30 kwietnia 2015

Mój pierwszy alfabet: Kim będę? oraz Dzikie zwierzęta, Krzysztof Kiełbasiński

Mój pierwszy alfabet: Kim będę?
Mój pierwszy alfabet. Dzikie zwierzęta

Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2015
Stron: 49 i 49
Gatunek: dla dzieci

Choć książki do nauki alfabetu skierowane są do dzieciaków minimum trzyletnich, pragnę Was zapewnić, że w radosnych rymowankach doskonale odnajdą się także maluchy w wieku mojej Zońki - kilkumiesięczne ciekawe świata istoty, dla których priorytetowa jest melodyjność przekazu, nie zaś sens ukryty w jego treści. Na wstępie więc wiecie już, że przedstawiam dziś książeczki dla dzieciaków właściwie w każdym wieku.

29 kwietnia 2015

Kreatywne Rekomendacje #4

kreatywne rekomendacje

Kolejny tydzień, kolejna porcja - mam nadzieję - inspirujących rekomendacji ode mnie dla Was. Dziś będzie odprężająco, radośnie, pięknie i fascynująco - taką przynajmniej mam nadzieję.

Zapraszam do podróży przez morze linków!

28 kwietnia 2015

Przygód kilka owcy i wilka, Katarzyna Michalska

Przygód kilka owcy i wilka, Katarzyna Michalska
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2015
Stron: 130
Gatunek: bajka
Lubię wynajdywać dla Zońki książeczki nie tylko ładnie wydane, ale przede wszystkim interesujące w treści. Nie zawsze udaje mi się dobrze trafić, ale tym razem polowanie na dobrą książkę okazało się niezwykle skuteczne. Przygód kilka owcy i wilka to naprawdę przednia historyjka, przy której dobrze bawić się będą zarówno dorośli, jak i dzieci. Ja przynajmniej spędziłam z nią naprawdę miłe chwile!

27 kwietnia 2015

Wróć, jeśli pamiętasz, Gayle Forman

Wróć, jeśli pamiętasz, Gayle Forman
Oryginał: Where She Went
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2015
Stron: 288
Gatunek: dla młodzieży
Kiedy czytałam Zostań, jeśli kochasz - powieść, której kontynuację stanowi opisywana dziś Wróć, jeśli pamiętasz - przeżyłam kolejne małe rozczarowanie literackie. Światowy bestseller, hit polskiej blogosfery, okazał się raczej średnio udaną opowiastką młodzieżową, w której dominowały żenujące wynurzenia nudnej nastolatki. Miałam więc obawy, sięgając po Where She Went, ale okazało się, że ta druga część cyklu jest odrobinę lepsza od pierwszej. Zgłębiałam ją dobry tydzień, mocno zniechęcona kulawym początkiem, ale kiedy akcja nabrała rumieńców, pochłonęłam resztę tekstu w jeden dzień. I warto było, bo trafiła ta książka u mnie na odpowiedni czas.

24 kwietnia 2015

Kreatywne Rekomendacje #3

kreatywne rekomendacje

Hej! Dziś będzie wyjątkowo, bowiem trzecim wpisie serii pojawią się nie tylko rekomendacje, ale również anty-rekomendacje. Co prawda zamiast w ten sposób reklamować niektórych, powinno się lepiej na ich temat milczeć, ale - umówmy się - blogerem jestem, milczenie jest mi obce.

Zapraszam do przeglądania!

21 kwietnia 2015

Wygraj kurs językowy na Malcie lub materiały do nauki języków!

Kto chciałby spędzić dwa tygodnie na słonecznej Malcie w międzynarodowym towarzystwie, doskonaląc znajomość angielskiego i korzystając z lokalnych atrakcji?

Przeżyj niezapomniane wakacje w urokliwym zakątku świata!


Co zrobić aby wygrać 2-tygodniowy kurs języka angielskiego na Malcie wraz z przelotem, zakwaterowaniem, wyżywieniem, ubezpieczeniem i bogatym programem kulturalnym?

Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie: Z jakiego rodzaju materiałów do nauki języków obcych wydawnictwa Edgard najchętniej korzystasz i dlaczego?

