31 grudnia 2013

Harry Potter i Czara Ognia, J. K. Rowling

Harry Potter i Czara Ognia, J. K. Rowling
Oryginał: Harry Potter and the Goblet of Fire
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2001
Stron: 768
Żałosna istota ze mnie. Jakiś czas temu postanowiłam przypomnieć sobie ukochaną serię przygód o słynnym czarodzieju i właśnie sobie uświadomiłam, że to moje przypominanie dramatycznie rozciąga się w czasie, bowiem tom poprzedni, Harry Potter i więzień Azkabanu, recenzowałam ponad trzy lata temu! Co jeszcze bardziej żałosne - siódmy tom był moim wymarzonym prezentem na dwudzieste urodziny (za równy miesiąc skończę 26!), a ja do tej pory bałam się po niego sięgnąć... Miałam sobie najpierw przypomnieć całą serię, miałam nastawić się psychicznie za zakończenie tej przygody, a tymczasem... No cóż, żałość, i tyle.

Ale jak miło odtwarzać tę historię wciąż na nowo!

Survival Polish Crash Course. Self-study edition, Ewa Kołaczek

Survival Polish Crash Course. Self-study edition, Ewa Kołaczek
Wydawnictwo: Prolog
Rok wydania: 2013
Stron: 144
Ależ znakomity pomysł miała Ewa Kołaczek! Stworzyć kompleksowy podręcznik dla wszystkich tych, którym przyjdzie mierzyć się z polską rzeczywistością i polskim językiem. Dla obcokrajowców (może poza wschodnimi sąsiadami) posługiwanie się naszą rodzimą mową jest zadaniem szalenie karkołomnym, toteż wielkim uśmiechem witam każdą propozycję ułatwienia im tego. Szczególnie propozycję tak barwną i różnorodną.

A do tego dobrą nie tylko dla tych, którzy uczą się polskiego, ale również dla Polaków szlifujących angielski...

30 grudnia 2013

W drodze, Jack Kerouac

W drodze, Jack Kerouac
Oryginał: On the Road
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wydania: 1993
Stron: 378
Gatunek: społeczno-obyczajowa
Trudno mierzyć się z klasykami, którymi zachwyca się świat. Szczególnie wtedy, kiedy wersję filmową (recenzja) uznaje się za jedną z najważniejszych produkcji swojego życia. Kilka tygodni temu naszła mnie nagła potrzeba poznania sztandarowego dzieła epoki bitników. I tak podróżowałam sobie z Salem Paradise'em, niespiesznie chłonąc opowieść o jego włóczędze po Ameryce przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

Łatwo nie było.

Posiadłość, Maggie Moon

Posiadłość, Maggie Moon
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2013
Stron: 294
Gatunek: thriller
Nie miałam pojęcia, czego spodziewać się po debiucie młodej pisarki, ale gdzieś w głowie świtało mi, że przed kilkoma tygodniami w blogosferze pojawiło się kilka intrygujących recenzji, toteż z niemałym zainteresowaniem sięgnęłam po zapowiadającą się wyjątkowo interesująco Posiadłość .

I przepadłam!

29 grudnia 2013

Namiętnik, Manuela Gretkowska

Namiętnik, Manuela Gretkowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2007
Stron: 144
Gatunek: zbiór opowiadań
Okazuje się, że kiedy raz do roku sięgam po prozę Gretkowskiej, za każdym razem zdumiewa mnie, jak bardzo brakowało mi tej jej giętkości języka, tej niewymuszonej zabawy polszczyzną, tej ironii wyciekającej ze wszystkich stron i tej niepowtarzalnej sensualności, którą naznaczone jest niemal każde słowo wychodzące spod jej pióra...

Doskonale odnajduję się w jej tekstach, nawet jeśli przesycone są aurą przygnębienia i zapachem seksu.

28 grudnia 2013

Nieskończoność, Holly-Jane Rahlens

Nieskończoność, Holly-Jane Rahlens
Oryginał: Infinitissimo
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2013
Stron: 456
Gatunek: sci-fi
Podróże w czasie, książka w książce, miłość ponad wszystko, mroczne wizje przyszłości, skomplikowane badania, pamiętniki, rok 2264. Skupisko dziwnych zdarzeń i zjawisk, co do których przez większą część lektury miałam wątpliwości. Bo nieco się nudziłam i bardzo wolno wgryzałam w tę historię.

Ale ostateczne rozwiązanie mocno mnie zaskoczyło.
Ultrapozytywnie.

27 grudnia 2013

Dwa poranki z najpiękniejszą kobietą świata...

