14 lipca 2014

Czy krowy mogą schodzić po schodach?, Paul Heiney

Czy krowy mogą schodzić po schodach?, Paul Heiney
Oryginał: Can Cows Walk Down Stairs?
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2014
Stron: 328
Gatunek: popularnonaukowa
Ach, jak ja uwielbiam takie książki! Zabawne, mądre, ciekawe i niezwykle przydatne w domowej biblioteczce. Od dziecka miałam słabość do wszelkich propozycji popularnonaukowych - z biblioteki wypożyczałam ich całe tony, a z prezentów komunijnych najmilej wspominam wielotomową encyklopedię dla dzieci, którą zgłębiałam każdego dnia. Fascynacja światem i ciągłe pragnienie zgłębiania wiedzy nie zmalały u mnie mimo upływu lat. Dlatego po publikacje w stylu Czy krowy mogą schodzić po schodach? wciąż sięgam z ogromną przyjemnością. I Wam polecam to samo!

Biologia, fizyka, matematyka, astronomia, filozofia, etyka czy nauka ogólnie - to tylko niektóre z dziedzin, wokół których oscylują pytania postawione w książce. Niektóre z zagadnień zaskoczą Was, inne rozbawią, jeszcze inne wprawią w zdumienie. Człowieka nurtują przeróżne kwestie, np. dlaczego pingwiny są biało-czarne, czy można żyć wiecznie, czy niedźwiedzie polarne są leworęczne, czym jest czas, dlaczego się drapiemy, czy ludzie jedzący tłuste ryby mają większe mózgi itd. itd. Nie wszystkie pytania i odpowiedzi będą dla każdego w równym stopniu fascynujące, ale uważam, że każdemu z dziesięciu rozdziałów tej publikacji warto poświęcić uwagę. Bo świat wokół nas jest naprawdę fascynujący i warto poznać go bliżej od wielu różnych stron...

Paul Heiney zaserwował mi wielogodzinną rozrywkę - niezwykłą przeprawę przez świat nauki i filozofii. Rozwiał wiele nurtujących mnie wątpliwości, skorygował kilka błędnych przekonań (np. w kwestii tego, jak świat widzą psy) i podsunął wiele interesujących tematów do rozmowy. To dobra propozycja książkowa dla wszystkich ciekawych świata oraz - oczywiście! - rodziców. Bo kto jak kto, ale dzieci królują w zadawaniu dziwacznych i trudnych pytań, z nieśmiertelnym - co było pierwsze: kura czy jajko? - włącznie.

Od strony technicznej książka wydana jest schludnie, każdy rozdział został graficznie wyróżniony, a tu i ówdzie teksty wzbogacane są zabawnymi rysunkami. Można ją "połknąć" w jedno popołudnie "od deski do deski" albo też wybierać najbardziej interesujące zagadnienia, w czym bardzo pomocny okaże się indeks zamieszczony na końcu publikacji. Zachęcam do lektury i własnych poszukiwań. Musicie się przecież dowiedzieć, czy krowy mogą schodzić po schodach, prawda?

Moja ocena: brak
Książka przeczytana w ramach wyzwania 'Pod hasłem'.

9 komentarzy

 1. Czytam właśnie coś podobnego:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj nie dla mnie ta książka :)
  Pozdrawiam,
  Natalia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nowego :D
   Choć raz chciałabym poznać uzasadnienie ;)

   Usuń
 3. A mi się wydaje całkiem ciekawa, jak będzie w dobrej promocji w ebooku to pewnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w domu dwóch dżentelmenów, którzy zaskakują mnie takimi pytaniami, że głowa mała :P Przydałaby mi się taka książeczka by nie udało się chłopakom zagiąć starej matki :P

  OdpowiedzUsuń
 5. ta książeczka też za mną chodzi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dla mnie ;) choć ciekawa jestem co z tymi krowami ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Chcę tą książkę :((((

  OdpowiedzUsuń