27 kwietnia 2016

Najlepsze gry i aplikacje rozwojowe na komórkęPoczekalnia u lekarza, kolejka w markecie, dłużące się czekanie na spóźniający się tramwaj, podróż do szkoły i pracy - tyle chwil do zmarnowania, tyle chwil do wykorzystania! Można się denerwować, niecierpliwić, przeklinać pod nosem, wiercić stopą dziurę w chodniku, a można też zająć się czymś jednocześnie przyjemnym i pożytecznym. Ponieważ sama nie w każdych okolicznościach mogę czytać (pozdrawiam, chorobo lokomocyjna!), jakiś czas temu znalazłam dla siebie sporo alternatywnych zajęć - rywalizowanie z ludźmi z całego świata, układanie słów, kalkulowanie i ogólnie aktywizowanie mózgownicy. O niektórych z nich wspomniałam już w marcu zeszłego roku we wpisie 17 najlepszych darmowych gier i aplikacji na komórkę, ale dziś chciałam skupić się na konkretnym temacie - temacie rozwoju i treningu umysłu.

Trening mózgu i poszerzanie wiedzy z wykorzystaniem telefonu

Poniżej znajdziecie najlepsze, moim zdaniem, rozwojowe gry i aplikacje na komórkę. Sama korzystam z Androida, nie wiem więc, czy każdą z nich znajdziecie również na Windows Phone czy iOS. Jeżeli też korzystacie z Androida, wszystkie poniższe aplikacje znajdziecie w Google Play.

Brain Wars
Mój absolutny faworyt! Zbiór gier rozwijających zdolności matematyczne, pamięć, koncentrację, refleks i spostrzegawczość. Najlepszym jej elementem jest możliwość stawania do pojedynków ze znajomymi oraz z użytkownikami z całego świata.

Słowotok
Gra słowna, w której w czasie rzeczywistym rywalizujemy z osobami z wybranego regionu lub z całej Polski. Zadaniem graczy jest ułożenie jak największej liczby słów z podanych liter. Dłuższe słowa gwarantują więcej punktów i wyższą pozycję w rankingu. Uwaga! Każda kolejna litera musi sąsiadować z poprzednią, co nieco utrudnia zadanie.

Lumosity
Każdego dnia aplikacja oferuje indywidualnie dopasowany trening składający się z różnorodnych gier dostosowanych do naszych słabości i umiejętności. Spośród rozwojowych aplikacji, ktore nie polegają na rywalizacji z innymi, ta jest zdecydowanie najlepsza i najciekawiej rozbudowana.

World IQ
Bardzo ciekawa gra geograficzna. Tym razem rywalizujemy wyłącznie z samym sobą, a naszym zadaniem jest jak najbardziej precyzyjne wskazanie wybranej lokalizacji - stolicy, znanego obiektu czy miasta. Do wyboru mamy mapę całego świata, Stanów Zjednoczonych, Europy, Azji, Afryki lub Centralnej i Południowej Ameryki.

Brain Builder
Aplikacja zawiera szereg gier wspomagających trening mózgu i rozwijających pamięć, logiczne myślenie, refleks, koncentrację i zdolności matematyczne.

Chess Free
Bardzo ładna wizualnie i prosta w obsłudze aplikacja skierowana do miłośników szachów. Czasami bywa trudno, ale przecież o to chodzi, by się wysilić, prawda?

Peak - Brain Games
Zbiór gier rozwijających inteligencję kognitywną. Czyli: kolejny ciekawy trening mózgu podany w bardzo ładnej oprawie.


Sudoku
Chyba każdy zna tę formę gimnastyki umysłu. Aplikacji tego typu znajdziecie wiele - ja polecam tę, bo jest prosta, estetyczna i dostępna również w trybie offline.

Elevate - Brain Training
Kolejny zbiór rozwijających gier. Ponieważ spory nacisk kładziony jest tutaj również na umiejętności językowe, tę aplikację polecam tylko tym, którzy znają choć podstawy języka angielskiego.

Quizwanie
Grywalizacja na wysokim poziomie. Rzucasz wyzwanie znajomemu lub nieznajomemu i razem z nim mierzysz się z pytaniami z różnych dzień - od seriali i książek, przez geografię i chemię, po rozrywkę i sport.

Fit Brains Trainer
Kolejna propozycja codziennego treningu mózgu. Gry, które rozwijają umiejętności językowe (zatem znów: dobrze jest znać choć trochę angielski), refleks, wyobraźnię, pamięć, rozwiązywanie problemów i koncentrację.

