30 listopada 2015

[KSIĄŻKA] Sekta egoistów, Éric-Emmanuel Schmitt

Wydawnictwo: ZnakRok wydania: 2015 • Stron: 208

Sekta egoistów

Literacki debiut Érica-Emmanuela Schmitta, po raz pierwszy w Polsce!

Filozoficzna opowieść o tajemniczej Sekcie egoistów, która na przestrzeni wieków działała na wyobraźnię mnóstwa ludzi, w tym głównego bohatera powieści - Gérarda, młodego mężczyzny który postanawia zjeździć całą Europę w poszukiwaniu śladów historii, która fascynuje go i nie daje spokoju.

27 listopada 2015

Top 10: najgrubsze książki w mojej biblioteczce

top 10 kreatywa

Ten pomysł na ranking podrzuciła w październiku Karolina z bloga Zwiedzam wszechświat, a ja postanowiłam go wreszcie zrealizować. Pogrzebałam trochę w swoich zbiorach i znalazłam kilkanaście naprawdę pokaźnych tomiszczy. Dziesięć z nich prezentuję poniżej (bez słowników i encyklopedii, bo te traktuję w zupełnie innych kategoriach). Jedno Wam powiem - można w towarzystwie tych grubasów ćwiczyć biceps i triceps, polecam!

26 listopada 2015

[SERIAL] Aż po sufit!, sezon I

Źródło: azposufit.tvn.pl

Aż po sufit!

W dniu dwudziestej piątej rocznicy ślubu Joanna i Andrzej Domirscy (Edyta Olszówka i Cezary Pazura), dowiadują się, że ich dorosłe już dzieci postanawiają wrócić do rodzinnego domu - każde z bagażem problemów i zmartwień. Czas, który miał stać pod znakiem sielskiego zaznawania wolności i celebrowania dojrzałego życia małżeńskiego, przemienia się w całą gamę rodzinnych dramatów.

[DIY] Organizer na biurko


Jedną z najbardziej irytujących konsekwencji mojego bałaganiarstwa jest ciągłe przetrzepywanie całego mieszkania w poszukiwaniu długopisu i nożyczek. Zazwyczaj ukrywają się one w stosie kredek, mazaków i papierów, co nierzadko okazuje się kością niezgody między bałaganiarską mną i moim pedantycznym małżonkiem. Żeby więc choć odrobinę zmniejszyć ten problem, postanowiłam zrobić coś z niczego i tak oto powstał ten kolorowy i bardzo wygodny w użyciu organizer na biurko.

25 listopada 2015

[FILM] Donnie Darko, reż. R. Kelly

donnie darko
Reżyseria: R. Kelly • Premiera: 2001 • Produkcja: USA

Donnie Darko

W życiu Donniego (Jake Gyllenhaal), nastolatka z problemami psychicznymi, pojawia się tajemnicza postać w przebraniu królika i informuje go o zbliżającym się końcu. Od tej pory życiem chłopaka kierują siły, nad którymi nie sposób zapanować, a całe jego otoczenie ogarnia chaos. Czy to sen? Wizje młodego szaleńca? A może brutalna rzeczywistość?

Obejrzycie i wciąż będziecie się nad tym zastanawiać.

23 listopada 2015

[KSIĄŻKA] Angielska gramatyka obrazkowa

angielska gramatyka obrazkowa
Wydawnictwo: LektorKlettRok wydania: 2015 • Stron: 320

Angielska gramatyka obrazkowa

Materiały do nauki języków obcych bywają różne - zaskakujące, pomocne, tendencyjne, nudne, dobre i ciekawe, ale z taką bombą, jaką pojawiła się niedawno na rynku pod szyldem PONS, nigdy w życiu nie miałam jeszcze do czynienia. Gramatyka angielska przedstawiona za pomocą niewielkiej ilości tekstu i mnóstwa zdjęć i ilustracji. Absolutny strzał w dziesiątkę, który detronizuje wszystkie szablonowe podręczniki do gramatyki dostępne w księgarniach. Zupełnie nowe, świeże i oryginalne podejście do tematu przyswajania reguł gramatycznych, które sprawia, że nauka przestaje być żmudna, irytująca, ciężka i zniechęcająca.

I nie, moi drodzy, to nie jest reklama. To jest miłość i czysta fascynacja.

