28 lutego 2015

Wiosenna ramówka TVN i Polsatu

Choć telewizję oglądam rzadko i z reguły jest to wyłącznie piłka nożna, nie ukrywam, że jesienią i wiosną śledzę poczynania TVN i Polsatu, wypatrując interesujących programów i seriali, jakimi telewizje raczyć będą spragnionych wrażeń widzów. Ponieważ w tym sezonie pierwsza ze stacji pozytywnie mnie zaskoczyła, zdecydowałam się zgłębić temat i w skrócie opowiedzieć Wam, co wieczorami będzie gościć na małych ekranach.


27 lutego 2015

Baśnie, Hans Christian Andersen

Baśnie, Hans Christian Andersen
Oryginał: Eventyr og historier
Wydawnictwo: G&P
Rok wydania: 2010
Stron: 236
Gatunek: baśnie
Włączając literaturę do życia Zońki (przy okazji odsyłam do tekstu czytanie dzieciom ogłupia), uznałam, że nie tylko ze współczesnymi tekstami warto ją zapoznawać, ale również (a może przede wszystkim?) z klasyką. Bo są dzieła, na których wychowywały się pokolenia i które warto przekazywać dalej. Hans Christian Andersen tworzył prawie dwieście lat temu, a mimo to żaden z jego utworów nie zestarzał się jeszcze i nie stracił na wartości. Po dziś dzień darzę je miłością i wielkim sentymentem i jestem pewna, że również moje dziecię w przyszłości będzie je uwielbiać...

Korzyści płynące z bycia... brzydulą

Jedne z niewielu zdjęć, na których prezentuję profil.
Takie jest życie, że w genach po tacie dostałam nie tylko ciężki charakter, ale też wyjątkowo nieatrakcyjną wadę zgryzu. Progenia nie jest może żadnym wyrokiem, aczkolwiek 'superinteligentne media' nazywają ją 'deformacją oblicza', jakiej nie chciałaby mieć 'żadna z nas' (zapraszam do lektury). Trudno byłoby mi dzielić się tu historiami, jakich doświadcza każdy progenik, bo to wstrętne, jakimi obelgami potrafią rzucać obcy ludzie na widok człowieka, który wyglądem odbiega od reszty społeczeństwa. Inność rodzi złość, śpiewał Artur Rojek. I miał w tym sporo racji.

Ale ja z tej inności zapragnęłam zrobić swój atut. W końcu powinniśmy wierzyć, że każda sytuacja ma plusy i minusy, prawda?

26 lutego 2015

Dziecko dzień po dniu, Pamela Druckerman

Dziecko dzień po dniu, Pamela Druckerman
Oryginał: Bébé Day by Day
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2014
Stron: 184
Gatunek: poradnik
Pamelę Druckerman pokochały i znienawidziły miliony, kiedy zdecydowała się na krytykę amerykańskiego stylu wychowania w publikacji W Paryżu dzieci nie grymaszą. Dziecko dzień po dniu stanowi kontynuację tamtego światowego bestsellera. Kontynuację o tyle specyficzną, że zawierającą w sobie właściwie esencję wydobytą z treści tej wcześniejszej publikacji.

24 lutego 2015

Co się wydarzyło w Madison County, Robert James Waller

Co się wydarzyło w Madison County, Robert James Waller
Oryginał: The Bridges of Madison County
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 1994
Stron: 160
Gatunek: romans
O tym, że istnieje książka, na podstawie której nakręcono kultowy romans z Meryl Streep i Clintem Eastwoodem w rolach głównych, dowiedziałam się właśnie podczas oglądania filmu (recenzja Co się wydarzyło w Madison County). Żałuję, że nie udało mi się zachować "prawidłowej kolejności" i dopiero po ekranizacji sięgnęłam po książkę, ale i tak uważam, że warto było poznać tę historię zarówno pod postacią ruchomych obrazów, jak i potoków liter. Obie wersje minimalnie różnią się od siebie, ale dostarczają wzruszeń i niezwykłych emocji o takim samym natężeniu.