Odpowiedzi mogą być w formie tekstu, zdjęć, rysunków, infografik, filmików. Im bardziej kreatywna odpowiedź, tym większa szansa na wygraną. Liczymy na waszą pomysłowość! :)

Spośród wszystkich odpowiedzi wybierzemy jedną osobę, która w wakacje wyjedzie na Maltę oraz 9 osób, które otrzymają materiały do nauki języków obcych: programy multimedialne, repetytoria, fiszki.

WEŹ UDZIAŁ

Lajkujcie profil EDGARD jezykiobce.pl i zapraszajcie znajomych do udziału w wydarzeniu.

Konkurs trwa do 5.05.2014.

Regulamin: tutaj.

20 kwietnia 2015

Książka pod tytułem. Tom 1, Robert Trojanowski

Książka pod tytułem. Tom 1, Robert Trojanowski
Wydawnictwo: Kaktus
Rok wydania: 2015
Stron: 224
Nastały czasy, w których zachęca się młodych nie do czytania, a do zabaw kreatywnych z książkami. Być może ma to być bodziec zachęcający ich do dalszych książkowych poszukiwań, a być może nic ponad zwyczajną rozrywkę. Cokolwiek by to nie było, cieszy mnie, że dorośli i dzieci potrafią odnaleźć się w zabawach tego typu, przyczyniając się dzięki temu do sukcesów takich autorów jak Keri Smith. Śladami autorki Zniszcz ten dziennik podążył niedawno polski rysownik Robert Trojanowski, który zainspirowany jej działaniami, stworzył rodzimą odpowiedź na popularny dziennik do niszczenia - Książkę pod tytułem.

19 kwietnia 2015

Woda dla słoni, reż. F. Lawrence

Woda dla słoni (Water for Elephants)
reż. F. Lawrence • USA, 2011
Od dawna zabierałam się za powieść Sary Gruen, na podstawie której nakręcono film z Robertem Pattinsonem i Reese Witherspoon w rolach głównych. Ponieważ jednak w żadnej z bibliotek jeszcze na nią nie trafiłam, po latach wyczekiwania skusiłam się wreszcie na obejrzenie filmu. Oglądałam kiedyś sporo materiałów z planu zdjęciowego i już wtedy wielką ciekawość wzbudziła we mnie historia pochodzącego z Polski chłopaka, który trafia do trupy cyrkowej. Cieszę się, że Woda dla słoni już za mną, ale jednocześnie przykro mi, że nie jest aż tak dobrze, jak to zapowiadały liczne recenzje...

18 kwietnia 2015

Szybcy i wściekli 6, reż. J. Lin

Szybcy i wściekli 6 (Furious 6)
reż. J.Lin • USA, 2013
Nienawidzę filmów, w których pojawiają się strzelaniny.
Nie kręcą mnie mięśniacy.
Filmy akcji zawsze mnie nudzą i irytują.

No, ale to w końcu seria Szybcy i wściekli, a jej nie da się nie kochać. Pamiętać jednak należy, by przed seansem wyłączyć mózgownicę. Nielogiczności jest tutaj przytłaczająco wiele, ale takie filmy ogląda się nie dla prawdy objawionej, ale dla pięknych kobiet i przystojnych panów, szybkich samochodów i błyskawicznie pędzącej akcji. W swojej kategorii seria ta - jakby powiedziała młodzież - po prostu miażdży system i to właśnie dla tego miażdżenia ogląda ją cały świat.

17 kwietnia 2015

Calm.com - chillout i medytacja

misja kreatywna

Dlatego tak kocham noc, że oferuje ciszę, jakiej nie można doświadczyć za dnia. Nocą upadek szpilki na podłogę jest słyszalny nawet z najodleglejszego punktu mieszkania. Każdy szept jest dźwiękiem cichym tylko z pozoru. Bo w nocy słychać inaczej.

Dlatego tak kocham las, jezioro, łąkę, morze, że oferują całą gamę dźwięków pieszczących uszy. Wśród swojej małej kanonady gwarantują własną wersję wyciszenia. Coś pięknego. Coś niepowtarzalnego. Coś, co nadaje sens istnieniu.

