7 sierpnia 2013

Poniedziałki bez mięs, Paul, Stella i Mary McCartney

Poniedziałki bez mięs, Paul, Stella i Mary McCartney
Oryginał: Meat free Monday
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2012
Stron: 240
Gatunek: kucharska
Że chłonę wszystko, co wiąże się z Beatlesami, to już wiecie. Kiedy więc odkryłam, że jeden z moich idoli zainicjował słynną akcję Poniedziałki bez mięs i promuje ją poprzez współtworzenie książki kucharskiej, wiedziałam już, że nie może mnie ona ominąć. Niemal z namaszczeniem podeszłam więc do publikacji Publicatu i przez dłuższy czas przeglądałam, analizowałam i wypróbowywałam zaproponowane przez rodzinę McCartneyów i Annie Rigg przepisy. I kocham te ich poniedziałki bez mięs!

Mam w swoim życiorysie trwający prawie dwa lata epizod wegetariański, po którym kolejnych siedem czy osiem lat leczyłam się z dość poważnej anemii. Mimo to, nigdy nie pokochałam mięsa, ani nawet nie zostałam jego koleżanką, więc z tym większą radością przyjęłam do wiadomości informację o trwającej od kilku lat na całym świecie kampanii rodziny McCartneyów, która zachęca do tego, by zrobić coś dla środowiska i choć jeden dzień w tygodniu nie umieszczać w jadłospisie dań mięsnych. Ja zaniżam pewne normy, gdyż mięso spożywam maksymalnie do trzech razy w tygodniu, co z kolei wiąże się z jednym poważnym problemem - czasem brakuje człowiekowi inspiracji...

Książka Poniedziałki bez mięs wychodzi takim osobom jak ja naprzeciw, proponując urozmaicone jadłospisy na pięćdziesiąt dwa dni. Całe dni, a więc obejmujące śniadania, lunche, kolacje, przekąski oraz desery. Wybór proponowanych dań jest niezwykle szeroki, ale najlepszym pomysłem, jaki mieli twórcy książki, było podzielenie przepisów nie tylko według poszczególnych tygodni i dni (jeden tydzień = jeden bezmięsny poniedziałek), ale również według pór roku. To niesie za sobą niesamowitą wygodę, bowiem przepisy dostosowane są do tego, jakie produkty są w danym sezonie najtańsze i najogólniej dostępne.

Ilekroć stykam się z zagranicznymi książkami kulinarnymi, natykam się na ten sam problem - dobór proponowanych składników. Tak, jak w innych publikacjach tego typu, tak i w tej natkniemy się czasami na takie warzywa i produkty, o które trudno w zwyczajnym spożywczaku, ale zasadniczo - nawet jeśli trzeba poszukać czegoś nieco dalej, to propozycje McCartneyów są na tyle "normalne", że i z widzenia, i ze słyszenia zna się je w naszym kraju. A wierzcie mi - nie przy każdej książce jest tak różowo.

Co tyczy się samego wydania, to trzeba przyznać, że publikacja naprawdę robi wrażenie. Dobry papier, który nie przejmuje się ewentualnymi zachlapaniami, solidna oprawa i przepiękne, kuszące fotografie. Do tego dokładnie przedstawione receptury i dobrze skonstruowany indeks potraw i składników. Nic tylko zakochiwać się w bezmięsnym kucharzeniu, gotować i jeść.

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu Publicat.

9 komentarzy

 1. Wydaje się całkiem ciekawa książka, kusi mnie odrzucenie mięsa ale jakoś nie potrafię go zastąpić niczym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepisy na 52 dni? To robi wrażenie! :-)
  Tak jak piszesz, mnie również nieco denerwuje fakt, że w książkach kulinarnych z innych krajów występują składniki niedostępne u nas... Mamy dwa wyjścia- albo się przeprowadzić albo za wszelką cenę szukać owych składników na rodzimym rynku :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mam problem z mięsem, więc może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba bede musiala zainteresowac sie bardziej ta pozycja..

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się chętnie zastosuje do tych porad, jednak bezmięsne wolę mieć piątki a nie poniedziałki, w myśl religii katolickiej ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja podobnie odkąd pamiętam w piątki mięsa nie jadałam (prócz ryb) ;)

   Usuń
  2. Piątek to też nie jest zły pomysł - w końcu 'poniedziałek' to wyłącznie kwestia umowna.

   Usuń
 6. Mój epizod wegetariański trwa ponad 8 lat i tak chyba zostanie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie w domu nigdy w poniedziałki nie jadło się mięsa (taki post oczyszczający po niedzieli, czy coś), a u mnie się to przeciągnęło na pozostałe dni tygodnia i tak już nie miałam mięsa w ustach od 11 lat ;-) Myślę, że to może być ciekawa książka, ale że mam dwie lewe ręce do gotowania to raczej sobie odpuszczę ;-)
  _____________________
  http://klaudiablog.pl

  OdpowiedzUsuń