25 kwietnia 2016

[KSIĄŻKA] Niepewność przekleństwem kobiet, Helene Lerner

Niepewność przekleństwem kobiet, Helene Lerner
Wydawnictwo: PWNRok wydania: 2016 • Stron: 152

Choć mówi się, że kobiety są twórcze i zaradne, że doskonale radzą sobie w biznesie i potrafią łączyć pracę z obowiązkami domowymi, wciąż to mężczyźni zajmują więcej znaczących stanowisk - czy to w biznesie, czy w polityce. Za przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się m.in. kobiecą niepewność, wynikającą z błędnych przekonań na własny temat i określonego sposobu wychowania. Helene Lerner, pracująca jako doradca do spraw przywództwa i prowadząca szkolenia na ten temat, postanowiła rozłożyć problem na czynniki pierwsze i spróbować mu zaradzić.

Nie wiem jak Helene radzi sobie podczas swoich szkoleń, ale książka wyszła jej bardzo słaba.

Co poszło nie tak?

 • Największym problemem publikacji jest to, że została napisana w sposób szablonowy, mentorski i po prostu nudny. Autorka rzuca teoriami i przykładami, sili się na złote rady i jest przy tym tak denerwująco sztywna, że bardzo trudno się tę krótką książkę czyta. Zero w niej luzu, zero humoru czy kumpelskiego podejścia - jest tylko pani nauczycielka z kijem w tyłku, której wszyscy mają się słuchać. Ta książka ma w sobie wszystko to, co zarzuca się poradnikom - ciśnie kit, nudzi i irytuje. Nie daje oddechu, tylko przygniata nadmiarem teorii. Czyste zło.
 • Gdyby nie przeróżne zabiegi edytorskie i powielanie treści, Niepewność przekleństwem kobiet zmieściłaby się zapewne na jakichś sześćdziesięciu-siedemdziesięciu stronach. Niewiele, prawda?
 • Książka skupia się na problematyce liderowania, pracy w korporacji i ogólnie funkcjonowania w biznesie. Kurom domowym czy przeciętnym kobietom, które nie marzą o podbijaniu świata biznesu raczej się nie przyda. Oczywiście, nad sobą i nad swoją pewnością siebie warto pracować zawsze, ale porady i ćwiczenia Lerner osadzone są w jednym kontekście i nie byłoby łatwo przełożyć ich na codzienną rzeczywistość przeciętnej kobiety.

Zbiór zalet

 • W książce pojawiają się wyodrębnione graficznie "Iskierki Pewności Siebie" - są to krótkie wskazówki i odautorskie refleksje, często stanowiące esencję podrozdziału, w którym się znajdują. Oprócz tego, na końcu każdego rozdziału znajdziemy ćwiczenia pod hasłem "Co być zrobiła?", pozwalające wczuć się w przeróżne sytuacje i obrać jedną z postaw - wycofanie bądź przyjęcie wyzwania. Po tych ćwiczeniach umieszczone zostały jeszcze "Narzędzia" - czyli krótko sformułowane najważniejsze porady znajdujące się w danym rozdziale. I jeśli mam być szczera, a przecież zawsze mam być szczera, to dobrze by było, gdyby wyrzucono z tej książki morze niepotrzebnego tekstu i zostawiono właśnie te wyodrębnione graficznie ważne kwestie i ćwiczenia.

Podsumowując

Jeżeli czytacie Kreatywę nie od dziś, to wiecie, że lubię czytać poradniki i z wielu z nich wyciągnęłam ważne lekcje. Ten jednak nie zaoferował mi zbyt wiele, a jedynie sprawił, że dopadły mnie wyrzuty sumienia z powodu marnowania czasu na coś, co nie było tego warte. Pomimo drobnych zalet - nie polecam, nie warto. Jeżeli chcecie pracować nad sobą i nad pewnością siebie, poczytajcie polskie blogerki. Edyta Zając robi to dobrze, a Helene Lerner mogłaby jej buty czyścić.

Moja ocena: 3/10
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 'Pod hasłem' oraz 'Grunt to okładka'.

7 komentarzy

 1. Szczerze i konkretnie! Pozdrawiam, Daria x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak być powinno :)

   Pozdrawiam również!

   Usuń
 2. Najważniejsza jest konstruktywna ocena :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ocena jak widzę szczera! To lubię ;) Książkę chyba odpuszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro publikacja jest nudna, to ja z niej zrezygnuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Blog Edyty Zając już od dawna trochę podczytuję, więc w tym przypadku wolę pozostać przy tej opcji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak szczerze, to ja niezbyt lubię tego typu książki... z pewnością jest w niej jakaś życiowa prawda, ale no... pewnie i tak ona nie zmieni mojego życia i sposobu bycia. Gratuluję autorce publikacji tej książki.
  http://miqaisonfire.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń