19 czerwca 2015

[KSIĄŻKA] Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg, Jerzy Vetulani, Maria Mazurek

Wydawnictwo: PWNRok wydania: 2015 • Stron: 193 

Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg

Wywiad-rzeka z wybitnym neurobiologiem, profesorem Jerzym Vetulanim, który przybliża czytelnikom najbardziej fascynujące i skomplikowane prawdy o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Organu nie do końca poznanego, a przez to jeszcze silniej działającego na wyobraźnię.

Co poszło nie tak?

 • Wiele poglądów profesora jest mocno kontrowersyjnych, z pewnością znajdą się zatem czytelnicy, którzy nie zgodzą się z jego twierdzeniami, mimo że jest on przecież znakomitym fachowcem w swej dziedzinie.

Zbiór zalet

 • Książka została podzielona na bloki tematyczne - w jednym miejscu Maria Mazurek wypytuje profesora o sztukę, w innym o marihuanę, w jeszcze innym o sen, ból czy to, co odróżnia nas od zwierząt. Takie usystematyzowanie pozwala łatwiej rozeznać się w interesujących nas tematach. Ja np. rozpoczęłam przygodę z tą książką od rozmowy dotyczącej żywienia, a potem snu, jako że są to najbardziej interesujące mnie zagadnienia.
 • Publikacja ocieka mnóstwem ciekawostek, anegdot, historyjek czy wniosków wyciągniętych na podstawie badań. Nie dość, że opowiedziane są one w sposób wyjątkowo fascynujący, to jeszcze ich zakres tematyczny obejmuje tak wiele dziedzin, że aż trudno jest mi wyobrazić sobie kogoś, kogo by Jak rządzi nami mózg nie zainteresowało.
 • Mimo że mamy tutaj do czynienia z pozycją - było nie było - popularnonaukową, jest ona na tyle luźna w formie i ciekawa tematycznie, że trudno byłoby się przy niej nudzić. Szczególnie, że nie tylko Jerzy Vetulani udziela frapujących odpowiedzi, ale również Maria Mazurek okazuje się rozmówcą bardzo ciekawym, w żadnym wypadku nie biernym czy sięgającym po dziennikarskie szablony.

Podsumowując

Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg to książka wyjątkowa i wyjątkowo interesująca. Z pewnością skusi wszystkich ciekawych świata i interesujących się rozwojem własnego mózgu. Ładnie wydana, ciekawie zbudowana, mocna w przekazie - okaże się dobra na prezent, dobra w ramach ciekawostki. Ja nie potrafiłam się jej oprzeć.

Moja ocena: brak
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 'Polacy nie gęsi' oraz 'Z literą w tle'.

5 komentarzy

 1. Z pewnością wyjątkowa,ale czy przeczytam,jeszcze nie wiem .. :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygują mnie te mocno kontrowersyjne poglądy profesora, dlatego też, jak będę miała taką możliwość, chętnie zapoznam się z niniejszą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaję się interesująca, jednak nie wiem czy na pewno dla mnie.

  OdpowiedzUsuń