"Jak by nóg nie rozkładała, toby siadać nie musiała"

Miałam jakieś czternaście lat, kiedy powyższy cytat dobiegł moich uszu w jednym z częstochowskich autobusów. Mocny osąd z ust starszego człowieka, czyż nie? A wszystko dlatego, że ktoś raczył zwrócić mu uwagę, by łaskawie pozbył się z siedzenia swych wypchanych zakupami reklamówek i zwolnił miejsce dla stojącej obok ciężarnej. Nic to. Staruch (no przepraszam, inaczej nazwać go nie mogę) rzucił chamskim tekstem w eter, wlepił ślepia w okno i zamknął usta wszystkim dookoła. Bo jak tu zareagować na takiego? Kłóć się, to cię zruga. Wyciągnij pięści, a wylądujesz w kryminale. Wszyscy zatem milczą, twarz ciężarnej z zielonej robi się bordowa, a autobus mknie dalej przez świat...

23 lutego 2015

Uwaga na marzenia, Monika Gabor

Uwaga na marzenia, Monika Gabor
Wydawnictwo: RW2010
Rok wydania: 2013
Stron: 203
Gatunek: obyczajowa
Czasami człowiek potrzebuje oddechu od własnych problemów, od skomplikowanego świata i natłoku wrażeń w życiu codziennym. Lekarstwem na troski tego typu może być literatura - szczególnie dobra proza obyczajowa, osadzona w realiach czytelnikowi najbliższych. Sięgając po powieść Moniki Gabor miałam nadzieję właśnie na takie chwile zapomnienia. Udało się - przeniosłam się do skomplikowanego świata innych ludzi, całkowicie zapominając o własnym. Nie była to może literacka uczta, ale na pewno miła przygoda.

Choć określenie 'miła' w stosunku do tak trudnej tematyki niekoniecznie okazuje się przystające...

Za nami oscarowa noc!

Za nami 87. ceremonia wręczenia najważniejszych nagród filmowych! Kolejna zarwana noc pełna emocji, kolejne wspaniałe widowisko. W tym roku wyjątkowo ostateczne rozwiązanie pokryło się niemal stuprocentowo z moimi typami. To wspaniałe rozpoczęcie kolejnego tygodnia!

Źródło: flickr.com

Szczegółowe wyniki znajdziecie poniżej:

20 lutego 2015

Poznajcie... chomika Hubercika!

Niespodzianki chomika Hubercika, Kłopoty chomika HubercikaKiedy tylko rzuciłam okiem na widoczne powyżej okładki, nie mogłam im nie ulec. Mam słabość do literatury dziecięcej i z wielką radością czytam na głos swojej małej Zońce. Tym razem padło na dwie książki z serii przygód chomika Hubercika  - o niespodziankach, jakie zgotował mu los i o kłopotach, w jakie wpadł. Ta pierwsza podobała mi się odrobinę bardziej, ale i tak obie zdecydowanie warto przeczytać. I to nawet w przypadku, gdy nie czytało się tomów poprzednich - sama ich jeszcze nie znam, ale zupełnie nie przeszkadzało to w lekturze.

19 lutego 2015

Siła serca, Baptist de Pape

Siła serca, Baptist de Pape
Oryginał: The Power Of The Heart: Finding Your True Purpose In Life
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2015
Stron: 232
Pracę nad własnym rozwojem duchowym wielu traktuje jak fanaberię, dlatego książki takie jak Siła serca cieszą się popularnością tylko w niektórych kręgach. Ja należę do osób, którym nieobca jest refleksja nad własnym życiem i wewnętrznym rozwojem, dlatego też mocno przemówiła do mnie ta  fascynująca publikacja, złożona z wypowiedzi myślicieli z całego świata...

