16 stycznia 2016

6 Minute English - słuchanie przyjemne i pożyteczne!

Kącik Językowy Kreatywa

Jakiś czas temu opowiadałam Wam o tym, jak osłuchać się z językiem angielskim, mając na uwadze to, jak wielką przeszkodą w poznawaniu języka obcego jest nieumiejętność zrozumienia tekstu słuchanego. W tamtym wpisie mogliście znaleźć ogólne wiadomości na temat materiałów pomagających osłuchać się z językiem (podcastów, stacji radiowych, audiobooków, nagrań video itd.), a dziś chciałabym omówić szczegółowo jedno z takich źródeł - audycję 6 Minute English.

Audycja, która uczy angielskiego

6 Minute English jest audycją nadawaną przez BBC w każdy czwartek. Jak sama nazwa wskazuje - trwa ona sześć minut i jest prowadzona przez dwóch/dwoje prowadzących, którzy odbywają ze sobą dyskusje na najróżniejsze życiowe tematy. Mówią o jedzeniu, środowisku, szkolnictwie, modzie, nauce, filmie, literaturze, świecie itd. itd. - wybór tematów jest właściwie nieograniczony.

Schemat tego programu jest prosty. Po krótkim wstępie jeden z prowadzących zadaje drugiemu pytanie i daje trzy opcje odpowiedzi do wyboru. Są to zazwyczaj szalenie ciekawe pytania, nawiązujące w jakiś sposób do omawianego danego dnia tematu. Słuchacz od samego początku jest dzięki temu zaintrygowany, a rozwiązanie zagadki poznaje dopiero pod koniec audycji. Sama audycja opiera się przede wszystkim na rozmowie prowadzących, ale często jej rozszerzenie stanowią materiały zebrane przez dziennikarzy BBC. Dzięki temu specjaliści w różnych dziedzinach wypowiadają się na omawiane tematy, a prowadzący dyskutują o ich wypowiedziach. Najważniejszymi punktami ich rozmowy są słowa-klucze, czyli trudniejsze słówka, idiomy i interesujące zwroty, które natychmiast zostają przez prowadzących objaśnione. Co ważne, kiedy ich dyskusja się kończy, raz jeszcze zostają wymienione wszystkie te warte poznania słowa-klucze. W ten sposób słuchacz utrwala sobie dopiero co poznane słownictwo, może również je zapisać i powtarzać we własnym zakresie.

english listening

Materiały z audycji 6 Minute English

Na stronie bbc.co.uk można znaleźć audycje od roku 2014, zaś tutaj archiwum z poprzednich lat. Istnieje możliwość pobrania audycji w wersji audio (przez 30 dni) lub PDF, a także przeczytania lub odsłuchania jej online.

Jeżeli o mnie chodzi, to audycji tej słucham za pośrednictwem aplikacji mobilnej English Listening. W ten sposób osłuchuję się z angielskim przy okazji - kiedy gotuję, sprzątam, stoję na przystanku czy jadę tramwajem. W razie potrzeby mogę nie tylko słyszeć tekst, ale również go przeczytać, zatrzymać w potrzebnym momencie i skorzystać z wbudowanego słowniczka, żeby odnaleźć wyjaśnienie jakiegoś problematycznego słówka.

bbc englishbbc english
bbc englishbbc english

Powyższe screeny pokazują, jak aplikacja wygląda "od środka". Na pierwszym obrazku widać stronę główną, z oznaczeniem, które nagrania zostały już odsłuchane. Drugi i trzeci pokazują fragmenty audycji, które wyświetlają się jednocześnie z nagraniem audio. Na czwartym obrazku pokazuję opcję słowniczka. Wpisałam dowolne słowo i natychmiast otrzymałam jego obszerne objaśnienie.

To jedna z moich ulubionych aplikacji językowych i jeden z najciekawszych podcastów, w jakie się zasłuchuję. Dobór tematów jest przeogromny, a przy okazji osłuchiwania się z angielskim można jednocześnie poszerzać wiedzę o świecie, nauce i kulturze. Jest ciekawie, różnorodnie, zabawnie i intrygująco. Polecam, jeśli lubicie sobie urozmaicać naukę albo jeśli po prostu chcecie posłuchać czegoś interesującego, a przy okazji poznać nowe słówka i zwroty.

Miłego słuchania!

Przeczytaj również:

15 komentarzy

 1. Świetnie, a ja o tym nie wiedziałam :( Muszę nadrobić zaległości.
  She Tetiisheri

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic straconego, lepiej późno niż wcale :)

   Usuń
 2. Ja na razie uczę się angielskiego z płyt dla dzieci :) Jakoś lepiej mi wchodzą dane słówka niż w przypadku innych materiałów dla dorosłych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to też jest ciekawy sposób. Ja lubię włączać bajki po angielsku i na spokojnie sobie ich słuchać.

   Usuń
 3. Kiedyś słuchałam innych audycji z tej strony, muszę do tego wrócić. Pożyteczny Twój post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Zdecydowanie, wszystkie audycje BBC warte są uwagi :)

   Usuń
 4. Od kilku lat wykorzystuję i na zajęciach i na poprawienie akcentów :D W ogóle to kocham BBC :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Według mnie samodzielna nauka języka musi być uzupełniona właśnie o takie osłuchanie się. Ja lubię korzystać ze strony http://www.isel.edu.pl na której można znaleźć czytanki, które można odsłuchać i zapoznać się z trudniejszymi zwrotami, które są przetłumaczone na marginesie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram, bardzo tę stronę lubię :)

   Usuń
 6. ta aplikacja jest genialna, dziekuję. chciałąbym cos podobnego znaleźć w języku niderlandzkim.

  OdpowiedzUsuń
 7. Codziennie rano szykuję się do pracy przy tych rozmówkach, więc też napiszę: polecam. Na osłuchanie z językiem - świetne!

  OdpowiedzUsuń
 8. Szczerze mówiąc nie słyszałem o 6 minute english. Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem i świetnym uzupełnieniem podcast'ów na bbc.

  OdpowiedzUsuń
 9. W ogóle cała witryna jest świetna - bardzo pomocna w nauce :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę polecić to mojej drugiej połówce :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń