28 lutego 2014

Witaj w klubie/Dallas Buyers Club (2013)

Witaj w klubie (Dallas Buyers Club)
reż. J.M. Vallée • USA, 2013
Dwa Złote Globy w kieszeni. Sześć nominacji oscarowych. Wszyscy doskonale wiemy, że preferencje Akademii są dosyć tendencyjne - ceni się tam odpowiednią tematykę, specyficzne motywy i pełne poświęcenie dla roli. Matthew McConaughey i Jared Leto, którzy do swoich ról zrzucili odpowiednio 17 i 14 kilogramów, doskonale o tym wiedzą. Dlatego też Witaj w klubie to murowany faworyt najbliższego rozdania Oscarów. W kategorii "najlepszy film" łatwo o wygraną nie będzie, ale indywidualne wyróżnienia dla Matthew i Jareda z pewnością nie będą żadnym zaskoczeniem - spisali się oni znakomicie.

Trudno oceniać, czy na sukces tego filmu ma wpływ prawdziwość przedstawionej historii, która wydarzyła się naprawdę, czy właśnie to, jak mocno w swoje role weszli aktorzy. Mam bowiem takie niewygodne przeczucie, że obojętnie jak by tego nie zagrano, Witaj w klubie i tak zachwyciłby Akademię. W Ameryce lubi się takie historie - śmiertelne choroby, walkę z systemem, ćpunów przedstawianych w pozytywnym świetle i ich życiowe rozterki. Główny bohater, Ron Woodroof, to zasuszony kokainista, babiarz i kanciarz, który przemyca leki i odpycha wątpliwą aparycją, jest niesympatyczny i wrogo nastawiony do świata, a jednak wzbudza sympatię widza, dopingującego go w staraniach o legalny dostęp do leków i ogólnie w walce o każdy dodatkowy dzień życia. Właśnie dlatego ten film skwitować można jednym tylko określeniem - typowy samograj. Ta historia, obojętnie jak zrealizowana i zagrana, i tak zdobyłaby serca widzów...

Top 10: najpiękniejsze ekranowe pary

top 10 kreatywa

Przy okazji walentynkowej edycji top 10 pojawiły się głosy, że powinniśmy poszerzyć zakres zainteresowań o ulubione ekranowe pary. Ponieważ temat niemal idealnie zgrywa się z najnowszą dyskusją w Kreatywiarni (moje rozmówczynie dzielnie tworzą już swoje wpisy, które przeczytacie niebawem!), dziś przedstawię Wam swoje typy filmowo-serialowe. Zapraszam do dyskusji i tworzenia własnych rankingów!

Wspomnienia pracownika kina: kilka najdziwniejszych / najgłupszych / najśmieszniejszych zdarzeń

Źródło flickr.com/Steve Rhodes
Kilka lat spędzonych na pracy w kinie wiąże się z całą paletą przedziwnych wspomnień, które znajomi zawsze kwitują słowami: "opisz to i wydaj". No to opisuję - ot, na poprawę nastroju czytelników Kreatywy i swojego własnego. Przez jakiś czas gromadziłam teksty klientów, wynotowywałam rzeczy zgubione i znalezione, opisywałam tu i tam najśmieszniejsze akcje, a dziś wybrałam dla Was kilka najsmaczniejszych kąsków. Żeby zrozumieć moją rolę, musicie wiedzieć, że pracowałam na stanowisku "Obsługa Widza", czyli do moich zadań należało m.in. kasowanie biletów i sprzątanie sal po seansach (a także miliard innych rzeczy). Co jak co, ale przy takiej pracy zdecydowanie nie można się nudzić!

PS. Tylko dla dorosłych!

27 lutego 2014

Share Week 2014 - czyli znów polecam!

Andrzej z JestKultura kolejny już raz zaprasza do udziału w akcji blogerskiej Share Week. O co chodzi? O promowanie i polecanie, zachęcanie do odwiedzania innych blogów. Ktoś Cię inspiruje? Ktoś wzbudza szczególną sympatię? Ktoś wyróżnia się na tle innych? A może jest ktoś, komu zawdzięczasz to, że w ogóle blogujesz? Opowiedz o nich w specjalnym wpisie na blogu/vlogu/fejsbuku [gdziekolwiek!], podrzuć linka do Andrzeja i czekaj na efekty, tj. na wielkie podsumowanie polecania. Warto promować ciekawe blogi i fajnych blogerów, warto odkrywać nowe ścieżki i udowadniać, że nawet my, książkowi - czy ogólnie nastawieni na kulturę - mamy głos i nie kisimy się wyłącznie we własnym sosie...

Kilka dni temu we wpisie "Odpowiadam na Wasze pytania" wymieniłam kilku blogerów, których szczególnie cenię. Ponieważ już ich znacie, postanowiłam, że nie będę się powtarzać i utrudnię sobie nieco zadanie, szukając głębiej na liście ulubieńców... Zatem, oto kolejne blogi, które musicie znać, a które nie są związane z książkami:
  • Wiesz co zjesz - blog konsumencki poświęcony bardzo ważnemu tematowi - żywieniu. Czy wiecie jakie świństwa pakuje się do popularnych produktów? Wiecie, co oznaczają te wszystkie "E" i obcobrzmiące nazwy? Nie? W takim razie koniecznie czytajcie tego bloga, a dowiecie się, dlaczego Wasz ulubiony serek zyskał status "podejrzanego", a popularne kostki rosołowe "zagrożenia"...
  • Joanka-z - blog poświęcony szyciu, DIY, przeróbkom - bardzo inspirujący, bardzo mądrze prowadzony. Po prostu znakomity!
  • Hafija's Blogger Design - Hafija oferuje grafiki, czcionki i palety kolorów, udostępnia znakomite tutoriale dla blogerów i zawsze służy pomocą zagubionym owieczkom, które marzą o rozwinięciu i ulepszeniu swojego internetowego zakątka. Nie wiem, czy nie pogubiłabym się we wszystkich technicznych i graficznych ulepszeniach Kreatywy, gdyby nie ona...
  • lusterko.net - kosmetyki to zupełnie nie mój świat, ale potrzebuje człowiek czasem jakichś porad i inspiracji - wtedy najlepiej odwiedzić bloga prowadzonego z pasją i rzetelnością. Marta Em udowadnia do tego, że zainteresowania ma szerokie (i bardzo mi bliskie) i całą swoją osobą przeczy wszelkim stereotypom na temat blogerek kosmetycznych.

Gorąco zachęcam Was również do przeglądania linków po prawej. Umieszczam tam blogi, które naprawdę cenię i które warto czytać. Ja już poleciłam. Teraz Wasza kolej!

26 lutego 2014

Jim Morrison. Król Jaszczur, Jerry Hopkins

Jim Morrison. Król Jaszczur, Jerry Hopkins
Oryginał: The Lizard King: The Essential Jim Morrison
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: 2013
Stron: 288
Gatunek: biografia
To, że spędziłam z tą biografią ponad dwa miesiące nie świadczy źle o książce. Świadczy źle o czytelniku. Chyba pierwszy raz doświadczyłam takiego nieobiektywizmu ze swojej strony. Nie przepadam za The Doors, a dość nieprzyjemny portret Jima Morrisona sprawiał, że męczyłam się podczas czytania i po prostu odkładałam lekturę na "jutro", "pojutrze", "kolejny tydzień" i tak po kawałeczku podgryzałam ją tam i ówdzie. O tyle warto było się poświęcić, że spotkała mnie nagroda. A w zasadzie dwie. Po pierwsze: poznałam naprawdę interesującą historię barwnego człowieka - który muzycznie był mi daleki, ale charakterologicznie już, niestety, nie bardzo. Po drugie: dotarłam do drugiej części książki, na którą składają się wywiady z Jimem (czasem - z całym zespołem). I pierwsze, co muszę o nich powiedzieć to to, że to najciekawsze sto stron, jakie ostatnio przeczytałam...

25 lutego 2014

Restauracja Babylon, Imogen Edwards-Jones

Restauracja Babylon, Imogen Edwards-Jones
Oryginał: Restaurant Babylon
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2014
Stron: 448
Seria Babylon nieodmiennie mnie zaskakuje. Niekiedy pozytywnie, innym razem - negatywnie. Poznałam już historie z branży ślubnej i modowej autorstwa Imogen Edwards-Jones i jej anonimowych informatorów, ale chyba to właśnie opowieści restauracyjne poruszyły mnie najbardziej. Nie tylko dlatego, że są ciekawiej zarysowane, ale przede wszystkim dlatego, że świat tego typu lokali jest mi bliższy niż ten związany z modelkami, celebrytami czy konsultantami ślubnymi. Poza tym przyznaję, że jadanie w miejscach publicznych napawa mnie niemałym lękiem. Jak widać - słusznym.

23 lutego 2014

Odpowiadam na Wasze pytania...

Zasadniczo nie bawię się dobrze podczas wszelakich akcji łańcuszkowych i bardzo rzadko biorę w nich udział (za co chyba wypadałoby niektórych przeprosić), ale pomyślałam, że skoro kogoś ciekawi, co mam do powiedzenia, wypadałoby nareszcie na zadane pytania odpowiedzieć. I tak oto zebrałam trzy komplety pytań z Liebster Blog Award i odpowiadam. Miłej lektury!

Pytania przygotowane przez Stellę:

1. Skąd pomysł, aby prowadzić bloga? Ktoś podpowiedział, zainspirował?
Nagle i niespodziewanie zrodziła się we mnie potrzeba pisania o tym, co dla mnie ważne. Szczególnie po usłyszeniu z ust promotora zarzutu, że piszę zbyt felietonowo (nie dziwota, skoro od gimnazjum zajmowałam się dziennikarstwem sportowym!). Usłyszałam wtedy: "zmień odbiorcę". I zmieniłam. Szybko się poddałam i Kreatywę usunęłam, ale po paru miesiącach pomysł odżył i trwa dzielnie do dziś.

21 lutego 2014

Ewangelia według Piłata, Éric-Emmanuel Schmitt

Ewangelia według Piłata, Éric-Emmanuel Schmitt
Oryginał: L'Evangile selon Pilate
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2014
Stron: 368
Dla niektórych będzie to tekst obrazoburczy. Dla innych naiwny. Dla jeszcze innych - nowatorski, odkrywczy, niezwykły. To ostatnie określenie pasuje do powieści Schmitta jak ulał - bo za niezwykłą uznać można kontrowersyjną interpretację Pisma Świętego zawartą w tej książce. Francuz stworzył dwie nowe Ewangelie i na swój sposób przedstawił historię ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa. Oto dlaczego ten twór od dawna zbiera tak skrajne opinie...

Duolingo.com - opinia o znakomitej stronie do nauki języków

Kącik Językowy Kreatywa

Czy nauka może być przyjemna i inspirująca? Jak najbardziej! Czy może przypominać rozrywkę rodem z gier komputerowych, a nie żmudne wkuwanie? Oczywiście! Jeżeli chcecie przekonać się o tym na własnej skórze, koniecznie poznajcie serwis duolingo.

Naukę jakich języków udostępnia serwis?

Dla znających język polski - możliwa jest jedynie nauka angielskiego. Dla znających angielski - portugalskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego. Ja wybrałam właśnie ten sposób - dlatego też uczę się niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego po angielsku, jednocześnie ćwicząc i doskonaląc najważniejszy dla mnie język. W serwisie istnieją różne kombinacje - można uczyć się niemieckiego po rosyjsku, angielskiego po arabsku, francuskiego po hiszpańsku itd. - pełna lista języków znajduje się tutaj.

Jeżeli marzycie o nauce portugalskiego czy włoskiego, a znacie choćby podstawy angielskiego - warto korzystać z duolingo właśnie w tym języku, ponieważ zrozumienie treści nie powinno być dla Was trudne, a będziecie jednocześnie zgłębiać oba języki.

19 lutego 2014

Cień i kość, Leigh Bardugo (Grisza, #1)

Cień i kość, Leigh Bardugo
Oryginał: Shadow and Bone
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Rok wydania: 2013
Stron: 380
Gatunek: fantasy
Ilekroć słyszę o następnym wielkim odkryciu w świecie młodzieżowej literatury fantasy, zastanawiam się, czy rzeczywiście kolejny autor będzie w stanie zaskoczyć mnie swoją wizją. Leigh Bardugo postanowiła zaczerpnąć inspirację z egzotyki, jaką niewątpliwie dla Amerykanów jest kultura rosyjska i okazało się to wyborem niezwykle trafnym - Cień i kość to światowy bestseller, który podbił serca milionów. Ma w sobie wszystko, czego potrzeba idealnej młodzieżówce - niezwykłość i oryginalność, motywy dobra i zła, a także przyjaźni i krwawej rywalizacji, szczyptę miłości, a do tego dużo, dużo magii. No i tę nutę egzotyki, tak ożywczą i potrzebną debiutującej autorce...

16 lutego 2014

Kroniki Jakuba Wędrowycza, Andrzej Pilipiuk

Kroniki Jakuba Wędrowycza, Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2009
Stron: 296
Gatunek: fantastyka
W ramach poszerzania horyzontów literackich postanowiłam sięgnąć po zbiór opowiadań, który już kilka lat temu zwrócił moją uwagę (za sprawą arcyciekawej pracy magisterskiej kolegi) i po który od dawna obiecywałam sobie sięgnąć. Ze słynnym bimbrownikiem spędziłam naprawdę udaną dobę, choć zdaję sobie sprawę, że tym, co urzekło mnie w Kronikach... najbardziej, jest nikła zawartość pierwiastka fantastycznego i położenie nacisku na humor i satyrę.

Ale od początku...

Ona/Her (2013)

Ona (Her)
reż. S. Jonze • USA, 2013
Wygląda na to, że upieram się przy pewnych utartych frazesach. Bo pierwsze, co (znów!) przychodzi mi na myśl, to: ależ to jest specyficzne kino. Tak naprawdę nie znam zbyt wielu osób, którym film ten mógłby przypaść do gustu. Nie ma w nim ani odrobiny akcji, główny bohater snuje się po ekranie niczym zombie i tym, co robi najczęściej, jest popadanie w zadumę. Albo gadanie do systemu operacyjnego. Ups! To znaczy do dziewczyny. Wirtualnej dziewczyny...

Ale właściwie właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

15 lutego 2014

Czas motyli, Julia Alvarez

Czas motyli, Julia Alvarez
Oryginał: In The Time of the Butterflies
Wydawnictwo: Black
Rok wydania: 2014
Stron: 424
Dla takich książek chce się żyć. Po lekturze aż mnie coś ściska w gardle, coś sprawia, że wciąż czuję pieczenie łez cisnących się do oczu. Julia Alvarez dokonała rzeczy niesamowitej, przybliżając w fabularyzowanej opowieści biograficznej historię słynnych sióstr Mirabal - Patrii Mercedes, Minervy i Maríi Teresy, które zostały bohaterkami narodowymi Dominikany oraz Dedé, która w imię wolności narodu nie oddała życia, ale za to przez dziesięciolecia mogła upamiętniać swoje siostry opowieściami o tym, co naprawdę działo się w kraju za dyktatorskich rządów Rafaela Trujillo i jak wiele rodzina Mirabal uczyniła, by na Dominikanie zaznano upragnionej wolności...

14 lutego 2014

Top 10: najlepsze filmy na Walentynki

top 10 kreatywa

14 lutego to w moim kalendarzu dzień jak każdy inny, ale wiem, że nie dla każdego jest to komercyjne święto, agresywnie reklamowane przez sklepy i media, toteż postanowiłam przygotować filmową inspirację na walentynkowy wieczór i przedstawić Wam dziesięć filmów, które warto obejrzeć w towarzystwie wyjątkowej osoby.

