31 lipca 2014

KKD#20: O książkach wyłącznie dla dorosłych, czyli czy kontrolujemy, co czytają dzieci?

Klub Dyskusyjny

#20: O książkach wyłącznie dla dorosłych, czyli czy kontrolujemy, co czytają dzieci?

Doskonale zdaję sobie sprawę, że większość z Was jeszcze dzieci nie ma, bo blogosfera książkowa młodzieżą głównie stoi, ale dzisiejszy temat do dyskusji wydaje mi się na tyle uniwersalny, że każdy, niezależnie od wieku, będzie mógł bez przeszkód wyrazić swoją opinię. Inspirację zaczerpnęłam z życia, a sam pomysł na dyskusję zrodził się po tym, co w dniu wczorajszym wydarzyło się na fejsbukowym profilu Moondrive...

30 lipca 2014

Hopeless, Colleen Hoover

Hopeless, Colleen Hoover
Oryginał: Hopeless
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2014
Stron: 384
Ta książka miała być hitem lata. Bo bestseller, bo kusząca okładka, bo absolutny numer jeden u amerykańskiej młodzieży. Powieści z nurtu New Adult (czyli przeznaczonych dla 'nowych dorosłych', między 18 a 25 rokiem życia) podbijają rynek i cieszą się niebywałą popularnością - najpewniej dlatego, że napisane są jak zwyczajne proste młodzieżówki (czyli czyta się je błyskawicznie), ale poruszają tematy dużo dojrzalsze (poszukiwanie sensu życia, seks, poważne związki i poważne decyzje). To dobra literatura dla tych, którzy dryfują między wspomnieniami szkolnych lat a dorosłością i tak naprawdę nie potrafią określić, czy mentalnie są jeszcze młodzieżą czy jednak już dorosłymi...

Warszawa. Perła Północy, Maria Barbasiewicz

Warszawa. Perła Północy, Maria Barbasiewicz
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2014
Stron: 258
Był zbuntowany Nowy Jork, był szalony Berlin i był Paryż - miasto sztuki i miłości. Pewuenowska kolekcja publikacji związanych z historią wielkich miast wciąż rozwija się i wciąż oczarowuje, a wybór Warszawy zwanej Perłą Północy (czy wręcz Paryżem Północy) jako kolejnego fascynującego i godnego opisania miejsca okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Szczególnie teraz, kiedy zbliża się sierpień - miesiąc, który w historii polskiej stolicy znaczy właściwie najwięcej...

Uniwersytet internetowy? Jestem na tak!

misja kreatywna

Czy pamiętacie jak w cyklu postów poświęconych Motywacji, Inspiracji i Samorealizacji opowiadałam Wam o wykładach Uniwersytetu Rochester, w których z radością biorę udział? W ramach przypomnienia: czytajcie tutaj. Brak znajomości języków obcych niezbędnych do przyłączenia się do akcji wielu moich czytelników i znajomych blokował i zniechęcał, dlatego z pewnością wielu ucieszy się na wieść o tym, że już 1 września otwarty zostanie Uniwersytet Internetowy - oczywiście polski, oczywiście... darmowy!

Kenis.pl - dobrze zapamiętajcie ten adres!

29 lipca 2014

Harry Potter and the Half-Blood Prince, J.K. Rowling

Harry Potter and the Half-Blood Prince, J.K. Rowling
Wydawnictwo: Arthur A. Levine Books
Rok wydania: 2005
Stron: 660
Czytanie Harry'ego Pottera w oryginale stanowi spore wyzwanie, ale znajomość wersji polskiej znacznie ułatwia zrozumienie gier słów zaproponowanych przez J.K. Rowling. Sięgając po Księcia Półkrwi nastawiałam się na znakomitą, pełną niespodzianek lekturę, bo jest to tom, którego treść pamiętałam najsłabiej. W miarę upływu akcji tylko co jakiś czas przypominałam sobie, co wydarzy się później, dzięki czemu mogłam doświadczyć czegoś niesamowitego - poznać na nowo tę samą powieść drugi raz. Długo wzbraniałam się przed ponowną lekturą tomu piątego i szóstego, ale uświadomiłam sobie, że choćbym nie wiem jak zapierała się wszystkimi kończynami, będę musiała nareszcie stanąć twarzą w twarz z Insygniami Śmierci, czyli tomem, który małżonek sprezentował mi zaraz po premierze, a którego alergicznie unikałam przez, rety, sześć i pół roku.

28 lipca 2014

Warto czytać w ciąży: o 'Bajkach dla Marysi i Alicji'

Bajki dla Marysi i Alicji, Tomasz Sakiewicz
Wydawnictwo: M
Rok wydania: 2013
Stron: 214
Gatunek: opowiadania, bajki
Zamiłowanie do książek wpojone mam od maleńkości. Z rodzinnych opowieści wiem, że czytano mi na głos, zanim jeszcze pojawiłam się na świecie. A ponieważ mogło to sprawić, że urodziłam się z miłością do literatury, ten sam system wprowadziłam w swoim domu i codziennie głośno czytam. Zośka co prawda najżwawiej kopie mnie podczas meczów (pierwsze jej ruchy odczułam w trakcie mundialowego spotkania Anglii z Urugwajem), ale po cichu liczę, że i mamine wygłaszanie bajek dostarcza jej wspaniałych wrażeń. Za kilka lat sama sięgnie po książki, które jej aktualnie przedstawiam i jestem pewna, że zrozumie, dlaczego mnie samej dają one tyle radości i dlaczego tak bardzo chciałam, by i ona je znała.

Naszą pierwszą wspólną lekturą są Bajki dla Marysi i Alicji Tomasza Sakiewicza.

27 lipca 2014

Brazylia, Michael Palin

Brazylia, Michael Palin
Oryginał: Brasil
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2014
Stron: 400
Gatunek: podróżnicza
Nie jestem fanką Monty Pythona, ale Michaela Palina nie da się nie znać. Nie da się go także nie lubić, o czym przekonałam się kolejny raz, tym razem sięgając po przepełnioną barwami, aromatami i niezwykłymi przygodami Brazylię. Już okładka jasno daje do zrozumienia, że zwiedzanie świata z angielskim komikiem nudne być nie może - i faktycznie, wnętrze publikacji okazuje się równie żywe, energetyzujące i intrygujące jak ona.

Interesujecie się światem? Fascynuje Was Brazylia? A może po prostu nie wiecie, gdzie wybrać się w następną podróż? Michael Palin tanecznym krokiem oprowadzi Was po miejscach, których nigdy nie zapomnicie!

Włoski w cieniu Koloseum, Antonietta Abbruscato

Włoski w cieniu Koloseum, Antonietta Abbruscato
Wydawnictwo: LektorKlett
Rok wydania: 2013
Stron: 128
Włochy odwiedzałam dawno temu i wspominam je jako kraj piękny i tętniący życiem. Nigdy nie miałam ambicji nauczenia się tamtejszego języka (jak to miało miejsce np. po wyprawie do Hiszpanii), za to plany takie podjął mój małżon, dlatego ucieszyłam się, kiedy w fejsbukowym konkursie PONS Polska udało mi się wygrać niezwykle ciekawą publikację, Włoski w cieniu Koloseum. Już pierwszego dnia od dostarczenia przesyłki zabrałam się za lekturę i błyskawicznie zostałam oczarowana. Takich książek powinno być więcej!

26 lipca 2014

Przegląd prasy językowej - ENGLISH MATTERS oraz ¿ESPAÑOL? SÍ, GRACIAS


Po małej przerwie kolejny raz w ramach Kącika Językowego zapraszam Was do przejrzenia magazynów wydawanych przez Colorful Media. Tym razem opowiem Wam o najnowszych numerach English Matters oraz ¿Español? Sí, gracias.

