29 sierpnia 2014

O miłości i innych demonach, Gabriel García Márquez

O miłości i innych demonach, Gabriel García Márquez
Oryginał: Del amor y otros demonios
Wydawnictwo: DeAgostini
Rok wydania: 2011
Stron: 162
Uff, ależ to była przeprawa!

Ledwie sto sześćdziesiąt stron tekstu, a męczy się człowiek, co najmniej jakby przyszło mu pod górę wielką wchodzić i ciągle się z niej staczać. Sto lat samotności i Szarańcza też co prawda do lekkich lektur nie należały, ale O miłości i innych demonach to już prawdziwie ciężki kaliber - zdecydowanie nie dla każdego. Trochę nuży, mocno przygnębia, miejscami odpycha, ale jak to Márqueza bywa - i tak przeczytać warto.

Poznaj esperanto, pokochaj esperanto, ucz się esperanta!

Kącik Językowy Kreatywa

W ostatnim wpisie poświęconym nauce języków wspominałam, że jednym z moich aktualnych zajęć jest zgłębianie języka esperanto. Ponieważ mam z tym językiem dość dużą styczność i otaczam się nim każdego dnia, postanowiłam przedstawić Wam go bliżej. Chciałabym, żebyście ten wpis potraktowali trochę jako ciekawostkę, a trochę jako inspirację. Nie musicie od razu popadać w szaleństwo na punkcie tego języka, ale marzy mi się, abyście chociaż spróbowali się z nim zapoznać. Jest na to wiele wspaniałych sposobów i zaraz Wam je przedstawię...

28 sierpnia 2014

Prestiż (2006) - are you watching closely?

Prestiż (The Prestige)
reż. Ch. Nolan • USA, 2006
Kiedy opublikowałam listę stu najlepszych filmów dekady, wiele osób podkreślało, że nadrabianie filmowych braków powinnam koniecznie rozpocząć od Prestiżu z Christianem Balem i Hugh Jackmanem w rolach iluzjonistów-rywali. Christopher Nolan ujął mnie swoją wizją przygód Batmana, ale już osławiona Incepcja kompletnie do mnie nie przemówiła. Podobnie ma się rzecz z Prestiżem. Przez większość czasu byłam oczarowana niezwykłą aurą tego filmu, a potem... Potem nadeszło dokumentne spieprzenie całej sprawy.

Fantastyczny Pan Lis - zaiste najlepszy film dekady!

Fantastyczny Pan Lis (Fantastic Mr. Fox)
reż. W. Anderson • USA, 2009
Szybki przegląd mojego konta na Filmwebie pozwolił mi na wynotowanie tych filmów, które oceniłam najwyżej jak to możliwe. Są to: Wszystkie odloty Cheyenne'a, Więzień nienawiści, 300 mil do nieba, Edward Nożycoręki, Zielona mila oraz Filadelfia. Wszystkie te produkcje zajmują ważne miejsce w moim sercu i mogłabym do nich wracać setki razy, a i tak nie znudziłabym się. Łączy je jednak to, że mimo wspaniałej oceny 10/10 w każdej z nich potrafiłabym wskazać mniejsze lub większe mankamenty. Tymczasem oto poznałam film, który otrzymuje ode mnie 'dziesiątkę absolutną'. Nie potrafię znaleźć w nim najmniejszego uchybienia - jest doskonały od początku do końca, w każdym calu. Nie dziwi mnie więc wcale, że w rankingu stu najlepszych filmów dekady zajął pozycję czołową. Fantastyczny Pan Lis jest bowiem tak fantastyczny, jak to tylko możliwe!

27 sierpnia 2014

Folwark zwierzęcy, George Orwell

Folwark zwierzęcy, George Orwell
Oryginał: Animal farm
Wydawnictwo: DeAgostini
Rok wydania: 2011
Stron: 162
Któż nie zna Folwarku zwierzęcego, szkolnej lektury opowiadającej o bandzie zwierzaków-rewolucjonistów? Młodzieży powieść Orwella z reguły przedstawia się bez całego politycznego kontekstu i odniesień do rzeczywistości, ale i bez tego i tak zyskuje ona w ich oczach uznanie. Bo przekaz ma mocny, jasny i uniwersalny, bez problemu docierający do każdego czytelnika...

