8 stycznia 2013

Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje, Maja i Jan Łozińscy

Historia polskiego smaku. Kuchnia, stół, obyczaje, Maja i Jan Łozińscy
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2012
Stron: 328
Gatunek: historyczne, kulturoznawcze
Do książek o tematyce kulinarnej mam ogromną słabość. Do tych opowiadających o polskiej kulturze - jeszcze większą. Należę do osób ciekawych świata, lubię tradycję i niemal każda literacka wycieczka w przeszłość jest dla mnie fascynująca. Zwłaszcza, jeśli wycieczka ta dotyczy jednej z najważniejszych dla mnie dziedzin - kuchni.

Maja i Jan Łozińscy, znani z publikacji dotyczących obyczajów polskich początku XX wieku, tym razem oprowadzają nas przez długą i barwną historię polskich kulinariów, rozpoczynając od kuchni Piastów i Jagiellonów, na współczesnej kończąc. Autorzy sięgnęli do ogromu źródeł, m.in. prasy, ksiąg kucharskich, kronik czy nawet utworów literackich. Włożyli w powstanie tej publikacji niewyobrażalny wysiłek, który przynosi czytelnikowi piękne i bogate kompendium wiedzy z zakresu rodzimej historii.

To, czemu poświęcają uwagę autorzy, to m.in. obyczaje i tradycje, jakie pielęgnowano przy stole, przyrządy używane w kuchni, sposoby przyrządzania potraw czy wygląd poszczególnych pomieszczeń - pokoju stołowego i serca domu - kuchni (pełniącej niekiedy rolę pokoju dziennego czy dodatkowej sypialni). Ich uwaga skupiona jest na najpopularniejszych daniach i składnikach, na zasadach prowadzenia domu, organizowania uczt i eleganckich przyjęć. Łozińscy opowiadają o tym, jak styl życia i moda determinowały sposób przyrządzania i podawania potraw, czyli jak jadano, gdzie jadano i co jadano. Bez względu na stan. Znajdziemy więc tutaj informacje zarówno o tradycjach i obyczajach najniższych warstw społecznych, jak również inteligencji czy królewskiego dworu.

Jeżeli ciekawi Was, w jakich alkoholach lubowali się Polacy, jak były wyposażone i zorganizowane sklepy czy restauracje, jaką rolę pełniła kuchnia, co lubiła jadać królowa, a co najpopularniejsi artyści - koniecznie zaopatrzcie się w tę niezwykłą publikację. Jest bardzo bogata w treść, zawiera ilustracje i zdjęcia, pełna jest ciekawostek i anegdot. Przydatna dla każdego fascynata polskiej kultury. I kuchni, oczywiście.

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.

literatura polska | recenzja | Maja i Jan Łozińscy | literatura | recenzje książek

6 komentarzy

 1. Chciałam napisać: oooooo, to coś dla mnie! - ale weszłam na stronę Empiku, zobaczyłam cenę i poległam... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, cena jest adekwatna do jakości i treści. Wiadomo, że kosztuje więcej, niż przeciętna publikacja, ale to kolejne małe arcydzieło PWN - gruba oprawa, znakomitej jakości papier, dużo pięknych zdjęć i ilustracji, dużo treści. Taka książka musi, niestety, swoje kosztować.

   Usuń
 2. Na to właśniej czekałam, bardzo lubię książki o historii kuchni, poświęcam zresztą temu zagadnieniu pracę naukową, więc tymbardziej sięgnę po państwa Łozińskich.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością nie raz do niej wrócę. Nie tylko ze względu na wartość naukową, ale także za mnóstwo ciekawostek, o których nie miałam pojęcia, a które budowały nasz polski smak.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy24/1/14 14:06

  I need to to thank you for this excellent read!! I definitely loved every bit of it.
  I have you saved as a favorite to check out new stuff you post…

  My web page: tickets, ,

  OdpowiedzUsuń