27 sierpnia 2014

Folwark zwierzęcy, George Orwell

Folwark zwierzęcy, George Orwell
Oryginał: Animal farm
Wydawnictwo: DeAgostini
Rok wydania: 2011
Stron: 162
Któż nie zna Folwarku zwierzęcego, szkolnej lektury opowiadającej o bandzie zwierzaków-rewolucjonistów? Młodzieży powieść Orwella z reguły przedstawia się bez całego politycznego kontekstu i odniesień do rzeczywistości, ale i bez tego i tak zyskuje ona w ich oczach uznanie. Bo przekaz ma mocny, jasny i uniwersalny, bez problemu docierający do każdego czytelnika...

Z Folwarkiem zwierzęcym miałam do czynienia w czasach gimnazjum i liceum, ale Orwell ma to do siebie, że jego twórczość można zgłębiać po wielokroć i nigdy się nie nudzi. Z wiekiem dostrzega się w tych opowieściach coś innego, coś nowego i wciąż docenia przesłanie, które z upływem dziesięcioleci wcale nie przykrywa się kurzem, nie łapie zmarszczek i zupełnie nie traci na wartości.

Współcześnie George Orwell miałby używanie z polityków i społeczeństw, bo niby XXI wiek, a jednak od czasów wojennych nie zmieniliśmy się wcale. Jemu jednakże dane było tworzyć, gdy z powieścią tak najeżoną odniesieniami do rzeczywistości niezwykle trudno było przebić się przez cenzorską machinę. Jak pokazał czas, samej publikacji dodało to jeszcze smaczku i zagwarantowało niebywały, długo oczekiwany sukces wydawniczy.

Orwell to czujny obserwator i niezwykle inteligentny twórca. Potrafił w ironiczno-metaforyczny sposób odnieść się do realiów współczesnego mu świata, dostrzegał mechanizmy rządzące rewolucjami i dyktaturami i potrafił zręcznie i ciekawie opisać to za pomocą słów. Niewielu słów. Folwark zwierzęcy dziełem obszernym nie jest, a jednak wstrząsa, zdumiewa, porusza i daje do myślenia. Tak samo działał na wyobraźnię w chwili wydania (1945 rok), tak samo działa i dziś.

Ale arcydzieła literatury już tak mają...

Moja ocena: brak
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 'Pod hasłem', 'Z półki' oraz 'Ocalić od zapomnienia'.

14 komentarzy

 1. Świetna książka. I fakt - warto znać. Do dziś pamiętam jakie miałam ciarki pod koniec powieści, przy zdaniu (cytuję z pamięci): "Zwierzęta patrzyły to na jednego, to na drugiego i nie mogły już dostrzec, kto jest człowiekiem, a kto świnią...".

  OdpowiedzUsuń
 2. "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych." - to utkwiło mi najbardziej i jest cały czas aktualne.
  Masz rację, Orwell jest ponadczasowy i czytany po wielokroć na różnych etapach życia, odkrywa nowe hmm prawdy oczywiste.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Boziu, jak ja lubię Orwella.
  I w ogóle po klasykę sięgać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak masz w wyzwaniu: ocalić od zapomnienia takie książki trzeba :P

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja jej nie znam XD nigdy w szkole nie mieliśmy. może jak wpadnę do Polski to i biblio odwiedzę i zobaczę cóż to.

  OdpowiedzUsuń
 6. zgadzam się,że "Orwell ma to do siebie, że jego twórczość można zgłębiać po wielokroć i nigdy się nie nudzi. Z wiekiem dostrzega się w tych opowieściach coś innego, coś nowego i wciąż docenia przesłanie" :) i tę książkę i "Rok 1984" czytałam wielokrotnie i wracam do nich co jakiś czas

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że Folwark Zwierzęcy będzie moją lekturą w tym roku, ciekawe czy mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka bardzo dobra, ale "Rok 1984" to jest dopiero mistrzostwo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, oczywiście, 'Rok 1984' również kocham całym sercem :)

   Usuń
 9. Czytałam w tym roku jako lekturę i muszę przyznać, że niezbyt mi się ta książka podobała ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie rewelacyjny przekaz ma ta książka.. aż żałuję, że poznałam ją stosunkowo niedawno, bo w szkole jako lektury jej nie miałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, może to i lepiej, w czasach szkolnych i tak nie wyciąga się z niej tego, co trzeba :)

   Usuń
 11. Uwielbiam i ten tytuł i "Rok 1984". To jedne z niewielu tytułów, które zrobiły na mnie tak silne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. O ile "Rok 1984" jest książką absolutnie genialną, tak "Folwark zwierzęcy" dużo sobą nie reprezentuje - jest znacznie nudniejszy, prosta alegoryczność stanowi opcję dobrą dla dzieciaków w wieku gimnazjalnym, przesianie jej jest żadnym wyzwaniem, a przekaz oraz atmosfera nie jest nawet w połowie tak przerażająca i sugestywna jak w "Roku 1984".

  OdpowiedzUsuń