12 lutego 2014

Drżenie, Maggie Stiefvater

Drżenie, Maggie Stiefvater
Oryginał: Shiver
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2011
Stron: 464
Gatunek: dla młodzieży
W ostatnim czasie rzadko sięgałam po wszelkie opowieści o zmiennokształtnych, powstałe na fali popularności Zmierzchu. Dla trylogii Maggie Stiefvater postanowiłam jednak zrobić wyjątek, skuszona mnóstwem pochlebstw ze strony blogerów i innych czytelników. Cieszę się, że nareszcie i ja mogę dołączyć do grona miłośników świata wilkołaków. Cieszę się także dlatego, że na wielu polach Drżenie słynny Zmierzch przebija. A to wróży dobrze i pokazuje, że w tym paranormalnym literackim świecie jest jeszcze sporo miejsca na własne wizje.

11 lutego 2014

Podpis mordercy, Krystyna Kuhn

Podpis mordercy, Krystyna Kuhn
Oryginał: Die Signatur des Mörders
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2013
Stron: 304
Gatunek: czarny kryminał
Ponury Frankfurt i prokurator Miriam Singer powracają. Tym razem jest jeszcze mroczniej, niebezpieczniej i duszniej niż w przypadku Zimowego mordercy. Atmosfera przytłacza bardziej, zagadka jest mocniej splątania, a zbrodnie okazują się jeszcze bardziej obrzydliwe i bezwzględne.

A w środku tego wszystkiego pojawiają się... rękopisy Kafki. Tego Kafki.

Czas na miłość/About Time (2013)

Czas na miłość (About Time)
reż. R. Curtis • Wielka Brytania, 2013
Richard Curtis kolejny raz w roli reżysera i scenarzysty. Świat pokochał go w tej podwójnej roli już za To właśnie miłość i Radio na fali i jestem pewna, że i Czas na miłość urzeknie wielu. Bo to kino znakomite - ciepłe, mądre, piękne i absolutnie wyjątkowe. Żałować można jedynie, że kolejny raz Polacy udowodnili swą nieudolność, nadając About Time kompletnie nieadekwatny i fatalny tytuł, sugerujący, iż mamy do czynienia z kolejną komedią romantyczną. Tymczasem esencją filmu Czas na miłość jest to, jak daleko leży on od romantyczności i jak nienachalnie przedstawia uczucia. I wcale rzecz nie leży w typowych uczuciach damsko-męskich. Miłość do ojca, do siostry, dzieci, przyjaciół - to jest najistotniejsze. Związek głównych bohaterów stanowi zaledwie tło całej opowieści.

Tak to widzę.

9 lutego 2014

Podarunek, Cecelia Ahern

Podarunek, Cecelia Ahern
Oryginał: The Gift
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2010
Stron: 320
Gatunek: obyczajowa
Cecelia Ahern kolejny raz udowadnia, że wie, jak mnie zmiażdżyć. Położyć na łopatki, przydepnąć, zmusić do płaczu, skłonić do refleksji. Takie wrażenia zapewniła mi kilka lat temu przy okazji P.S. Kocham cię, takie same wrażenia zagwarantowała mi teraz. Wie, skubana, jak podejść człowieka. I kocham ją za to, bo takich książek właśnie światu trzeba...

Wydawać by się mogło, że będzie banalnie. Kolejna opowieść o zabieganym pracoholiku, który zaniedbuje rodzinę, przyjaciół i samego siebie, i w którego życiu pojawia się tajemniczy ktoś, kto uświadamia mu, jak bardzo unieszczęśliwia świat dookoła i jak bardzo marnuje czas, który dla nikogo nie pozostaje nieograniczony.

Ale nie.

Sierpień w hrabstwie Osage/August: Osage County (2013)

Sierpień w hrabstwie Osage (August: Osage County)
reż. J. Wells • USA, 2013
To chyba jedno z najtrudniejszych spotkań filmowych, jakie ostatnio odbyłam. Okrutnie prawdziwy melodramat - poruszający, głęboki, nieco groteskowy. Duszna atmosfera i ciężka tematyka mocno doprawione czarnym humorem. Do tego obsada składająca się z całej plejady gwiazd współczesnego kina. Murowany przepis na sukces? I tak, i nie. W najważniejszej oscarowej kategorii Sierpień w hrabstwie Osage nominacji nie otrzymał. Za to duże szanse na wyróżnienie w swoich kategoriach mają Meryl Streep oraz Julia Roberts, nominowane kolejno za pierwszo- i drugoplanową rolę kobiecą.

