20 lutego 2015

Poznajcie... chomika Hubercika!

Niespodzianki chomika Hubercika, Kłopoty chomika HubercikaKiedy tylko rzuciłam okiem na widoczne powyżej okładki, nie mogłam im nie ulec. Mam słabość do literatury dziecięcej i z wielką radością czytam na głos swojej małej Zońce. Tym razem padło na dwie książki z serii przygód chomika Hubercika  - o niespodziankach, jakie zgotował mu los i o kłopotach, w jakie wpadł. Ta pierwsza podobała mi się odrobinę bardziej, ale i tak obie zdecydowanie warto przeczytać. I to nawet w przypadku, gdy nie czytało się tomów poprzednich - sama ich jeszcze nie znam, ale zupełnie nie przeszkadzało to w lekturze.

Betty G. Birney oddała w swoich książkach głos klasowemu pupilowi - chomikowi Hubercikowi. Zwierzak ten jest rezolutny, bystry, wrażliwy i zabawny, a przez to jego przygody wywołują mnóstwo uśmiechu na twarzy i dostarczają wielu pozytywnych wrażeń. Co ważne, jego opowieści zawsze niosą za sobą jakieś przesłanie, zawierają morał i w ciekawy sposób odnoszą się do rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Prawdy o życiu i zasady moralne są dzięki temu przedstawiane czytelnikowi w przyjemnej i lekkiej, a przy tym niegłupiej formie.

Dzieciaki pokochają rozkosznego chomika Hubercika, ale i starsi odbiorcy z pewnością nie będą się z nim nudzić. Niezły jest z niego bystrzacha - widzi więcej niż inni, uwielbia bezinteresownie pomagać i kombinować tak, by wszyscy wokół mieli uciechę. Niekiedy błądzi, ale to właśnie pomoże młodszemu czytelnikowi wynieść naukę z lektury. Bo w końcu - jak to w bajkach - ostatecznie zawsze musi być dobrze, godnie i sprawiedliwie, prawda?

Przy książkach Betty G. Birney warto także zwrócić uwagę na ładne i staranne wydanie - książki zawierają urocze ilustracje, a w dodatku uzupełnione są o łamigłówki i ciekawostki, pobudzające szare komórki do działania. I tak właśnie powinny wyglądać książki dla dzieci - dostarczać nie tylko rozrywki, ale i wiedzy, bawić i uczyć.

A ja od teraz zupełnie inaczej będę spoglądać na swojego chomika...

Moja ocena: brak

5 komentarzy

 1. Eh nie wiem jak bardzo bylyby to piekne ksiazki jak widze chomika w kuli mam ochote pocwiartowac ta osobe - jak mozna robic mu taka krzywde? zwlaszcza ze dziecko na to patrzy i sie uczy...a co doksiazeczek z checia bym przeczytala - bo tez mam chomciaki i po orstu wiadomo -to co sie dzieje w nocy to my anwet sobie nie wyobrazamy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo tak, zdecydowanie. Czasem jak słyszę te nocne harce aż mi wyobraźnia działa :))

   Usuń
 2. A już myślałam, że sprawiliście sobie nowego zwierzaka, haha tytuł mnie zmylił troszkę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy chomika od roku, mąż sobie sprawił :D

   Usuń
 3. Aaaa, jaki fajny chomikowy :) "Rezolutny" chomik - aż jestem ciekawa :). Miałam w swoim życiu 2 prawdziwe chomiki - ciekawe, czy odnalazłabym coś z nich w Huberciku.

  OdpowiedzUsuń