"Gdzie jest Nemo?" i "Odlot", czyli dwa spotkania z Disneyem

Źródło: he-was-number-wan.tumblr.com

Za czasów pracy w kinie miałam prawdziwą manię oglądania początków filmów Disneya. Siadałam wówczas w pierwszym rzędzie i czekałam aż na gigantycznym ekranie pojawi się kultowa czołówka z zamkiem Neuschwanstein. Robiłam tak setki razy i zawsze doznawałam tych samych niesamowitych emocji - mieszanki wzruszenia i przejęcia. Produkcje Disneya to znak mojego dzieciństwa. Chyba już zawsze będą one przywoływać na myśl wspaniałe wspomnienia i obiecywać niezapomnianą rozrywkę. Tak było i tym razem, kiedy poznawałam kultowe już animacje sprzed lat - Gdzie jest Nemo? oraz Odlot.

26 sierpnia 2014

Dystrykt 9 (2009) - sci-fi z przesłaniem

Dystrykt 9 (District 9)
reż. N. Blomkamp • RPA, Kanada, USA, Nowa Zelandia, 2009
Wiecie lub nie, ale moja styczność z fantastyką ogranicza się do kilku przypadkowych spotkań rocznie. Z Dystryktem 9 było o tyle inaczej, że obszerne jego fragmenty zdążyły mnie zafascynować jeszcze podczas pracy w kinie, a do tego został umieszczony on na liście stu najlepszych filmów dekady, z którą mierzę się od jakiegoś czasu. Seans ten był zatem zupełnie nieprzypadkowy i skrupulatnie zaplanowany, choć niewątpliwie powinnam była darować sobie spożywanie przy nim kolacji.

Ale o tym za chwilę...

Małżeństwo Klaudyny, Colette

Małżeństwo Klaudyny, Sidonie-Gabrielle Colette
Oryginał: Claudine en ménage
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2011
Stron: 220
Najpierw Klaudyna gorszyła w szkole, potem podbijała Paryż, a teraz opowiada o swym małżeńskim żywocie oraz cieniach i blaskach życia z dojrzałym mężczyzną, z dala od ukochanego miasteczka. Choć w drugim tomie serii jej blask nieco przygasł, w trzecim dawna Klaudynka powraca. Znów podbija serca, znów dąsa się i wystawia pazurki, znów pokazuje, jak niebywale urokliwą i pożądaną osóbką pozostaje. Niestety, ciemna strona jej charakteru również wychodzi na pierwszy plan i sympatia, jaką zdobyła Klaudyna-uczennica, teraz odrobinę gaśnie przy jej egoizmie, okrucieństwie i rozpuszczeniu. Już nie jest rozkosznym ziółkiem, teraz pozostaje bezwzględną żoną i kochanką, która potrafi cynicznie zadać ból drugiemu człowiekowi.

Top 10: ulubione młode gwiazdy kina

top 10 kreatywa

Już dawno nie prezentowałam żadnego rankingu, a do tego zabierałam się już dłuższy czas. Ponieważ jednak ostatnio znajduję sporo czasu i dla kina, i dla książek, postanowiłam ruszyć wreszcie szare komórki i przedstawić Wam swoją dziesiątkę ulubionych gwiazd kina przed trzydziestką. W rankingu brakuje dwóch moich ulubienic - Emmy Watson, którą cenię, ale poza Harrym Potterem widziałam w zaledwie jednym filmie, więc jeszcze nie chciałabym jej wyróżniać. Oraz Keiry Kneightley, którą wymieniałam już w innym rankingu i która ma już tak niebywałe doświadczenie, że trudno jeszcze mówić o niej jako o młodej gwieździe, choć niewątpliwie metrykalnie mieści się w trzydziestoletnim limicie.

25 sierpnia 2014

Broken (2012)

Broken
reż. R. Norris • Wielka Brytania, 2012
Kiedy obraz Broken trafił do polskich kin, od razu przyciągnął moją uwagę. Uznałam go zresztą za jedną z najbardziej wyczekiwanych premier filmowych ubiegłego roku i bardzo mnie cieszy, że nareszcie znalazła się sposobność, bym mogła go obejrzeć. W samotności, bo małżon niespecjalnie przepada za tymi wszystkimi poważnymi, trudnymi "smętami" w jakich się lubuję, ale w żadnym wypadku mi to nie przeszkadza. Samotny seans pozwolił mi napawać się kontaktem z intrygującym filmem, przy którym raz to rozdziawiałam buzię ze zdziwienia, raz to dławiłam się łzami, raz to wydzierałam do ekranu, że "nie można tak tego skończyć" (na szczęście w tym wypadku twórcy filmu wyprowadzili mnie w ślepą uliczkę i zagrali na nosie). Broken wstrząsa i oczarowuje, a jeżeli i Wy kochacie niełatwe kino, w którym liczą się emocje, a nie pędząca na łeb na szyję akcja, koniecznie musicie obejrzeć...

