10 czerwca 2015

[FILM] Grupa "Wschód", reż. Z. Batmanglij

Reżyseria: Z. Batmanglij • Premiera: 2013 • Produkcja: USA, UK

Grupa "Wschód"

Opowieść o ambitnej agentce, Sarah, która w ramach nowego wywiadowczego zadania przenika w szeregi grupy niebezpiecznych anarchistów walczących z gigantycznymi korporacjami. Młoda kobieta powoli odkrywa, co kieruje grupą "Wschód", poznaje bliżej jej członków i zaczyna poddawać w wątpliwość swoje dotychczasowe poglądy...

Co poszło nie tak?

 • Film spotyka się ze sporą krytyką z uwagi na przedstawienie grupy osób dość swobodnie podchodzących do kwestii seksualności i wyznających kontrowersyjne poglądy. Mało tolerancyjne jednostki z pewnością nie przyjmą tego dobrze.

Zbiór zalet

 • Świetna realizacja techniczna - film charakteryzuje się bardzo dobrymi zdjęciami i montażem, a także doskonałą muzyką.
 • Pierwszorzędne aktorstwo. W rolach głównych pojawiają się bardzo wyraziści: Brit Marling, Alexander Skarsgård i Ellen Page, ale również Toby Kebbell, Shiloh Fernandez, Patricia Clarkson i reszta ekipy zasługują na uznanie.
 • Specyficzny, pełen napięcia klimat, który sprawia, że od ekranu nie da się oderwać, a po seansie trudno o tym, co się widziało zapomnieć.
 • Bardzo dobry scenariusz - historia jest spójna, interesująca, niebanalna i pełna zaskakujących rozwiązań.
 • Mocny przekaz i zwrócenie uwagi na poważne problemy współczesnego świata, realnie zagrażające cywilizacji.

Podsumowując

Grupa "Wschód" to niepozorna i raczej niepopularna produkcja, która bardzo pozytywnie zaskakuje. Ciekawa tematyka, intrygujący bohaterowie i niepowtarzalny klimat sprawiają, że najpewniej na długo pozostanie w mojej głowie. Warto obejrzeć.

Moja ocena: 8,5/10

Film obejrzany w ramach wyzwania '1000 filmów'.

9 komentarzy

 1. No właśnie, niezbyt popularna produkcja. Ja sam osobiście nigdy o tym filmie nie słyszałem. Mimo tego, bardzo podoba mi się forma Twoich recenzji :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie, niezbyt popularna produkcja. Ja sam osobiście nigdy o tym filmie nie słyszałem. Mimo tego, bardzo podoba mi się forma Twoich recenzji :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam ten film już jakiś czas temu i pamiętam, że dużo niżej oceniłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak widać zalety przysłaniają wady tego filmu, zatem zamierzam go obejrzeć, gdyż fabuła wzbudziła moje zainteresowanie, a Twoja pozytywna recenzja tylko dodatkowo utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto skusić się na Grupę "Wschód".

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo tolerancyjną osobą, więc z chęcią skuszę się na ten film ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią obejrzę i żałuję,że coraz częściej takie niepozorne,lecz naprawdę dobre filmy nie są bardziej znane,a popularne często stają się zwykłe średniaki lub jeszcze gorzej ...

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie widziałam i szczerze mówiąc pierwszy raz widzę, ale jestem bardzo zaintrygowana. Na pewno sięgnę po ten film :)

  OdpowiedzUsuń