Rozmówcami Baptista de Pape'a byli między innymi pisarze: Linda Francis, Paulo Coelho, Maya Angelou i Isabel Allende, naukowcy i lekarze: Deepak Chopra, Joe Dispenza, Jane Goodall czy przewodnicy duchowi, jak Ruediger Schache, Gary Zukav, Neale Donald Walsch i inni. W sumie osiemnaście inspirujących postaci, które wierzą w moc i inteligencję serca i nie obawiają się podążać za jego głosem. To właśnie ich luźne wypowiedzi, co jakiś czas wzbogacane komentarzem samego de Pape'a, składają się na tę książkę.

18 lutego 2015

Serialomania - co oglądam w wolnym czasie #3

Jeśli przyznam się, że seriale zajmują ważną część mojego życia, pewnie zabrzmi to głupio, ale w istocie jest tak, że lubimy z mężem w wolnych chwilach rozłożyć się przed telewizorem z czipsami lub popcornem w dłoni i gapić w ekran. Poświęcamy temu zagadnieniu niemało czasu, o czym przekonacie się za chwilę...

Seriale, które regularnie oglądam17 lutego 2015

Projekt Szczęście, Gretchen Rubin

Projekt Szczęście, Gretchen Rubin
Oryginał: The Happiness Project
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2011
Stron: 408
Gatunek: poradnik
Dość długo mocowałam się z tą książką, choć od dawna marzyłam o tym, by ją przeczytać. Przez wielu blogerów samorozwojowych polecana była ona jako niebywała inspiracja dla wprowadzania pozytywnych zmian w życiu, toteż i ja zapragnęłam zmierzyć się z popularnym na całym świecie projektem Gretchen Rubin. Nie okazał się on jednak takim cudem, jak to zapowiadano...

12 lutego 2015

Angielski Fiszki PLUS - kolejna innowacja w świecie fiszek

Kącik Językowy Kreatywa

Kochani! We wpisach fiszkowych przedstawiałam Wam już wiele rodzajów tego typu gadżetów do nauki języków - od wersji papierowych, po cyfrowe. Tym razem zetknęłam się z kolejną nowością, która łączy ze sobą oba aspekty - w pakiecie otrzymujemy nie tylko pudło pełne przydatnych do nauki karteczek, ale także ultraciekawy program komputerowy wspomagający proces zapamiętywania słówek i zwrotów.

11 lutego 2015

Mistrzowie plakatu i ich uczniowie, Zdzisław Schubert

Mistrzowie plakatu i ich uczniowie, Zdzisław Schubert
Wydawnictwo: PWR SA
Rok wydania: 2008
Stron: 240
Gatunek: album
To bezsprzecznie jedna z najpiękniejszych, a przy okazji również najdroższych książek w mojej biblioteczce, zakupiona wiele, wiele lat temu i stanowiąca prawdziwą ozdobę zbiorów. Prawdopodobnie nie wzbudzi zainteresowania całej rzeszy czytelników Kreatywy, ale pragnę Was zapewnić, że zdecydowanie warta jest Waszej uwagi. Plakaty, jakie w niej znajdziecie, stanowią piękną i barwną opowieść o zmianach społeczno-kulturalnych na przestrzeni stu długich lat. Ich uzupełnieniem jest interesujący i obszerny tekst Zdzisława Schuberta.


Hardkorowy romans. "Pięćdziesiąt twarzy Greya", bestsellery i społeczeństwo, Eva Illouz

Hardkorowy romans. "Pięćdziesiąt twarzy Greya", bestsellery i społeczeństwo, Eva Illouz
Oryginał: Die neue Liebesordnung: Frauen, Männer und Shades of Grey
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2015
Stron: 184
Gatunek: naukowa
Pochodzącą z Izraela Evę Illouz uznaje się za jedną z najważniejszych postaci współczesnej socjologii. Ona właśnie postanowiła na poważnie "ugryźć" temat światowego fenomenu literackiego, jakim okazała się Trylogia Greya E L James (moje recenzje: Pięćdziesiąt twarzy Greya, Ciemniejsza strona Greya, Nowe oblicze Greya). Publikacja Hardkorowy romans z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników angielskiej pisarki, ale również przeciwników jej twórczości. I jednym, i drugim lektura tej książki pozwoli zrozumieć, w czym tkwi sekret słynnego "porno dla mamusiek" i odkryć, jak wielki wpływ wywarło ono na biznes, kulturę i życie społeczne na całym świecie.