Ale życie jest takie, że do lasu nam nie po drodze, że plażą spacerujemy raz na kilka lat, że łąka to tylko podczas przypadkowego spaceru. Na wyciszenie nie ma czasu, nie ma chęci, nie ma możliwości. A ja Wam dziś o tych możliwościach opowiem i zachęcę do medytacji wśród szumu liści i spienionych fal.

16 kwietnia 2015

Kobiety Kossaków, Joanna Jurgała-Jureczka

Kobiety Kossaków, Joanna Jurgała-Jureczka
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2015
Stron: 320
Gatunek: biografia
Kobiety nie są dodatkiem do swoich mężczyzn. Być może w dawnych czasach nie było to tak oczywiste, ale to kobiety, którym hołd oddaje Joanna Jurgała-Jureczka sprawiły, że ich mężczyźni mogli spełniać się w wybranych przez siebie życiowych rolach. To one bowiem były tymi majętnymi i dobrze urodzonymi. I to dzięki nim możemy dziś czytać o wybitnym klanie Kossaków.

15 kwietnia 2015

Mourinho. Anatomia zwycięzcy, Patrick Barclay

Mourinho. Anatomia zwycięzcy, Patrick Barclay
Oryginał: Mourinho. Further Anatomy of a Winner
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2012
Stron: 304
Gatunek: biografia
Bohater książki Patricka Barclaya nigdy nie był związany z moim ukochanym klubem, choć cały czas żywię nadzieję, że któregoś pięknego dnia właśnie tak się stanie. Nie trzeba być jednak fanem Chelsea czy Realu, aby przeżyć podczas lektury Anatomii zwycięzcy fascynującą przygodę. José Mourinho jest bowiem taką postacią, którą można pokochać niezależnie od kibicowskich preferencji.

Zlatan Ibrahimovic powiedział o nim: "W Interze byłem gotów dla José Mourinho zabijać na boisku - taką motywację we mnie obudził" [s. 285]. Sir Bobby Robson prosił Mou, by ten nie stawał obok niego podczas pozowania do zdjęć. "Przy tobie będę brzydko wyglądał" [s. 103] - mówił. Desmond Morris zauważył z kolei, że "Gdybyśmy szukali aktora mającego wcielić się w niego w filmie, to musiałby być James Dean" [s. 200]. David Moyes dorzucił do tego: "Mourinho sprawił, że bycie trenerem stało się sexy" [s. 159]. Inni rozmówcy Barclaya dostrzegali wielki urok i ciepło bijące od charyzmatycznego trenera, a także szacunek do każdego - nawet chłopca do podawania piłek czy pracowników obsługi spotkanych na stadionie rywali.

14 kwietnia 2015

[GRA] Quiz angielska przygoda


Witajcie! Dziś przyszykowałam dla Was coś specjalnego - połączenie cyklu z recenzjami gier oraz kącika językowego, czyli opis gry służącej do nauki angielskiego, Quiz angielska przygoda. To jedno z tych rozwiązań, które pozwala uczyć się poprzez zabawę, a ja takie rozwiązania nazywam wręcz idealnymi. Zapraszam do zapoznania się z tą ciekawą propozycją!

13 kwietnia 2015

Dobra organizacja czasu

misja kreatywna

Teorie spiskowe mówią, że przypadła mi w udziale doba dłuższa niż innym osobom. Jakkolwiek chciałabym, by tak było, niestety, muszę borykać się z takim samym kurczeniem się czasu, jak wszyscy inni. Do pogodzenia mam wiele: wychowanie córki, prowadzenie domu, naukę kilku języków obcych, sport, blogowanie, czytanie, pisanie, tworzenie biżuterii, a także swoje małe przyjemności (jak medytowanie, wylegiwanie się przed telewizorem, granie na Kurniku, spotkania z przyjaciółmi, oglądanie filmów i seriali, surfowanie po sieci czy długie, gorące prysznice). Aby to wszystko pogodzić, potrzebuję dobrej organizacji czasu, ponieważ to ona jest kluczem do sukcesu. Jak to robię? Zapraszam do lektury! Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad, którymi warto się kierować.

