25 maja 2015

[FILM] Za wszelką cenę/Million Dollar Baby, reż. C. Eastwood

Reżyseria: C. Eastwood • Premiera: 2004 • Produkcja: USA

Za wszelką cenę

Historia Maggie (Hilary Swank) - ambitnej dziewczyny z marzeniami, która po przekroczeniu trzydziestki dąży do tego, by zostać podopieczną legendarnego trenera boksu, Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Borykający się z problemami osobistymi Frankie jest wobec dziewczyny niechętny, jednak z czasem nabiera szacunku do jej ciężkiej pracy i woli walki.

Film nagrodzono m.in. czterema Oscarami i dwoma Złotymi Globami.

Co poszło nie tak?

 • Nic! Jedynym problemem może być to, że wielu spodziewa się, iż będzie to typowy film sportowy, tymczasem Za wszelką cenę skupia się przede wszystkim na emocjach i życiu, nie na samym boksie.

Zbiór zalet

 • Świetne aktorstwo. Hilary Swank jest perfekcyjna - autentyczna, naturalna, charakterna, a Eastwood dobry jak zwykle. W drugoplanowej roli pojawia się także znakomity Morgan Freeman, który z przejęciem opowiada nam całą tę historię.
 • Mocna, poruszająca, wielowątkowa opowieść. Wyróżnia się nieprzewidywalnością i ucieczką od marnych schematów.
 • Bardzo dobry scenariusz. Początkowo film nieco się dłuży i czujność widza zostaje uśpiona, jednak z czasem akcja nabiera rozpędu i rozpoczyna się bardzo dobry wątek dramatyczny.
 • Poprowadzenie jednocześnie kilku złożonych i poruszających historii.
 • Dbałość o szczegóły - idealnie współgrają tutaj ze sobą: muzyka, charakteryzacja, scenografia i inne ważne elementy produkcji. Do tego sceny walk wypadają bardzo realistycznie, a sama Swank zostaje do swej roli perfekcyjnie przygotowana.

Podsumowując

Za wszelką cenę jest jednym z najlepszych filmów sportowych, z jakimi miałam do czynienia. Cenię sobie jego autentyczność, głębię przekazu i niebanalność, a także cholernie poruszających bohaterów z cholernie poruszającymi życiorysami. Obok takich historii nie da się przejść obojętnie.

Moja ocena: 9/10

Film obejrzany w ramach wyzwań: 'Oglądamy filmy wyreżyserowane przez Clinta Eastwooda' oraz '1000 filmów'.

10 komentarzy

 1. Nie znam tego filmu, ale jak tylko zobaczyłam, że gra w nim Hilary Swank, którą bardzo cenię za osobowość i dobre aktorstwo , to od razu zdecydowałam, że chce go obejrzeć. Tym bardziej, że oceniasz całokształt ''Za wszelką cenę'' nadzwyczaj pochlebnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to się zgadzamy, bo ja też Hilary baaardzo lubię i cenię :-)

   Usuń
 2. Chyba panowie Eastwood i Freeman nie spodziewali się takiego obrotu spraw. Swank skasowała dwóch zasłużonych aktorów i pokazała wielką siłę i zaangażowanie w rolę. Film zdecydowanie zajmie wysokie miejsce w podsumowaniu filmów Eastwooda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, film niesamowity i kreacja niesamowita, a wyróżnienia dla Swank jak najbardziej zasłużone.

   Usuń
 3. Słyszałam o tym filmie i chciałam go kiedyś obejrzeć, jednak nie miałam ku temu okazji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zachęcam do znalezienia dla niego chwili :-)

   Usuń
 4. Może w weekend obejrzę,skoro taki fajny ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To jeden z niewielu filmów Eastwooda, który mi się naprawdę podobał.
  I racja, to nie film"sportowy" ale pełnokrwisty dramat. Sport jest tu narzędziem do pokazania innych głębszych treści, a nie celem samym w sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Myślę właśnie, że m.in. dlatego cieszy się tak wielką popularnością wśród szerokiej widowni :)

   Usuń