30 grudnia 2013

Posiadłość, Maggie Moon

Posiadłość, Maggie Moon
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 2013
Stron: 294
Gatunek: thriller
Nie miałam pojęcia, czego spodziewać się po debiucie młodej pisarki, ale gdzieś w głowie świtało mi, że przed kilkoma tygodniami w blogosferze pojawiło się kilka intrygujących recenzji, toteż z niemałym zainteresowaniem sięgnęłam po zapowiadającą się wyjątkowo interesująco Posiadłość .

I przepadłam!

Książka zbrodnią się zaczyna i zbrodniami stoi. Makabryczna aura i morze tajemnic sprawiają, że historię wielkiego arystokratycznego rodu i młodej studentki malarstwa pochłania się błyskawicznie. Jest ciekawie i intrygująco, a autorka doskonale dozuje napięcie i rozsupływanie splątanej sieci sekretów i kłamstw...

Maggie Moon skonstruowała spójną i ciekawą fabułę, stawiając przede wszystkim na przedstawienie obyczajów angielskiej arystokracji oraz świata dzisiejszych studentów-artystów wraz ze wszystkimi podziałami i przywarami. Historia Zary, wspaniałego rodu Debrettów i skrywającej wiele sekretów mrocznej posiadłości nie ma właściwie żadnych słabych punktów (może poza jedną z niepotrzebnie dłużących się końcowych scen).

Co innego sama warstwa językowa.

Słusznym jest stosowanie synonimów, by zamiast ciągłego powtarzania imion, posługiwać się odpowiednimi zamiennikami. Jednakże wplatane nieustannie tu i tam "młoda malarka" czy "studentka" okrutnie zaburzają płynność tekstu. Bo kiedy z kontekstu wynika o kim mowa, takie doprecyzowywanie jest absolutnie zbędne i irytujące...

Spory potencjał kryje się w Maggie Moon. Zaskakuje dojrzałością, pomysłowością i wyobraźnią. Bardzo jestem ciekawa kolejnych jej dokonań.

Moja ocena: 7,5/10
Książka przeczytana w ramach wyzwania 'Polacy nie gęsi'.

5 komentarzy

 1. Ja bym jeszcze popracowała nad zakończeniem, ale skoro ma być druga część, to już się tego nie czepiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znoszę doprecyzowywania wiadomości w tekście, a już szczególnie bawią mnie określenia typu ,,czarnooki", ,,zielonooka" itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, bywa to mocno irytujące :)

   Usuń
 3. Byłam równie pozytywnie zaskoczona lekturą "Posiadłości" i w pełni zgadzam się, że w autorce drzemie duży potencjał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam przyjemności jej jeszcze przeczytać, lecz wszystko przede mną ;)
  Polecam Ci książkę "tamtej nocy porzuciłam własne dziecko" Emy Efaw ;)
  znajdziesz recenzję u mnie na blogu, jest ciekawa podobnie jak ta pozycja:)
  pozdrawiam,
  Natalia :3

  OdpowiedzUsuń