24 sierpnia 2014

Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd PRL-u, Aleksandra Szarłat

Celebryci z tamtych lat. Prywatne życie wielkich gwiazd PRL-u, Aleksandra Szarłat
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2014
Stron: 464
Choć dziś z bycia celebrytą dumnym być nie można, bo przydomek ów ma charakter raczej pejoratywny, w odniesieniu do wielkich nazwisk czasu peerelu zdecydowanie nabiera on nieco innego wymiaru. Ówczesne gwiazdy były niesamowitymi osobowościami - elektryzowały naród od Bałtyku po Tatry, a ich sława często przekraczała granice Starego Kontynentu. Byli to ludzie na poziomie - literaci, aktorzy, muzycy - którzy nie byli znani jedynie z tego, że są znani - przede wszystkim działali, tworzyli, bywali. Czasem wywoływali skandale, czasem przekraczali granice, ale istnieli w świadomości ludzi jako ci, których się szanuje, podziwia i kocha. Dzisiejsze gwiazdeczki stanowiłyby dla nich marne tło. Ba! One nawet nie miałyby szans zaistnienia, bo wtedy ceniło się prawdziwie wielkie osobowości. Osobowości, jakich dziś już Polska nie "produkuje".

Jack Strong (2014)

Jack Strong
reż. W. Pasikowski • Polska, 2014
Filmowe wydarzenie roku (jak głosi hasło z plakatu)? A właściwie: czemu by nie? Jest znakomita obsada, jest fascynująca historia, jest Pasikowski na reżyserskim krześle, do tego dobrze dobrana muzyka, świetna scenografia, doskonała charakteryzacja i solidna reklama. Naprawdę wiele przemawia na korzyść Jacka Stronga. W oczach niektórych wadą będzie to, że to produkcja polska ("niedobre, bo polskie"), ale gdyby za historię Kuklińskiego zabrali się Amerykanie, najpewniej zaserwowaliby nam efektowną papkę, w której sama fabuła zeszłaby na daleki plan, a Dorociński wyrósłby na superbohatera z pełnym szpanerskim osprzętowaniem rodem z filmów o Jamesie Bondzie.

Jednak Polska jest tu Polską, Polacy są Polakami. Bez koloryzowania, bez popadania w przesadę czy patos. I właśnie między innymi za tę prawdziwość tak bardzo doceniam ten film.

23 sierpnia 2014

Adventureland (2009)

Adventureland
reż. G. Mottola • USA, 2009
Pora na wakacyjną beztroskę rodem z Ameryki! Trawka się pali, alkohol się leje, dziewczyny wyginają śmiało ciało, a kolesie robią z siebie idiotów. Ot, rzeczywistość nastolatków końca lat osiemdziesiątych. Sceneria: przygnębiający park rozrywki. Tło: fenomenalna muzyka (m.in. Lou Reed, David Bowie, Hüsker Dü, The Cure, Whitesnake). Na pokładzie: męczący i irytujący Jesse Eisenberg i bardzo lubiana przeze mnie, kojarzona z jedną miną, Kristen Stewart.

Lekka produkcja w sam raz na koniec lata. Niegłupia, ale też nieszczególnie inteligentna. Nie zmienia niczego w życiu odbiorcy, ale na sto parę minut daje odrobinę rozrywki.

22 sierpnia 2014

Lawendowy pokój, Nina George

Lawendowy pokój, Nina George
Oryginał: Das Lavendelzimmer
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2014
Stron: 342
Gatunek: obyczajowa
Mam wrażenie, że jestem jedyną osobą w blogoferze, która nie słyszała dotąd ani o tej książce, ani o jej autorce. Owszem, jej piękna okładka tam i ówdzie rzucała mi się w oczy - w końcu nie jestem aż tak przyślepawa - ale nie miałam okazji postawić jej jakichkolwiek oczekiwań. Nie zagłębiałam się w recenzje, nie zagłębiałam w opisy. Otrzymałam ją właściwie w prezencie od wydawcy i spontanicznie podjęłam się lektury. Cóż mogę teraz rzec... Jakież niezwykłe było to spotkanie!

