31 października 2015

[FILM] Puls pod stopami a.k.a. Rytm moich kroków, reż. J. Williams

puls pod stopami
Reżyseria: J. Williams • Premiera: 2014 • Produkcja: Wielka Brytania

Puls pod stopami/Rytm moich kroków

Tom jest zagubionym chłopakiem z problemami. Odrzucony przez ojca, nierozumiany przez matkę i wyśmiewany przez kolegów, skrycie marzy o zaistnieniu na scenie muzycznej. Kiedy jego sąsiadem zostaje uznawany za martwego były gwiazdor rocka, skorupa, w jakiej skrył się Tom, zaczyna powoli pękać...

Na tę niepozorną propozycję natrafiłam przerzucając kanały. Dostrzegłszy nazwisko Luke'a Perry'ego w obsadzie, nie mogłam sobie odmówić spędzenia dziewięćdziesięciu minut z tą produkcją. I nie żałuję, bo choć nie jest to kino szczególnie zaskakujące, to i tak kilka razy zapłakałam ze wzruszenia.

30 października 2015

[KSIĄŻKA] Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności. Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką

Wydawnictwo: ZnakRok wydania: 2015 • Stron: 383

Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności

Wywiad-rzeka z aktorem, kabareciarzem, felietonistą, konferansjerem, Artystą i Człowiekiem. Synem, ojcem, partnerem. Czterdziestolatkiem, w którym publika wciąż widzi słodkiego dwudziestoletniego chłopaka. Postacią cenioną w środowisku filmowym. Postacią, która - mimo niezłych pleców - sama ciężko zapracowała na swój sukces. Wywiad z Maciejem Stuhrem - współczesnym człowiekiem renesansu.

Moje włoskie kucharzenie i Wasz konkurs #smakjęzyka!

Kochani, ekipa Multikurs.pl przygotowała wspaniałą akcję #smakjęzyka. Jej hasłem przewodnim jest gotuj z pasją i ucz się języków obcych. Ponieważ ja ostatnio żyję głównie swoją Misją włoski, postanowiłam zaangażować się w pierwszą fazę tej ultraciekawej akcji, opowiedzieć nieco o pewnym włoskim ebooku, a także zachęcić Was do udziału w projekcie i konkursie, w którym możecie wygrać - a jakże! - kursy językowe.

Zapraszam!

27 października 2015

[KSIĄŻKA] Angielski Gamebook z ćwiczeniami. Near Death Experience, Kevin Hadley

Wydawnictwo: EdgardRok wydania: 2015 • Stron: 208

Near Death Experience

Jeżeli znudziły Wam się konwencjonalne metody zgłębiania języków obcych, koniecznie musicie przyjrzeć się Gamebookowi wydanemu przez wydawnictwo Edgard. To interaktywna powieść zawierająca słownictwo na poziomach B2-C1, która powala w przyjemny i efektywny sposób poszerzać słownictwo. I to nie byle jakie, bo rasową mowę potoczną, najbardziej przydatną w codziennym życiu. A najfajniejsze jest to, że to czytelnik decyduje, jak potoczy i zakończy się ta historia!

Zatem - do dzieła!

26 października 2015

[KSIĄŻKA] Zosia z ulicy Kociej. Na zimę, Agnieszka Tyszka

zosia z ulicy kociej na zimę
Wydawnictwo: Nasza KsięgarniaRok wydania: 2013 • Stron: 224

Zosia z ulicy Kociej. Na zimę

Kolejna część przygód rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodziny. Tym razem przenosimy się z akcją do scenerii zimowej i bierzemy udział w nietypowych przygotowaniach świątecznych, wśród których królują: ubieranie lichej choinki w koszulę nocną, gotowanie barszczu z kartonu, a także przyjmowanie pod swój dach tabunu ludzi i... zwierząt. Jest wesoło, tłoczno, gwarno i bardzo sympatycznie! Jak to u Zosi z ulicy Kociej.

[KSIĄŻKA] Pani mi mówi niemożliwe... Najpiękniejsze wiersze i piosenki, Marek Grechuta

Wydawnictwo: Prószyński i S-kaRok wydania: 2015 • Stron: 240

Pani mi mówi niemożliwe... Najpiękniejsze wiersze i piosenki

Marka Grechutę pokochałam jeszcze w dzieciństwie. Trochę na skutek naśladownictwa, trochę na skutek ciągłej ekspozycji na jego muzykę. Moi rodzice i ich przyjaciele zasłuchiwali się w utwory Grechuty regularnie, a przez to i do mojego serca po jakimś czasie on przemówił. Minęło od tamtych chwil kilkanaście lat, a ja wciąż darzę twórczość pana Marka wielką miłością, dlatego na widok zbioru Pani mi mówi niemożliwe... zareagowałam łzami wzruszenia. Naprawdę!

