26 lipca 2014

Przegląd prasy językowej - ENGLISH MATTERS oraz ¿ESPAÑOL? SÍ, GRACIAS


Po małej przerwie kolejny raz w ramach Kącika Językowego zapraszam Was do przejrzenia magazynów wydawanych przez Colorful Media. Tym razem opowiem Wam o najnowszych numerach English Matters oraz ¿Español? Sí, gracias.

ENGLISH MATTERS
47/2014, lipiec/sierpień

W numerze między innymi:
 • Dla umysłów ścisłych - słownictwo matematyczne.
 • Inne spojrzenie na sztukę - o nowym obliczu architektury (wspaniałe zdjęcia, interesujące informacje!).
 • Wywiad z artystą-tatuażystą.
 • Prawda o różnicach między brytyjskością i angielskością (nie, to nie jest to samo).
 • Obszerny tekst dotyczący inteligencji i przywiązywania zbyt dużej wagi do kwestii IQ.
 • Reportaż poświęcony pięknej Malcie.
 • Przedstawienie wspaniałych, mało znanych miejsc w Wielkiej Brytanii.
 • Góra inspiracji dla lubiących flirtować w języku angielskim.

Wakacyjny numer English Matters inspiruje i zachwyca. Nie ma absolutnie żadnych słabych punktów, jeżeli chodzi o treść. Można przeczytać go "od deski do deski", nie mając poczucia znużenia. Tematy jak zwykle są różnorodne - trochę życiowe, trochę rozrywkowe. Znajdzie tu coś dla siebie i miłośnik kultury, i fan muzyki, i podróżnik, i historyk, a także fascynat Wielkiej Brytanii i języka angielskiego. Jak zwykle, wydawnictwo umożliwiło pobranie artykułów w wersji mp3, a także arkuszy dla nauczycieli.

Jedynym mankamentem tego tytułu jest brak oznaczeń poziomów znajomości języka wymaganych do zrozumienia treści danych tekstów. Ot, drobnostka.


¿ESPAÑOL? SÍ, GRACIAS
nr 27, lipiec - wrzesień 2014

W numerze między innymi:
 • Odrobina polityki - o kryzysie dyplomatycznym na linii Hiszpania-Argentyna.
 • Sylwetka zmarłego przed kilkoma miesiącami Adolfo Suáreza - byłego premiera Hiszpanii.
 • Wyprawa do fascynującego świata Cirque du Soleil.
 • Niezwykle przydatne przykładowe dialogi dla odwiedzających banki w Hiszpanii.
 • Słownictwo przydatne podczas wakacyjnych podroży.
 • Fascynująca historia króla Alfonsa X Mądrego.
 • Reportaż poświęcony chilijskiemu "rajowi na ziemi".
 • Dla miłośników sportu - portret uroczej pływaczki, Mireii Belmonte.

W najnowszym numerze magazynu dla uczących się języka hiszpańskiego sporo uwagi poświęcono tematom ważnym - polityce, literaturze, historii. Znakomitym kontrastem dla tych tekstów są rozluźniające materiały językowe, kulinarne i podróżnicze. Znajdują się tutaj także ciekawostki wielotematyczne oraz ćwiczenia praktyczne. Numer lipcowo-wrześniowy ujmuje różnorodnością, ale też stanowi spore wyzwanie dla początkujących użytkowników języka (czego dowodzą wyraźnie oznaczone poziomy tekstów, a także ich tematyka).

Standardowym dodatkiem są: materiały mp3 z tekstami oraz konspekty dla nauczycieli. Regularnie korzystam z tych pierwszych i uważam je za doskonałe uzupełnienie nauki hiszpańskiego.


Interesują Was również inne języki? Zapraszam na colorfulmedia.pl.

8 komentarzy

 1. W ramach odświeżenia sobie angielskiego kupiłam sobie nowy numer English Matters. Ciekawy numer, choć jeszcze nie przeczytałam w całości. Artykuł o brytyjskości okazał się wyzwaniem, bo znalazłam tam sporo nieznanych słówek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ma oba. Do angielskiego już zrecenzowałam a do hiszpańskiego właśnie czytam idzie trochę wolno, ponieważ moja znajomość tego języka nie jest jeszcze tak dobra jakbym chciała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam miało być.

   Usuń
  2. W takim razie czekam na Twoje wrażenia :)

   Usuń
  3. Jedne są tu : http://anne18-recenzentka.blogspot.com/2014/07/jezykowo-15-magazyn-english-matters-47.html Kolejne będą niebawem.

   Usuń
 3. Kupuję czasami English Matters i niemiecką gazetkę z tego wydawnictwa. Na pewno niezły pomysł, żeby sprawdzić i utrwalić swoje umiejętności językowe. Chociaż chyba jeszcze lepiej kupić po prostu gazetę z danego kraju;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gazeta z danego kraju - jak najbardziej. Ale ona nie jest podzielna na poszczególne poziomy języka + nie zawiera polskich objaśnień :)

   Usuń
 4. English Matters i Français Présent czytam od kilku lat, niestety bardzo nieregularnie. Lubię te czasopisma, ponieważ wiem, że zawsze znajdę w nich coś dla siebie. Cieszę się, że w ¿Español? Si, gracias zastosowano oznaczenia poziomów artykułów.

  OdpowiedzUsuń