źródło I, źródło II
Cudownie jest spędzić czasem czas z wytwornymi panami i urokliwymi paniami. Gregory Peck, Humphrey Bogart, William Holden i ona - Audrey Hepburn. Od lat kolekcjonuję gadżety z nią związane, od lat jestem ogromną miłośniczką jej naturalności, piękna i uroku. Jako jedyna jest w stanie przekonać mnie do kina dawnych lat...

22 grudnia 2013

Top 10: najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2014 roku

top 10 kreatywa

Jak co roku o tej porze - podsumowujemy to, co było i zapowiadamy to, co ma nadejść. Na początek temat filmowy. Porozmawiamy o najciekawszych premierach nadchodzących dwunastu miesięcy. Sporo powieści zostanie przeniesionych na ekran - nie mogę się doczekać!

17 grudnia 2013

Mądry dom, bogaty dom, Witold Wrotek

Mądry dom, bogaty dom, Witold Wrotek
Wydawnictwo: Złote Myśli
Rok wydania: 2009
Stron: 166
Gatunek: poradnik
Planowanie i ogarnianie budżetu domowego to aktualnie jedno z moich ulubionych zajęć. Doskonale realizuję się w tworzeniu tabel, diagramów, rozliczeń i prognoz. Mądry dom, bogaty dom to ebook, który mam u siebie od kilku miesięcy, i na podstawie którego konsekwentnie tworzę notatki, wcielając w życie najmądrzejsze i najciekawsze pomysły zaproponowane przez Witolda Wrotka. Publikacja jest prosta i przejrzysta i w zaskakująco przystępny sposób przybliża szereg mniej lub bardziej skomplikowanych zagadnień finansowych, z którymi borykać musi się każdy z nas.

16 grudnia 2013

Carnivia. Bluźnierstwo, Jonathan Holt

Carnivia. Bluźnierstwo, Jonathan Holt
Oryginał: The Abomination
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania: 2013
Stron: 400
Gatunek: kryminał
Po ostatnim maratonie z lekką prozą obyczajowo-romansową, nabrałam ogromnej ochoty na rasowy kryminał, który zapewniłby mi porządną dawkę emocji, której w ostatnim czasie tak bardzo mi brakowało. Przypadkowo znalazłam na półce powieść Jonathana Holta, o której całkiem zapomniałam, a która już dawno temu powinna była zostać przeze mnie przeczytana. W ten sposób zagwarantowałam sobie kilka godzin pełnych zagadek, emocji i mocnych wrażeń.

No, może z tymi mocnymi wrażeniami trochę przesadziłam...

15 grudnia 2013

Serialomania - co oglądam w wolnym czasie #2

Zima już coraz bliżej, nareszcie nadeszły długie wieczory, które można poświęcić na oglądanie ulubionych produkcji. To też dobry czas na kolejny wpis poświęcony temu, co aktualnie oglądam, ponieważ dawne listy - siłą rzeczy - nieco się zdezaktualizowały. Z produkcji opisywanych wcześniej, wciąż oglądam Switched at Birth, Pretty Little Liars, Arrow oraz Pamiętniki wampirów. Oprócz nich, na tapecie są u mnie aktualnie:

Ravenswood
Opis: Piątka nieznajomych zostaje połączona przez śmiertelną klątwę, która nęka tytułowe miasteczko od pokoleń.
Spin-off Pretty Little Liars. Znacznie odbiega klimatem od opowieści o kłamczuchach, chociaż oba seriale mają kilkoro wspólnych bohaterów. Nie wszystkie rozwiązania zaproponowane przez twórców Ravenswood mnie przekonują, ale od dawna nie miałam okazji oglądać czegokolwiek choćby minimalnie związanego z horrorem, więc jest to dla mnie całkiem miła odskocznia.

12 grudnia 2013

Pan Przypadek i celebryci, Jacek Getner

Pan Przypadek i celebryci, Jacek Getner
Wydawnictwo: Zakładka
Rok wydania: 2013
Stron: 234
Gatunek: detektywistyczna
Z domorosłym detektywem Jackiem Przypadkiem i jego kumplem - Młodym Bogiem Seksu - człowiek nigdy się nie nudzi. Tytułowy bohater uwielbia wpakowywać się w zabawne sytuacje, spotyka na swej drodze prawdziwe oryginały i wie, jak zwrócić na siebie uwagę. Do tego los podsuwa mu naprawdę najdziwniejsze przygody z możliwych...

A co pozostaje czytelnikowi?
Śmiać się i ekscytować!

10 grudnia 2013

Szczęście w twoich oczach, Caroline Leavitt

Szczęście w twoich oczach, Caroline Leavitt
Oryginał: Pictures of You
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2013
Stron: 368
Gatunek: literatura kobieca
Amerykańskie powieści tworzone z myślą o kobietach z reguły przyjmują jeden schemat: jest dramat, jest słodko-gorzki żywot, droga o mniejszych i większych wybojach, potem wielki happyend i wspaniałe żyli długo i szczęśliwie. Nie tym razem. Tym razem banału nie ma.

