30 maja 2016

[KSIĄŻKA] Siła duetów, Joshua Wolf Shenk

Siła duetów, Joshua Wolf Shenk
Wydawnictwo: PWNRok wydania: 2016 • Stron: 399

Jedni nie istnieliby bez drugich - bez przyjaciół i partnerów, bez wrogów i rywali. Praca w duecie albo rywalizacja napędzają do działania, cały czas zmuszają do mierzenia wyżej i rozwijają dużo bardziej niż jakiekolwiek próby odniesienia sukcesu indywidualnego. Temu zagadnieniu, na przykładzie wielu wybitnych par, poświęca uwagę Joshua Wolf Shenk w swojej arcyciekawej publikacji Siła duetów.

Muszę przyznać, że od pierwszych chwil książka ta była dla mnie dużym zaskoczeniem. Wiedząc, że jednymi z jej bohaterów mają być moi ukochani McCartney z Lennonem, od razu rzuciłam się na poszukiwanie rozdziału im poświęconego. Niespodzianka! Autor nie rozdziela Beatlesów od małżeństwa Curie czy Tolkiena i Lewisa od Jobsa i Wozniaka. Jego dzieło ma charakter złożonej rozprawy naukowej, w której poszczególne zagadnienia zostają zilustrowane przykładami wspomnianych słynnych duetów. I nie są to jedynie wymienieni na okładce, ale również cała rzesza innych postaci - sportowców, artystów, biznesmenów, muzyków, a nawet bohaterów literackich.

Według Shenka, duety mają ogromną siłę. I dotyczy to zarówno przyjaciół, współpracowników, kochanków i rodzeństw, jak również przeciwników, wrogów i rywali. Jak pokazują przytoczone przez niego przykłady, do sukcesu może prowadzić zarówno partnerstwo, jak i rywalizacja.

Siła duetów, Joshua Wolf Shenk
Cytat z okładki.

Cała publikacja przypomina rozprawę naukową o poważnym charakterze - pełną definicji, wyników badań i naukowych anegdot, ale Shenk pisze na tyle zajmująco, że czytelnik nie czuje przytłoczenia czy znużenia. Książka jest ciekawa, lekka w formie, pełna interesujących opowieści z wielu dziedzin, a momentami nawet zabawna. Lekkie pióro autora w połączeniu z niesamowicie szerokim i ciekawym tematem, daje w efekcie publikację na wysokim poziomie.

Jeżeli macie własny biznes lub chcecie go mieć, jeżeli interesują Was losy ludzi, którzy odnieśli prawdziwy sukces, jeżeli fascynujecie się światem - przeczytajcie tę książkę. Jest inspirująca, złożona i rzetelnie napisana. Trudno się od niej oderwać i trudno po jej przeczytaniu nie czuć się zmotywowanym do działania, pozytywnie nakręconym i pobudzonym. Polecam - dla tych wrażeń, dla tych historii i dla wiedzy, jaka z niej płynie.

Moja ocena: 9/10

9 komentarzy

 1. Czyli wcale nie trafiłam kulą w płot, myśląc, że okładka nawiązuje do Pink Floyd, chociaż treść dotyczy raczej Beatlesów :D Coś w tym jest.
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie to kolejna pozycja na liście życzeń do przeczytania tylko nie wiadomo skąd brać na to wszystko czas;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten problem. Ale czas znaleźć warto, zdecydowanie :)

   Usuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale z wielką chęcią ją przeczytam. To zdecydowanie coś dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, chociaż przyznam, że Twoja recenzja brzmi zachęcająco. Pewnie, jeśli trafi w moje łapki, przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm az chce sie przeczytac, jak tylko ogarne ta swoja kupke która mi sie zbiera ciagle natychmiast do niej siegne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przyznać, że jest to niezwykle ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń