29 maja 2014

Niezwykłe uczucie spadania, Kim Edwards

Niezwykłe uczucie spadania, Kim Edwards
Oryginał: The secrets of a Fire King
Wydawnictwo: Videograf II
Rok wydania: 2010
Stron: 256
Gatunek: opowiadania
Nie znałam dotąd Kim Edwards, ale o światowym bestsellerze jej autorstwa, Córce opiekuna wspomnień, nie dało się nie słyszeć. Od lat trzymałam na półce Niezwykłe uczucie spadania i dopiero jakaś nagła myśl pchnęła mnie do spontanicznej lektury. Spędziłam z tym zbiorem wiele naprawdę wspaniałych godzin, choć przyznać muszę, że nie było to spotkanie przyjemne i miłe...

Kim Edwards dotyka trudnych tematów - samotności, wyobcowania, braku akceptacji, niezrozumienia. Opowiada o różnych kulturach, różnych czasach, różnych światach i różnych ludziach. Na kartach czternastu opowieści sportretowała kilkunastu bohaterów - młodych i starych, mężczyzn i kobiety (choć przede wszystkim stawia na pierwiastek żeński). Każdy z nich jest wyrazistą indywidualnością, postacią absolutnie wartą zapamiętania. Każdy ma do opowiedzenia swoją historię. A historie te są jak emocjonalny rollercoaster - to smucą, to porywają, to nudzą (choć z rzadka), to zachwycają. Warto wybrać się do świata Kim Edwards, by historie te poznać. Poznać i poczuć.


Doświadczyłam wielu emocji podczas lektury. Opowiadania amerykańskiej pisarki wyróżniają się metaforycznością, niekiedy nawet bajkowością. Napisane są pięknym, plastycznym językiem i choć z uwagi na tematykę nie są najłatwiejsze w odbiorze, nie sposób oderwać się od nich. Warto jednak po każdym zatrzymać się na chwilę i znaleźć czas na refleksję. Kim Edwards i jej spojrzenie na świat ewidentnie potrafią uderzać w najczulsze punkty i dawać czytelnikowi do myślenia...

Jak to zwykle bywa w przypadku zbiorów opowiadań, niektóre teksty są lepsze, inne wypadają na ich tle odrobinę słabiej. Niezwykłe uczucie spadania zapamiętam jednak jako książkę naprawdę dobrą i wartą uwagi. Niektórych wizje Edwards znużą i nie zaciekawią, lecz dla mnie były wspaniałą, emocjonującą przeprawą.

Jeszcze do tej autorki wrócę. Tego jestem pewna.

Moja ocena: 7,5/10
Książka przeczytana w ramach wyzwań: 'Pod hasłem', 'Z półki', 'Czytam literaturę amerykańską', 'Ocalić od zapomnienia' oraz 'Książkowe podróże'.

8 komentarzy

 1. Aaaa nie lubię Cię!!! Mam ochotę przeczytać!! A nie mam. Może to i dobrze :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś trafisz :) Ja nawet nie wiem, gdzie Mar mi ją zakupił.

   Usuń
  2. Jak mi przeznaczona - to wpadnie :P :P Okładka przyciąga wzrok :))

   A Mar to zlota Chłopina :))

   Usuń
  3. To prawda, jest coś intrygującego w tej okładce :) A Mar wiadooomo, najkochańszy!

   Usuń
 2. Czuję się bardzo zainteresowana tą książką! Mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się! Dostępna jest u nas także jako 'Sekrety Króla Ognia'.

   Usuń
 3. Opiekuna wspomnień mam i niestety ciągle czeka na swoją kolej. A tu kolejna książka czeka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam, ale chyba nie udało mi się jej opisać. No ale zgadzam się z tym co piszesz i również polecam ;)

  OdpowiedzUsuń