11 kwietnia 2015

Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej, Jaroslav Hašek

Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej, Jaroslav Hašek
Oryginał: Osudy dobreho vojaka Svejka za svetove valky
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Stron: 768
Posłusznie melduję, że losy dobrego żołnierza Szwejka z pełną mocą trafiły w me serce! I zapewnić Was wszystkich mogę, że zagoszczą one w nim na długo, bo już dawno nie miałam do czynienia z książką tak rozkosznie zabawną, ociekającą inteligentnym humorem, barwną i absolutnie niepodrabialną! Ale to żadna nowość, to moje stwierdzenie. W końcu Józefa Szwejka wszyscy znają i kochają, czyż nie?

Grzechem byłoby streszczanie fabuły takiego klasyka literatury światowej. Napomknę jedynie, dla tych, którzy mieli mniej szczęścia i o bohaterze wykreowanym przez Haška nie słyszeli, że Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej (dawniej znane jako Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej) są antywojenną satyrą, której główny bohater jest "idiotą z urzędu", doprowadzającym do obłędu wszystkich dookoła.

10 kwietnia 2015

Misja włoski: czy warto uczyć się włoskiego?

To, że w ramach tego cyklu rozpoczęłam naukę języka włoskiego, było właściwie czystym przypadkiem. Kierowana ciekawością i chęcią wzbogacenia swoich kompetencji językowych, zapragnęłam zmierzyć się z tym niemałym wyzwaniem. Obcuję z włoskim już kilka tygodni i trochę się już z tym językiem zaprzyjaźniłam, dlatego oprócz standardowego raportu pod hasłem "jak idzie mi nauka", postanowiłam odpowiedzieć na często padające pod moim adresem pytanie, czy tego włoskiego w ogóle warto się uczyć? Zapraszam do lektury i czekam na Wasze przemyślenia!

Nieludzie, Kat Falls

Nieludzie, Kat Falls
Oryginał: Inhuman
Wydawnictwo: Uroboros
Rok wydania: 2015
Stron: 400
Gatunek: fantasy, dla młodzieży
Premiera: 22/04/2015
Myślałam, że w kontakcie z literaturą już niewiele jest mnie w stanie zaskoczyć. Tym bardziej nie oczekiwałam większych rewolucji, gdy zorientowałam się, że książka, po którą sięgnęłam ostatnio, napisana jest przez autorkę raczej średniej powieści Podwodny świat. Mroczny dar. Jednak kiedy zasiadłam do lektury - natychmiast przepadłam. I to tak obsesyjnie, że - mąż może zaświadczyć - nie mogłam rozstać się z książką na dłuższą chwilę. I to wszystko przez fantastykę, którą z reguły omijam - niebywałe...

7 kwietnia 2015

Kreatywne Rekomendacje #2

kreatywne rekomendacje

Oto przed Wami drugi wpis z cyklu linkowych polecanek. Tym razem zgromadziłam mniej treści do czytania, a więcej pięknotek do oglądania. Świat potrafi być niesamowicie fascynujący - są zdjęcia i filmy, które są tego najlepszym dowodem. Mam nadzieję, że i Was chwycą za serce. Zapraszam do przeglądania!

5 kwietnia 2015

Sam, reż. J. Nelson

Sam (I am Sam)
reż. J. Nelson • USA, 2001
Od dawna marzyłam o tym, by obejrzeć Sama - film, który w obsadzie ma nominowanego za tę rolę do Oscara mojego ukochanego Seana Penna, doskonałą Michelle Pfeiffer oraz - siedmioletnią wówczas - uwielbianą przeze mnie Dakotę Fanning. Przed seansem nie wiedziałam zupełnie nic o fabule, jednak I am Sam ujął mnie od pierwszej sekundy. Nie mogło być jednak inaczej, bo to piękna, poruszająca historia, która nierozerwalnie łączy się z twórczością moich największych idoli.

