9 listopada 2013

W Japonii, czyli w domu, Rebecca Otowa

W Japonii, czyli w domu, Rebecca Otowa
Oryginał: At Home in Japan: A Foreign Woman's Journey of Discovery
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2013
Stron: 192
Gatunek: wspomnienia
Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie życie na obczyźnie? W miejscu, które Was fascynuje, o którym się uczyliście, które - dzięki legendom, literaturze i innym tekstom kultury - wydaje się Wam dobrze znane? Dobrze, kiedy będzie to inne europejskie państwo - o przystosowanie się w bliskich rejonach nie powinno być trudno. A co z transferem na linii Ameryka-Australia-Japonia? Jak w miejscu tak odmiennym i specyficznym kulturowo i geograficznie może odnaleźć się młoda kobieta, która musi porzucić amerykańską tożsamość i zostać żoną członka wielopokoleniowej, szacowanej japońskiej rodziny? Rebecca Otowa ma za sobą trzydzieści lat życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do dziś nie spełniła pokładanej w niej przez nową familię nadziei - nie przemieniła się w Japonkę...

...ale była tego bliska. Tak naprawdę pozostawiła za sobą wszystko - rodzinę i przyjaciół, przyzwyczajenia i zainteresowania, poglądy i własne zdanie. Zgubiła poczucie własnej wartości, musiała zapomnieć o wszystkim, czego została nauczona. Z biegiem lat zyskała należny sobie szacunek, ale nigdy tak naprawdę nie odbudowała swojej dawnej osobowości. Stała się kimś zupełnie innym. Musiała się dostosować. I wytrwała.

Japonia oczami autorki tego zbioru wspomnień, to miejsce inne niż wszystkie, magiczne, pełne mrocznych fragmentów, ale i barw niespotykanych nigdzie indziej. Tu inaczej się wita, jada, biesiaduje, mówi, siada. Żyje się według innych zasad, a rytm tego życia wyznacza porami roku i ustanowionymi przed wiekami zasadami. Japońskość może zachwycić i przerazić wszystkim - obrzędami, hierarchizacją społeczną, kuchnią, bliskością z naturą, oddaniem tradycji, językiem czy pismem. Wrośnięcie w specyficzną społeczność tamtejszej wsi może okazać się bolesne, niełatwe i niemal niemożliwe do wykonania, ale kiedy już przekroczy się pewne granice, można stać się częścią czegoś absolutnie wyjątkowego.

Rebecca Otowa snuje swe japońskie wspomnienia z prawdziwym lirycznym zacięciem. Jest zdolną opowiadaczką i czujną obserwatorką. W jej opowieściach można się zatracić, a dzięki rysunkom i zdjęciom wzbogacającym tę publikację, całkowicie przenieść w tamte bliskie jej sercu strony. Fascynaci kultury japońskiej nie zawiodą się, sięgając po tę książkę - autorka zadbała o najdrobniejsze szczegóły, opisujące życie na prowincji, egzystowanie w konkretnej społeczności i obcowanie z tą specyficzną kulturą. Japonia ze swymi urokami, jak i skazami naznacza każdą stronę tej znakomitej książki. Warto odkryć jej karty...

Moja ocena: brak
Książka od wydawnictwa Świat Książki.

11 komentarzy

 1. Z Twojej recenzji wynika, że książka ma klimat :) Japonią co prawda jakoś specjalnie się nie interesuję, ale chyba pora zacząć :) Tylko kiedy znaleźć czas... :D
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałem przeczytać tę książkę. :) Teraz mam potwierdzenie, że warto. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie wybrałabym się w taką dogłębną podróż do Japonii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo bym chciała przeczytać tę ksiązkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogromnie ciekawi mnie Japonia, wiem, że kiedyś na pewno odwiedzę ten kraj. Powyższa pozycja must-read, dzięki za informację o interesującej książce! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli chodzi o książki związane z Japonią, do głowy przychodzą mi tylko "Wyznania gejszy", które wciągnęły mnie na amen. Japonia jest fascynującym krajem, to kultura tak inna od naszej, warto co nieco o niej poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Japonią się nie interesuję i chyba już nie zainteresuję, ale dzięki Twojej recenzji mam ochotę przeczytać tę książkę, żeby zobaczyć, jak oczami autorki wygląda proces zmiany miejsca zamieszkania... i całkowitej zmiany tożsamości. Jak wygląda stawanie się kimś innym. I właśnie dlatego wpisuję "W Japonii, czyli w domu" na listę "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Japonia to wciąż obce mi książkowo klimaty. Chciałabym kiedyś ją sobie przybliżyć, więc może zapoznam się z tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Japonia... jak ja bym się chciała kiedyś tam udać :) Książka musi być super.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym tylko dać znać, że dołączyłam do Twojej akcji "Top 10". :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie interesuję się Japonią, choć ostatnio coraz bardziej mam chrapkę na jakąś książkę o tej tematyce - może padnie na powyższa ;)

  OdpowiedzUsuń