MegaCity
Niebywale prosta, a jednocześnie bardzo ciekawa gra logiczna. Widzimy planszę, którą musimy zapełnić budynkami w taki sposób, aby w każdym z pionów znalazło się choć jedno pole mieszkalne. Zadanie nie jest łatwe, bo każde z pól mieszkalnych trzeba jeszcze odpowiednio rozwinąć za pomocą odpowiednich budynków w sąsiedztwie. Najlepiej przetestować grę samemu, by dokładnie zrozumieć jej zasady. Ja błyskawicznie dałam się jej pochłonąć. Na tyle, że skusiłam się nawet na płatną wersję.

Scraby
Prosta gra językowa, skierowana do miłośników układania słów z rozsypanych liter. W przeciwieństwie do Słowotoku - tutaj można dowolnie korzystać ze wszystkich liter. W grze rywalizujemy z użytkownikami z całej Polski.

Brain Coach - Mind Games
Bardzo ładna wizualnie aplikacja z grami służącymi do treningu umysłu. Rozwijamy tutaj takie umiejętności jak logika, refleks, koncentracja i pamięć. Wkrótce dostępne mają być również bezpośrednie rywalizacje z innymi użytkownikami.

WordBrain
WordBrain to kolejna gra polegająca na układaniu słów. Różni się od poprzednich tym, że nie rywalizujemy w niej z innymi online, a jedynie sami pokonujemy kolejne poziomy. Początkowo jest łatwo - na planszy znajdują się cztery litery, z których musimy ułożyć słowo. Z czasem liczba słów do ułożenia oraz pól na planszy zwiększa się. Wciąga na długo! Co ważne, podobnie jak poprzednie gry słowne, i ta dostępna jest w języku polskim.

96% Quiz
Spośród wszystkich przedstawionych aplikacji, ta oferuje najprostszą rozrywkę i uważam ją po prostu za niezły zabijacz czasu. Czasem jednak taka niezobowiązująca i lekka gimnastyka umysłu też jest dobra. Gra polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania - podobnie jak w Familiadze, naszym zadaniem jest odgadnięcie kilku odpowiedzi wskazanych przez ankietowanych. Bywa trudno, bo niektóre odpowiedzi są niezbyt oczywiste.

Zgadnij co to?
Kolejna bardzo prosta propozycja rozrywkowa. Naszym zadaniem jest odgadnięcie hasła na podstawie widocznych grafik i rozsypanych liter. Za hasła służą tytuły, związki frazeologiczne, nazwy własne itd. Z czasem robi się coraz trudniej!

To by było na tyle. Mam nadzieję, że zainteresowałam Was swoim zbiorem ulubieńców. Jeżeli zancie jeszcze inne ciekawe aplikacje służące do treningu szarych komórek, podrzucajcie!

Przeczytaj również:

40 komentarzy

 1. Na "Zgadnij co to?" trafiłam przypadkiem i przepadłam, zarażając tą aplikacją wszystkich wokół. ;-) Kiedyś bawiłam się jeszcze w Quizwanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie tej aplikacji szukałem w AppStore. Niestety - brak. 😢

   Usuń
  2. Szkoda. Niestety, tak właśnie się obawiałam, że niektóre aplikacje można znaleźć tylko na Androida.

   Usuń
 2. Też mam chorobę lokomocyjną, więc doskonale rozumiem - czytanie w trakcie jazdy zdecydowanie odpada! :p Świetne zestawienie, część z tych aplikacji znam, z pozostałymi się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dawniej nie wiedziałam, że w autobusach robi mi się niedobrze dlatego, że czytam. Chodziłam do LO na końcu miasta, więc zawsze w drodze czytałam i zawsze się źle czułam. Dopiero w czasie studiów ktoś mnie uświadomił, że to wynik choroby lokomocyjnej. A że chorobę lokomocyjną mam, to przecież wiedziałam od dziecka ;)

   Usuń
 3. quizowanie :D I lIke it! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W razie czego, funkcjonuję tam jako Futbolowa! (tak, tak, z wykrzyknikiem).

   Usuń
 4. Znam tylko Brain Wars. Reszcie chętnie się przyjrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie :)

   Usuń
 5. SUper aplikacje,ja bardzo lubię quizy ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pomocny post :) Ja zazwyczaj w komunikacji po prostu czytam książki lub notatki, jednak kiedy nie mam i tego, i tego pojawia się problem... ;) Najbardziej zainteresował mnie Słowotok - jako dziecko grałam w to z mamą - tylko, że za pomocą kartki i długopisu ;) Z pewnością ściągnę ją na komórkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, nie próbowałam nigdy za pośrednictwem kartki i długopisu, ale to bardzo dobry pomysł :)

   Usuń
 7. A ja się ograniczam do Mah jonga xD

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, też lubię! Ale gram rzadko, bo trochę za dużo wytężania wzroku wymaga, a ja mam wrażliwe oczyska ;)

   Usuń
 8. Lumosity bardzo mnie zaciekawiło :) Ogólnie muszę przetestować też parę innych, bo lista jest ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lumosity jest wspaniałe i bardzo rozwijające :) Mam nadzieję, że po przetestowaniu znajdziesz coś dla siebie.