17 listopada 2015

Zaginiona dziewczyna - najpierw film, potem książka!

recenzja zaginiona dziewczyna
Reżyseria: D. Fincher • Premiera: 2014 ••• Wydawnictwo: BurdaRok wydania: 2014 • Stron: 652

Nieczęsto zdarza się, bym oglądała film przed przeczytaniem książki, na podstawie której został nakręcony. Szczególnie w przypadku tak głośnych, szeroko komentowanych tytułów. W takich przypadkach aż chce się przestrzegać tej prawidłowej zasady, głoszącej, że najpierw się czyta, a potem ogląda. Ja postąpiłam odwrotnie i innym również polecać będę tę drogę. W tym przypadku takie rozwiązanie okazuje się wręcz idealne!

16 listopada 2015

Top 10: ulubieni reżyserzy filmowi

top 10 kreatywa

Po dłuższej przerwie witam Was kolejnym rankingiem. Tym razem stworzyłam listę dziesięciu swoich ulubieńców reżyserskich. W stawce nie znaleźli się Polacy, ponieważ dla nich wyodrębnię osobny wpis za jakiś czas. Póki co - zapraszam do przeglądu i dyskusji.

[KSIĄŻKA] Twarze depresji, Anna Morawska

twarze depresji anna morawska
Wydawnictwo: Świat KsiążkiRok wydania: 2015 • Stron: 447

Twarze depresji

Publikacja poświęcona tematyce depresji, w sposób kompleksowy przedstawiająca tę niezwykle poważną, śmiertelną chorobę. Chorobę, wobec której wszyscy jesteśmy równi - niezależnie od statusu społecznego, wieku, płci czy grubości portfela.

15 listopada 2015

[FILM] W głowie się nie mieści, reż. P. Docter

w głowie się nie mieści
Reżyseria: P. Docter • Premiera: 2015 • Produkcja: USA

W głowie się nie mieści

Opowieść o dziewczynce, której umysłem rządzą Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza - emocje, które poznajemy z bliska. Bardzo bliska! Intrygująca wizja, pozwalająca lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące ludzką psychiką, przedstawiona za pośrednictwem pięknej animacji.

13 listopada 2015

[FILM] McFarland, USA, reż. N. Caro

Reżyseria: N. Caro • Premiera: 2015 • Produkcja: USA

Film sportowy. Bach! Miałam o tym nie wspominać na wstępie, żeby Was nie zniechęcać (bo wiem, że większość z Was od razu skrzywi się i wyłączy przeglądarkę), ale postanowiłam zaryzykować. Dałam temu filmowi rzadką u siebie ocenę 10/10 i chciałabym tym samym zachęcić Was, żebyście chociaż przeczytali tych parę słów ode mnie - dopiero wtedy, jeśli Was nie zaintryguję, możecie sobie ten film skreślać. Wcześniej - nie pozwalam.

Rety, jakie to było dobre...

[FILM] 8 Mila, reż. C. Hanson

Reżyseria: C. Hanson • Premiera: 2002 • Produkcja: USA, Niemcy

8 Mila

Historia Jimmy'ego "Rabbita" Smitha, młodego chłopaka z Detroit, który marzy o muzycznej karierze i wybiciu się z szarej beznadziei. Opowieść luźno nawiązująca do biografii Marshalla Mathersa, znanego szerzej jako Eminem.


12 listopada 2015

[FILM] Hotel Chevalier & Pociąg do Darjeeling, reż. W. Anderson

Reżyseria: W. Anderson • Premiera: 2007 • Produkcja: USA, Francja

Hotel Chevalier & Pociąg do Darjeeling

Opowiem Wam dziś o dwu powiązanych ze sobą produkcjach Wesa Andersona. Hotel Chevalier to kilkunastominutowa etiuda wprowadzająca widza w opowieść przedstawioną w Pociągu do Darjeeling. Pociąg do Darjeeling jest z kolei półtoragodzinną opowieścią o trzech braciach, którzy udają się w duchową podróż do Indii, by odnowić swoje relacje, przemyśleć wiele spraw i odkryć siebie na nowo.

Jak to u Wesa Andersona - jest ironicznie, prześmiesznie, dramatycznie i bardzo, bardzo kolorowo!