25 lipca 2014

Skruszone. Pretty Little Liars, Sara Shepard

Skruszone. Pretty Little Liars, Sara Shepard
Oryginał: Crushed. A Pretty Little Liars Novel
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2014
Stron: 352
Gatunek: dla młodzieży
Seria Pretty Little Liars w ostatnim czasie głównie zawodziła, a już szczytem żenady okazał się tom dwunasty, Rozpalone. Dlatego też do Skruszonych podchodziłam ze sporym powątpiewaniem, mając jednocześnie nadzieję, że tym razem Sara Shepard poprawi się i czymś mnie zaskoczy. I może nie jest to tak dobry tom, jak pierwsze, które czytałam, ale i tak uważam, że lektura "trzynastki" nie była czasem straconym.

24 lipca 2014

Wielka gramatyka angielska z ćwiczeniami (PONS)

Wielka gramatyka angielska z ćwiczeniami
Wydawnictwo: LektorKlett
Rok wydania: 2014
Stron: 400
Gatunek: podręcznik
W kwestii nauki języków zapuściłam się, jak jeszcze nigdy. To żenujące tłumaczyć się w taki sposób, ale muszę przyznać, że ciąża dłuższy czas tak bardzo dawała mi się we znaki, że absolutnie odpuściłam sobie wszelką językową aktywność. Dlatego, choć podręcznik ten rozpracowywałam już w maju, dopiero w ostatnich dniach nabrałam sił, by do niego wrócić i przedstawić Wam bliżej jego sylwetkę. Jestem pewna, że tak zaufana marka jak PONS zwróci Waszą uwagę.

23 lipca 2014

Rezydencja, Krzysztof Bielecki

Rezydencja, Krzysztof Bielecki
Wydawnictwo: nakład własny autora
Rok wydania: 2014
Stron: 174
Lubię Krzysztofa Bieleckiego i jego twórczą fantazję, która daleko wykracza poza ogólnie przyjęte ramy. Myślę, że mógłby on zaprzyjaźnić się z Kubrickiem, Dalim i Murakamim, bo to mniej-więcej ten sam rodzaj twórczej ekspresji i niepohamowanej niczym wyobraźni. Takie wrażenie miałam podczas lektury poprzednich jego dzieł, takie miałam również i dziś, z tą różnicą, że dawniej bywałam zachwycona i zdumiona, teraz już raczej wyłącznie zdumiona. Rezydencja nie ujęła mnie już tak bardzo jak Defekt pamięci czy I nagle wszystko się kończy. Co wcale nie znaczy, że nie jest to publikacja warta uwagi.

22 lipca 2014

Mama z pasją, jak wychowywać dzieci w dzisiejszym świecie, Susan Merrill

Mama z pasją, jak wychowywać dzieci w dzisiejszym świecie, Susan Merrill
Oryginał: The Passionate Mom: Dare to Parent in Today's World
Wydawnictwo: M
Rok wydania: 2014
Stron: 248
Gatunek: poradnik
Wizja bycia mamą, kiedy wciąż ma się w sobie duszę dziecka, może być przerażająca i przytłaczająca. Lękam się, co mnie czeka kiedy już urodzę, ale tak samo lękałam się bycia żoną, a weszłam w tę rolę perfekcyjnie i doskonale się w niej odnajduję. I to bez poradników. Bycie mamą to jednak zadanie dużo trudniejsze i dużo bardziej odpowiedzialne, dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po hit amerykańskiego rynku wydawniczego - Mamę z pasją Susan Merrill. I choć okazało się, że publikacja ta w dużej mierze inspirowana jest Biblią, a sama autorka wiele spraw powierza Bogu (czytelnikowi polecając to samo), moje agnostyczne poglądy nie były przeszkodą w lekturze. Co więcej - całkiem przypadkiem znalazłam tu wiele odpowiedzi na pytania, które od dawna mnie trapiły. I wcale nie chodzi tu o kwestie związane z macierzyństwem.

21 lipca 2014

Sieroce pociągi, Christina Baker-Kline

Sieroce pociągi, Christina Baker-Kline
Oryginał: Orphan Train
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2014
Stron: 369
Gatunek: biograficzna, psychologiczna
Mam dylemat. Nigdy nie jest mi łatwo pisać o takich książkach. Po zapowiedziach i rekomendacjach spodziewam się jednego, dostaję drugie. Stawiam wysoko poprzeczkę, a potem kolejny raz poznaję smak rozczarowania. Dylemat zaś bierze się stąd, że nie mam pojęcia, czy dany tytuł ująłby mnie bardziej, gdybym nie spodziewała się po nim cudów i czy to w ogóle uczciwe, że oceniam literaturę przez pryzmat oczekiwań.

Ale stało się. Nastawiłam się, przeczytałam i uczuć swoich nie zmienię.

18 lipca 2014

Vaclav i Lena, Haley Tanner

Vaclav i Lena, Haley Tanner
Oryginał: Vaclav and Lena
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2011
Stron: 328
Są takie książki, które sprawiają, że człowiek zatraca się na dobre. Mają w sobie coś urzekającego, są klimatyczne, niebanalne. O tym, że debiutancka powieść Haley Tanner jest absolutnie niepowtarzalna, przekonała mnie już sama okładka (skan nie oddaje całej jej magii), a utwierdziły w tym przekonaniu już pierwsze jej słowa. Choć gorzka wymowa tej historii ostatecznie odziera ją nieco z uroku, i tak uważam, że to jedna z najpiękniejszych książek, z jakimi miałam ostatnio do czynienia.

16 lipca 2014

KKD#19: Ej, blogerze, jak tam Twoje noworoczne postanowienia?

Klub Dyskusyjny

19: Ej, blogerze, jak tam Twoje noworoczne postanowienia?

Dawno, dawno temu... Na przełomie grudnia 2013 roku i stycznia roku 2014 blogosferą książkową wstrząsnęły dziwaczne wieści. Oto bowiem szykował się prawdziwy przewrót. Zapowiadali go ze wszystkich stron - i młodzi, i ci starsi, i panienki, i matki Polki, i panowie nieliczni także. Rok 2014 miał być rokiem przełomowym, rewolucyjnym i rewelacyjnym jednocześnie. Pochylali głowy ci, którym żal było, że tylko na wydawnictwach i nowościach polegają; że blogerami są wielkimi, światłymi, literacko świadomymi, a w tyłkach klasykę, starocie i nie-nowości mają. Mówili: 'będziemy czytać klasykę'. 'Nie tylko nowalijki zgłębiać będziemy', obiecywali. I dupa blada, za przeproszeniem. Bo pół roku minęło odkąd pytałam czy coś się zmieni w książkowej blogosferze i już dziś odpowiedzieć samej sobie mogę: figa z makiem, jałowość musi pozostać jałowością, a bloger jest tylko człowiekiem i jak każdy między bajki wciska noworoczne postanowienia.

I nie było już nikogo, Agatha Christie

I nie było już nikogo, Agatha Christie
Oryginał: And then there where none
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2009
Stron: 216
Gatunek: kryminał
Agatha Christie urzeka mnie. Jej kryminały mają pewien powiew retro, są nie tylko wysmakowane i klimatyczne, ale przede wszystkim inteligentne i zaskakujące. I nie było już nikogo to powieść znana także pod tytułem Dziesięciu Murzynków (które z biegiem lat, w ramach poprawności politycznej, przeobraziły się w "żołnierzyków"), wielokrotnie przenoszona na ekran i uznawana za jedną z najlepszych w dorobku Angielki. Nie zachwyciła mnie ona tak bardzo jak Morderstwo w Orient Expressie, ale i tak uważam, że było warto...

15 lipca 2014

Ojciec chrzestny, Mario Puzo

Ojciec Chrzestny, Mario Puzo
Oryginał: The Godfather
Wydawnictwo: Mediasat Poland
Rok wydania: 2005
Stron: 479
Wielokrotnie wspominałam, że Ojciec chrzestny na liście moich ulubionych powieści zajmuje miejsce pierwsze. Rozkochałam się w tej historii kilkanaście lat temu i choć w dorosłym życiu chciałam ją poznać na nowo, bałam się, że czar pryśnie, nadejdzie rozczarowanie, a ja swoją listę ulubieńców będę musiała wyrzucić do kosza. Jako bardziej świadomy czytelnik, a nie zbuntowana nastolatka rozkochana we wszystkim, co mroczne i niebezpieczne, odkryłam przy ponownej lekturze kilka uchybień prozy Puzo, ale też dostrzegłam zdumiewająco wiele szczegółów i smaczków, które dziewczęciu z podstawówki najzwyczajniej w świecie musiały umknąć. Dlatego też ponowne zetknięcie się z Ojcem chrzestnym uznaję za swój ogromny sukces. Bo mimo że obraz powieści idealnej w moich oczach nieco zbladł, odkryłam w ukochanej historii wiele piękna i mądrości, o które kiedyś - cóż - nawet bym jej nie podejrzewała...

