30 czerwca 2016

Only YOU - liczysz się tylko Ty!

The Book of You i You App

Zauważyliście, że mamy teraz modę na zmienianie życia? Ciągle ktoś chce być "zen", "fit", "calm", "vege" itd. Głośne zapowiedzi rewolucji można znaleźć na blogach, w mediach społecznościowych czy w codziennych dyskusjach. Często jednak okazuje się, że zapał słabnie, że przeprowadzanie wielkich zmian jest zbyt trudne, zbyt karkołomne, zbyt czasochłonne. I po prostu przerażające. A wystarczy zacząć od małych zmian, od drobnostek, od spraw niemalże niezauważalnych - to właśnie one pozwolą pomału, bez większego wysiłku, zaprowadzić rzeczywiste zmiany i naprawdę zrewolucjonizować codzienność.

W takich działaniach pomogą Wam dwa cuda - The Book of You wydawnictwa Insignis oraz aplikacja You ściśle z książką powiązana.

Idea mikroakcji

YOU Jamie Oliver
Twórcy "You" przekonują, że nasze życie jest sumą mikroakcji, które podejmujemy na co dzień. Ich książka i aplikacja mają uświadomić nam, jak ważne są małe rzeczy i pomóc dokonać w życiu ogromnych zmian - mikroakcja po mikroakcji.

Te działania, które mamy podjąć zostały podzielone na cztery kategorie:

 • Food, czyli Jedzenie
 • Mind, czyli Umysł
 • Move, czyli Ruch
 • Love, czyli Miłość


Jak widać, mikroakcje dotyczą bardzo ważnych aspektów naszej codzienności, a kategorie, w jakich się mieszczą, są tak szerokie, że właściwie możemy dzięki nim zmieniać swoje życie na każdym polu.

Co ważne, jak przeczytacie w książce, mikroakcje mają być naprawdę mikro-. Zatem nikt nie powie nam, byśmy na zawsze rzucili czekoladę. Raczej dostaniemy podpowiedź: "zjedz warzywną przekąskę", a zamiast "posprzątaj cały dom na błysk", zostaniemy poproszeni o zrobienie czegoś małego, np. uporządkowanie jednego regału z książkami. Proste, prawda?

The Book of You

W książce znajdziemy 365 mikroakcji na każdy dzień roku, ale nikt i nic nas nie ogranicza, więc możemy wykonywać po kilka akcji na dzień, niektóre pomijać, do innych wracać wielokrotnie. W książce znajduje się też sporo miejsca na własne notatki. Ja wykorzystuję do tego każdą przestrzeń i cieszę się ogromnie, że mam przy sobie książkę, którą mogę w stu procentach dostosować do siebie. Autorzy sami radzą, byśmy po The Boook of You gryzmolili i robili z niej jak najlepszy użytek.

The Book of You

Autorami The Book of You są specjaliści z przeróżnych dziedzin. Twarzą książki został Jamie Oliver odpowiedzialny za akcje związane z jedzeniem, ale znajdziemy tam też Daryę Rose - autorkę książki Foodist; absolwentkę Oxfordu, mającą doktorat z neurologii i doświadczenie w dziedzinie psychiatrii - Tarę Swart; Dani Stevens, która zrzuciła prawie 100kg i radzi, jak zrealizować marzenia o zdrowym stylu życia; czołowego brytyjskiego trenera osobistego - Jamiego Sawyera oraz autorkę Małych kroków, Caroline Arnold.

Proponowane przez nich mikroakcje, to np.: przygotowanie misy z owocami, wypisanie się z niepotrzebnych subskrypcji, cieszenie się ciszą, stworzenie listy zadań, dwuminutowy bieg w miejscu, spędzenie kilku chwil przy kawie lub herbacie, powiedzenie komuś komplementu itd. - drobnostki, które wyglądają niepozornie, ale które zebrane w całość przyczyniają się do tego, że w naszym życiu zachodzą zauważalne zmiany.

The Book of YouThe Book of You

Książka jest bardzo starannie wydana, a jej sporym atutem jest mały format, który pozwoli zmieścić ją w nawet niedużej torebce. Dzięki temu możemy mieć The Book of You zawsze przy sobie i w wolnych chwilach zajmować się sobą i swoim rozwojem.

You-App

Dzięki publikacji wydawnictwa Insignis, odkryłam, że z książką związana jest bardzo interesująca, jeszcze niezbyt popularna na świecie, aplikacja "You". Aplikacja, której celem jest stworzenie najbardziej pozytywnej społeczności na świecie i trwałe dokumentowanie naszych mikroakcji.

Nasze działania obejmują wspomniane wcześniej cztery kategorie, związane z ruchem, jedzeniem, miłością i umysłem. Każdego dnia dostajemy zestaw zadań do wykonania, raz w tygodniu pojawia się też akcja dodatkowa. Ich efekty możecie zobaczyć poniżej:

You App

Oprócz normalnych codziennych zadań, możemy także wykonywać mikroakcje w ramach "Keep-it-up" - jest to opcja zakładająca wypracowywanie wskazanego przez nas nawyku (ja wybrałam codzienne spacery). Kiedy osiągniemy już pewien staż, uzyskujemy dostęp do "Playlist". Są to krótkie, trwające 3 do 5 dni cykle zadań obejmujących wybrany przez nas temat (u mnie w tej chwili jest to trening umysłu). Możliwe jest także opracowanie własnych cykli. Ja np. dokumentuję dzięki temu swoje codzienne zmagania z językiem esperanto.

