8 października 2013

Zadzieje się w Świętym Mieście!

Rzadko mam okazję informować o interesujących wydarzeniach z mojego miasta. Teraz jednak zapowiada się kilka naprawdę ciekawych spotkań i akcji, o których warto wspomnieć. Jeżeli po drodze Wam do Częstochowy, serdecznie zapraszam!Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” to impreza promującą słowo pisane. Fundament pod budowę pozytywnego snobizmu wokół kultury czytania. Argument, który przekona, że czytanie jest atrakcyjną formą aktywności. My, czytający, może jesteśmy w mniejszości, ale stanowimy elitę. To z dobrych lektur w ogromnym stopniu rodzi się umiejętność samodzielnego myślenia, wrażliwość i samoświadomość. W naszym przekonaniu właśnie czytanie jest też punktem wyjścia do najlepszej zabawy. Bawimy się w dekonstrukcje słów, by zdekonstruować typowe spojrzenie na literaturę. Przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuk.

W programie festiwalu m.in.: spotkania z Ignacym Karpowiczem, Sylwią Chutnik, Piotrem Macierzyńskim, Krzysztofem Piskorskim i innymi; wymiana książkowa; warsztaty poetyckie, dziennikarskie, teatralne, scenopisarskie czy recenzenckie; spektakle i wystawy. Po więcej szczegółów zapraszam na stronę festiwalu.

* * *

Pracownia Komparatystyki Kulturowej zaprasza na cykl spotkań z kryminałem, którego akcja dzieje się w Częstochowie. Podczas spotkań z autorami powieści kryminalnych chcemy przyjrzeć się przestrzeni Częstochowy w narracji kryminalnej, wychodząc od zlokalizowania charakterystycznych dla poszczególnych przywoływanych literackich odzwierciedleń miejskiej przestrzeni oraz od odwzorowania topografii wędrówek bohaterów po mieście. Każdy z autorów inaczej Częstochowę widzi, pamięta, postrzega, opisuje. Inne są doświadczenia z tzw. pamięci kulturowej, do innych doświadczeń odwołuje się każdy z autorów, różny w efekcie jest obraz Częstochowy. Autorzy chcą odtworzyć subiektywny obraz miasta, będący oczywiście tylko tłem akcji kryminalnej, poruszając się od topograficznego opisania Częstochowy w różnych odsłonach, przez przestrzenie naznaczone uniwersalnymi i subiektywnymi kodami kulturowymi, po przestrzeń narracji.

Spotkania inaugurujemy 23 października w Cafe Belg o 18.30 wieczorem autorskim z panem Aleksandrem Wiernym, autorem dwóch powieści kryminalnych "Światło" oraz "Teraz".Jeżeli tylko okoliczności będą sprzyjające, z chęcią wybiorę się na spotkania z Martą Obuch, którą znam już fejsbukowo oraz z Carlą Mori, z którą miałam okazję przeprowadzać wywiad i której powieść bardzo dobrze odebrałam (recenzja).