10 lipca 2015

[GRA] SłowoStworki


Planszówkowa wersja gry w państwa-miasta - wspaniała propozycja dla imprezowiczów, uczniów, dzieciaków i ich rodziców. Pomysłowa, ładnie wykonana i ujmująca w swej prostocie propozycja dla wszystkich miłośników gier słowno-edukacyjnych i słowno-rozrywkowych.

Podstawowe info:
 • liczba graczy: 2-5 (jeśli korzystamy wyłącznie z gotowych kart kategorii), 2-8 (jeśli wypełnimy 10 pustych kart kategorii)
 • długość partii: 10-30 minut
 • wydawca: Egmont

W środku znajdują się...
 • 23 karty z literami oraz karta z jokerem
 • 16 kart kategorii
 • 10 pustych kart kategorii do samodzielnego wypełnienia
 • 28 karnych żetonów
 • instrukcja


A robi się to tak...
Na środku stołu/podłogi ustawiamy kupkę kart z literami (literami do dołu), a graczom rozdajemy po trzy karty kategorii. Każdy wybiera po dwie karty i zostawia je dla siebie, nie pokazując pozostałym graczom. Niewybrana karta z kategorią trafia do pudełka. Rozgrywka przebiega następująco: pierwszy z graczy wystawia kartę kategorii na stół, po czym - tak, aby współtowarzysze widzieli - wykłada obok niej kartę z literą. W tym momencie gracze wykrzykują odpowiedź - słowo na daną literę, przypisane do wybranej kategorii. Ten, który zrobi to najpóźniej, otrzymuje żeton z karnym SłowoStworkiem. Kolejka kończy się, gdy wszyscy gracze wylosują po jednej literze dla danej kategorii. Następna runda przebiega analogicznie - tyle że kolejny gracz wykłada kartę kategorii. Wygrywa ten, kto zbierze najmniej ujemnych punktów.

Nasza modyfikacja: ponieważ graliśmy w SłowoStworki we dwoje, nie rozdawaliśmy sobie kart kategorii, tylko wykładaliśmy wszystkie po kolei, żeby przeprowadzić jak najwięcej rund.

Przykładowe kategorie to: państwo, miasto, muzyka, imię, coś, co można zjeść itd. Dodane przez nas kategorie: słynne nazwisko, kolor, sztuka, Polska, rzeka, literatura, pojazd, stolica, coś do picia oraz rzeczownik angielski.


Komu? Komu?
SłowoStworki to świetna propozycja edukacyjno-rozrywkowa dla całej rodziny. Sprawdzi się także na imprezach - im więcej uczestników, tym weselej. Rodzice mogą za pomocą gry pomagać dzieciakom poszerzać zasób słów oraz wiedzę ogólną i wyobraźnię.

A na koniec...
Zawsze kochałam grę w państwa-miasta i jej nowoczesna wersja bardzo do mnie przemawia. Uwielbiam gry językowe, a SłowoStworki uznaję za jedną z najciekawszych w tej kategorii. Dobra dla wszystkich, niezależnie od wieku i płci, łącząca ze sobą elementy nauki i rozrywki. Możliwość dodania własnych kategorii - genialny pomysł, znacznie urozmaicający grę. Polecam!

Ocena końcowa:
 • Dynamika: 5/5
 • Złożoność: 3/5
 • Ciekawość: 5/5

* * *

Znacie SłowoStworki albo jej rozbudowaną wersję - SłowoStwory? Lubicie gry językowe? A może tak jak ja, macie ogromny sentyment do kultowej gry w państwa-miasta?

8 komentarzy

 1. bardzo fajna i dla młodych i dla starszych ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Nie mogę się doczekać, aż z córą kiedyś zagram.

   Usuń
 2. Nigdy nie grałam w żadne gry językowe. Jakoś tak się po prostu złożyło. Nawet kultowej gry w państwa i miasta nie miałam okazji osobiście przetestować.
  SłowoStworków też nie znam, ale bardzo mnie zaciekawiła ta gra, dlatego postaram się ją nabyć i przetestować wspólnie z moją rodzinką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, polecam!

   A państwa-miasta to żadna tam gra do testowania, po prostu rozrywka na kartce papieru ;)

   Usuń
  2. O widzisz, a ja nawet tego nie wiedziałam :) U nas w domu nikt nigdy nie grał w żadne gry/karty itp. A potem jak byłam starsza to przez inne obowiązki nie miałam czasu na rozrywki.

   Usuń
  3. Niedobrze, może warto by było kiedyś to nadrobić? ;)

   Usuń
 3. Mam i bardzo często gram w pełną wersję SłowoStwory. Bardzo, bardzo lubię! W państwa-miasta jako dziecko grałam tak często, że do każdej litery znam na pamięć pełen zestaw haseł, więc zabawa żadna, bo zawsze wygrywam. :P SłowoStwory są dużo bardziej dynamiczne i regrywalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie muszę kiedyś zainwestować w SłowoStwory :)
   Pamiętam, że moja kumpela miała odpowiedzi do państw-miast rozpisane na kartce i nauczyła się na pamięć ;) Też grałam często, to naprawdę fajna forma rozrywki.

   Usuń