9 lipca 2015

[KSIĄŻKA] Trening kreatywności, Agnieszka Biela

Wydawnictwo: Samo Sedno :: EdgardRok wydania: 2015 • Stron: 256

Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie

Książka pod hasłem: "jak stać się bardziej twórczym - łącz, przekształcaj, odkrywaj i twórz", autorstwa trenerki umiejętności i psycholog - Agnieszki Beli, odpowiedzialnej m.in. za warsztaty rozwojowe dla szkół, przedszkoli i organizacji pozarządowych.

Rozbudowany poradnik pełen ćwiczeń, wskazówek i interesujących zadań do wykonania oraz faktów na temat bycia twórczym i kreatywnym.


Co poszło nie tak?

 • Część pierwsza, poświęcona samej teorii, jest dość rozbudowana, obfitująca w odniesienia do innych tekstów i nieco zbyt sztywna - z pewnością niejednego czytelnika po prostu znudzi.

Przykładowe ćwiczenia.

Zbiór zalet

 • Poradnik zawiera ponad 130 różnorodnych ćwiczeń pobudzających twórcze myślenie. Nie wymagają one specjalnych umiejętności - nie trzeba być wybitnym pisarzem ani rysownikiem, aby odpowiednio wypełnić polecenia.
 • W książce przedstawione zostają intensywne treningi różnego rodzaju - abarietyczny, osobowości, instrumentalny itd., a same zadania odnoszą się do mnóstwa dziedzin - biznesu, nauki, samorozwoju, relacji międzyludzkich, rozwiązywania problemów itd.
 • Poradnik jest wypełniony tabelami, schematami, mapami myśli, ilustracjami i innymi atrakcyjnymi dla oka elementami, które umilają i ułatwiają pracę z książką. Dodatkowo całość obudowana jest na bardzo przejrzystym schemacie, typowym dla książek z serii Samo Sedno, który sprawia, że publikacja jest przejrzysta, a najważniejsze jej elementy są odpowiednio wyróżnione graficznie.
 • Autorka porusza kwestię mody na bycie kreatywnym, a także zwraca uwagę na problem błędnego rozumienia słowa "kreatywność". Dodaje do tego sporo faktów teoretycznych, które co prawda nieco przytłaczają, ale są bardzo ważną i potrzebną dawką wiedzy.

Podsumowując

Publikacja Agnieszki Bieli stanowi niesamowicie bogatą bazę ćwiczeń pobudzających wyobraźnię oraz twórcze myślenie. Może być ogromną inspiracją dla rodziców, nauczycieli i korepetytorów pracujących z dziećmi, a także dla wszystkich tych, którzy pragną się rozwijać na wielu polach. To bardzo rzetelna i ciekawie zbudowana książka, z której korzystać można przez długi czas, za każdym razem zupełnie inaczej podchodząc do rozwiązywania zaproponowanych zadań.

Moja ocena: brak
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 'Pod hasłem' oraz 'Polacy nie gęsi'.

10 komentarzy

 1. Jakoś nie jestem zainteresowana powyższym poradnikiem, ale zapewne znajdzie on swoje grono czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna świetna pozycja! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się wybierać to, co najciekawsze :)

   Usuń
 3. Zaciekawiłaś mnie, chyba czas postawić na swój rozwój. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Przecież nie cała, sam wstęp teoretyczny :)

   Usuń
 5. Napewno go zakupie!! Uwielbiam wszystkie pozycje pobudzające kreatywność :)

  OdpowiedzUsuń