31 grudnia 2015

Życiowo-blogowo: jaki był rok 2015?

Za nami kolejny rok. Dziwne (a może wcale nie?), ale mam wrażenie, że podsumowanie roku 2014 spisywałam raptem wczoraj, a tu już 2016 puka do drzwi.

Rok 2015 to był dobry rok. Wprawiłam się w byciu mamą, rozwinęłam bloga, dostałam pracę, wykonałam wiele ciekawych zleceń, poznałam interesujących ludzi. Przeczytałam 102 książki (mniej niż zwykle), obejrzałam 114 filmów (życiowy rekord), rozpoczęłam naukę włoskiego, pokochałam na nowo esperanto, wciąż poświęcam dużo czasu na angielski. Rozwijam się, osiągam swoje cele i wyznaczam nowe, żyję tak, jak zawsze chciałam żyć.

Nie myślę o problemach zdrowotnych i zawirowaniach w relacjach z niektórymi ludźmi, bo choć mocno uprzykrzały mi one życie, nie są to sprawy, które byłyby w stanie wytrącić mnie z równowagi. To, na co nie mam wpływu, nie może zatruwać mi życia - nauczyłam się tego w 2015 i mam nadzieję, że nigdy tej lekcji nie zapomnę.

Chciałabym, aby rok 2016 był po prostu dobry. Rozwojowy, interesujący, pełen ciekawych wyzwań i projektów. Tego życzę i Wam, i sobie. Ach, nie mogę się doczekać, co to będzie!

* * *

Potrzebujecie więcej? Odsyłam do wpisów podsumowujących rok:

30 grudnia 2015

9 najgorszych i 16 najlepszych książek przeczytanych w 2015 roku


Poznaliście już ranking najgorszych i najlepszych filmów obejrzanych przeze mnie w 2015 roku, toteż przyszła nareszcie pora na rankingi książkowe. Z pewnością kilka razy Was zaskoczę, zwłaszcza jeżeli chodzi o wybór książek, które w ostatnich miesiącach podobały mi się najmniej.

Zapraszam do przeglądania!

8 najgorszych i 20 najlepszych filmów obejrzanych w 2015 roku


Jednym z moich ulubionych podsumowań na koniec grudnia, jest to, dotyczące najlepszych i najgorszych filmów obejrzanych w ciągu roku. W 2014 złych filmów znalazłam 6, wspaniałych 16. W tym roku proporcje są nieco inne, ale i tak jestem zadowolona z tego, ile wspaniałych filmów było mi dane obejrzeć.

Zapraszam do przejrzenia rankingu. Chętnie zapoznam się także z Waszymi typami!

29 grudnia 2015

[FILM] Starred Up, reż. D. Mackenzie

Tytuł oryginalny: Starred UpPremiera: 2013 • Produkcja: Wielka Brytania

Starred Up

Agresywny nastolatek, Eric Love, trafia do więzienia dla najgroźniejszych przestępców, w którym wieloletni wyrok odsiaduje jego ojciec. Więzienna rzeczywistość pozwala na nowo zbudować relację pomiędzy ojcem i synem, powoli zaczyna także zmieniać nadpobudliwego chłopaka. O happy end jednak trudno, kiedy mamy do czynienia z surowym, brudnym więzieniem...

Najpopularniejsze wpisy 2015 roku


Jako że koniec roku już niemalże nastał, a ja nie spodziewam się już żadnych przełomowych wpisów, postanowiłam przygotować dla Was listę najpopularniejszych tekstów roku 2015. Ponieważ w pierwszej piętnastce nie znalazła się żadna recenzja, dla filmów/seriali oraz książek przygotowałam listy osobne, żebyście mieli pełne, wielotematyczne rozeznanie w tym, co czytane było na blogu najchętniej.

Zapraszam do przeglądania!

28 grudnia 2015

50 filmów, do których lubię wracać

50 filmów do których lubię wracać

W dzisiejszym wpisie filmowym postanowiłam przedstawić Wam 50 filmów, do których bardzo lubię wracać. Czuję wiele sentymentu wobec każdej z pozycji na liście, mimo że wiele z tych filmów to raczej niższa półka. Najważniejsze jest jednak to, że poprawiają mi humor, wiążą się z nimi miłe wspomnienia, a większość stanowi jakieś symbole mojego dorastania.

Zapraszam do przeglądania!

[FILM] Gwiazd naszych wina, reż. J. Boone

Tytuł oryginalny: The Fault in Our StarsPremiera: 2014 • Produkcja: USA
© foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Gwiazd naszych wina

Zmagająca się z rakiem tarczycy Hazel trafia do grupy wsparcia, gdzie poznaje Gusa, niegdyś utalentowanego koszykarza, dziś nastolatka z amputowaną nogą, który marzy o tym, by nie zostać zapomnianym. Między bohaterami rodzi się niezwykła więź, nad którą stale unosi się widmo śmierci.

24 grudnia 2015

[FILM] Dekalog, reż. K. Kieślowski


Dekalog

Cykl dziesięciu filmów telewizyjnych, z których każdy stanowi luźną interpretację Dziesięciu Przykazań oraz tworzy odrębną, zamkniętą całość. Kieślowski wraz z Krzysztofem Piesiewiczem stworzyli dziesięć historii, połączonych ze sobą cieniutkimi nitkami powiązań i uzupełnionymi dwoma filmami kinowymi - Krótką historią o zabijaniu oraz Krótką historią o miłości, które oparte są na piątej i szóstej części cyklu.

21 grudnia 2015

Najbardziej wyczekiwane premiery kinowe 2016 roku, cz. I


Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, warto więc na tę okazję przygotować tradycyjne wpisy rankingowe. Zaczynamy od pierwszej części najbardziej wyczekiwanych premier filmowych 2016 roku, które pojawią się w polskich kinach między styczniem a czerwcem. Niektóre z nich miały już swoje światowe premiery, więc możecie je nawet znać, ale ja brałam pod uwagę daty polskich premier.

[FILM] American Ultra, reż. N. Nourizadeh

american ultra film
Reżyseria: N. Nourizadeh • Premiera: 2015 • Produkcja: USA 

American Ultra

Mike (Jesse Eisenberg) jest wiecznie ujaranym dwudziestoparolatkiem z problemami. Jedynym pozytywem w jego życiu zdaje się być związek z Phoebe (Kristen Stewart). Kiedy chłopak nabiera odwagi, by oświadczyć się ukochanej, splot dziwacznych zdarzeń sprawia, że wplątują się oni w rządową aferę. Aferę okraszoną mnóstwem, mnóóóstwem krwi i mordobicia.

20 grudnia 2015

[KSIĄŻKA] Pyszne na słodko, Anna Starmach

Wydawnictwo: ZnakRok wydania: 2015 • Stron: 224

Pyszne na słodko

Zbiór przepisów na szybkie i niedrogie desery, prezentowane przez Anię Starmach w jej autorskim programie Pyszne 25. Książka pełna słodyczy, rozkosznych kalorii i niezwykłych aromatów. Idealna propozycja dla wszystkich łakomczuchów!

18 grudnia 2015

Angielski. Gramatyka - aplikacja mobilna

Kącik Językowy Kreatywa

Gramatyka jest jedną z tych dziedzin nauki, której mogę poświęcić najmniej czasu. Wymaga ona sięgania po ćwiczenia, co nie jest zbyt praktyczne, kiedy trzeba mieć na oku szalejącego malca (o czym wspominałam przy okazji wpisu poświęconego iFiszkom). Dlatego właśnie zdecydowałam się na zakup aplikacji mobilnej służącej do nauki gramatyki, mając nadzieję, że pomoże mi ona w łatwy i przyjemny sposób sprawdzać swoją wiedzę z gramatyki i uczyć się niejako "przy okazji", kiedy tylko znajdę na to wolną chwilę.

Udało się!

17 grudnia 2015

[KSIĄŻKA] Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall, Virginia C. Andrews

pamiętnik christophera
Wydawnictwo: Prószyński i S-kaRok wydania: 2015 • Stron: 360

Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall

Nastoletnia Kristin odkrywa w rujnach okolicznej posiadłości ukryty w kasetce pamiętnik. Pamiętnik należący do jej przodka - Christophera Dollangangera, jednego z chłopców uwięzionych w latach pięćdziesiątych na poddaszu rezydencji Foxworth Hall. Chłonąc wspomnienia cierpiącego chłopca, Kistin coraz bardziej odrywa się od rzeczywistości i zaczyna żyć życiem Kwiatów na poddaszu. Do czego ją to zaprowadzi...? Cóż, sami musicie się tego dowiedzieć.

Chociaż może lepiej nie?

Kreatywne Rekomendacje #Święta

kreatywne rekomendacje

Wielkimi krokami zbliżają się święta! Oznacza to: szał zakupów, szał sprzątania, szał gotowania itd. Zastanawiałam się ostatnio, czy istnieje jakiś sposób, aby bez stresu przejść przez ten okres przedświąteczny. Zapewne nie mnie jedną najbardziej denerwują straszliwe tłumy w sklepach i centrach handlowych. Przepychanki, kolejki, świąteczne melodie, które grają w każdym sklepie (aż niepostrzeżenie nagle w swojej głowie zamiast listy zakupów masz tylko Last christmas I gave you my heart). Musi być jakiś sposób na "bezbolesne" przeżycie okresu przedświątecznego i udane zakupy świąteczne, prawda?

16 grudnia 2015

Wyzwanie: Oglądam Kino Skandynawskie

Pamiętacie, jak opowiadałam Wam o Courserze - miejscu, w którym można, nie wychodząc z domu, uczestniczyć w zajęciach uczelni z całego świata? Postanowiłam powrócić do tej formy edukacji i zapoznać się z nowym kursem, który uruchomiono w dniu wczorajszym - Scandinavian Film and Television, prowadzonym przez wykładowców Uniwersytetu Kopenhaskiego. Ponieważ moje braki w filmografii tego regionu są ogromne, postanowiłam wraz z rozpoczęciem kursu, utworzyć dla siebie małe skandynawskie wyzwanie filmowe.


15 grudnia 2015

[KSIĄŻKA] Mężczyźni bez kobiet, Haruki Murakami

Wydawnictwo: MuzaRok wydania: 2015 • Stron: 320

Mężczyźni bez kobiet

Zbiór opowiadań o mężczyznach, którzy stracili swoje kobiety. Historie nagłych zniknięć, tajemniczych śmierci i zdrad, ale przede wszystkim historie mieszające ze sobą motywy: miłości i samotności, oddania i izolacji. Osiem różnorodnych wycinków z życia, osiem opowiadań, obok których trudno przejść obojętnie.

14 grudnia 2015

[SERIAL] Skazane, sezon I


Skazane

Serial ukazuje losy kobiet, których mężczyźni znaleźli się za kratkami. Poznajemy żony, partnerki, córki i matki, które muszą radzić sobie w trudnych, życiowych sytuacjach. Jedne z nich tkwią w tym od lat, inne dopiero odkrywają, jak wygląda więzienna rzeczywistość i samotne życie. Dla jednych kryminalny świat okazuje się gigantycznym zaskoczeniem, inne znają go już od podszewki...

Różne historie, różne kobiety i jeden wspólny mianownik - przygnębiająca sala widzeń.

13 grudnia 2015

Top 10: najpiękniejsze piosenki o miłości

top 10 kreatywa

Tym razem zapraszam Was do rankingu muzycznego, w którym przedstawię dziesięć moich ukochanych piosenek o miłości. Niektóre dobre będą dla zakochanych, w inne wczują się ci o złamanym sercu. Ich wspólnym mianownikiem są uczucia - nie tylko pozytywne. Oraz to, że są po prostu piękne, a kiedy ich słucham, lubię zamknąć oczy i po prostu... odlecieć.

