17 stycznia 2016

[GRA] Gnaj do celu w PRLu!

gnaj do celu w prlu

Planszówka w stylu gry Monopoly wpisująca się w trend gier nawiązujących do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dobra rozrywka na nudne wieczory, pozwalająca młodszym pokoleniom wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądała codzienność ich rodziców i dziadków.

Podstawowe info:
 • Liczba graczy: 2-4
 • Długość partii: - 30-40 minut
 • Wydawca: Alexander

W środku znajdują się:
 • plansza do gry
 • 4 pionki + kostka
 • elementy modernizacji
 • katy mieszkania
 • karty znajomości i przynależności do różnych grup
 • karty losu
 • tablice wyposażenia mieszkania i tablice zakupów
 • kartki na towar reglementowany
 • tabliczki z nazwami towarów
 • banknoty
 • instrukcja (my nie mieliśmy, więc posiłkowaliśmy się pobraną z sieci)

gnaj do celu w prlu

A robi się to tak...
Na początek każdy z graczy otrzymuje pionka do gry, tablicę wyposażenia mieszkania, tablicę zakupów na kartki, dwie kartki na towary reglementowane oraz banknoty w kwocie 222950zł. Niestety, instrukcja nie podaje, w jakiej liczbie należy rozdać poszczególne banknoty, więc trochę się trzeba naliczyć, żeby każdemu z graczy rozdać odpowiednią kwotę.

Rozgrywka polega na naprzemiennym rzucaniu kostką i przesuwaniu się o odpowiednią liczbę pól. Po drodze na graczy czekają różne "atrakcje" - więzienie, stanie w kolejkach, strajki, zdobywanie znajomości, prace chałupnicze, paczki od wujka z Ameryki, zatrzymania przez MO, problemy ze skarbówką itd. Po zatrzymaniu na polu "Los" wyciąga się kartę z jednego z dwu stosów i albo zdobywa jakieś przywileje i pieniądze, albo traci swoje kartki, daje prezenty innym graczom itd.

Zadaniem każdego z uczestników rozgrywki jest kupno mieszkania, wyposażenie go we wszystkie sprzęty, zdobycie każdego z potrzebnych produktów spożywczych i chemicznych, a na koniec zakupienie wymarzonego samochodu. Ten, kto samochód zakupi jako pierwszy - wygrywa.

gra planszowa


Komu? Komu?
Gnaj do celu w PRLu! to gra dobra dla całej rodziny. Starsi przypomną sobie czasy swojej młodości, młodsi poznają dawne realia, a przy okazji wszyscy dobrze się będą bawić. To dużo ciekawsza rozgrywka niż w przypadku dość statecznej gry w popularne Monopoly.

A na koniec...
Choć początkowo rozgrywka wydaje się skomplikowana - te wszystkie sklepy, kolejki, rzucanie kostką, żeby móc coś kupić, kupowanie towarów itd. - to wszyscy gracze dość szybko się w nią wdrażają. Rozgrywka trwa trochę czasu, ale jest dynamiczna - przy każdym ruchu dzieje się coś interesującego, a na nudę zdecydowanie nie ma tu miejsca. Podczas samej rozgrywki można wysnuć różne wnioski na temat realiów PRLu. Wszyscy mają kupę kasy, wszystkich na wszystko stać, a jedynym problemem okazuje się to, że po prostu trzeba czasem bardzo dużo czasu spędzić w kolejkach, żeby móc to nabyć. No, można też podpaść MO, dać się zamknąć w więzieniu albo utknąć w strajku, ale od czego jest kombinowanie i znajomości?

babol
Karta "Los" i taaaki babol!

Bardzo ciekawa jest to gra, ale raczej do grania raz na jakiś czas. Nie jest to planszówka, z którą chciałoby się mieć do czynienia np. co weekend. Niby nie da się rozegrać tutaj dwu takich samych partii, ale jednak sam schemat rozgrywki jest podobno i z czasem po prostu zaczyna nieco nużyć.

Ocena końcowa:
 • Dynamika: 4/5
 • Złożoność: 3/5
 • Ciekawość: 4/5

* * *

Co myślicie o grach nawiązujących do niedawnej historii Polski?
Wolicie klasyczne Monopoly czy jednak gry nieco poszerzające tę formułę podobają Wam się bardziej?
Graliście w Gnaj do celu w PRLu!?

18 komentarzy

 1. Gra wydaje się być świetna :). Ostatnio grałam w Monopoly i dość szybko pozbyłam się całej kasy :P. Tutaj może byłoby ciekawiej ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością. Tutaj baaardzo trudno byłoby zbankrutować ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Ja tak samo :) Polecam, jeśli jej jeszcze nie znasz.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Grę już oddałam [pożyczona], więc na partyjkę nie zaproszę, ale może kiedyś się uda ;)

   Usuń
 4. O, będę musiała w przyszłości dorwać. ;) Tym bardziej, że klimatem i tematyką, z tego co piszesz, przypomina "Kolejkę", a w nią uwielbiam grać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, w takim razie muszę się przyjrzeć 'Kolejce' :)

   Usuń
  2. Zdecydowanie polecam!

   Usuń
  3. Swoją drogą, trafiłam wczoraj również na 'Pan tu nie stał!', które podobno ma trochę nazbyt dużo wspólnego ze wspomnianą przez Ciebie 'Kolejką' ;)

   Usuń
  4. Zgadza się. Zamysł jest właściwie ten sam, natomiast wykonanie znacznie się różni. Mi akurat graficznie dużo bardziej odpowiada "Kolejka", ale z "Pan tu nie stał" miałam niewielką styczność, także tutaj nie mogę się podzielić wrażeniami. ;)

   Usuń
  5. W takim razie muszę nareszcie sprawdzić to sama :)

   Usuń
 5. Ta gra już od dawna za mną chodzi, ale jak na razie idą do mnie dwie - "Prawda czy fausz" i "Wszechświat. Wielki quiz". Mam nadzieję, że szybko mi się nie znudzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Wielki quiz' to coś zdecydowanie dla mnie, uwielbiam gry wiedzowe.

   Usuń
 6. świetna jest ta gra i bardzo wciągająca ale jednej rzeczy nie mogę w niej za bardzo zrozumieć. jak już wszystko kupie to gdzie mam kupić auto? czy tak po prostu mam wszystko, mam kase, daje do banku równowartość auta i już, wygrałam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam już dostępu do gry, więc nie pamiętam jak dokładnie nazywało się to pole, ale jest tam miejsce, w którym można kupić wszystko. I my założyliśmy, że to właśnie po wejściu na to pole można zakupić samochód :)

   Usuń
 7. pewnie chodzi o pole DOM TOWAROWY. dzięki bardzo za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupiłam ostatnio :). Zobaczymy. W jedną o PRLu już grałam, ale jakaś taka średnio grywalna była.

  OdpowiedzUsuń