statystyczne ochłapy albo nic. A przecież spośród wszystkich sportów drużynowych to właśnie w żużlu Polska może poszczycić się największymi sukcesami na arenie międzynarodowej. I to właśnie w żużlu spotkać można tyle niesamowitych osobowości, że ich życiorysy mogłyby posłużyć za gotowy materiał do kilkudziesięciu ciekawych pozycji biograficznych. Kto wie, może po publikacji Pół wieku na czarno coś się zmieni i żużel zacznie być godnie traktowany w literaturze? Z pewnością wspomnienia Marka Cieślaka mogłyby godnie przetrzeć ten szlak...

14 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Czary-mary paluszkami, Dorota Krassowska

Wydawnictwo: SkrzatRok wydania: 2016 • Stron: 40

Jeżeli chcielibyście spędzić kreatywnie czas z młodszym rodzeństwem, małymi podopiecznymi albo własnymi dziećmi, jedną z ciekawszych propozycji jest nauka malowania palcami. I choć sprawa jest prosta - wystarczy sięgnąć po farby i przelewać na papier, co nam wyobraźnia przyniesie, warto zapoznać się z gotowymi propozycjami, które podpowiadają, jak w łatwy sposób stworzyć coś naprawdę niezwykłego - smoka, ważkę, rybkę czy motyla. Czary-mary paluszkami to właśnie taka cudowna książeczka pełna gotowych rozwiązań, które mogą posłużyć za wzór lub inspirację.

12 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Mówiąc inaczej, Paulina Mikuła

mowiac inaczej paulina mikula okladka ksiazki
Wydawnictwo: Flow Books • Rok wydania: 2016 • Stron: 285

Pamiętacie mój ranking najlepszych kanałów na YouTube? Jednym z moich typów był kanał Pauliny Mikuły, Mówiąc Inaczej. Bardzo ucieszyła mnie wieść, że koleżanka po fachu napisała książkę poświęconą poprawnej polszczyźnie, dlatego też z wielką ekscytacją zabrałam się za lekturę, zaraz po tym, jak otrzymałam przesyłkę. Potem spędziłam z Mówiąc inaczej wspaniałe godziny, śmiejąc się i potakując z uznaniem. No, tak to można poszerzać polonistyczną wiedzę!

[FILM] Mustang, reż. Deniz G. Ergüven

mustang recenzja filmu
Reżyseria: Deniz G. Ergüven • Premiera: 2015 • Produkcja: Francja, Niemcy, Turcja, Katar

Nominowany do Oscara, nagrodzony czterema Cezarami i kilkoma innymi prestiżowymi statuetkami. Prawdziwe oblicze Turcji, prawda o młodości. Urocze, poruszające i bolesne kino, które wgniata w fotel i nawet na minutę nie pozwala oderwać wzroku od ekranu.

Pokochałam Mustanga całą sobą i Wam również polecam obejrzenie.

10 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa, Rafał Klimczak

poznaje swiat i kropka okladka
Wydawnictwo: SkrzatRok wydania: 2016 • Stron: 96

Wiecie, jakie książki dla dzieci lubię najbardziej? Takie, które mają jakiś dodatkowy walor i pozwalają nie tylko dawać młodym czytelnikom radość i przyjemność z lektury, ale również oferują coś więcej - wiedzę, ciekawe ujęcie tematu, pobudzenie wyobraźni. Poznaję świat i kropka! jest właśnie jedną z takich książek - bawi i uczy, a do tego jeszcze cieszy oko. Połączenie idealne!

8 kwietnia 2016

Kreatywne Rekomendacje #19

kreatywne rekomendacje

To już dziewiętnasty raz, kiedy prezentuję dla Was inspirujące rekomendacje pełne pięknych zdjęć, interesujących nagrań i ciekawych artykułów do przeczytania. Dziś będzie trochę zabawnie i trochę poważnie - czyli dla każdego coś miłego. Zapraszam!

7 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Klątwa gruzińskiego tortu, Maciej Jastrzębski

Wydawnictwo: EditioRok wydania: 2014 • Stron: 352

Moja kolejna przygoda z literacką opowieścią o Gruzji - niezwykłym miejscu, o odwiedzeniu którego marzę od lat. Tym razem przewodnikiem czytelnika zostaje dziennikarz Polskiego Radia, Maciej Jastrzębski. I choć w dużej mierze radzi sobie dużo lepiej niż autorzy Gaumardżos!, to jednak jego książka nie podbija serca.

6 kwietnia 2016

Zagraniczne kursy językowe

listening english, dziewczyna z słuchawkami

Dziś opowiem o jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów na przyswajanie języków obcych. Odpowiem przy okazji na pytania, czy warto wyjechać na kurs językowy za granicę, jakie są zalety zagranicznych kursów językowych, jak w ogóle wygląda kurs językowy oraz ile kursy językowe kosztują. Zapraszam do lektury!


4 kwietnia 2016

Kreatywny niezbędnik - narzędzia, bez których nie wyobrażam sobie pracy (i życia!)

home office domowa organizacja

Jako mama, pani domu, żona, blogerka, osoba zatrudniona w wydawnictwie i - ogólnie - internautka i kobieta, każdego dnia potrzebuję wspierać się narzędziami, które ułatwiają i usprawniają życie i pracę, a czasem wręcz je... umożliwiają. Ponieważ wciąż słyszę, że organizuję się lepiej niż inni ludzie, dziś chciałabym podzielić się z Wami listą tych wszystkich cudów, które sprawiają, że jestem kim jestem i że z takim zapałem wciąż tworzę i działam.

Zapraszam do poznania mojego niezbędnika. Zapraszam do mojej kopalni inspiracji!

1 kwietnia 2016

Trello - organizacyjne cudeńko

trello logo recenzja

Choć szykuję dla Was obszerny tekst na temat narzędzi, które ułatwiają mi pracę i codzienną organizację, uznałam, że tej aplikacji należy się osobny wpis. Jest ona bowiem takim cudem, którym warto się dzielić i o którym warto opowiedzieć szerzej. Przed Wami Trello - darmowe narzędzie stworzone z myślą o porządkowaniu zadań, organizacji i planowaniu. Full możliwości w ultraprostej oprawie - będziecie oczarowani!