21 października 2015

Po cholerę przejmujesz się tym, na co nie masz wpływu?

Kiedy trzeba, idę spotkać się z workiem bokserskim i za pomocą pięści przekazuję mu wszystkie swoje frustracje. Kiedy potrzebuję, nie wstydzę się łez kapiących na podłogę. Bo człowiek ma prawo do swoich słabości, swoich nerwów i swoich negatywnych emocji. Był czas, kiedy źle sypiałam i źle funkcjonowałam, bo głowę zalewałam sobie mnóstwem myśli. Myśli o cierpieniu zwierząt i zamieszkach na ulicach, myśli o koszmarach z lat dziecięcych i traumach z czasów szkolnych, myśli o nieszczęśliwych, sfrustrowanych ludziach, którzy mieli wieczne pretensje i o czarnych wizjach przyszłości. Bo człowiek potrafi zadręczać się wszystkim - tym, co jeszcze nie nadeszło, tym, co już dawno minęło, tym, co niby dzieje się teraz, ale wcale nie tu, bo gdzieś obok - u sąsiada, ciotki, brata. Przeżywanie wszystkiego, pochłanianie jak gąbka każdej negatywnej wibracji z otoczenia, to -  tak na moje niefachowe oko - najkrótsza droga do depresji albo szaleństwa. Dlatego z taką właśnie postawą postanowiłam walczyć.

20 października 2015

[KSIĄŻKA] Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce, Iwona Kucharewicz

Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce
Wydawnictwo: EdgardRok wydania: 2015 • Stron: 214

Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce

Książka, która uczy zmiany. Zmiany podejścia do życia, świata i samego siebie. Zmiany w życiu osobistym i zawodowym, zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Nie, nie podpowiada jak być ciągle uśmiechniętym i wiecznie szczęśliwym, niczego nie obiecuje, ale za to pomaga w pracy nad charakterem i relacjami międzyludzkimi. A to może stać się kluczem do osiągnięcia sukcesu!

19 października 2015

[KSIĄŻKA] Sekret Sonji, Åsa Hellberg

Wydawnictwo: Czwarta StronaRok wydania: 2015 • Stron: 372

Recenzja pierwszego tomu: Ostatnia wola Sonji.

Sekret Sonji

Dalsze losy trzech Szwedek, które odziedziczyły po swojej zmarłej przyjaciółce niebywałą fortunę i postanowiły odkryć tajemnicę jej barwnej przeszłości. Co robiła w latach, w których - zdaje się - nikt jej nie widział? Co łączyło ją z prezydentem Francji? Jak wyglądało jej paryskie życie? Jakie jeszcze tajemnice skrywała przyjaciółka, której - jak się okazuje - tak naprawdę nie znał nikt?

18 października 2015

[FILM] Szalony rok, reż. M. Goldbach

Daydream Nation recenzja
Reżyseria: M. Goldbach • Premiera: 2010 • Produkcja: Kanada

Szalony rok

Efektem mojej słabości do Kat Dennings jest konsekwentne oglądanie wszystkich filmów z jej udziałem. Tym razem wybór padł na Daydream Nation, opowieść o życiu na prowincji, gdzie największą atrakcją są przemysłowe pożary i porwania nastolatek. Do tego nudnego świata sprowadza się niezwykle błyskotliwa Caroline - neurotyczne dziewczę z charakterem, które błyskawicznie wikła się w romans z nauczycielem oraz szkolnym kolegą, a przy okazji staje się ulubionym obiektem plotek w okolicy. Myliłby się jednak ten, który natychmiast zakwalifikowałby ten melodramat do typowych opowiastek o świecie młodzieży. W tym filmie banału nie ma.

14 października 2015

Ankieta dla czytelników bloga


Kochani! Bardzo chciałabym poznać Was bliżej i dowiedzieć się, jakie jest Wasze zdanie o blogu i poruszanej na nim tematyce, czego Wam brakuje a co jest zbędne, co Wam się podoba i co nie. Blog tworzę z myślą o Was i zależy mi na tym, by to dla Was zmieniać się na lepsze, rozwijać i eliminować to, co zbędne. Dlatego też będę bardzo wdzięczna za wypełnienie przygotowanej przeze mnie ankiety.

link do ankiety


Z góry dziękuję za poświęcenie mi chwili!