You App

Wokół aplikacji zbudowana została już niemała społeczność, dlatego w dziale "We" możemy oglądać zdjęcia innych, wyszukiwać konkretne hasztagi czy użytkowników, a kiedy ktoś polubi lub skomentuje nasze zdjęcie, wystarczy kliknąć na "Hey", by zobaczyć, o co chodzi. Kliknięcie w menu na "Me" przeniesie nas do naszego profilu, zaś "Do" to podstrona z listą zadań. Jest prosto, estetycznie i bardzo przejrzyście.Jeżeli zależy Wam na samorozwoju, ale dość już macie sztywnych poradników i denerwujących nawoływaczy do "rewolucyjnych zmian", koniecznie zapoznajcie się z książką The Book of You, a potem ze związaną z nią aplikacją. Publikacja ta znacznie wyróżnia się na tle innych i pozytywnie zaskakuje. Jest pomysłowa, oryginalna, przyjemna w odbiorze i robi to, co obiecuje - w rzeczywisty sposób wpływa na nasze życie. Ciężko będzie mi znaleźć lepszą książkę w tej dziedzinie, już teraz jestem wielką miłośniczką idei mikroakcji i wszystkiego, co się z "You" wiąże.

Przeczytaj również:

27 komentarzy

 1. Jamiego uwielbiam ale o tej ksiązce jeszcze nie słyszałam.
  Chętnie to nadrobię bo pozycja wydaje się bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że tak będzie - polecam :)

   Usuń
 2. O ksiazce nie slyszalam ale pozytywa sprawa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo pozytywna. Zachęcam do bliższego poznania :)

   Usuń
 3. o wow! to jest dopiero super pomysł! :) Takie mikroakcje na pewno złożą się na wielki sukces! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością tak będzie. Tutaj działa się niemal niezauważalnie. To wszystko są drobnostki, które z czasem przemieniają się w coś dużego :)

   Usuń
 4. Książka wydaje się niesamowicie przydatna i wyjątkowa. Aplikacja podobnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, dlatego z całego serducha polecam :)

   Usuń
 5. Świetna recenzja. Sama właśnie szukam książki do wypełniania, bo chciałabym taką zrecenzować na swoim blogu. Jestem psycholożką i moje doświadczenie pokazuje mi, że takie wypełnianki, praca własna dają więcej niż najlepiej napisana teoria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie koniecznie obejrzyj w księgarni 'Book of You' i oceń, czy będzie dla Ciebie odpowiednia. Moje serce skradła od razu :)

   Usuń
 6. "Najdłuższa podróż rozpoczyna się od małego kroku". Małe działania nie przerażają, wydają się realne do osiągnięcia dlatego nie odkładamy ich na później. Czymkolwiek się w życiu zajmujemy, warto wielki cel czy zadanie rozbić na serię małych kroczków, które będziemy mogli systematycznie realizować.
  Bardzo fajnie, że coraz więcej autorów korzysta z takiego właśnie "nieprzytłaczającego" podejścia w swoich książkach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Taka filozofia jest mi bardzo bliska.

   Usuń
 7. Bardzo piękne, staranne wydanie. Aż chciałaby się wziąć taką książkę w swoje ręce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście wygląda pięknie - każda kolejna strona jest miłą niespodzianką i ucztą dla oka i umysłu :)

   Usuń
 8. podoba mi się ta książka ;) muszę ją kiedyś wypatrzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce i aplikacji, ale brzmią ciekawie. Tym bardziej, że lubię takie gadżety ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zachęcam do spróbowania :)

   Usuń
 10. Oba pomysły rewelacyjne :) metodę "mikroakcji" staram się stosować już od jakiegoś czasu. Ważne, żeby zrobić chociaż mały krok do przodu każdego dnia :) Aplikacji zaraz szukam....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W razie czego - link do aplikacji znajduje się we wpisie :)

   Usuń
 11. ciekawe! muszę poszukać apki!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny pomysł na książkę, która towarzyszy nam każdego dnia. I ta społeczność pozytywnie zakręconych ludzi - tego światu dzisiaj potrzeba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! Dawno nie miałam do czynienia z tak fajną międzynarodową ekipą :)

   Usuń
 13. o coś nowego, brzmi bardzo ciekawie, dzięki za polecenie, pozdrawiam :) https://subiektywnieoliteraturze.blogspot.com/2016/07/recenzja-przedpremierowa-paryska-zona.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się ciekawa lektura, dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 15. oj Jamie Jamie:)) z przyjemnością i oczekiwaniem oglądałam swojego czasu jego przygody kuchenne.
  ta książka przypomina mi coś w stylu dziennika rocznego, który piszę sama dla siebie od kilku dobrych lat.

  OdpowiedzUsuń