10 listopada 2015

[KSIĄŻKA] Funbook. To i owo o kulturze krajów anglojęzycznych

Wydawnictwo: LektorKlettRok wydania: 2015 • Stron: 112

Funbook. To i owo o kulturze krajów anglojęzycznych

Innowacyjna książka w formie dwujęzykowego magazynu pełnego interesujących artykułów, quizów, testów i ciekawostek z wielu dziedzin. Publikacja stworzona z myślą o tych, którzy lubią uczyć się angielskiego poprzez poznawanie kultury innych krajów.


Struktura książki

 • Książka podzielona jest na siedem rozdziałów tematycznych: muzyka, jedzenie, polityka, sport, historia, telewizja i film, imprezy.
 • Wewnątrz znajdują się teksty dwujęzyczne, choć przeważają te w języku angielskim. Trudniejsze słówka oznaczone są czerwonymi gwiazdkami, a ich wyjaśnienia znajdują się w dołączonych tabelkach.
 • W każdym z rozdziałów znajdują się ćwiczenia, pozwalające wykorzystywać język w sposób praktyczny - krzyżówki, quizy, łączenia w pary, prawda/fałsz, tłumaczenia itd. Częściowo wymagają one wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności czytania i kojarzenia, ponieważ obok ćwiczeń często pojawiają się teksty, których analiza pomaga znaleźć do nich rozwiązania.
 • Przy niektórych tekstach znajdują się odnośniki do YouTube'a, gdzie można znaleźć teledyski, trailery, bramki z meczów, wywiady i mnóstwo innych nagrań.
 • Dla zagubionych i tych, którzy chcą potwierdzić swoje odpowiedzi, po każdym z rozdziałów znajdują się klucze z odpowiedziami.


Zbiór zalet

 • Książka jest niezwykle atrakcyjna w formie - dzięki kolorom, zdjęciom i tabelom przypomina typowy rozrywkowy magazyn, a przez to bardzo przyjemnie się z nią pracuje.
 • Ćwiczenia są różnorodne i interesujące, o różnym stopniu trudności. Rozpiętość tematyczna książki z pewnością przemówi do wielu, ponieważ każdy znajdzie tu coś dla siebie, a przy okazji być może również poszerzy horyzonty.
 • Podoba mi się luźna forma Funbooka, ponieważ uważam, że nauka przez zabawę jest jedną z najlepszych i najprzyjemniejszych metod poszerzania wiedzy.
 • Publikacja pozwala poznać bliżej kulturę krajów anglojęzycznych - a wszystko to w formie przyjemnych w odbiorze artykułów i quizów.

Podsumowując

Gdyby w ten sposób konstruowano szkolne podręczniki, z pewnością uczniowie dużo lepiej podchodziliby do nauki języków. Funbook to połączenie rozrywki z poszerzaniem wiedzy - czyli ideał, który sprawia, że nauka staje się niezwykle przyjemna. Ba! Nauka właściwie przestaje być nauką. Jest po prostu miłą, rozwijającą rozrywką.

6 komentarzy

 1. Pierwszy raz widzę, ale wygląda interesująco, więc będę musiała się rozejrzeć za tą książką :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nauka jako rozrywka - to do mnie przemawia :) Faktycznie mogłoby się świetnie spisać w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 3. O! Ale to rzeczywiście taka książka-książka, czy jakiś magazyn, który będzie się pojawiał co jakiś czas? Bo podczytuję już English matters, a teraz i to mnie zainteresowało ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka, stuprocentowa :) Po prostu z charakteru przypomina magazyn.

   Usuń
 4. może coś dla mnie, ciągle ten angielski kuleje :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie. Lubię takie niestandardowe 'podręczniki', które każdy może 'przerabiać' wedle własnych upodobań. Ciekawy materiał na dodatkową lekcję ;-)

  OdpowiedzUsuń