14 lipca 2014

Czy krowy mogą schodzić po schodach?, Paul Heiney

Czy krowy mogą schodzić po schodach?, Paul Heiney
Oryginał: Can Cows Walk Down Stairs?
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2014
Stron: 328
Gatunek: popularnonaukowa
Ach, jak ja uwielbiam takie książki! Zabawne, mądre, ciekawe i niezwykle przydatne w domowej biblioteczce. Od dziecka miałam słabość do wszelkich propozycji popularnonaukowych - z biblioteki wypożyczałam ich całe tony, a z prezentów komunijnych najmilej wspominam wielotomową encyklopedię dla dzieci, którą zgłębiałam każdego dnia. Fascynacja światem i ciągłe pragnienie zgłębiania wiedzy nie zmalały u mnie mimo upływu lat. Dlatego po publikacje w stylu Czy krowy mogą schodzić po schodach? wciąż sięgam z ogromną przyjemnością. I Wam polecam to samo!

13 lipca 2014

Pierwszy krok w chmurach i inne opowiadania, Marek Hłasko

Pierwszy krok w chmurach i inne opowiadania, Marek Hłasko
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2005
Stron: 407
Gatunek: opowiadania
Doskonale zdaję sobie sprawę, że blogerów literatura tego typu nie obchodzi - ani nie jest czytana, ani komentowana. Nie zmienia to jednak faktu, że Hłasce czas poświęcać warto, a ja sama doskonale wspominam licealne lata, kiedy jego prozą rozkoszowałam się jak szalona. Ci z Was, którzy na przełomie grudnia i stycznia tak szumnie zapowiadali, że ten rok będzie stał pod znakiem klasyki, dzieł mniej popularnych i zgłębiania historii literatury, mają teraz okazję zmierzyć się z twórcą kultowym, nietuzinkowym i absolutnie wyjątkowym. Zbiór Pierwszy krok w chmurach i inne opowiadania to dobry do tego początek...

12 lipca 2014

Drogie Maleństwo, Julie Cohen

Drogie Maleństwo, Julie Cohen
Oryginał: Dear Thing
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2014
Stron: 472
Kiedy przeczytałam wczoraj pierwszych kilka stron tej książki, byłam przerażona. Nie umiejąc dokładnie podać uzasadnienia, po prostu wykrztusiłam do męża: to nie jest dobra książka dla ciężarnych. Nie byłam pewna, czy jej podobałam. Bałam się, że tematyka poronień, oddawania dzieci i nieudanych ciąż za bardzo mnie poruszy, ale w miarę upływu akcji dałam się porwać i zapomniałam o wszelkich wątpliwościach. Drogie Maleństwo to piękna, przejmująca powieść, która urzeknie każdego - nawet jeśli jej treść będzie dla niektórych nieco zbyt trudna. Trzeba po prostu dać jej szansę.

11 lipca 2014

No i ja, Delphine de Vigan

No i ja, Delphine de Vigan
Oryginał: No et moi
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2011
Stron: 311
Kupiłam tę książkę prawie trzy lata temu. Jak, gdzie i dlaczego - pojęcia nie mam, ale cudowne jest to, że spontanicznie sięgnęłam po nią i przeżyłam wspaniałą, niezapomnianą, pełną wzruszeń przygodę. I choć nie spotykam Delphine de Vigan w naszym blogowym świecie zbyt często, od dziś żywić będę nadzieję, że choć niektórzy z Was zwrócą na Francuzkę uwagę i przyjrzą się bliżej jej twórczości.

