23 maja 2015

[KSIĄŻKA] Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe, Jean des Cars

Wydawnictwo: MuzaRok wydania: 2014 • Stron: 338

Kobiety, które zawładnęły Europą

Portret dwunastu wielkich kobiet, które miały znaczący wpływ na losy Europy. Kolejno: Katarzyna Medycejska, Elżbieta I (królowa Anglii), Krystyna (królowa Szwecji), Maria Teresa (cesarzowa Austrii, królowa Czech i Węgier), Katarzyna II (cesarzowa Rosji), Maria Antonina (ostatnia królowa Francji), Wiktoria (królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii), Eugenia (cesarzowa Francji), Elżbieta zwana Sisi (cesarzowa Austrii, królowa Węgier), Zyta (ostatnia cesarzowa Austrii), Astrid (królowa Belgów) oraz aktualnie panująca Elżbieta II. Pięćset lat dziejów kontynentu, dwanaście niezwykłych historii - krwawych, bolesnych, romantycznych, intrygujących, poruszających.

Naprawdę smakowita propozycja literacka!

Co poszło nie tak?

 • Podtytuł "najpotężniejsze królowe" jest nieco naciągany w przypadku niektórych z opisywanych pań.
 • Nierówne potraktowanie bohaterek książki - można odnieść wrażenie, że niektóre do listy dodane są na siłę, a przez to opisane zaledwie szczątkowo.
 • Zbyt mała liczba fotografii. Każdą z bohaterek ilustruje zaledwie jeden portret bądź zdjęcie - za mało, zdecydowanie.

Zbiór zalet

 • Oddanie hołdu kobietom. Autor za cel postawił sobie przedstawienie przede wszystkim władczyń i tego schematu się trzyma. Choć ich wielcy mężowie, bracia, ojcowie i synowie pojawiają się na kartach publikacji, to one grają tutaj pierwsze skrzypce. Nareszcie - chciałoby się rzec.
 • Przywołanie salonowych anegdot, pałacowych intryg i ciekawostek, których próżno szukać w podręcznikach.
 • Przytoczenie ogromu faktów historycznych i przedstawienie ich w przystępnej, łatwej w odbiorze formie.
 • Porzucenie podręcznikowego tonu na rzecz lekkiej gawędy, dzięki czemu dobrze się Kobiety, które zawładnęły Europą czyta.
 • Piękne wydanie, godne tak znamienitych bohaterek.

Podsumowując

Do książki Jeana des Carsa przyciągnęła mnie okładka. Jak to zwykle w bibliotece - chwyciłam wolumin pod wpływem impulsu, a potem pognałam do domu czytać. Błyskawicznie zatraciłam się w lekturze, mimo że miłośniczką historii nigdy nie byłam. Zawsze jednak fascynowałam się losami silnych, intrygujących kobiet, a takie niewątpliwie są królowe opisane przez des Carsa. Ich dzieje były różnorodne - mniej lub bardziej krwawe, mniej lub bardziej tragiczne, niekiedy też szczęśliwe. Kobiety, które "zawładnęły Europą" to wielkie osobowości - każda inna, każda warta uwagi. Tutaj nie chowają się w cieniu mężczyzn, tutaj ich ranga jest doceniana.

Warto, byście je poznali.

Moja ocena: brak
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 'Pod hasłem', 'Z literą w tle' oraz 'bibliotecznego'.

11 komentarzy

 1. Koniecznie muszę ją przeczytać.Fanką historii jestem ,a większość z tych władczyń bardzo mnie intryguje,więc jest to lektura zdecydowanie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, jak fajnie, że trafiłam w czyjś gust :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej książki nie miałam w rękach, ale czytałam podobną pt. "Europa jest kobietą" Iwony Kienzler wydaną nakładem Bellony. Tyle tylko, że tam autorka skupiła się głównie na romansach, zresztą książka ma podtytuł "Romanse i miłości sławnych Europejek'. I właśnie brakowało mi w niej wizerunków opisywanych kobiet (w całej książce nie ma ani jednej ilustracji). Chyba dlatego tak uwielbiam publikacje np. PWN-u, w których ilustracji jest co niemiara.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, PWN wydaje przecudowne książki, które spokojnie nazwać można albumami.

   Romanse pojawiają się i tutaj, ale autor nie skupia się na nich jakoś szczególnie mocno.

   Usuń
 4. Książka wydaję się ciekawa, jak tylko na nią natrafię to po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że spodoba mi się- lubię książki historyczne o władczyniach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym przeczytała! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też ubolewam nad brakiem ilustracji w tej pozycji i faktycznie niektóre panie nie były traktowane na równi, niemniej ta książka jest naprawdę ciekawa, a wydanie powala ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Te pałacowe anegdotki są bardzo interesujące, sprawdzę czy mam tą książkę u siebie w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jedna z moich ulubionych książek! Znalazłam w niej najpiękniejszy portret Marii Antoniny ever! Fajne w tej książce jest to, że autor przekazuje w niej wiedzę tzw. "pigułkową" :)

  OdpowiedzUsuń