30 czerwca 2015

[KSIĄŻKA] Pozdrowienia z Korei, Suki Kim

Wydawnictwo: ZnakRok wydania: 2015 • Stron: 336

Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit

Wspomnienia kobiety, która pod przykrywką chrześcijańskiej misji zamieszkała w Korei Północnej, by tam nauczać języka angielskiego synów najbardziej wpływowych ludzi KRLD. Zapis rozmów ze studentami i innymi misjonarzami, opis codziennego życia w uniwersytecie przypominającym więzienie i w kraju odseparowanym od reszty świata. Szokujący obraz rzeczywistości

24 czerwca 2015

Misja włoski: 20 włoskich filmów, które muszę obejrzećWitajcie, miłośnicy języków i italiomaniacy! Zmagam się ostatnio z ciekawym słownictwem włoskim na poziomie A1 (o czym, wspominałam we wpisie Sięgamy level wyżej i zasłuchujemy się we włoskie hity). Znajdują się tutaj tak miłe tematy jak "kolory" czy "czas", tak skomplikowane jak "gospodarka" czy "ekologia", jak również bliskie mojemu sercu: "kultura i sztuka". I właśnie w nawiązaniu do tej ostatniej dziedziny powstał dzisiejszy wpis. O tym, że pokochałam zasłuchiwanie się we włoskie hity już wiecie, teraz zatem powinnam pójść o krok dalej i zacząć oswajać się z językiem kina. Oczywiście tym włoskim...

Wybrałam dla siebie dwadzieścia filmów, które chciałabym obejrzeć podczas swojej przygody z fiszkami od Czterech Głów. Są tu i klasyki, i nowości, są komedie, są dramaty - do wyboru, do koloru. Zapraszam do przeglądu!

20 czerwca 2015

Kreatywne Rekomendacje #8

kreatywne rekomendacje

Cześć! Na ten średnio-słoneczny weekend przyszykowałam dla Was pokaźny zbiór interesujących linków. Z pewnością przy niejednym z nich zaczytacie się, zagapicie albo zasłuchacie. Życzę miłego przeglądania i czekam na Wasze wrażenia.

19 czerwca 2015

[KSIĄŻKA] Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg, Jerzy Vetulani, Maria Mazurek

Wydawnictwo: PWNRok wydania: 2015 • Stron: 193 

Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg

Wywiad-rzeka z wybitnym neurobiologiem, profesorem Jerzym Vetulanim, który przybliża czytelnikom najbardziej fascynujące i skomplikowane prawdy o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Organu nie do końca poznanego, a przez to jeszcze silniej działającego na wyobraźnię.

18 czerwca 2015

Misja włoski: sięgamy level wyżej i zasłuchujemy się we włoskie hity!Chwilowy zastój w nauce dopadł mnie w połowie maja i przez dwa tygodnie nie chciał puścić. Nastał czerwiec, a wraz z nim pojawiła się potężna dawka energii i zapału. Tydzień temu pożegnałam zatem starter do nauki włoskiego i - nomen omen - wystartowałam z drugą częścią zestawu, zatytułowaną Słownictwo 1.

Na tę chwilę można przyjąć, że znam 560 podstawowych słówek i zwrotów włoskich i że ze spokojem mogę już prowadzić luźne, choć nieco schematyczne i dialogi. Mam nadzieję, że z czasem nabiorę więcej pewności siebie w kwestii wypowiadania się po włosku i że pomoże mi w tym poznanie kolejnych wyrazów i zwrotów.

15 czerwca 2015

[FILM] Marzyciele, reż. B. Bertolucci

Reżyseria B. Betolucci • Premiera: 2003 • Produkcja: Francja, UK, Włochy

Marzyciele

Rzecz dzieje się we Francji roku 1968, kiedy na ulicach walczono i protestowano. Młody Amerykanin przypadkowo poznaje osobliwe rodzeństwo - Isabelle i Theo - i daje się namówić na wspólne zamieszkanie z nimi. To wydarzenie zupełnie przewartościowuje życie i priorytety całej trójki...

