23 stycznia 2015

Naucz się uczyć, Sebastian Leitner

Naucz się uczyć, Sebastian Leitner
Oryginał: So lernt man lernen. Der Weg zum Erfolg
Wydawnictwo: Cztery Głowy
Rok wydania: 2011
Stron: 304
Gatunek: poradnik
Osiemnaście wznowień w samych Niemczech, niesłabnąca popularność mimo upłynięcia czterech dekad od daty pierwszego wydania. Prawdziwy hit na rynku wydawniczym – poradnik Naucz się uczyć Sebastiana Leitnera, od niedawna dostępny także w Polsce. Jaki jest? Inspirujący, rozbudowany, miejscami zabawny, niezwykle pomocny. Czy warto zakupić? Zdecydowanie tak! Najlepiej w pakiecie z memoboxem:

Źródło: fiszki.pl

...bo właśnie na nauce z popularnych fiszek koncentruje się kultowa już metoda Sebastiana Leitnera.

Zanim jeszcze ktokolwiek słyszał o fiszkach internetowych czy gotowych pudełkach ułatwiających naukę za pomocą papierowych karteczek, Sebastian Leitner wpadł na pomysł stworzenia kartoteki autodydaktycznej, która pomogłaby uczniom, studentom i innym podejmującym trud uczenia się, stworzyć własne narzędzia do nauki. Umieszczane w specjalnym pudełku karteczki miałyby służyć do nauki języków obcych, wzorów chemicznych i matematycznych, dat, teorii, pojęć i właściwie wszystkiego, czego tylko chłonny umysł by zapragnął. Pomysł okazał się prawdziwym hitem, a z metody Leitnera korzysta się do dziś. Mimo upływu tylu lat, nie straciła ona na wartości i aktualności!

Publikacja Naucz się uczyć, choć wydana przez Cztery Głowy, nie koncentruje się jedynie na nauce języków obcych, ponieważ sama metoda może mieć zastosowanie uniwersalne i wspomóc procesy uczenia się właściwie z każdej możliwej dziedziny. Autor radzi, jak przygotować fiszki zawierające nie tylko słówka i zwroty, ale także wzory czy dłuższe sekwencje.

Oczywiście sama kwestia fiszek i kartoteki autodydaktycznej zajmuje jedynie część miejsca w opisywanej książce. Na jej większość składa się wiele interesujących teorii tyczących się ludzkiego umysłu, rozwijania inteligencji, pogłębiania wiedzy czy samego uczenia się. Słowa: "Nie ma złych uczniów, są tylko złe metody nauczania" stanowią motto publikacji, dlatego też Leitner podsuwa wiele skutecznych porad, które mają ułatwiać i usprawniać proces uczenia się, czyniąc go mniej problemowym i bardziej efektywnym.

Książka napisana jest w sposób ciekawy, momentami też zabawny. Dzięki wyróżnieniom graficznym łatwo odnaleźć w treści najważniejsze fakty i najbardziej przydatne porady. Miejscami można jednak odnieść wrażenie, że autor nie wahał się lać wody, nadmiernie rozwlekając niektóre wywody. A co jak co, ale treści w tego typu poradnikach powinny być jak najmocniej skondensowane. W końcu autor sam podkreśla, jak niezwykle ważna w jest oszczędność czasu i... papieru.

Pomijając to jedno uchybienie, poradnik Naucz się uczyć jest jak najbardziej wart polecenia. To naprawdę ciekawa i inspirująca propozycja wydawnicza, która przyda się każdemu, kto chciałby uczyć się łatwiej, szybciej i efektywniej. Polecam!

Moja ocena: brak
Książka przeczytana w ramach wyzwania 'Ocalić od zapomnienia' oraz 'Wyzwania bibliotecznego'.

5 komentarzy

  1. zamawiam, mam nadzieję, że się przyda do mojej pracy licencjackiej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może faktycznie dobrze by było zapoznać się z tą metodą :). Spróbuję zdobyć tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam to i w końcu sesja się skończyła mogę się zabrać za czytanie.

    OdpowiedzUsuń