   Usuń
 9. Znam tylko Słowotok i polecam wszystkim. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. Jedyny problem jest taki, że włączasz 'na chwilę', a potem mija godzina i wciąż grasz ;)

   Usuń
 10. Znam Słowotok i Quizwanie. Swego czasu nie potrafiłam oderwać się od tych dwóch gier. Teraz więcej czasu poświęcam na czytanie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, czytanie najważniejsze :) Ale czasem warto się oderwać i rozerwać nieco swoją mózgownicę ;)

   Usuń
 11. W podróży autem/autobusem nie tylko nie mogę czytać, ale nawet napisanie smsa wywołuje mdłości niestety :( No ale kolejki i poczekalnie na szczęście nie wywołują takich wrażeń, a nie lubię czytać w takich sytuacjach. A moje nieśmiertelne gry w kulki czasem się nudzą jednak ;)
  Znałam tylko Brain Wars i spodobało mi się, tylko odstrasza mnie gra z innymi i w końcu odinstalowałam, bo za dużo stresu! Szukałam podobnych, ale trafiałam na jakieś dziwne tylko, dlatego cieszę się z Twoich propozycji :) Gdzie mi się to zmieści, hm... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z esemesami mam dokładnie tak samo! Czasem jak jedziemy autem i mam coś w komórce zrobić, zaraz się powstrzymuję, bo nadciągają mdłości. Koszmar z tą chorobą lokomocyjną, naprawdę.

   Cieszę się, że mogłam Cię czymś zainteresować. Jeżeli Brain Wars Cię stresuje, wybierz te aplikacje, które nie wymagają gry z przeciwnikiem, a do tego można grać w nie offline - warto :)

   Usuń
  2. Właśnie z powodu tych gier indywidualnych, tak się cieszę z tego wpisu :) Wypróbuję koniecznie!

   Koszmar, ale na szczęście w pociągach jestem wolna od tego (ale znów wtedy ciekawsze widoki za oknem)

   Usuń
 12. Super strona, super blog. Nie wiem dlaczego dopiero teraz na niego wpadłem :]

  Quizwanie najlepsze :p


  Zapraszam również do siebie

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Zgadnij co to - gierka która wymiata. niektóre rebusy są świetne i dobra zabawa dla większej ilości osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, można się świetnie przy niej bawić, a i rozwijać przy okazji :)

   Usuń
 14. Uwielbiam Quizowanie! O kilku grach nawet nie słyszałem, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Osobiście korzystam z Lumosity i jest super! 3 mini-gry dziennie (w wersji free) w zupelności mi na tę chwilę wystarczają, a pozniom trudności jest naprawdę wysoki na wyższych poziomach. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Żałuję, że wcześniej nie czytałem tego wpisu. Tak się wynudziłem na psychologii.
  Świetne apki, zaraz ściągnę i sprawdzę ;)
  Od dzisiaj będę tutaj zaglądał ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. O niee... wsiąkłam przez ten wpis w Quizwanie i wciągnęłam męża (do tej pory namiętnie rozładowywałam baterię w telefonie przez szachy). Dziękujemy ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Odpowiedzi
  1. O, jak miło, że ktoś też ją zna :)

   Usuń
 19. O proszę fajna lista, muszę sobie popróbować. Na razie znam tylko lumosity

  OdpowiedzUsuń
 20. Omamo! Przejrzę wszystkie apki jak najszybciej! To może być mega fajne doświadczenie. Dzięki, że zebrałaś wszystko razem. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Grałam w Elevate i Quizwanie super są:) Te inne też muszę wypróbować, są pomocne kiedy czas dłuży się w kolejce:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy24/3/17 17:53

  Quizwanie znają chyba wszyscy :D W sumie bym pograła znowu ale teraz już chyba nie ma z kim. Fajnie, że powstają takie przydatne apki, wydaje mi się tworzenie aplikacji niekomercyjnych staje coraz powszechniejsze i dobrze, bo mogą powstawać takie jak te, ktore przedstawiłaś. :-)

  OdpowiedzUsuń