Żeby było sprawiedliwie, wybrałam pięć piosenek polskich i pięć zagranicznych.

11 grudnia 2015

Najgłupsze zachowania mieszkańców bloków

© Straight Up, photopin

Całe życie spędzone w blokach - wśród dziesiątków mieszkań, wśród setek ludzi. Z głośną muzyką dokoła, z krzykiem awantur z dołu, z chrapaniem zza ścian, ze stukotem obcasów nad głową i donośnym śmiechem co sobotę. Dobrze mieszkać wśród ludzi - bo bezpiecznie, bo sympatycznie, bo ciekawie. Ale z drugiej strony, tylu dziwactw można doświadczyć, tyle głupot zaobserwować i tyle nerwów stracić, że aż czasem ma człowiek ochotę wybyć na samotną wyspę. Albo na tę wyspę wysłać wszystkich kochanych sąsiadów. Dylemat.

Lata doświadczeń pozwoliły mi skonstruować pewne wnioski, dotyczące najgłupszych, najśmieszniejszych i najdziwniejszych zachowań ludzkich we współczesnych blokowiskach.

Udanej lektury!

9 grudnia 2015

[FILM] Wielki Mike. The Blind Side, reż. J.L. Hancock

wielki mike film
Reżyseria: J.L. Hancock • Premiera: 2009 • Produkcja USA

Wielki Mike. The Blind Side

Oparta na faktach opowieść o tym, jak spełnia się typowy "american dream". Michael Oher to biedny, tułający się po ulicy dzieciak, którego losem zaczyna interesować się katolicka szkoła oraz pewna bogata rodzina. Wyciągnięty z biedy chłopak odkrywa w sobie predyspozycje do uprawiania futbolu i powoli zaczyna odnajdywać swoją życiową ścieżkę.

iFiszki+ Angielski - aplikacja mobilna

Kącik Językowy Kreatywa

Odkąd zostałam mamą, bardzo trudno jest mi znaleźć okazję, by trochę dłużej przysiąść nad podręcznikiem i słownikiem albo programem komputerowym do nauki języków. Zońka bez problemu zajmuje się sobą, ale jeśli w tym czasie chwytam za książkę - porzuca swoje zajęcie i chce ją potargać. Jeśli za laptopa - uważa za zabawne majstrowanie przy klawiaturze. Smartfon jest jednak na tyle małym narzędziem, że nie wzbudza u niej aż takiego zainteresowania, dlatego też aplikacja mobilna iFiszki+ okazała się dla mnie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nareszcie mogę bezpiecznie uczyć się wtedy, kiedy mam na to ochotę - pilnując bawiącej się córki, mieszając w garach czy stojąc w kolejce na poczcie. Świetne rozwiązanie dla zapracowanych, zajętych albo dla tych znudzonych tradycyjnymi metodami.

Pierwszy rok z życia matki

Pierwszy dzień z życia Zosi.
Przed paroma dniami minął rok, odkąd na tym świecie pojawiła się Zońka. Ten mój pierwszy rok w nowej życiowej roli, to był dziwny rok. Pełen łez bezsilności i wzruszenia, pełen radości, wyzwań i nowych problemów, ale również nowych planów i perspektyw.

Przez ten czas wiele zrozumiałam, poznałam prawdę o ludziach z otoczenia, uświadomiłam sobie, ile bzdur na temat macierzyństwa głoszonych jest wokoło. Poprawiłam swoje umiejętności działania pod presją, nauczyłam się jeszcze większej samodzielności i mobilności. Raz bywało lepiej, innym razem gorzej, ale jedno wiem na pewno - warto było. Bo bycie mamą, to jedna z najfajniejszych życiowych ról, jaką przyjęłam

8 grudnia 2015

[FILM] John Lennon. Chłopak znikąd, reż. S. Taylor-Johnson

Dziś będzie o filmie, którego obejrzenie okładałam od lat. Wszystko ze strachu, że twórcy filmowi nie podołali zadaniu, jakim jest odzwierciedlenie historii mojego idola. Strachu, że zrobili coś nie tak. Korzystając jednak z okazji, że obchodzimy dziś trzydziestą piątą rocznicę śmierci Johnna Lennona, postanowiłam dać szansę Chłopakowi znikąd.