Powieść No i ja klasyfikuje się jako literaturę młodzieżową, choć ja byłabym w przypadku takiego szufladkowania ostrożna. Narratorką jest nad wiek dojrzała, niezwykle uzdolniona trzynastolatka, która w dość osobliwy sposób wyraża się o świecie, ale to jeszcze nie znaczy, że książkę tę zrozumieją i docenią jej rówieśnicy. Zderzają się tu ze sobą poważne problemy, dziecięce spojrzenie na świat i język, który choć nieskomplikowany, nie kojarzy się się z mową przeciętnej nastolatki. Do tego powieść jest mocno przesycona brutalnością życia, nostalgią, refleksyjnością. Brak tu dynamicznej akcji i nawału dialogów. Jest prawda, jest dobitność, jest smutek i ból. W takiej prozie nie rozsmakuje się każdy nastolatek. A może nawet nie każdy dorosły...

8 lipca 2014

Dom na plaży, Sarah Jio

Dom na plaży, Sarah Jio
Oryginał: The Bungalow
Wydawnictwo: Między Słowami
Rok wydania: 2014
Stron: 304
Gatunek: obyczajowa
Premiera: 16/07/2014
Z Sarah Jio spotkałam się po raz pierwszy całkiem niedawno. W kwietniu tego roku zachwyciłam się Marcowymi fiołkami - słodko-gorzką opowieścią romantyczno-obyczajową, którą gotowa jestem polecić każdemu, komu trzeba ciepłej, prostej i niegłupiej lektury. Dom na plaży, kolejna wznowiona w Polsce książka amerykańskiej bestsellerowej pisarki, przyciągnęła mnie od razu. Nie potrzebowałam zagłębiać się w opis czy rekomendacje z okładki - po prostu wiedziałam, że to nazwisko gwarantuje niespotykane emocje...

I nie pomyliłam się.

5 lipca 2014

Harry Potter i Zakon Feniksa, J. K. Rowling

Harry Potter i Zakon Feniksa, J. K. Rowling
Oryginał: Harry Potter and the Order of the Phoenix
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2004
Stron: 959
Podchodzę do tej serii bardzo emocjonalnie. Choć od maleńkości kochałam czytać, to chyba ona najdobitniej uświadomiła mi, jak wielki wpływ literatura może mieć na człowieka. Jak wiele może ona znaczyć dla świata. Jak mocno może łączyć różne klasy, różne rasy, różne płci i pokolenia. Powieści J. K. Rowling to najpiękniejszy dowód na to, jak tęsknimy do odrobiny magii w życiu, prawdziwej przyjaźni i absolutnej niesamowitości...

Harry Potter i Zakon Feniksa nigdy nie był moim ulubionym tomem serii. Ginie w nim mój ukochany bohater, pojawia się najbardziej nieprzyjemna i irytująca postać w historii literatury, a sam Harry doświadcza tyle bólu i niesprawiedliwości, że aż momentami trudno było mi znieść wszystko, czego doświadczał. Minęło dziesięć lat odkąd ostatni raz mierzyłam się z tym tomem i dziś, po tak długim czasie, muszę przyznać, że w miarę jak dojrzałam jako czytelnik, tak w moim sercu dojrzała miłość do Zakonu Feniksa.

1 lipca 2014

Pozostawieni, Tom Perrotta

Pozostawieni, Tom Perrotta
Oryginał: The Leftovers
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2014
Stron: 383
Gatunek: psychologiczna
Nigdy nie sądziłam, że skuszą mnie wizje, jakie w swej powieści przedstawił Tom Perrotta. Zniknięcie kilku procent populacji? Pojawienie się sekt i dziwacznych odłamów religijnych? Bohaterowie zmagający się z wieloletnią żałobą, tęskniący do członków rodziny, którzy bezpowrotnie - no cóż - "wyparowali"? Pomyślałabym, że to dobre dla miłośników sci-fi, dystopii i wszelkich katastroficznych wizji przyszłości, a jednak dałam Pozostawionym szansę i odkryłam, że jest to przede wszystkim klimatyczna powieść psychologiczna, z fantastyką mająca niewiele wspólnego...