10 lutego 2015

Wyspa Łza, Joana Bator

Wyspa Łza, Joanna Bator
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Stron: 304
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda proces powstawania dzieła literackiego? Pragnęliście wniknąć w umysł pisarza? Podążać śladami jego stóp, tokiem jego rozumowania? Joanna Bator zaprasza do niełatwej i bolesnej przeprawy przez zakamarki swego umysłu. I to w nietypowej scenerii, bowiem na wyspie o kształcie łzy - na Sri Lance. Efektem wyprawy w nieznane laureatki nagrody Nike jest książka na poły reporterska, na poły biograficzna - bardzo niebanalna, bardzo intrygująca i bardzo trudna zarówno w odbiorze, jak i opisie.

Czytając zapowiedź z okładki, ktoś mógłby wysnuć wniosek, że Wyspa Łza będzie powieścią kryminalną, w której rzeczywistość miesza się z fikcją i w której wyjaśniona zostanie zagadka tajemniczego zaginięcia Sandry Valentine, która ćwierć wieku temu ruszyła na Sri Lankę i znikła bez śladu. Choć kryminalno-detektywistyczna aura unosi się nad tą pozycją, zdecydowanie podkreślić należy, że to Joanna Bator - jej dusza, jej umysł, jej ciało - stanowi centrum całej opowieści, centrum wszystkiego.

9 lutego 2015

Teoria wszystkiego, reż. J. Marsh

Teoria wszystkiego (Theory of Everything)
reż. J. Marsh • UK, 2014
Choć Stephen Hawking był mi dotąd postacią zupełnie nieznaną, z wielką niecierpliwością wyczekiwałam filmu opowiadającego o jego losach. Wybitny naukowiec chorujący na stwardnienie zanikowe boczne imponuje bogatym życiorysem, interesującymi poglądami i nietuzinkową osobowością, toteż dramat biograficzny oparty o jego historię nie mógł być nudny i bezbarwny. Opinie Teoria wszystkiego zbiera skrajnie różne, ale mnogość wyróżnień, nagród i nominacji nie mogła być dziełem przypadku. Obejrzałam i przepadłam. Bez ochów i achów, bez większych zachwytów, ale przepadłam...

Tym, co sprawia, że nie sposób oderwać się od ekranu, jest zniewalająco autentyczna gra aktorska. Wcielająca się w postać żony naukowca Felicity Jones potrafi być jednocześnie twarda i subtelna, nieprzejednana i delikatna - podziwianie jej na ekranie zawsze stanowi najwyższą przyjemność. Partnerujący jej Eddie Redmayne to jednak jeszcze wyższa półka, klasa sama w sobie. To, jak w każdym detalu zadbał o zbudowanie naturalnej i prawdziwej postaci, jak gra emocjami, oczami i mimiką, zwyczajnie powala. Właśnie za tak znakomicie dopracowane kreacje i wyjątkową autentyczność nagradza się ludzi Oscarami.

8 lutego 2015

Do trzech razy Natalie, Olga Rudnicka

W ramach tego cyklu ukazały się: Natalii 5 (tom 1) oraz Drugi przekręt Natalii (tom 2).

olga rudnickaDo trzech razy Natalie, Olga Rudnicka
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania: 2015
Stron: 384
Gatunek: komedia, kryminał
Czarownice Sucharskie wracają! Niestety, prawdopodobnie po raz ostatni, choć wierzę, że Olga Rudnicka nie powiedziała jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa - co potwierdza krótka wypowiedź, jaką zamieściła na końcu książki. Nie wyobrażam sobie bowiem, aby pięć charyzmatycznych Natalii miało nagle zamilknąć i zniknąć. Jeżeli żaden reżyser nie przeniesie ich losów na ekran, domagać się będę kolejnych książek - bo jakże by mogło być inaczej?

