28 września 2014

Duma i uprzedzenie, Jane Austen

Duma i uprzedzenie, Jane Austen
Oryginał: Pride and Prejudice
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2006
Stron: 304
Gatunek: społeczno-obyczajowa
Dumy i uprzedzenia, absolutnie najlepszej powieści Jane Austen, nie da się nie kochać. Mogłabym do niej wracać nieustannie, a i tak wciąż dostarczać mi będzie tej samej uciechy, co przy pierwszym, drugim i dwudziestym spotkaniu. Jest po prostu tak barwna, ciepła i niepospolita, że przy każdej kolejnej lekturze jeszcze zyskuje, a przy tym nigdy nie nudzi. Takich książek wiele w swoim życiu nie spotkałam, dlatego też Duma i uprzedzenie ma w moim sercu miejsce szczególne...

...tak jak szczególnie miejsce znajduję w nim dla Lizzie Bennet i pana Darcy'ego.

Gdybym żyła w czasach Jane Austen, byłabym właśnie taką Elizabeth. Łączy nas poczucie humoru, cięty język, błyskotliwość i duma. To jedna z najciekawszych postaci kobiecych w historii literatury - stanowi znakomity kontrast dla innych panien tamtych czasów, zna swoją wartość, pozostaje wierna swym ideałom, odznacza się silnym charakterem połączonym z wrażliwością oraz wspaniałą osobowością.

Pana Darcy'ego z kolei pokochałabym bez reszty i dziś, i wówczas - choć na pewno uczucie to, podobnie jak Lizzie, odkrywałabym pomaleńku. Tak, jak pomaleńku swoją duszę ujawnia przed czytelnikiem nasz bohater - człowiek dumny i poważny, nieco cyniczny, a jednak posiadający nieprzeciętnie wielkie serce.

Ich losy, spisane piórem Jane Austen, stanowią klasykę powieści obyczajowej i romansu na wysokim poziomie. Co niezwykle istotne, dzieło to nie starzeje się i wciąż wybija na tle innych powieści zarówno tamtych czasów, jak i obecnych. Autorka potrafiła doskonale wykpić głupotę i przesadę, jednocześnie doceniając urok prawdziwych cnót i nieprzeciętnych charakterów. Nikt, tak jak ona, nie potrafił tak barwnie i z humorem odmalować rzeczywistości minionych epok. Austen była wspaniałą obserwatorką i dokumentalistką swoich czasów, a jej umiejętności pisarskie dodały tylko charakteru snutym przed wiekami historiom. Historiom z życia wziętym...

Ogromnej radości dostarczyło mi kolejne spotkanie z bohaterami Dumy i uprzedzenia. Jeżeli urzeka Was klimat dziewiętnastowiecznej Anglii, z pewnością pokochacie tę opowieść. Szczególnie, że opowiedziana jest pięknym językiem, jakiego próżno szukać w miałkich romansidłach serwowanych przez współczesność.

Moja ocena: 10/10
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 'Z półki', 'Ocalić od zapomnienia' oraz 'Książkowe podróże'.

12 komentarzy

 1. Love love lovelovelove... itd. itd. itd. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę czytałam niecałe dwa miesiące temu, a już mam ochotę do niej wrócić. Uwielbiam ją!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tą książkę, można powiedzieć, że jest to jedna z moich ukochanych do której mogę wracać często i nigdy mi się nie znudzi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tę powieść i również chętnie do niej wracam :) Choć i tak wolę "Emmę" :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobnie. "Duma i uprzedzenie" jest fantastyczną książką i w ogóle twórczość Jane Austen jest wspaniała, jednak to "Emma" jest moim nr 1 i nic tego nie zmieni.

   Usuń
  2. Również wysoko cenię sobie "Emmę", mimo że akurat ta powieść Austen ma wielu przeciwników :)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham tę książkę. Kocham ten film. Szczególnie końcową scenę, gdy o świcie młodzi dochodzą do porozumienia w sprawie swoich uczuć. Uważam, ze doskonale dobrano aktorów. Typowa angielska wymowa, angielski typ urody. A soundtrack po prostu boski.

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja jeszcze nie czytałam :D zakupiłam i leży na półce aż będę miała na nią czas :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam dokładnie to wydanie na półce z piękną dedykacją od mojego ukochanego :) Mam mega sentyment to tej książki, nie raz jeszcze po nią sięgnę - 10/10 absolutnie zasłużone :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę czytałam, ale także co jakiś czas do niej wracam :)

  OdpowiedzUsuń