21 grudnia 2012

Świat się kończy...


Upada Świat Książki. Brzmi to brutalnie, nieprawdopodobnie i koszmarnie. Jeżeli w Polsce nie uda się utrzymać przy życiu takiego wydawnictwa, to rzeczywiście zbliża się koniec świata. I nie o grę słów tu chodzi.

Podobno większość Polaków nie czyta. Rzecz tyczy się nie tylko literatury, ale też prasy. Ponoć dwustronicowy artykuł przekracza możliwości przeciętnego rodaka. Jakimś jednak cudem, ilekroć udaję się do księgarni Świata Książki, muszę przeciskać się pomiędzy ludźmi. A przestrzeni tam nie brak. Jakimś cudem, kogo by nie spytać, wszyscy Świat Książki znają i dobrze wspominają. Jest to jedyne wydawnictwo, którego nazwę kojarzy przeciętny Polak i którego książki goszczą w niemal wszystkich domach. Nie żebym brała sobie te teorie z kosmosu - wystarczyło podpytać sąsiadów, sklepikarzy czy najbardziej niechętnych wobec czytania znajomych. Świat Książki kojarzą wszyscy. Bo to jedno z najstarszych, największych i wydających najciekawszą literaturę wydawnictw. W dodatku takie wydawnictwo, które wyszło do ludzi i pozwoliło zamawiać książki z grubych, kolorowych katalogów. Któż z nas nie przeglądał ich w dzieciństwie?

Miłośnicy literatury, w tym blogerzy, postanowili zadziałać i sprawę ewentualnej likwidacji wydawnictwa nagłaśniać, gdzie tylko się da. Zachęcam Was do wsparcia akcji na fejsbuku - Ratujmy Świat Książki. I choć zabrzmi to trochę pompatycznie - uważam, że dla całego narodu będzie ogromnym wstydem, jeżeli nie utrzyma się na naszym rynku takie wydawnictwo. Nigdy nie chciałam wierzyć w te wszystkie sondaże, głoszące, że nie czytamy. Udowodnijmy zatem, że badacze się mylą, że literatura naprawdę jest nam bliska, że zależy nam na firmach z renomą. Firmach, które oferują dobre, porządnie wydane książki, nierzadko w kosmicznie niskich cenach.

Ratujmy Świat Książki!

* * *

Spośród książek wydanych przez wydawnictwo Świat Książki, znajdę wiele takich, które oceniłam naprawdę wysoko i do których uwielbiam wracać. Jak dać upaść wydawnictwu, które wypuściło na rynek takie wspaniałości, jak: Pachnidło, Jeden dzień, Kwiaty na poddaszu, Sekret jej oczu, Adam w Edenie, Płatki na wietrze, Agent, Vida, Dziewczyny w podróży, Była sobie dziewczyna, A jeśli ciernie, Moje życie w kręgu obsesji, Język niemowląt, Niebiosa są puste, Cyrk nocy, Zbyt dumna, zbyt krucha, Wywiad z władzą i wiele innych? To właśnie książkom Świata Książki najczęściej wręczam zaszczytną ocenę 10/10. To naprawdę nie jest byle co.

8 komentarzy

 1. Wstyd dla Polski że takie wydawnictwo upada! Również nie wierzę w sondaże, głoszące, że nie czytamy. Bzdura totalna. Co do ŚK mam nadzieję że jakoś się podniosą, bo książki z tego wydawnictwa to jedne z lepszych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem tylko SZOK, bardzo lubię książki tego wydawnictwa. Niezbyt znam się na rynku wydawniczym, ale SK należy do grupy Welbild ? Może ktoś wykupi to wydawnictwo albo wejdzie w skład innego? Myślę, że rozwiązań jest wciąż dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozwiązań parę jest, ale czasu mało, a i chętnych inwestorów jakoś nie widać. Ale ja wciąż wierzę, że sprawa jest jeszcze do uratowania.

   Usuń
 3. Już byłam na tej stronie FB. Nie można pozwolić, aby takie wydawnictwo zniknęło z naszego rynku. Osobiście sobie tego nie wyobrażam :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też wciąż jeszcze wierzę w to, że nie wszystko stracone i ŚK utrzyma się na polskim rynku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę uwierzyć, że to mógłby być koniec, więc sama się przyłączam do akcji. Wspólnymi siłami wszystko jest możliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kapitalizm - nie potrafi się utrzymać, niech zdycha, widocznie nie trafia ich sposób dystrybucji obecnie do klientów. Są na to różne sposoby, zmiana profilu, jakieś inne zmiany, ale ciężko spekulować bez konkretnych danych - jeśli właściciele nie potrafią utrzymać wydawnictwa na rynku to czemu my mamy się nim przejmować?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wzięłam udział w akcji i mam nadzieję, że może wydawnictwo jakoś się utrzyma, szkoda by było... :(

  OdpowiedzUsuń