[KSIĄŻKA] Powiedz panno, gdzie Ty śpisz, M.J. Arlidge

powiedz panno gdzie ty śpisz
Wydawnictwo: Czwarta StronaRok wydania: 2015 • Stron: 432

Powiedz panno, gdzie Ty śpisz

Druga część cyklu Helen Grace, w którym nieustępliwa pani inspektor tropi seryjnych morderców na ulicach mrocznego Southampton. Tym razem zabójca upatruje sobie klientów miejscowych prostytutek. Czy to zemsta za Kubę Rozpruwacza? A może prywatne porachunki? Jakie traumy stoją za tym niezwykłym okrucieństwem i brakiem... serca? Ile śladów polskich znajduje się w tej historii?

Zapraszam do lektury, bo warto!

11 listopada 2015

Top 6 filmów do nauki angielskiego [poleca Preply]

Kącik Językowy Kreatywa

Naukę angielskiego skutecznie można wesprzeć poprzez oglądanie filmów. Metoda nauki języka obcego z filmów jest sprawdzona przez wiele osób, które podkreślają jej zalety. Po pierwsze: można osłuchać się z akcentem, jak i tempem wymowy języka, po drugie: można film obejrzeć wielokrotnie, nieznane słowa znaleźć w słowniku i zapamiętać ich znaczenie poprzez skojarzenie. Po wtóre: ucząc się poprzez film nie odczuwamy wysiłku, gdyż naukę traktujemy jako rozrywkę.

10 listopada 2015

[FILM] Między wierszami, reż. B. Klugman, L. Sternthal

Reżyseria: B. Klugman, L. Sternthal • Premiera: 2012 • Produkcja: USA

Między wierszami

Opowieść o ambitnym pisarzu, który po latach walki z weną i własną nieudolnością, nareszcie osiąga wymarzony sukces. Tylko czy rzeczywiście tak wyglądają marzenia? Jaką cenę trzeba zapłacić, by zostać okrzykniętym "fenomenem"? Jak żyć i cieszyć się sukcesem, kiedy osiągnęło się go czyimś kosztem?

[KSIĄŻKA] Funbook. To i owo o kulturze krajów anglojęzycznych

Wydawnictwo: LektorKlettRok wydania: 2015 • Stron: 112

Funbook. To i owo o kulturze krajów anglojęzycznych

Innowacyjna książka w formie dwujęzykowego magazynu pełnego interesujących artykułów, quizów, testów i ciekawostek z wielu dziedzin. Publikacja stworzona z myślą o tych, którzy lubią uczyć się angielskiego poprzez poznawanie kultury innych krajów.


9 listopada 2015

Wyniki ankiety blogowej

Jak zapewne pamiętacie, niedawno poprosiłam Was o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej czytelników bloga, jak i samej Kreatywy. Dziś przyszykowałam dla Was wyniki tego badania, a także parę wniosków, które nasunęły mi się po przeczytaniu Waszych odpowiedzi.

W sumie w ankiecie wzięło udział 85 osób.
Zapraszam do przeglądania!

2 listopada 2015

[FILM] Sils Maria, reż. O. Assayas

Reżyseria: O. Assayas • Premiera: 2014 • Produkcja: Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA

Sils Maria

Gwiazda ekranu, Maria Enders (Juliette Binoche) wyrusza w Alpy wraz ze swoją asystentką Valerie (Kristen Stewart). Tam zaczyna podsumowywać swoje życie i odkrywać siebie na nowo. Tam też zaczynają ujawniać się jej demony...

1 listopada 2015

[FILM] Hotel Transylwania, reż. G. Tartakovsky

hotel transylwania recenzja
Reżyseria: G. Tartakovsky • Premiera: 2012 • Produkcja: USA

Hotel Transylwania

Niezwykle życiowa opowieść o nadopiekuńczym ojcu i jego dorastającej córeczce. Dracula stara się za wszelką cenę chronić nastoletnią Mavis przed okrucieństwami świata, szczególnie przed ludźmi, którzy w tej rzeczywistości uznawani są za... potwory. Problem ten staje się jeszcze większy, kiedy w dniu (sto) osiemnastych urodzin dziewczyny w zamku pojawia się jej ludzki rówieśnik. Obecność Johnny'ego wywraca świat "bestii" do góry nogami.