[KSIĄŻKA] Co, jeśli..., Rebecca Donovan

Wydawnictwo: FeeriaRok wydania: 2015 • Stron: 400

Co, jeśli...

Opowieść o życiu na własnych warunkach, spełnianiu marzeń i paleniu za sobą mostów. Cal spotyka dawną przyjaciółkę z dzieciństwa, ale ta zdaje się go nie rozpoznawać. Co zdarzyło się w życiu Nicole, że zgubiła dawną tożsamość, zmieniła imię i z grzecznej panienki w lakierkach przeobraziła się w pełną życia wojowniczkę? Czy to na pewno ta sama osoba? Czy Cal zdąży poznać prawdę, zanim dziewczyna znów zniknie z jego życia?


14 czerwca 2015

[SERIAL] iZombie, sezon I


iZombie

Na jednej z imprez przykładna studentka medycyny, Olivia "Liv" Moore, zostaje przemieniona w pożerające ludzkie mózgi zombie. Chcąc zachować w sobie resztkę dawnej osobowości, postanawia wyglądać i zachowywać się jak normalny człowiek i żywić mózgami ofiar przestępstw. Ponieważ po skonsumowaniu każdego z mózgów przejmuje cechy osobowości i przebłyski wspomnień ofiar, jej nową życiową rolą staje się rozwiązywanie zagadek kryminalnych.

13 czerwca 2015

[KSIĄŻKA] Tygrys się budzi, Kate DiCamillo

Wydawnictwo: Philip Wilson • Rok wydania: 2008 • Stron: 164

Tygrys się budzi

Opowieść o chłopcu i tygrysie. O chłopcu i dziewczynce. O chłopcu i kuferku pełnym wspomnień, których nie chce się pamiętać oraz imion, których nie chce się wypowiadać. Życiowa historia otoczona aurą baśniowości. Dla dzieci i dla dorosłych.

10 czerwca 2015

[FILM] Grupa "Wschód", reż. Z. Batmanglij

Reżyseria: Z. Batmanglij • Premiera: 2013 • Produkcja: USA, UK

Grupa "Wschód"

Opowieść o ambitnej agentce, Sarah, która w ramach nowego wywiadowczego zadania przenika w szeregi grupy niebezpiecznych anarchistów walczących z gigantycznymi korporacjami. Młoda kobieta powoli odkrywa, co kieruje grupą "Wschód", poznaje bliżej jej członków i zaczyna poddawać w wątpliwość swoje dotychczasowe poglądy...

9 czerwca 2015

Kreatywne Rekomendacje #7

kreatywne rekomendacje

Dzień dobry, cześć, witajcie! W ten cudowny wtorkowy poranek (długo czekałam na poprawę pogody z tych podłych upałów) zapraszam Was do przejrzenia najciekawszych linków, na jakie natknęłam się w sieci w ostatnich tygodniach. Mam nadzieję, że i tym razem czymś Was zainteresuję.

8 czerwca 2015

[FILM] Najlepsze najgorsze wakacje, reż. N. Faxon, J. Rash

Reżyseria: N. Faxon, J. Rash • Premiera: 2013 • Produkcja: USA

Najlepsze najgorsze wakacje

Nieśmiały czternastolatek, Duncan, wyjeżdża na wakacje z matką i jej nowym facetem. Zagubiony i niepewny \pozwala sobą gardzić, dopóki na swej drodze nie spotka mentora, zabawnego Owena, który uczy chłopaka otwartości i pewności siebie.

7 czerwca 2015

365 pytań :: dziennik wieloletni (5-Year Journal)

Parę dni temu przedstawiłam mój pudełkowy dziennik wieloletni wzorowany na popularnym dzienniku pięcioletnim (5-Year Journal) i - jak się okazało - wzbudził on spore zainteresowanie czytelników, znajomych i użytkowników portali, do których dotarły jego zdjęcia. Otrzymałam od tamtej pory sporo wiadomości, by podzielić się swoimi pytaniami, na które odpowiadam każdego dnia. Wymyślenie ich i spisanie nie było może najłatwiejszym zadaniem, ale sądzę, że było warto. Poniżej wrzucam pytania w formie graficznej - dla każdego miesiąca osobno. Wystarczy je otworzyć (wtedy zostaną powiększone), zapisać na dysku i śmiało korzystać.

