16 grudnia 2012

Wywiad z władzą, Oriana Fallaci

Wywiad z władzą, Oriana Fallaci
Oryginał: Intervista con il Potere
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2012
Stron: 512
Gatunek: wywiady, biografie i wspomnienia
Bezkompromisowa, nieugięta, odważna i bezwzględna. Postać-legenda. Najsłynniejsza dziennikarka XX wieku. Ta, która nie bała się trudnych tematów, wielkich osobowości, okrutnych wydarzeń. Lubiła drążyć i kąsać, bano się jej i szanowano. Potrafiła stanąć twarzą w twarz z tymi, których obawiał się świat. Z tymi, którzy rozmawiać nie chcieli...

Jej rozmówcami byli m.in. szach Iranu,  ajatollah Chomeini, Muammar Kaddafi, Dalajlama, Robert Kennedy czy Lech Wałęsa. Jej wywiady z największymi owiane są legendami. Bo Fallaci była kobietą, która stając naprzeciw dyktatorów, władców i polityków nigdy nie padała na kolana. Wzbudzała respekt jako inteligentna, bezwzględna rozmówczyni. Z nią należało się liczyć.

Wywiad z władzą to zbiór czternastu konkretnych wywiadów oraz dwa rozbudowane rozdziały poświęcone drodze do Chomeiniego i Kaddafiego. Książką tą powinien zainteresować się każdy, kogo ciekawią mechanizmy rządzące światem. Nawet ja - osoba niezainteresowana sprawami politycznymi czy wydarzeniami historycznymi - z ogromną ciekawością zgłębiałam publikację Fallaci.

Niełatwa tematyka, dużo trudnych rozmów, wiele bolesnych spraw i niezrozumiałych decyzji - a jednak jako całość opowieść Fallaci wypada wyśmienicie. Nie sposób oderwać się od tej zajmującej publikacji - bo Oriana to opowiadaczka niezwykła - nie boi się żartować i wbijać szpili, potrafi wzbudzić zainteresowanie i potęgować napięcie. Pisze zajmująco i jest rozmówczynią genialną - taką, która nigdy nie pozostaje bierna, taką, która odważnie drąży i nie ustaje w przekraczaniu granic.

W Wywiadzie z władzą niezwykle cenne okazują się komentarze samej Fallaci, która przybliża okoliczności poszczególnych rozmów, a także krótko i treściwie portretuje swoich rozmówców. Lektura jej książki okazuje się niesamowicie rozbudowaną lekcją historii najnowszej, lekcją życia. Obok takiej publikacji i takiej kobiety nie można przejść obojętnie. Nie bójcie się trudnej tematyki - zapewniam, że w takiej formie okazuje się ona wyjątkowo lekkostrawna.

A gdybym miała wybrać najciekawszy wywiad, z pewnością wskazałabym na ten z bliskim memu sercu Dalajlamą.

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu Świat Książki.


literatura włoska | recenzja | Oriana Fallaci | literatura | recenzje książek

10 komentarzy

 1. A mnie najbardziej zainteresowały właśnie rozdziały poświęcone Chomeiniemu i Kaddafiemu, czyli te najbardziej rozbudowane i uzupełnione przemyśleniami pani Fallaci. Zgadzam się z tym, że książka jest świetna i wcale nie ciężkostrawna i bardzo chciałabym dorwać kiedyś Wywiad z historią ;)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie bardziej przypadł do gustu ten związany z Chomeinim - przez wiadome przygody, jakie spotkały Fallaci :) Obraz tamtejszej kultury - szokujący. Do tego znakomite pióro autorki - wspaniałe połączenie.

   Usuń
 2. Oj, właśnie jestem świeżo po lekturze "Wściekłości i dumy", też skądinąd rewelacyjnej publikacji, którą warto poznać. Jestem zachwycona Fallaci i jej charyzmą. "Wywiad z władzą" mam nadzieję przeczytać koniecznie jeszcze w tym miesiącu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odkąd poznałam Fallaci jako pisarkę jestem też ogromnie ciekawa dziennikarki, więc wywiady są na mojej liście "must have" ;) A wywiadu z Dalajlamą jestem szczególnie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo Ci dziękuję za słowa, że to lekkostrawna książka:) Obawiałam się, czy nie będzie nudna, trudna, itd., ale rozwiałaś moje wątpliwości. Ciekawi i kontrowersyjni rozmówcy, niezwykła osobowość Oriany to kuszące połączenie:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nudna" - w życiu! Z Orianą nie da się nudzić, niesamowita osobowość :)

   Usuń
 5. Historia najnowsza i ważne światowe tematy. Kusząca tematyka jak dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakiś czas temu czytałam "Wywiad z historią" i byłam pod ogromnym wrażeniem. Chętnie sięgnę po kolejną książkę Fallaci. Podziwiam jej sposób prowadzenia wywiadów, dla mnie jest mistrzynią tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jest fenomenalna. Z chęcią przeczytam 'Wywiad z historią' - wiem, że warto.

   Usuń
 7. Bardzo ciekawa pozycja, ja z racji obranego kierunku studiów powinnam pewnie uznać ją za obowiązkową. Skuszę się na pewno :)

  OdpowiedzUsuń