13 października 2016

Czytaj z Zosią #11

Czytaj z Zosią

Jeżeli macie w swoim otoczeniu dzieci, na pewno wiecie, że nie wszystkie książeczki są w stanie je zainteresować. Spośród tych wartych uwagi, jedne przyciągają treścią, inne kolorami, jeszcze inne - ilustracjami. Te, które dziś Wam przedstawię są nie tylko ładne, ale i ciekawe - cieszą oko, dają radość i uczą. I jestem pewna, że obok nich dzieciakom trudno będzie przejść obojętnie.

Edukacyjny Egmont - książki dla dzieci


edukacyjny egmont książeczki

Książeczki, które chcemy Wam dziś z Zosią przedstawić, to:

Książeczki z serii "Czytam sobie", do których należą W kraju Polan Zofii Staneckiej oraz O smoku spod Wawelu Wojciecha Widłaka, podzielone są na trzy poziomy, dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. Te konkretny tytuły przypisane są do poziomu pierwszego, dlatego podczas czytania dziecko ma zadanie składać słowa, jeszcze nie zdania. Ułatwić to mają wprowadzone ćwiczenia głoskowania:

w kraju polan

Sam tekst nie jest zbyt obszerny i składają się na niego proste i krótkie zdania:

w kraju polan

W książeczce O smoku spod Wawelu przeczytany kolejną wersję słynnej legendy o smoku wawelskim, pięknie zilustrowaną przez Jolę Richter-Magnuszewską. W kraju Polan to z kolei historia chłopca, który żył w czasach, gdy Polska dopiero powstawała.

Obie książeczki zbudowane są na tym samym schemacie - duże kolorowe ilustracje + prosty tekst zapisany dużymi literami, a jako dodatek kolorowe naklejki:

o smoku spod wawelu

Zainteresowałam się tymi tytułami, ponieważ nawiązują do polskiej historii i kultury. Uważam za szalenie istotne, by pierwsze kontakty malucha z literaturą nie opierały się wyłącznie na modnych książeczkach z bohaterami znanymi z kina, ale również obejmowały tematykę ważną. Cieszę się, że powstają takie właśnie książeczki - bo nie tylko są ciekawe i ładne, ale też pozwalają bliżej poznać kulturę i otoczenie, w którym żyjemy.

zosia czyta

Kolejne dwie książeczki w naszych zbiorach należą do serii "Czytam i główkuję", które przeznaczone są dla nieco starszych dzieci. Zawierają one mniej ilustracji i więcej tekstu, a do tego mają dołożone zadania i zagadki. Niektóre wymagają przyklejenia dołączonych naklejek, inne dorysowania czegoś, łączenia w pary, liczenia itd.

król gromoryk

Te dwie książeczki, to Król Gromoryk i zagadkowy smok oraz Król Gromoryk i niezwykła zbroja Wojciecha Widłaka. Pierwsza opowiada o zabawnych perypetiach króla i jego żony, którzy próbują odkryć, skąd w ich pałacu znalazł się smok i czy aby w ogóle to na pewno jest smok? W drugiej poznamy kota Gadułę, który za wszelką cenę będzie chciał pomóc królowi w naprawieniu pewnej zbroi... Oj, będzie się działo!

król gromoryk

Przygody króla Gromoryka to zabawne opowieści z morałem, przy których można nie tylko się uśmiechnąć, ale też podumać nad poruszanymi kwestiami. Ciekawym dodatkiem są wspomniane wcześniej zagadki i zadania, które pozwalają spędzić z książeczkami więcej czasu, jednocześnie ucząc, rozwijając i bawiąc.

zosia czyta

To już kolejne książeczki od Edukacyjnego Egmontu, które pojawiły się w naszej biblioteczce. W planach mamy uzupełnienie kolekcji o całą serię - na początek "Czytam sobie", a potem również "Czytam i główkuję". Wszystkie są wartościowe, pięknie wydane i niezwykle przydatne dla maluchów, które uczą się czytać lub fascynację czytaniem już w sobie odkryły. Polecamy!

Przeczytaj również wpis O książkach z serii "Czytam sobie".


Książki biorą udział w wyzwaniach: 'Grunt to okładka' oraz 'Dziecinnie'.

6 komentarzy

 1. Cudowną masz córeczkę! Cudowne włoski ma! W ogóle jest prześliczna! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ooooo, duzo fajnych pomyslów :)
  Pozdrawiam Hania

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria "Czytam sobie" jest świetna :) Pati śmiga na 2 poziomie. Buziaki dla małej ślicznotki z fotek! :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobają mi się książeczki o Królu, myślę że będzie to fajny wybór na Mikołajki, w końcu to już niedługo :P

  OdpowiedzUsuń
 5. "W kraju Polan" oraz "O smoku spod Wawelu" już przeczytaliśmy, a recenzja napisana od dawna, tylko czeka na umieszczenie. Za to Króla nie znam, ale podejrzewam, że to jedynie kwestia czasu. :)

  OdpowiedzUsuń