Co tym razem zmalowały nasze ulubione bohaterki? Zwinęły manatki, porzuciły facetów i ruszyły nad polskie morze, by tam sprowadzać kłopoty na siebie i wszystkich dookoła. Słońce, plaża, turyści, deptak i urocze pensjonaty, a wśród tych letnich uroków siejące zniszczenie Sucharskie. Oj, policjanci i przestępcy - miejcie się na baczności!

Co się wydarzyło w Madison County, reż. C. Eastwood

Co się wydarzyło w Madison County (The Bridges of Madison County)
reż. C. Eastwood • USA, 1995
Jak sięgam pamięcią, nigdy w życiu żaden film nie wycisnął ze mnie tylu łez. Łez ściekających po policzkach, szyi, dekolcie. Łez nieokiełznanych i gorzkich. Łez, które strumieniami wylewały się podczas seansu, po seansie i jeszcze kolejnego dnia. Aż słów brakuje na określenie tego, z jak silnymi emocjami przyszło mi się mierzyć podczas oglądania Co się wydarzyło w Madison County. Nigdy nie sądziłam, że romantyczne wcielenie Clinta Eastwooda sprawi, że się z płaczu dusić będę... Bo że Meryl Streep potrafi na mnie zadziałać jak żadna inna aktorka, wiedziałam od zawsze. Ach, jak wspaniale było trafić na tych dwoje w tak doskonałym filmie!

7 lutego 2015

KKD#22: Czytanie dzieciom ogłupia i odbiera im dzieciństwo!

Klub Dyskusyjny

#23: Czytanie dzieciom ogłupia i odbiera im dzieciństwo!

Różnie ludzie reagują na wieść o tym, że codziennie czytam swojej córce, że kompletuję dla niej biblioteczkę, że pokazuję jej tekst, a nie tylko obrazki. Poinformowano mnie już, że chcę z Zońki zrobić głupka, że odbieram jej dzieciństwo, że od maleńkości wywieram presję na bycie oczytaną i o wiele lat za wcześnie wprowadzam literaturę do jej życia. Nie chcę sobie nawet wyobrażać, jakim skandalem zakończyłoby się moje obwieszczenie, że ja to czytałam jej na głos jeszcze gdy spokojnie egzystowała sobie w krainie wód płodowych. Do sądu by ze mną poszli, jak nic! A tymczasem, o, siedzi sobie ta zła matka na krześle przy łóżeczku i czyta, czyta, czyta. A biedne uciemiężone niemowlę z niezrozumiałych przyczyn do matki się uśmiecha, stroi minki, uspokaja i słucha lub zasypia. Dlaczego, zła matko, robisz maleństwu coś takiego?

6 lutego 2015

Zostań, jeśli kochasz, Gayle Forman

Zostań, jeśli kochasz, Gayle Forman
Oryginał: If I Stay
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2014
Stron: 248
Gatunek: obyczajowa
O głośnych tytułach niełatwo jest pisać, ponieważ z reguły jeszcze przed lekturą ma się o nich jakieś wyobrażenie. Ze mną było tak: sprawiłam sobie tę książkę na urodziny, ponieważ bardzo chciałam zobaczyć film i ponieważ zaintrygowało mnie ogólne szaleństwo wokół niej. Kiedy już ją sobie sprawiłam i - jak zwykle - udokumentowałam to na blogowym instagramie, nagle okazało się, że część osób niby uległa temu całemu szałowi, ale przeżyła literackie rozczarowanie.

Jasna cholera!

Już uwielbiane przez tłum, również zakupione na urodziny, Love, Rosie (recenzja) okazało się totalnym niewypałem, a tu szykował się kolejny klops? Z drżącym sercem sięgnęłam po Zostań, jeśli kochasz i - uff - odetchnęłam. Tak najgorzej to nie było...