Reżyseria: S. Taylor-Johnson • Premiera: 2009 • Produkcja Kanada, Wielka Brytania

John Lennon. Chłopak znikąd

Opowieść o dzieciństwie i czasach dorastania Johnna Lennona - szczególnie tym wycinku jego życia, w którym postanowił rozpocząć karierę muzyka oraz poznać bliżej swoją matkę, która pozwoliła, by syn wychowywał się w domu jej siostry, Mimi i niemal całkowicie usunęła się z jego życia.

[FILM] Jej droga, reż. J. Žbanić

jej droga film
Reżyseria J. Žbanić • Premiera 2010 • Produkcja Austria, Chorwacja, Niemcy, Bośnia i Hercegowina

Jej droga

Kiedy pół roku temu zachwyciłam się Grbavicą, kolega podpowiedział mi, bym obejrzała również inny film Jasmili Žbanić, Jej drogę. Jest to opowieść o problemach w związku Luny i Amara. On po alkoholowym ekscesie traci pracę i trafia na odwyk, ona bezskutecznie próbuje zajść w ciążę. Receptą na ich problemy ma być zapłodnienie in-vitro oraz nowa praca Amara. Praca w obozie islamskich fundamentalistów podejrzewanych o działania terrorystyczne. Praca, która całkowicie zmienia człowieka i która pogłębia problemy bohaterów...

7 grudnia 2015

[2xFILM] Ted, Ted 2, reż. S. MacFarlane

Reżyseria S. MacFarlane • Premiera: 2012, 2015 • Produkcja: USA

Ted/Ted 2

Opowieść o prawdziwym ewenemencie lat osiemdziesiątych - pluszowym misiu, który ożył, by stać się najlepszym przyjacielem Johnny'ego, swojego właściciela. W pierwszej części przygód Teda poznajemy jego historię oraz to, jak zgubny wpływ ma na życie swojego przyjaciela. W drugiej zaś, obserwujemy działania, które mają udowodnić, że pluszowy miś jest osobą, zasługującą na równość z innymi obywatelami Ameryki.


6 grudnia 2015

[KSIĄŻKA] Wilki, Adam Wajrak

wilki adam wajrak
Wydawnictwo: AgoraRok wydania: 2015 • Stron: 272

Wilki

Skąd pochodzą wilki? Jak znalazły się na naszych ziemiach? Jakich bestii boją się najbardziej? Co jedzą, jak żyją, jak polują? Jak wygląda ich codzienność? Ile bólu zadał im człowiek? W jakim otoczeniu żyją i jakie jeszcze zwierzęta można spotkać w "ich" lasach? O tym, i wielu innych interesujących kwestiach przeczytacie w Wilkach Adama Wajraka, o których Wam dzisiaj nieco opowiem.


5 grudnia 2015

[KSIĄŻKA] Zakręceni, Emma Chase

zakręceni książka
Wydawnictwo: FiliaRok wydania: 2015 • Stron: 336

Zakręceni

Kontynuacja Zaplątanych, błyskotliwego debiutu Emmy Chase, w którym poznaliśmy Drew, łamacza niewieścich serc, oraz jego najnowszą zdobycz - charakterną Kate. Kiedy wydawało się, że filmowy happy end będzie zakończeniem ich historii, nadeszła pora na zakręcenie losami bohaterów i rzucenie ich w wir dziwnych zdarzeń. Te dziwne zdarzenia obserwujemy właśnie w Zakręconych.

