14 lipca 2015

[FILM] Wiek Adaline, reż. L.T. Krieger

Reżyseria: L.T. Krieger • Premiera: 2015 • Produkcja: USA

Wiek Adaline

Bajkowa opowieść o młodej kobiecie, która na skutek splotu dziwnych zdarzeń przestaje się starzeć. Z biegiem lat zaczyna to sprawiać kłopoty zarówno jej, jak i jej bliskim, dlatego też postanawia ona zniknąć i co jakiś czas zmieniać swoją tożsamość. Tak jej historia dociera aż do czasów współczesnych, kiedy to pragnienie porzucenia ciągłego uciekania staje się coraz większą pokusą...


Co poszło nie tak?

 • Bardzo nie lubię filmów, które nie potrafią obronić swojego przekazu za pomocą obrazu i potrzebny jest zewnętrzny narrator, który objaśnia wszelkie zawiłości i odwala najtrudniejszą robotę za scenarzystów.
 • Lekka przewidywalność, która na szczęście nie psuje odbioru.
 • Wszystko sprowadza się tutaj do miłości, tyle że ja w nią jakoś nie mogłam uwierzyć - prawdopodobnie przez brak chemii między aktorami. Być może też z powodu luk w scenariuszu - bohaterowie zakochują się w sobie właściwie nie wiadomo kiedy i ciężko dostrzec rodzącą się między nimi głębszą więź.

Zbiór zalet

 • Wyróżnienie należy się Katherine Heigl za to, że odrzuciła propozycję odegrania głównej roli. Nie wyobrażam sobie nikogo na miejscu Blake Lively, którą od lat uważam za jedną z najpiękniejszych kobiet świata i która ze swoją klasą, gracją, eterycznością i urodą bogini po prostu kradnie całą uwagę i nadaje filmowi niesamowitości.
 • Przepiękne plenery Kanady, mistrzowska charakteryzacja, piękne zdjęcia - Wiek Adaline jest tak ujmującym obrazkiem, że aż trudno oderwać oczy od ekranu choćby na sekundę.
 • Akcja płynie bardzo leniwie, sennie wręcz - nie do każdego to przemówi. Z tego powodu nie polecam Wieku Adaline miłośnikom mocniejszych wrażeń i pędzącej na łeb na szyję akcji, ale za to jestem pewna, że obrazem tym zachwycą się wszyscy ci, którzy łakną piękna na ekranie, głębokich emocji i nieco bajkowej atmosfery w osadzonej we współczesności historii.
 • Wiek Adaline odznacza się niezwykłą klimatycznością ukrytą w słowach, w gestach i spojrzeniach, we wnętrzach i plenerach. To wszystko czyni ten film niepowtarzalnym i wartym zapamiętania.
 • W jednej z drugoplanowych ról pojawia się nielubiany przeze mnie Harrison Ford. Miałam obawy, co do jego kreacji, ale ostatecznie pod względem aktorstwa stanowi on jeden z najjaśniejszych punktów całej tej historii.
 • Z elementów technicznych nie można nie wspomnień o idealnie wkomponowanej w treść muzyce. Ścieżka dźwiękowa oczarowuje. Pojawiają się tutaj takie nazwiska jak Bob Dylan, Lana del Rey czy Ella Fitzgerald - polecam przesłuchać, bo warto.

Podsumowując

Jest w tym filmie sporo naiwności, zbyt wiele zbiegów okoliczności i mało przekonujących zabiegów, ale zupełnie nie przeszkadza to w radowaniu oka i duszy pięknem wyciekającym z ekranu. To dobra, nieco romantyczna, nieco poruszająca opowieść, która przykuwa uwagę i oczarowuje. Zdecydowanie podbija serce, mimo wyjątkowo sennej atmosfery.

Moja ocena: 8/10

18 komentarzy

 1. Wow, 8/10, to i tak dobra ocena :) Ja byłam troszkę zawiedziona, momentami śmiałam się pod nosem z niektórych słabszych scen, dałabym mu 6/10 :<

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach ten film, myślę, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Film był uroczy. Mogłabym dodać go nawet do ulubionych, ale bardzo przeszkadzał mi narrator :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach ten film. Twoje uwagi mnie trochę przystopowały, ale w sumie można się było spodziewać, że nie będzie to produkcja wybitna. Zawsze aktorka grająca główną rolę kojarzyła mi się raczej seksbombami, a nie z klasą - jak to różnie można widzieć tę samą osobę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fakt, były momenty przewidywalne, ale "Wiek Adaline" skradł moje serce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Wiek Adeline" podobał mi się oraz wielu moim znajomym :D Parę przewidywalnych momentów jakoś tak bardzo nie przeszkadzało ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurczę, teraz to mnie zaskoczyłaś. Jak można nie lubić Harrisona? :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam go i za jedyną wadę uważam właśnie naiwność.Nie chcę spoilerować,ale wydaje mi się mało prawdopodobne,że spotkała syna właśnie tej osoby itp. Jednak ocenę wystawiłabym taką samą i zdecydowanie mogę go każdemu polecić ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam zachwycona tym filmem, zdecydowanie najlepsze, co widziałam w kinie od miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam podobne, lekko ciepłe odczucia po tym filmie. Faktycznie - oglądało się go przyjemnie (wizualnie i fabularnie), ale nie wstrząsnął moim życiem. ;)

  W wolnej chwili...

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ten film w planach odkąd wszedł do kin, jednak nigdy nie mam czasu, aby usiąść i go obejrzeć... Może warto zarwać nockę na ten film? ;) W końcu wakacje, kto może mi zabronić? hahaha
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Podobał mi się głos lektora no i Blake, trochę zbyt przewidywalne to wszystko ;) ale fakt, piękne krajobrazy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jest na mojej liście pt.: "Wika, bierz się ze ten film!" ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam identyczne odczucia jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kreatywo, bo to miłość zapisana w gwiazdach :) Trzeba popracować nad twoim romantyzmem ;) Oczywiście takie żarcik ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Analizując mocne, jak i słabe strony, stwierdzam, że "Wiek Adaline" może przypaść mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dlaczego nie lubisz Harrisona? ;C ;C ;C

  OdpowiedzUsuń