Trzon obsady aktorskiej Sierpnia...

8 lutego 2014

Jutro 6. Cienie, Jutro 7. Po drugiej stronie świtu, John Marsden

Jutro 6. Cienie, Jutro 7. Po drugiej stronie świtu,
John Marsden

Oryginał: The Night is for Hunting, The Other Side of Dawn
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
Stron: 272, 352
Gatunek: przygodowa, dla młodzieży
Na pewno seria Jutro nie jest większości z Was obca. Nawet jeśli jej nie czytaliście, z pewnością co nieco o niej słyszeliście - swego czasu wydawnictwo Znak prowadziło dość dużą kampanię promocyjną, z organizowaniem specjalnych akcji w polskich szkołach włącznie. Mam nadzieję, że nauczyciele o Johnie Marsdenie nie zapomnieli - warto, aby młodzież poznawała takie powieści. Gdybym miała zachęcać nastolatków do czytania, poleciłabym im na początek właśnie tę serię. Ma w sobie wszystko, co potrzeba młodemu umysłowi - intrygującą fabułę, pędzącą na łeb na szyję akcję, wątki przygodowe i mądre przesłanie. Do tego - mimo wojennej tematyki - czyta się ją lekko i szybko. Czy niechętnemu młodzianowi potrzeba lepszej rekomendacji?

Po tym jak w poprzednim tygodniu po długiej przerwie sięgnęłam po tom piąty australijskiej serii - Gorączka (recenzja), wiedziałam, że tym razem nie będę długo zwlekać z lekturą dalszych tomów. I stało się - w dwa dni pochłonęłam dwa ostatnie tomy, jednocześnie ciesząc się, że znam już zakończenie historii i ubolewając nad tym, że to już koniec moich przygód z bohaterami Marsdena.

Ale warto było!

7 lutego 2014

Tajemnica pani Ming, Éric-Emmanuel Schmitt

Tajemnica pani Ming, Éric-Emmanuel Schmitt
Oryginał: Les Dix Enfants Que Madame Ming n'a
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2014
Stron: 80
Premiera: 20/02/2014
Dość długo nie widzieliśmy się z panem Schmittem, ale po krótkim spotkaniu z jego opowieścią o pani Ming dochodzę do wniosku, że u Francuza po staremu - banał miesza się z pięknem, metaforyczność z niedopowiedzeniem i tylko od wrażliwości i otwartości umysłu czytelnika zależy, czy uraczy pisarza stekiem kąśliwych uwag, czy raczej zapieje nad nim z zachwytu...

Którą z dróg powinnam wybrać?

Jutro, jak wybuchnie wojna/Tomorrow, When the War Began

Jutro, jak wybuchnie wojna (Tomorrow, When the War Began)
reż. S. Beattie • Australia, 2010
Mierzenie się z ekranizacją lubianej książki nigdy nie jest łatwą przeprawą. Trudno wyzbyć się własnych przekonań i wyobrażeń - wizji tego, jak powinni wyglądać bohaterowie czy które fakty powinny zostać na pewno przedstawione na ekranie. Jutro w wersji filmowej całkiem nieźle się broni, choć twórcy obrazu nie uniknęli popadnięcia w przesadę, przez co postaci wydają się stanowczo zbyt mocno przerysowane, a sama fabuła na pewno nie każdego przekona...

6 lutego 2014

Pamiętniki, Zofia Tołstoj

Pamiętniki, Zofia Tołstoj
Oryginał: Dniewniki Sofii Andriejewny Tołstoj
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2014
Stron: 522
Gatunek: pamiętnik
Istnieją różne powody, dla których życie małżeńskie okazuje się rozczarowujące. Samotną można być nawet w wypchanym ludźmi domu. Cierpiącą nawet wówczas, gdy mężowska pięść nie wisi nad głową... Zofia Tołstoj przez czterdzieści osiem lat wiernie trwała przy swym dużo starszym mężu - aż do samej jego śmierci. Mimo braku namiętności i z nieustannym poczuciem wyobcowania, odrzucenia i bycia niezrozumianą...