5 czerwca 2015

[KSIĄŻKA] Odżywianie dzieci mądre i zdrowe. Porady mamy dietetyczki, Katarzyna Błażejewska

Wydawnictwo: BuchmannRok wydania: 2015 • Stron: 192

Odżywianie dzieci mądre i zdrowe. Porady mamy dietetyczki

Publikacja jednej z najbardziej znanych dietetyczek dziecięcych w kraju. Prezentacja zdrowych przepisów i porad dla mam, które nie mogą odnaleźć się w gąszczu, "złotych rad" serwowanych od wszystkich wokół, przepisów i półek pełnych gotowców.

4 czerwca 2015

[DIY] Dziennik wieloletni (5-Year Journal według Kreatywy)

journal in box

Przy okazji ostatniego wpisu poświęconego prowadzeniu pamiętnika, przypomniałam Wam o bardzo ciekawym "gadżecie", który kilka lat temu podbił moje serce. Chodzi o tzw. 5-Year Journal - dziennik, w którym przez pięć lat odpowiada się na pytania - po jednym na dany dzień i który pozwala na śledzenie zmian w swoim życiu i światopoglądzie na przestrzeni kilku lat.

Swoją wersję tego pięcioletniego dziennika przygotowałam kilka lat temu w wersji blogowej, potem w wersji zeszytowej, ale żadna z nich się nie sprawdziła. Z tego też powodu postanowiłam dać idei ostatnią szansę i stworzyłam swój własny dziennik wieloletni w atrakcyjnej dla oka i wygodnej w użyciu formie pudełkowej. Poznajcie moje dzieło i twórzcie własne, naprawdę warto!

3 czerwca 2015

[DIY] Słoik szczęścia - chwytaj małe radości każdego dnia!


Przed paroma dniami wspominałam Wam o mojej kilkunastoletniej przygodzie z pisaniem pamiętników (o, tutaj) i przy tej okazji podzieliłam się niezbyt miłą wieścią, że pisząc, skupiam się na "celebrowaniu" złych momentów. Być może jest to jakiś sposób na oswojenie zmartwień i problemów, a być może skłonność do ciągłego samobiczowania. Cokolwiek by to nie było, nie może być tak, że utrwalamy (bo przyznaliście się do podobnych zachowań) jedynie to, co złe. Warte zapamiętania są także te chwile, które dają satysfakcję, poczucie spełnienia i po prostu radość. Dla takich momentów stworzyłam jakiś czas temu słoik szczęścia.

1 czerwca 2015

[KSIĄŻKA] Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce, Yvette Żółtowska-Darska

Wydawnictwo: EgmontRok wydania: 2015 • Stron: 209

Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce

Historia chłopca, który marzył o grze w piłkę. Historia nastolatka, który pokonał problemy z sercem, po to by móc grać. Historia młodego mężczyzny, który sięgnął szczytu. W skrócie: biografia Cristiano Ronaldo dos Santosa Aveiry, jednego z największych fenomenów światowej piłki.

Jakim byłam dzieckiem?


Dzień dziecka to idealna pora na to, by trochę się na blogu wyluzować i poruszyć temat łatwy, lekki i przyjemny. Oddaję się zatem wspomnieniom na swój własny temat i zapraszam do sentymentalnej wycieczki w przeszłość, pod hasłem: "jakim dzieckiem byłam". Może po lekturze podzielicie się swoimi opowieściami?

Top 10: najciekawsze premiery czerwca

top 10 kreatywa

Nowy miesiąc, nowy ranking. Jeszcze chwila i pożegnamy pierwszą połowę roku 2015, a ja cały czas zastanawiać się będę, jak to możliwe, że czas leci aż tak szybko. Albo: jakim cudem wydaje się u nas aż tyle książek, skoro Polacy podobno nie czytają wcale? Tymczasem... Zapraszam do listy najbliższych premier!