No dobrze. Może odrobinę.

Obnażona, Portia Da Costa

Obnażona, Portia Da Costa
Oryginał: Intimate Exposure
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2013
Stron: 170
Gatunek: erotyczna
Ależ te wszystkie modne erotyki poprawiają nastrój! Podkręcają atmosferę tak bardzo, że człowiek zaczyna dławić się własnym śmiechem i doceniać swoje literackie zdolności. Bo skoro świat z otwartymi ramionami wita pisarstwo takiej Portii Da Costy, to nawet dla pani zza lady o jako-takiej fantazji znalazłoby się miejsce w świecie literatury. Pisarskie umiejętności to sprawa trzecio albo nawet czwartorzędna, bo w tym przypadku liczy się przede wszystkim jedno - wyobraźnia seksualna. Mało wyszukana, tak nawiasem mówiąc.

9 grudnia 2013

Droga do marzeń, Krystyna Mirek

Droga do marzeń, Krystyna Mirek
Wydawnictwo: Feeria
Rok wydania: 2013
Stron: 304
Gatunek: obyczajowa
Droga do marzeń Krystyny Mirek to najlepsze, co mogło spotkać mnie podczas walki z chorobą. Lekka, niezobowiązująca opowieść z happyendem. Jedna z tych bajkowych historyjek, w których ludzie w cudowny sposób wychodzą na prostą po walce z nieoczekiwanymi przeciwnościami losu. W innych tego typu książkach poznajemy dojrzałe kobiety, które nagle otwierają swoje sklepiki, cukiernie i agroturystyki, w tej wkraczamy do świata ludzi młodych i przebojowych. Ale schemat jest ten sam - niespodziewany upadek na dno i szybkie osiągnięcie szczytu. Tym razem przy pomocy wspaniałej restauracji ze zdrową żywnością.

4 grudnia 2013

Jak oswoić zimę?


Zgodnie z przeuroczym Kalendarzem Polaka, w grudniu marudzimy jezu, znowu święta, w styczniu - zimno i ciemno, w lutym - szaro i buro. Każdy czas jest dobry do narzekania, ale zima w szczególności. Bo błyskawicznie nastaje ciemność, bo za oknem mróz, bo czapka uwiera, szalik dusi, a puchówka wzmaga pocenie. No i generalnie jest jakoś tak... do kitu. Przekonałam się o tym właśnie dziś, kiedy okazało się, że grudzień przybył do mnie w towarzystwie swojego dobrego kumpla - zapalenia gardła. Ponieważ jednak nie chcę zatapiać się w smutkach i żalach, postanowiłam znaleźć choć kilka powodów, dla których warto polubić zimę. Mam nadzieję, że i Wy macie swoje sposoby na oswojenie jej i potraficie odnaleźć w jej towarzystwie radość.

O tym, za co ja lubię zimę, przeczytacie poniżej.

3 grudnia 2013

Wiking. Dziecko Odyna, Tim Severin

Wiking. Dziecko Odyna, Tim Severin
Oryginał: Viking. Odinn's Child
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: 2013
Stron: 424
Gatunek: historyczna
Długo zaprzyjaźniałam się z prozą Tima Severina. Początkowo podchodziłam do niej jak pies do jeża, potem dosyć długo zgłębiałam pierwszych sto stron, następnie na chwilę zatraciłam się w całej historii, po to by znów utknąć, napotkawszy kilka przeszkód, aż wreszcie za jednym podejściem pochłonęłam drugą połowę powieści i teraz z całkowicie mieszanymi uczuciami próbuję podsumować swoje wrażenia z lektury.

1 grudnia 2013

Kuchnia w stylu wolnym, Annabel Langbein

Kuchnia w stylu wolnym, Annabel Langbein
Oryginał: Free range cook
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2012
Stron: 320
Gatunek: kucharska
Książki kucharskiej nie da się przedstawić zaraz po jej zdobyciu. Trzeba przez jakiś czas smakować jej propozycje i powoli poznawać świat jej autora. Ja przygodę z Annabel Langbein rozpoczęłam w połowie października, raz po raz wypróbowując zaproponowane przez nią potrawy i rozkoszując się prawdziwą bliskością z naturą. Taka jest zresztą filozofia kuchni w stylu wolnym - trzeba korzystać z tego, co w danej porze roku ofiarowuje Matka Natura i skupić na prostocie przyrządzania, nie zaś na wymyślności i egzotyce.