9 kwietnia 2013

Mieć siedem lat, Alexander McCall Smith

Mieć siedem lat, Alexander McCall Smith
Oryginał: The Importance of Being Seven
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2013
Stron: 296
Gatunek:powieść środowiskowa
Prawie rok bez mieszkańców Scotland Street! Tak długo nie gościłam w cudownym Edynburgu, a tak nieznośnie szybko minęło mi kolejne spotkanie z Bertiem, Domenicą, Matthew i całą resztą ferajny. Panie McCall Smith, dlaczego tak krótko?

Co spotkamy w szóstym tomie historii mieszkańców (byłych i obecnych) pewnej uroczej szkockiej kamienicy? Jak zwykle - wiele! Matthew i Elspeth rozkoszują się małżeńskim życiem i stanem błogosławionym, Irene coraz gorzej znosi uwagi na temat podobieństwa swojego dziecka do pewnego psychoanalityka, Domenica i Antonia stają do walki o serce jednego mężczyzny, Cyril zapracowuje na włoskie ordery, a Bertie spełnia swoje maleńkie marzenia. Za wyjątkiem tego, by mieć wreszcie siedem lat...

Kiedy za oknem śnieg i szarówka, miło przenieść się myślami gdzieś, gdzie świeci słońce, dzieci gaworzą, młodzi karmią się miłością, a starsi doganiają marzenia z młodzieńczych lat. Alexander McCall Smith kolejny raz zabiera nas w podróż po barwnej Szkocji, jednocześnie oferując coś ekstra - gorąco i urok Toskanii! Możecie się więc domyślać, że znów jest smacznie, ciekawie i emocjonująco. To dobry i sprawdzony lek na chandrę, polecam!

Bardzo miłą okazała się być dla mnie lektura Mieć siedem lat, bowiem wreszcie doczekałam się, by mój ulubiony bohater - mały Bertie - zaznał odrobiny wolności i normalności. Jeżeli też przepadacie za tym uroczym dzieciakiem (a jestem pewna, że tak jest, bo kocha go cały świat), możecie być spokojni - tym razem czeka go wiele dobrego. A Was, z kolei, wiele interesującego. Bo śledzenie przygód jego i jego niezwykłych sąsiadów jest najwspanialszą przyjemnością.

Jeżeli jeszcze nie znacie McCall Smitha i jego bohaterów ze Scotland Street - nadrabiajcie koniecznie. Nie pożałujecie!

Moja ocena: 8/10
Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza.


literatura szkocka | recenzja | Alexander McCall Smith | literatura | recenzje książek

Urodzony w Zimbabwe szkocki pisarz i profesor prawa medycznego. Autor ponad 50 książek. Podstawy wykształcenia zdobywał w Bulawayo a następnie przeprowadził się do Szkocji, gdzie studiował prawo. Po powrocie do Afryki podjął pracę na uniwersytecie w Botswanie, gdzie wykładał prawo. Później osiadł na stałe w Szkocji, w Edynburgu z żoną Elizabeth (lekarka), dwoma córkami Lucy i Emily oraz kotem Gordonem. Jego hobby to gra na instrumentach dętych, jest współzałożycielem amatorskiej orkiestry "Naprawdę Straszna Orkiestra", gdzie Smith gra na fagocie a jego żona na flecie. Jest także wiceprzewodniczącym the Human Genetics Commission of the UK, przewodniczącym British Medical Journal Ethics Committee, oraz członkiem Międzynarodowej Komisji Bioetycznej przy UNESCO.

Źródła: foto | opis

6 komentarzy

 1. Tak się składa, że ja nie znam, więc chyba muszę to zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno :)
   Polecam czytać od pierwszej części. Połyka się je jak cukierki :)

   Usuń
 2. Słyszałam o książkach tego autora, chociażby dzięki Twoim rekomendacjom, ale nie miałam jeszcze okazji osobiście zapoznać się z bohaterami. Muszę to nadrobić, koniecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też słyszałam o autorze i wygląda na to, że najwyższy czas sięgnąć po jego książki! Zachęcona i zaintrygowana, ale zacznę od pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od razu mnie przekonałaś - zdecydowanie rozejrzę się za pierwszą częścią serii. :)

  OdpowiedzUsuń