1 listopada 2015

[FILM] Hotel Transylwania, reż. G. Tartakovsky

hotel transylwania recenzja
Reżyseria: G. Tartakovsky • Premiera: 2012 • Produkcja: USA

Hotel Transylwania

Niezwykle życiowa opowieść o nadopiekuńczym ojcu i jego dorastającej córeczce. Dracula stara się za wszelką cenę chronić nastoletnią Mavis przed okrucieństwami świata, szczególnie przed ludźmi, którzy w tej rzeczywistości uznawani są za... potwory. Problem ten staje się jeszcze większy, kiedy w dniu (sto) osiemnastych urodzin dziewczyny w zamku pojawia się jej ludzki rówieśnik. Obecność Johnny'ego wywraca świat "bestii" do góry nogami.

Co poszło nie tak?

 • Fabuła nie należy do zaskakujących. To kolejna bajka oparta na prostym schemacie, który sprawia, że całość wypada bardzo przewidywalnie.
 • Bardzo słaby polski dubbing. Zazwyczaj mam wrażenie, że nasza rodzima wersja znacznie przebija oryginalną, ale akurat w tym przypadku jest odwrotnie.

hotel transylwania
© foto: SONY PICTURES ENTERTAINMENT INC.

Zbiór zalet

 • Animacja jest bardzo przyjemna dla oka - postacie są dopracowane w każdym szczególe i niezwykle barwne. Równie ciekawe jest ich otoczenie - szczególnie tytułowy hotel i jego zakamarki.
 • Pomijając kilka mniej eleganckich fragmentów, bardzo przemówił do mnie humor Hotelu Transylwania. Wybuchów śmiechu może żaden tekst u mnie nie wywołał, ale często podśmiewałam się pod nosem i jak głupia szczerzyłam do ekranu.
 • Wielu bohaterów bajki podbiło moje serce - Dracula, wilk ze swoją wesołą ferajną, główka na drzwiach, Frankenstein i jego małżonka. Nie mogłam też nie nabrać sympatii do córki Draculi - jej lekka wada zgryzu jest mi szalenie bliska.
 • Choć fabuła nie zaskakuje, to i tak opowiedziana tutaj historia jest niezwykle przyjemna, pełna ciepła i odprężająca. Ma też spore przełożenie na naszą rzeczywistość i przedstawia pewne uniwersalne prawdy, które mogą skłonić widza do głębszej refleksji. Bardzo to do mnie przemawia - lubię, kiedy bajka niesie za sobą jakiś przekaz.

hotel transylwania film
© foto: SONY PICTURES ENTERTAINMENT INC.

Podsumowując

Hotel Transylwania to wspaniała animacja dla całej rodziny. Nie znudzi dorosłych, rozbawi dzieci i zapewni wszystkim ogromną dawkę rozrywki. Na pewno na długo zapadnie mi w pamięć i pozostanie jedną z ulubionych bajek. Polecam gorąco!

Moja ocena: 8/10
Film obejrzany w ramach wyzwania '1000 filmów'.

10 komentarzy

 1. Świetnie się bawiłam i ciekawa jestem, jak wypadnie kontynuacja.

  Brak wybuchów śmiechu? A tekst o smutnym nietoperku? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej mnie rozczulił :D W ogóle oni w nietoperzej wersji mnie rozbrajali na łopatki <3

   Usuń
 2. Moje pociechy boją się tej bajki i ja także wolę jakieś łagodniejsze animacje typu Kubiś Puchatek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałem! Bardzo przyjemny film :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Druga część jest jeszcze śmieszniejsza i ja bawiłam się na niej o wiele lepiej ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna chcę obejrzeć tę bajkę, tym bardziej, że pojawiła się już druga część. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To przyjemna bajka to obejrzenie w jakiś deszczowy dzień :)
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Że niby oryginalny dubbing lepszy? Serio? Słyszałaś oryginał? Ja stwierdziłam, że się oglądać nie da, bo on brzmi jakby mu ktoś na jaja nadepnął :)
  A generalnie prześwietna bajka i przymierzam się do części drugiej, bo fenomenalnie się bawiłam :)

  OdpowiedzUsuń