4 kwietnia 2015

Tartuffe, Don Juan, Mizantrop, Molier

Tartuffe, Don Juan, Mizantrop, Molier
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Stron: 258
Gatunek: dramat
Tłumaczenie: Jerzy Radziwiłowicz
Dobrze czasem się odchamić i sięgnąć po literaturę już sprawdzoną, od setek lat cenioną i uwielbianą. Molier jest mi nazwiskiem doskonale znanym i lubianym przeze mnie już w czasach szkolnych. Chętnie wracam do jego twórczości i nawet jeśli niektóre fragmenty dramatów jego autorstwa znam już na pamięć, przy każdej kolejnej lekturze bawię się tak samo dobrze. Dlatego też z wielką radością raz jeszcze przypomniałam sobie przygody jego najbarwniejszych bohaterów - Tartuffe'a, Don Juana oraz Alcesta.

3 kwietnia 2015

Serena, Ron Rash

Serena, Ron Rash
Oryginał: Serena
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2015
Stron: 440
Gatunek: społeczno-obyczajowa
Niewiele jest w literaturze kobiet, które zapadają w pamięć na zawsze. Niewielu jest twórców, którzy tak doskonale kreowaliby kobiece bohaterki. Serena jest demonem, bezwzględną heroiną, wzbudzającą respekt damą. Nosi spodnie, przygniata mężczyzn do ziemi i po prostu rządzi. Bo świat ma być taki, jakim ona go widzi - bez względu na to, jakich środków trzeba będzie użyć, by do jej wizji go dostosować...

Poleje się krew, polecą łzy. Bo taka właśnie jest Serena Pemberton.

2 kwietnia 2015

200 tajemnic naturalnej zdrowej kuchni, Judith Rodriguez

200 tajemnic naturalnej zdrowej kuchni, Judith Rodriguez
Oryginał: 200 Surefire Ways to Eat Well and Feel Better
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: 2015
Stron: 144
Gatunek: poradnik kulinarny
Bardzo lubię publikacje związane z kulinariami, promujące zdrowy styl życia i racjonalne żywienie. Sama w swojej kuchni staram się gotować zdrowo, jak również nie waham się eksperymentować i działać na wyczucie, zamiast kierować się spisanymi przez innych recepturami. Bywa jednak, że gubię się niekiedy i potrzebuję nagłej inspiracji. Książka dr Judith Rodriguez dla takich kulinarnych luzaków jak ja jest propozycją idealną. To wspaniałe kompendium wiedzy wyłożonej w klarowny i rzeczowy sposób. Dzięki takim książkom nie ma szans, by nie mieć pomysłu, co postawić na stole w jadalni. Zasłanianie się brakiem fachowej wiedzy również nie będzie już możliwe.

Bo tu cała niezbędna w kuchni wiedza jest skondensowana i podana w przystępnej formie. Warto przeczytać!

1 kwietnia 2015

Beats of Freedom - Zew wolności, reż. L. Gnoiński, W. Słota

Beats of Freedom - Zew wolności
reż. L. Gnoiński, W. Słota • Polska, 2010
Robiłam do tego filmu już kilka podejść - zawsze widziałam go fragmentami, nigdy w całości. Dziś trafiłam na niego na tefałenowskim vod, dlatego zdecydowałam się wykorzystać wolne popołudnie i obejrzeć. Warto było. Ale to wiedziałam od samego początku - w końcu stary polski rock gra mi w duszy od wielu, wielu lat, a Perfect, Republika czy Lady Pank od zawsze zajmują ważne miejsce w moim serduchu. Ale ci z Was, którzy śledzą moje wpisy muzyczne, od dawna już to wiedzą.


Pusty dom, reż. K. Kim

Pusty dom (Bin-jip)
reż. K. Kim • Japonia, Korea Południowa, 2004
Są filmy, które osnuwa magia. Są filmy, które analizuje się jeszcze kilka godzin po seansie. Są filmy, które dotykają najczulszych strun w duszy człowieka. I to jest właśnie jeden z nich. Japońsko-koreańska produkcja, która mimo swej oszczędnej formy wgniata w fotel z pełną siłą, porusza najgłębiej i niesamowicie oddziałuje na wyobraźnię. Coś absolutnie niebywałego!

A tyle w nim niepozorności...