14 stycznia 2014

Przegląd prasy językowej - ¿ESPAÑOL? SÍ, GRACIAS | ENGLISH MATTERS | ITALIA MI PIACE!


Kolejny raz w ramach Kącika Językowego zapraszam Was do przyjrzenia się magazynom przygotowanym przez Colorful Media. Tym razem opowiem Wam o najnowszych numerach ¿Español? Sí, gracias, English Matters oraz premierowego Italia Mi piace!


¿ESPAÑOL? SÍ, GRACIAS
nr 25, styczeń-marzec 2014

W numerze między innymi:
 • Gratka dla miłośników nauki - kosmiczny artykuł na temat najnowszych wynalazków i pomysłów NASA.
 • Coś dla umuzykalnionych - obszerny materiał poświęcony portorykańskiemu wokaliście Luisowi Fonsi. Przyjrzałam się jego twórczości - to taki hiszpańskojęzyczny James Blunt - jeżeli dobrze czujecie się w takich klimatach, warto przyjrzeć się temu panu.
 • Dla fascynatów kultury - tekst poświęcony Colimie - Amerykańskiej Stolicy Kultury 2014.
 • Dwa artykuły związane z hiszpańskim życiem kulturalnym i turystyką, mocno wykańczanymi przez pieniądz.
 • Jak zwykle mocno "obsadzony" dział z literaturą (coś dla moli książkowych!).
 • Dla uczących się - idiomy (bardzo przydatne!).
 • Prawdziwa perełka dla podróżujących - najmocniejszy punkt tego numeru - tekst poświęcony sercu Ameryki Południowej - Paragwajowi.

W magazynie jak zawsze wyważono poziom trudności tekstów - w kilku z nich zaczytają się osoby na poziomie C1 lub B1-B2, w pozostałych zaś - A1-A2. Do tego znajdzie się też miejsce nie tylko dla tych, którzy lubią wchłaniać język poprzez czytanie, ale również dla rozwiązujących ćwiczenia i zgłębiających wiedzę teoretyczną. Jak to mówią - dla każdego coś miłego. I pod względem tematycznym, i pod względem znajomości języka. Polecam!


ENGLISH MATTERS
44/2014, styczeń/luty

W numerze między innymi:
 • Rozwiązanie konkursu na najciekawszą recenzję - tekst poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi.
 • Bardzo ciekawy artykuł poświęcony fenomenowi "Gry o tron".
 • O przesądach, pechu i szczęściu - w dziale kulturalnym.
 • Dziesięć lat od otwarcia granic - jak żyją Polacy w Wielkiej Brytanii? Bardzo pouczające wypowiedzi grupy rodaków.
 • W dziale językowym - inspirujący tekst poświęcony językowym wpadkom.
 • Dla rozluźnienia - obszerny materiał poświęcony wyposażeniu Jamesa Bonda - gadżety, fury, pistolety i inne cudeńka. Muszę przyznać, że choć jestem antyfanką, z zainteresowaniem pochłonęłam ten tekst.
 • Coś dla - uwaga! - adrenalinowych ćpunów - ice climbing (nie wiedzieliście, że można dla rozrywki wspinać się po zamrożonym wodospadzie? To już wiecie!).

To jeden z ciekawszych numerów English Matters - jak zawsze bardzo różnorodny i kolorowy. Wciąż brakuje mi w nim oznaczeń poziomu języka, które pomogłyby laikom przy wyborze tekstów, z którymi powinni mierzyć się najpierw, a bardziej doświadczonym podpowiedziałyby, które artykuły będą dla nich jakimś wyzwaniem. Z drugiej jednak strony - sama jestem na poziomie B1-B2, a i tak doskonale bawię się czytają magazyn "od deski do deski". Wam również to polecam!


ITALIA MI PIACE!
1/2014, styczeń/luty/marzec

Magazyn Italia Mi piace! ma pełnić nieco inną funkcję niż pozostałe propozycje Colorful Media. O ile na innych pismach znajdziemy hasło: Magazyn dla uczących się języka hiszpańskiego/angielskiego etc., o tyle hasłem przewodnim tego magazynu jest: Język włoski w praktyce, co oznacza ni mniej ni więcej jak to, że trzeba posiadać już jakąś wiedzę językową, aby móc pojąć teksty. Brakuje tu ćwiczeń, zadań i teorii, które znamy z innych magazynów. Ale za to nie brakuje tego, za co wszystkie je pokochałam, a więc wyszczególnionych list trudnych słówek użytych w tekstach. Bardzo to pomocne i przydatne.

W Italia Mi piace! znajdziemy standardowe działy, znane już z innych pism, m.in.: ludzie i styl życia, społeczeństwo, kultura, środowisko, podróże i to, co przyciąga mnie zawsze i wszędzie - przepisy kulinarne.

W premierowym numerze Italia Mi piace! przeczytacie m.in. o: rajskiej Ligurii (między niebem, morzem a ziemią) i renesansowej Sycylii, popularnych lodach włoskich (sama za lodami nie przepadam, ale te, które jadłam we Włoszech piętnaście lat temu mam w pamięci po dziś dzień!), budowie rzymskiego metra, ochronie środowiska czy wielkiemu Roberto Vecchioniemu. Różnorodność tematyczna, atrakcyjna oprawa graficzna, dużo zdjęć i ciekawych treści - to cechy charakterystyczne Italia Mi piace! - kolejnej perełki na rynku prasy nie tylko językowej.

~ ~ ~

Znacie magazyny Colorful Media? Pamiętacie, że można poznawać z nich również kulturę rosyjską, francuską i niemiecką, a także język angielski biznesowy? Polecam rozglądanie się za nimi w Empikach i salonach prasowych.

8 komentarzy

 1. Włoskiego nie znam, ale ta okładka oczarowuje...
  English Matters jest świetny. Gorąco go wszystkim polecam. Konkurs na najciekawszą recenzję - kurczaki, ale wspaniałości.

  OdpowiedzUsuń
 2. English Matters mam, recenzowałam. Uwielbiam te magazyny, zawsze dowiem się czegoś ciekawego ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja to chce i to wszystkie trzy. Zapraszam do dyskusji na mojej stronie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raz kupiłam English Matters i jakoś na jednym się skończyło. Bardziej ciekawa jestem hiszpańskiej wersji, za którą muszę się w końcu rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od dawna jestem uzależniona. Niecierpliwie wypatruję każdego kolejnego numeru i jak tylko się pojawia, jestem pierwsza w kiosku :)))

   Usuń
 5. Ten artykuł o Bondzie to mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda ze nie ma podstaw z japonskieg, chorwackiego, szweckiego itp.

  Swoja drogą zastanawiam się jaka jest różnica pomiędzy English a Bussines English?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpewniej tym, że w tym drugim pojawia się słownictwo branżowe :)

   Usuń