5 lutego 2015

Top 10: AntyWalentynkowy ranking książkowy

top 10 kreatywa

W cyklu top-10 pojawiły się już wpisy poświęcone najpiękniejszym historiom miłosnym, najlepszym filmom na Walentynki, najpiękniejszym ekranowym parom, największym wyciskaczom łez, a nawet bohaterom, z którymi warto byłoby wybrać się na randkę, toteż tym razem przyszła pora na zmianę frontu i ujęcie tematu od drugiej strony. Idą Walentynki, jedno z najnudniejszych i najbardziej kiczowatych świąt w roku, więc żeby nie popaść w banał, proponuję stworzenie rankingów AntyWalentynkowych. Interpretacja dowolna - niech będą to książki ostre i przerażające, albo wręcz przeciwnie - niby miłosne, a jednak przedstawiające związki w taki sposób, że aż się czytelnik do kochania zniechęca. Moje propozycje to totalny miszmasz, ale jedno jest pewne - każdy antyfan święta zakochanych znajdzie tu coś dla siebie.

Zapraszam do przeglądania (z przymrużeniem oka)!

4 lutego 2015

Birdman, reż. A.G. Iñárritu

Birdman
reż. A.G. Iñárritu • USA, 2014
Dziewięć nominacji oskarowych. Plakat zadrukowany głośnymi nazwiskami. Przyciągający uwagę zwiastun i ciekawy opis. Obok takiego filmu trudno przejść obojętnie - szczególnie, że recenzje zbiera wyraźnie skrajne, a to zawsze wzbudza najwyższą ciekawość. Obejrzałam. Nie dostawałam przy nim ataków śmiechu jak niektórzy znajomi, ponieważ przede wszystkim walczyłam ze smutkiem. Ale nie żałuję, bo to przykład kina wyjątkowego i znakomitego. Za tak niezapomniane wrażenia zawsze warto dziękować!

2 lutego 2015

Love, Rosie, Cecelia Ahern

Love, Rosie, Cecelia Ahern
Oryginał: When Rainbows End
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania: 2014
Stron: 512
Gatunek: obyczajowa
Utonęłam w morzu znudzenia i poczucia beznadziei. Przeżyłam fatalne rozczarowanie. Książka zbierająca setki pozytywnych recenzji zabiła we mnie wiarę w czytelnictwo. Z kolei jedna z ulubionych pisarek sprawiła niemożliwy zawód. Love, Rosie to tak fatalny kawałek literatury, że aż żal mi każdej sekundy, jaką na nią poświęciłam. Wliczając w to czas, który zmarnować muszę na wyłożenie Wam swoich żali...

Top 10: najciekawsze premiery lutego

top 10 kreatywa

Nastał luty - miesiąc pełen interesujących premier i wznowień książkowych. Zgodnie z nową formułą zapowiedzi, wybrałam dla Was dziesięć tytułów, które wzbudziły moje największe zainteresowanie. Zapraszam do przeglądania i dzielenia się swoimi typami.

1 lutego 2015

Niezłomny/Unbroken, reż. A. Jolie

Niezłomny (Unbroken)
reż. A. Jolie • USA, 2014
Stawianie wysokich oczekiwań filmowi jeszcze przed jego seansem z reguły musi skończyć się źle. Tak dzieje się między innymi w przypadku ekranizacji ukochanych książek, a do takich zaliczyć muszę Niezłomnego Laury Hillenbrand (recenzja). Obraz w reżyserii Angeliny Jolie stanowił dla mnie najważniejszą premierę tego roku, bardzo wiele od niego oczekiwałam i miałam co do niego wiele wyobrażeń - efekt jest taki, że nie popadłam w zachwyt, a liczba ziewnięć jakich się dopuściłam podczas oglądania jasno wskazuje, że miłośniczką historii Lousia Zamperiniego w wersji filmowej nie zostanę.

...choć oczywiście nie było najgorzej.