13 października 2015

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią

Lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią

Zawsze lubiłam marzyć i planować, zawsze lubiłam rzucać sobie wyzwania. Dlatego też tak dużą przyjemność sprawiło mi stworzenie poniższej listy i wyobrażanie sobie, jak odhaczam wszystkie jej punkty. Znajdują się tu dalekosiężne marzenia oraz małe wyzwania, które podjąć mogę już teraz. Na samym początku listy znajdują się cele podróżnicze, później wyzwania rozwojowe i nowe życiowe doświadczenia, wyzwania kulturalne oraz kulinarne, a na końcu kilka spraw istotnych w życiu. Nie jest to lista sięgająca tysiąca, bowiem nie o ilość punktów mi chodziło, a o wymyślenie takich zadań, które rzeczywiście coś dla mnie znaczą, coś zmienią, coś mi dadzą. Szczególnie zależy mi na zwalczeniu własnych lęków i doświadczaniu nowego. Nie mam nudnego życia, ale i tak uważam, że warto je ubarwić. Mam nadzieję, że na blogu znajdą się tego efekty.

Zapraszam do przejrzenia listy!

12 października 2015

Ciemniejsza strona macierzyństwa

Kiedy zachodzisz w ciążę i rozmyślasz o zbliżającym się macierzyństwie, przed oczami masz widok rozkosznych, uśmiechniętych bobasków w ramionach szczęśliwych mamuś. Widzisz je każdego dnia - w prasie, telewizji, na plakatach. Słuchasz i czytasz, jaki to piękny i niezwykły czas składający się z samych szczęśliwych chwil, jakie niezwykłe i budujące jest naturalne karmienie, jak to wspaniale jest być mamą rozkosznego malucha, który w pierwszych miesiącach swojego życia albo delikatnie ssie maminą pierś albo po prostu śpi.

Dzieciate koleżanki utwierdzają Cię w przekonaniu, że macierzyństwo to bajka. Dopiero po czasie, w jakichś szczerych rozmowach przy winie, uświadamiają Ci to, co sama odkryłaś już po fakcie. Bo niestety, ale kiedy rodzisz, nadchodzi wielkie bum, bo macierzyństwo ma niewiele wspólnego z plakatami i reklamami telewizyjnymi. Macierzyństwo ma też swoją ciemną stronę...

11 października 2015

Niemiecki. SuperPakiet 3 kursów online

Kącik Językowy Kreatywa

Język niemiecki jest w moim życiu obecny od kilkunastu lat. Choć nigdy nie lubiłam się go uczyć, w liceum wylądowałam w grupie z poziomem rozszerzonym, przez co język naszych sąsiadów zatruwał mi życie przez dobre pięć czy sześć godzin tygodniowo. Wraz z nadejściem - o dziwo, zdanej przeze mnie - próbnej matury, zdecydowałam się z nauki niemieckiego zrezygnować, zgodzić się na dwóję na świadectwie maturalnym i przez osiem godzin tygodniowo uczyć się angielskiego wraz z innymi grupami w szkole. Efekt był taki, że do matury z języka obcego podchodziłam bez stresu, a o niemieckim zapomniałam na długie lata. Jakiś czas temu jednak z ciekawości zaczęłam przerabiać materiały z gramatyki niemieckiej i ze zdumieniem odkryłam, że akurat z tym aspektem radzę sobie świetnie. Kilka lat intensywnej nauki nie poszło na marne, a mnie zainspirowało to do podjęcia kolejnej próby i zmierzenia się z niemieckim raz jeszcze. Dziś opowiem o pierwszej z metod, na jaką się zdecydowałam.

9 października 2015

Misja włoski: 20 włoskich książek, które muszę przeczytać

W czerwcu szumnie zapowiadałam, że przygodę z zestawem fiszek Słownictwo, cz. 1 zakończę w lipcu (haha!), ale natłok zdarzeń i wrażeń sprawił, że dopiero teraz zbliżam się do rozpoczęcia pracy nad drugą częścią słownictwa, zawierającą fiszki na poziomie A2. Będzie to już ostatni etap wyzwania wydawnictwa Cztery Głowy, ale na pewno nie koniec mojej przeprawy z nauką włoskiego. Już teraz mogę pochwalić się przeprowadzeniem paru nieskomplikowanych rozmów po włosku, toteż wiem już, że podstawowe założenie, iż za pomocą fiszek można nauczyć się posługiwać językiem, zostało spełnione. Dlatego też wraz z rozpoczęciem nauki z zestawem Słownictwo, cz. 2, o której przeczytacie w następnym wpisie z serii, zamierzam do swojego programu włączyć też inne materiały służące do nauki włoskiego. Poszerzenie tematu o nowe źródła bardzo mi się przyda, ponieważ nie ukrywam, że w pewnym momencie zabawa z fiszkami zaczęła mnie nieco nużyć i męczyć.