21 sierpnia 2014

Dlaczego książki dla młodzieży tak bardzo się zmieniły? [Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów, Ann Brashares]

Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów, Ann Brashares
Oryginał: Sisterhood of the Traveling Pants
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2002
Stron: 264
Gatunek: dla młodzieży
Lubię czasem zatracać się we wspomnieniach. Oglądać stare, klimatyczne seriale i filmy, rozkoszować się dobrą muzyką odległych dekad, czy też wracać do książek, które towarzyszyły mi w okresie dorastania. Dziś, kiedy nastolatki ekscytują się głównie przygodami wampirów, demonów i bohaterów nie z tego świata, taka historyjka o czterech przyjaciółkach i parze magicznych spodni trąci już nieco myszką i wzbudza raczej uśmiech politowania, aniżeli głębsze zainteresowanie ze strony młodzieży.

A przecież Tibby, Carmen, Bridget i Lena - główne bohaterki Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów - to dziewczęta z krwi i kości, mające realne problemy, żyjące w realnym świecie. Na cóż komu fantazje o życiu pośród telepatów i krwiopijców? Na cóż ekscytowanie się życiem neurotycznych dziewcząt, omdlewających na widok demonów, aniołów i innych osobników dziwnego typu? W czym gorsi są bohaterowie wyciągnięciu z życia? Gorący Grek, któremu ulega Lena albo seksowny trener piłkarski, za którym szaleje Bridget, czy nawet chłopak z sąsiedztwa, do którego wzdycha Tibby? Czy nie byłoby zdrowiej, mądrzej i normalniej fascynować się tym, co bliskie i będące na wyciągnięcie ręki, niż całkowicie pozbawione sensu i realności?

No bo sorry dziewczęta, ale Edward Cullen nigdy nie zapuka do Waszych drzwi.

20 sierpnia 2014

Zagadki przeszłości, Kate Atkinson

Zagadki przeszłości, Kate Atkinson
Oryginał: Case Histories
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2014
Stron: 368
Gatunek: kryminał
Cóż za irytująca książka! Poplątana, depresyjna, niespójna. Ciężko się w nią wgryźć, ciężko przez nią przebrnąć. Atkinson, która uwiodła mnie wyborną powieścią Jej wszystkie życia, tym razem mocno rozczarowała i zawiodła pokładane w niej nadzieje. Zlepek dobrych rozwiązań fabularnych pozostał tylko zwykłym zlepkiem, którego efektem jest jedna z niewielu książek, której przeczytania żałuję. I której nigdy, przenigdy nikomu nie polecę.

18 sierpnia 2014

Czytelniku, czy zabiłbyś grubasa dla większego dobra?


Jak tam u Was z moralnością? Lubicie stawać przed dylematami różnego rodzaju i dumać nad tym, co lepsze, bardziej etyczne czy użyteczne dla dobra ogółu? Myślenie raczej Was boli czy napędza do działania? Stawiacie się czasem w sytuacji drugiego człowieka? A może mielibyście ochotę na zabawę w Boga?

Zapraszam do przyjrzenia się kilku scenariuszom...

16 sierpnia 2014

Kochając syna, Lisa Genova

Kochając syna, Lisa Genova
Oryginał: Love Anthony
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2014
Stron: 435
Premiera: październik 2014
Lisa Genova to prawdziwa miażdżycielka czytelniczych serc. Wie, jak docierać do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy, wie jak poruszać, wstrząsać i zmuszać do refleksji. Pozostaje absolutną mistrzynią pisania o tematach trudnych, bolesnych i przejmujących w taki sposób, że czytelnik ani trochę nie czuje się przytłoczony czy zmęczony. To niesamowite połączenie - niełatwe tematy zaserwowane w lekkostrawnej formie. Nikt nie robi tego tak doskonale, jak Lisa Genova. Lisa Genova, która już przy Motylu i Lewej stronie życia udowodniła, że jest prawdziwym literackim fenomenem.

14 sierpnia 2014

Harry Potter i Insygnia Śmierci, J.K. Rowling

Harry Potter i Insygnia Śmierci, J.K. Rowling
Oryginał: Harry Potter and the Deathly Hallows
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2008
Stron: 782
Wiedziałam, że tak będzie... Sześć lat wzbraniałam się przed tą książką i była w tym spora słuszność. Bo to, że czeka mnie ścisk żołądka, płacz i podły humor było więcej niż pewne. Cieszę się jednak, że nareszcie poznałam tę historię do końca. Była ona i nadal pozostaje jedną z najważniejszych części mojego literackiego życia. Ogromnie bym się cieszyła, gdyby autorka wciąż pragnęła ją kontynuować...