4 grudnia 2015

[2xFILM] Zgon na pogrzebie; Królowie lata

Jako że ten tydzień stoi pod znakiem nadrabiania zaległości filmowych, zapraszam Was do kolejnego wpisu łączonego, tym razem poświęconego dwóm naprawdę ciekawym produkcjom.

zgon na pogrzebie film
Reżyseria: F. Oz • Premiera: 2007 • Produkcja Holandia, Niemcy, USA, Wielka Brytania

Zgon na pogrzebie

Uroczystość pogrzebową w pewnej pięknej posiadłości zakłóca przybycie nieznajomego, który planuje ujawnić wielką tajemnicę nieboszczyka. Synowie zmarłego postanawiają za wszelką cenę zapobiec katastrofie, ładując się tym samym w niesamowite kłopoty.

Pogrzeb. Poważna sprawa, co nie? A tu w filmie Franka Oza już pierwsza scena zwiastuje, że zamiast smutku, czeka widza śmiech, co tylko podkreśla doskonała, przewrotnie radosna muzyka pojawiająca się w tle. Od tej pory już do ostatniej minuty czeka oglądającego głównie śmiech, ale czasem i refleksja nad życiem i ludźmi niemała. Bo to niezwykle udana, zabawna i niegłupia produkcja. Jedna z niewielu z gatunku komedii, która naprawdę podbiła moje serce.

3 grudnia 2015

[4xFILM] 80 milionów; Casablanca; Charlie Bartlett; Na pewno, być może

filmy do obejrzenia

Jak widać po mojej ostatniej aktywności blogowej, znów mam fazę na filmy i totalną niechęć do książek. Dlatego tym razem przygotowałam dla Was zbiorczy wpis dotyczący czterech zupełnie odmiennych filmów, z jakimi miałam do czynienia wczoraj i dziś. Zapraszam do lektury!

2 grudnia 2015

Top 10: wymarzone prezenty pod choinkę

top 10 kreatywa

Zbliżają się święta, toteż tradycyjnie zapraszam do zabawy w Top-10 i zaprezentowania swoich wymarzonych prezentów książkowych pod choinkę. Z wielką radością przygotowywałam swoje typy i bardzo jestem ciekawa, jak będą wyglądać Wasze.

Zapraszam do przeglądania!

[FILM] Ask Me Anything oraz Stuck in Love - dwa spojrzenia na problemy młodych

Dziś będzie podwójnie filmowo. Postawiłam na wpis zbiorczy, pomimo tego, że obie produkcje znacznie od siebie odbiegają. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak spojrzenie na problemy współczesnych nastolatków. Bardzo ciekawe spojrzenie.

ask me anything film
Reżyseria: A. Burnett • Premiera: 2014 • Produkcja: USA

Ask Me Anything

Ekranizacja powieści Allisona Burnetta, Undiscovered Gyrl, z Britt Robertson w roli głównej. Opowieść o nastolatce, która postanawia rok przerwy między szkołą średnią a studiami poświęcić na zrozumienie samej siebie. Jedną z dróg, jakie obiera, jest rozpoczęcie prowadzenia bloga. Bloga erotycznego. Bloga, który błyskawicznie staje się popularny, jednocześnie sprowadzając na dziewczynę nie tylko zainteresowanie i podziw, ale także hejt.

1 grudnia 2015

[FILM] Do utraty sił, reż. A. Fuqua

southpaw do utraty sil
Reżyseria: A. Fuqua • Premiera: 2015 • Produkcja: USA

Do utraty sił

Historia człowieka, który w jednej chwili traci wszystko - miłość, stabilność, pozycję, rodzinę, przyjaciół. Widz obserwuje jego upadek na dno oraz próbę podniesienia się na nogi. Nie jest to jednak łatwe, kiedy głównym bohaterem jest nadpobudliwy bokser z problemami emocjonalnymi, którego nikt nigdy nie nauczył odpowiedzialności.