Dlatego też dziś, dla urozmaicenia tematu, przygotowałam dla Was wpis książkowy, w którym przedstawię 20 włoskich, które muszę przeczytać i które kiedyś chciałabym poznać w oryginale. Zapraszam do przeglądania!

8 października 2015

[KSIĄŻKA] Ilustrowany "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"

ilustrowany harry potter i kamień filozoficzny
Wydawnictwo: Media RodzinaRok wydania: 2015 • Stron:  250

Od kilku miesięcy odliczałam dni do tej premiery. Wieść, że zupełnie nowy, ilustrowany Harry Potter i Kamień Filozoficzny pojawi się na jesieni, rozgrzała mnie do czerwoności i pobudziła wyobraźnię do działania. Na wszelki wypadek przygotowałam sobie wymówkę - urodziny córki i nastawiłam się na wielkie święto szóstego dnia października.

A potem przyszło rozczarowanie...

6 października 2015

Najdziwniejsze sytuacje wynikające z bycia brzydulą

Jak się okazuje, opowieści z życia brzyduli nieustannie cieszą się sporą popularnością wśród czytelników Kreatywy. Dlatego też postanowiłam dla rozluźnienia opowiedzieć Wam o paru moich dziwacznych (i nieco zabawnych) wspomnieniach, będących konsekwencją tego, że wyglądam jak wyglądam...

* * *

Koleżanki nie wierzą, że gość, z którym się umawiasz, w ogóle Cię widział

Wspomnienie sprzed wielu lat - wciąż żywe - niegdyś wywołujące doła, dziś jedynie śmiech. Macie naście lat, siedzicie - przyznajmy się - przy piwie, plotkujecie o szkole, koleżankach i innych pierdołach dnia codziennego, wreszcie rzucasz uwagę, że tak się sprawy potoczyły, że chyba zostałaś dziewczyną jednego pana M. Reakcją przyjaciółek jest szybka wymiana spojrzeń i niepewne pytanie: "Eee, ale on cię już widział?". Nie, kuźwa, przywdziewam burkę i tak krążę po mieście, szukając ślepych leszczy.

Dzięki dziewczyny, nigdy Wam tego nie zapomnę!

2 października 2015

[KSIĄŻKA] Moje ciało należy do mnie!

recenzja moje ciało należy do mnie
Moje ciało należy do mnie!, to stworzona przez Niemieckie Towarzystwo Planowania Rodziny, Pedagogiki Seksualnej i Doradztwa Seksualnego "Pro familia" publikacja mająca na celu ułatwienie rodzicom i opiekunom rozmów na temat zagrożeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym. Jej celem jest ochrona dzieci przed złym dotykiem i nauka mówienia "nie" w niedogodnych dla dziecka sytuacjach.

Publikacja została wyróżniona w konkursie na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Niemieckich Lekarek nagrodą Srebrnego Pióra.


Uwaga!

Od każdego sprzedanego egzemplarza książki, wydawnictwo Prószyński i S-ka przekazuje złotówkę na rzecz Fundacji Dzieci Niczyje, organizatora akcji Zły Dotyk.1 października 2015

[KSIĄŻKI] Szybkie czytanie. Poradnik z ćwiczeniami oraz Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi

Wydawnictwo: EdgardRok wydania: 2015 • Stron: 200, 256

Szybkie czytanie. Poradnik z ćwiczeniami

Poradnik z ćwiczeniami mającymi na celu objaśnienie i usprawnienie procesu czytania, wyeliminowanie najczęściej popełnianych błędów oraz poznanie zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej zagadnienie szybkiego czytania. W książce Jolanty Jaworskiej-Jamruszkiewicz znajduje się ponad 90 różnorodnych ćwiczeń.

Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi

Podręcznik Agnieszki Forzpańczyk - książka + CD z ćwiczeniami - uczy koncentracji zmysłów i wykorzystywania ich na co dzień, prezentuje liczny gry, zabawy i ćwiczenia wspomagające koncentrację oraz pokazuje, jak wyeliminować rozpraszacze i typowe problemy z koncentracją.