12 sierpnia 2014

Przegląd prasy językowej - ENGLISH MATTERS [wydanie specjalne] | ОСТАНОВКА: РΟССИЯ!


Zapraszam do przejrzenia kolejnego posta z serii Przegląd prasy językowej. Tym razem dwie absolutne nowości - wydanie specjalne English Matters oraz ostatni numer Ostanowka: Rossija! - magazynu dla uczących się języka rosyjskiego. Miłej lektury!

6 sierpnia 2014

Ten jedyny, Emily Giffin

Ten jedyny, Emily Giffin
Oryginał: The One & Only
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2014
Stron: 528
Gatunek: obyczajowa
W maju wymieniłam Emily Giffyn w gronie ultrapopularnych autorów, których jeszcze nie czytałam. Wraz z nastaniem lata postanowiłam nareszcie dać szansę tej niezwykle lubianej w Polsce pisarce i zmierzyć się z jej najnowszym dokonaniem - Tym jedynym. Wiele mogłoby wskazywać na to, że będzie to książka dla mnie idealna, jednak temu pierwszemu spotkaniu do ideału naprawdę daleko. Ale nie zniechęcam się, bo wiem, a przynajmniej czuję, że kryje się w tej autorce spory potencjał.

Kreatywa i języki: czego się teraz uczę?

Kącik Językowy Kreatywa

Od kilku tygodni znów zanurzam się w językach - mam nareszcie dla nich czas i energię. Przygotowałam nowy plan nauki (jak zawsze - ambitny), stworzyłam także spójną wizję tego, czego chciałabym się uczyć i nauczyć, a czemu poświęcić odrobinę mniejszą uwagę. Realizuję przy tym kilka dawnych marzeń, jednocześnie innym dając odpocząć. Języki, które aktualnie rządzą moim światem przedstawiam w kolejności od tego, któremu poświęcam najwięcej uwagi, do tego, który stanowi dla mnie tylko mały dodatek.

Zainteresowani? Zapraszam do lektury!

5 sierpnia 2014

Dobry ojciec, Diane Chamberlain

Dobry ojciec, Diane Chamberlain
Oryginał: The Good Father
Wydawnictwo: Prószyński Media
Rok wydania: 2014
Stron: 392
Gatunek: obyczajowa
Diane Chamberlain była dla mnie do tej pory autorką-zagadką. Wiedziałam, że jej życiowe historie obyczajowe cieszą się w Polsce sporą popularnością, ale Dobry ojciec był dopiero pierwszym naszym spotkaniem. Nie ostatnim, tego jestem pewna, choć miłośniczką prozy pani Chamberlain jeszcze nie zostałam.

Ale po kolei...

1 sierpnia 2014

Wyścig tajemnic, Daniel Coyle, Tyler Hamilton

Wyścig tajemnic, Daniel Coyle, Tyler Hamilton
Oryginał: The Secret Race
Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2013
Stron: 320
Gatunek: wspomnienia
Jak myślicie, co wydarzy się, kiedy poczytny pisarz namówi na zwierzenia byłą gwiazdę kolarstwa, żyjącą w centrum największej afery dopingowej w historii sportu? Ano, powstanie intrygująca, skandalizująca książka. Książka, która może zostać uznana za najlepszą publikację sportową roku i wywołać prawdziwą burzę w środowisku. Tyler Hamilton i Daniel Coyle co prawda nie byli pierwszymi, którzy objawili światu prawdę, ale to wcale nie zmniejsza siły rażenia, jaką ma Wyścig tajemnic...

Memrise.com - kolejne wspaniałe miejsce dla językowców (i nie tylko!)

Kącik Językowy Kreatywa

Kolejny raz przekonuję się, że Internet jest niesamowitą kopalnią wiedzy i inspiracji, a dla uczących się ma ofertę tak przebogatą, że pozostaje tylko żałować, że kiedy sama chodziłam do szkoły, takie źródła nie istniały. Jednocześnie cieszy mnie, że poznaję je teraz, kiedy jeszcze jestem głodna wiedzy i znajduję w sobie przeogromny zapał do nauki. A ponieważ dobrami należy się dzielić, dziś opowiem Wam o kolejnym cudownym miejscu w sieci, które zawładnęło moim sercem. Chodzi o memrise.com - stronę oferującą przede wszystkim bezpłatne kursy językowe, ale też dużo, dużo więcej!