23 marca 2013

Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka, Iwona Luba

Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie
i sztuka
, Iwona Luba

Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2013
Stron: 288
Są takie książki, których obecność w biblioteczce jest nie tyle obowiązkiem, co pewną nobilitacją. Książki te godnie uzupełniają i ozdabiają zbiory, są kopalniami wiedzy i małymi dziełami sztuki. Wśród takich książek znajduje się Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny oraz kolejna miejska publikacja wydawnictwa PWN - Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka. Chciałam użyć tu nawet określenia miejska seria, ale jeszcze na to za wcześnie, choć mam wielką nadzieję, że w tego typu obszernych publikacjach poznamy więcej niezwykłych miast. Moje propozycje - Manchester ;) Amsterdam, Praga, Wiedeń, Moskwa, Barcelona, Wrocław czy Nowy Jork. Zresztą - tak po prawdzie - każde miasto kryje jakieś legendy, wspomnienia i tajemnice i każde godne jest pięknej, zapierającej dech publikacji książkowej...


Iwona Luba biorąc sobie za cel zobrazowanie Berlina lat dwudziestych, sięgnęła do mnóstwa źródeł - lista wykorzystanych druków zwartych, adresów internetowych i czasopism jest naprawdę imponująca. Do tego dochodzi kilkaset zdjęć, skanów i reprodukcji. A wszystko to w pięknej, wysokiej jakości oprawie. Obok tak solidnie wykonanej roboty nie sposób przejść obojętnie.

Piękna szata graficzna to jedno, ale bogate wnętrze to jeszcze coś innego i - mimo wszystko - na tym powinniśmy się skupić, sięgając po Berlin. I tutaj nie spotkają nas żadne zaskoczenia - jakość treści dorównuje jakości wydania.

Iwona Luba z niezwykłą dokładnością, ale i niezbędną lekkością opowiada o Berlinie, jako mieście wielu skrajności. Rozpoczyna od historii narodzin i rozwoju metropolii, gładko przechodząc najpierw do tematyki codziennej - gdzie jadano, gdzie bywano, co noszono i jak mówiono - oraz do tematyki kulturalnej, tu opowiadając o artystycznej stronie miasta. Berlin przez dziesięciolecia był bowiem mekką artystów wszelkiego rodzaju - od malarzy, przez poetów, po aktorów i tancerki.

Publikacja Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka obfituje w ciekawostki i barwne anegdoty, biogramy wybitnych postaci oraz zapiski z życia przeciętnych ludzi. Iwona Luba postarała się o naprawdę rzetelny zapis zarówno dziennego, jak i nocnego życia miasta, jego mrocznych i barwnych stron. Dlatego lektura jej książki jest naprawdę ogromną przygodą - tu nie ma szans na nudę, a taki niepozorny Berlin okazuje się naprawdę fascynującym miejscem. Aż chciałoby się być tam i wtedy, z tamtymi ludźmi, w ówczesnych ubraniach i automobilach...

Polecam ciekawym świata, miłośnikom literatury i sztuki, fascynatom historii i wybitnych osobowości świata kultury i nauki. Ta książka na pewno Was nie zawiedzie.

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.


literatura polska | recenzja | Iwona Luba | literatura | recenzje książek

7 komentarzy

 1. Zazdrość mnie zżera po prostu, tak bym chciała zdobyć tę książkę :-) Doprawdy jestem zachwycona tą serią i nie miałabym nic przeciwko temu, gdyby pokazały się w niej zaproponowane przez Ciebie miasta, większość pokrywa się z moimi typami. Z jednym tylko się nie zgadzam - Berlin niepozorny? W żadnym przypadku! To miasto było i nadal jest niesamowite. Niezależnie od tego, czego człowiek szuka, w Berlinie może to znaleźć. Doprawdy warto tam pojechać i poznawać wszystkie, nie tylko te najbardziej turystyczne części. Berlin jest niesamowity :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz! Wiesz, bo je znasz :) A wyobraź sobie, że ilekroć komuś mówiłam, że czytam właśnie tę książkę [umilała mi cały okres choroby, bo przecież nie jest to lektura na raz] każdy(!) się dziwił "eee, Berlin? To tam coś w ogóle jest?".

   Usuń
  2. Wiem wiem :-) Sama tak miałam i wprost nadziwić się nie mogłam, gdy tam pojechałam :-) Tym bardziej zachęcam na wycieczkę, gdybyś kiedyś miała okazję tam pojechać :-) Sama byłam tam 2 razy i na pewno jeszcze pojadę :-)

   Usuń
 2. Moje zdanie o książce (tej i "Paryżu") już znasz. :) Też czekam na kolejne publikacje z tego cyklu. Tak jak napisałam u siebie na blogu - szczególnie marzy mi się Wiedeń. Przyszły mi nawet dwa moim zdaniem ciekawe okresy: 1. czasy trzech klasyków wiedeńskich: Haydna, Mozarta i Beethovena, 2. okres panowania Franciszka Józefa. Oczywiście o innych miastach też chętnie poczytam, nie wiem czemu ten Wiedeń mi przyszedł do głowy jako pierwszy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, chętnie bym sięgnęła zarówno po tę książkę, jak i po publikację o Paryżu. Po tę drugą chyba nawet chętniej ;) A do Twojej listy miast dorzuciłabym: Madryt, Rzym i Londyn - niby takie "oczywiste" typy, ale tak wydaną książkę chciałoby się przeczytać chyba o każdym mieście ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, Londyn chciałabym poznać bardzo bardzo :)

   Usuń
 4. Nie przepadam za Berlinem, wydaje mi się dość surowy i nie zrobił na mnie wrażenia. Może to miasto, któremu trzeba dać więcej czasu? Publikacja o Paryżu jednak podobała mi się, więc chętnie poczytam także o innych miastach, a najbardziej marzy mi się wydanie o Wiedniu, bo to dla mnie wyjątkowe miejsce.

  OdpowiedzUsuń