Życie z wielkim artystą o wolnej duszy - ot co.

4 lutego 2014

Najlepszy sposób na organizację - Springpad

misja kreatywna

Czy miewacie problemy z organizacją? Gubicie się w gąszczu zakładek? Żałujecie, że nie macie dostępu do najważniejszych treści, kiedy używacie innych urządzeń niż własny komputer? A może lubicie gromadzić zdjęcia, ale nie chcecie zapychać nimi dysku?

Dziś w ramach cyklu Motywacja - Inspiracja - Samorealizacja przedstawię Wam znakomite narzędzie, dzięki któremu wszelkie zakładki, fotografie, listy zadań, inspirujące teksty i linki zgromadzicie w jednym miejscu, dostępnym nie tylko z poziomu komputera, ale i innych urządzeń - w trybie online.

3 lutego 2014

Jutro 5. Gorączka, John Marsden

Jutro 5. Gorączka, John Marsden
Oryginał: Burning for Revenge
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
Stron: 272
Gatunek: przygodowe, dla młodzieży
Jak dobrze wrócić do najbardziej niesamowitej grupy młodzieży, jaką spotkałam w literaturze. Byłam pewna, że poprzednie tomy wyczerpały już temat, zastanawiałam się, co też nowego może jeszcze zaoferować czytelnikowi John Marsden, i jak zwykle przeżyłam spore zaskoczenie, bo fantazję ten człowiek ma najwyraźniej niewyczerpaną...

Została ich piątka. Wizja powrotu do Nowej Zelandii oddala się, wizja wpadnięcia w kolejne kłopoty - przybliża. I rzeczywiście - los pcha bohaterów prosto w ręce wroga. Ale że odważne i nieustraszone z nich bestie, jak zwykle będzie wybuchowo, krwawo i naprawdę ostro. Nastolatkowie znów zmuszeni zostaną do zabijania, wzniecania ognia, uciekania i walki o przetrwanie. Dodatkowo wrogość wda się także w ich szeregi - wybuchną awantury, ktoś wepchnie pozostałych w kłopoty, ktoś jeszcze inny dopuści się zdrady... Oj, dzieje się, dzieje!

2 lutego 2014

Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia (The Hunger Games: Catching Fire)

Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia (The Hunger Games: Catching Fire)
reż. F. Lawrence • USA, 2013
Liczyłam na to, że z dosyć średniej książki da się coś wyłuskać i jej ekranizację uczynić dobrą. Lub przynajmniej równie średnią. Ale nie w tym przypadku. Część pierwsza, Igrzyska śmierci, miała sporo minusów, ale jednak ostatecznie mnie przekonała. Tym razem nie dałam się uwieść, nie wpadłam w zachwyt, nie płakałam z przejęcia i nie ekscytowałam się. Za to ziewnęłam niezliczoną ilość razy...

Do zadu z takimi filmami...

1 lutego 2014

Sucha sierpniowa trawa, Anna Jean Mayhew

Sucha sierpniowa trawa, Anna Jean Mayhew
Oryginał: The Dry Grass of August
Wydawnictwo: Black
Rok wydania: 2014
Stron: 303
Gatunek: społeczno-obyczajowa
Anna Jean Mayhew w wieku siedemdziesięciu jeden lat [sic!] zadebiutowała powieścią poruszającą, niełatwą i szeroko komentowaną. Mit "amerykańskiego snu" jeszcze wówczas nie istniał - przynajmniej nie dla kolorowych. Ale Ameryka uważana za sielską krainę dobrobytu i szczęśliwości pokryta była kurzem i zgnilizną, a przy tym bardzo mocno śmierdziała...

Jak w tej rzeczywistości odnajdywała się młoda dziewczyna, kochająca swą czarnoskórą gosposię? Poczytajcie...