6 listopada 2012

Zwróć Uwagę #2

Zgodnie z zapowiedziami - raz na jakiś czas planuję dodawać wpis opatrzony hasłem Zwróć Uwagę!, którego celem jest zaktywizowanie czytelników Kreatywy i zachęcenie ich do angażowania się w akcje charytatywne, podpisywanie ważnych petycji, sprzeciwianie się niesprawiedliwości etc. Poprzednim razem prosiłam Was o wspomaganie kampanii Nie w moim imieniu, o której przeczytacie we wpisie Zwróć Uwagę #1. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam, jak w prosty sposób można wywołać uśmiech na twarzy chorego dziecka...

* * *

Wspominałam niejednokrotnie, że od kilku lat jestem uczestnikiem projektu Postcrossing, który skupia wokół siebie miłośników kartek pocztowych. Temu zagadnieniu poświęciłam swoją pracę magisterską, jedną z tablic na wystawie Akcja-Animacja (o której przeczytacie tutaj), jak również wpis By nauka była przyjemna - Postcrossing. To właśnie przy okazji zaangażowania w projekt, dowiedziałam się o przepięknej akcji Marzycielska Poczta: Napisz list do chorego dziecka.

Za marzycielskapoczta.pl:

Czym jest Marzycielska Poczta?
Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie MarzycielskaPoczta.pl prezentujemy profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię.

Marzycielska Poczta wystartowała 12 października 2009 roku, jest akcją stałą, która nieustannie tętni życiem.

W czym tkwi magia Marzycielskiej Poczty?
Marzycielska Poczta nie jest akcją jednostronną i w tym tkwi jej wielka moc. Chore dzieci oraz ich rodzice, w miarę możliwości zdrowotnych i finansowych, odpisują na przesyłki, a najczęściej pozostawiają w swoich profilach imienne podziękowania za każdy list, kartkę lub prezent.

Dzieci często fotografują się z otrzymanymi przesyłkami. Dla osób, które wysłały coś od siebie, jest to niezwykle poruszające. Odwiedzając profile można na bieżąco dowiedzieć się o wydarzeniach w życiu dzieci, a przeglądając komentarze zobaczyć, że cały rok panuje u nas ciepła, pełna troski atmosfera. Jesteśmy po prostu jedną, wielką rodziną! Same dzieci do osób, które do nich piszą, niejednokrotnie zwracają się „wujku”, „ciociu” czy „starszy braciszku”.

Jakie znaczenie mają dla chorych dzieci listy i kartki?
Dla dzieci listy i kartki stanowią ogromne wsparcie. Dzieci często proszą rodziców o ponowne przeczytanie treści listów lub same wielokrotnie do nich wracają. Często od rodziców dzieci słyszymy, że nie spodziewali się, iż korespondencja sprawi tak dużo radości ich pociechom – więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent.

Wiele naszych dzieci większość swojego czasu spędza w domach i szpitalach, a Marzycielska Poczta pozwala im rozproszyć uczucie samotności, dając wiele okazji do uśmiechu.

Jak możesz pomóc?
 • wysłając list/pocztówkę do któregoś z dzieci (lista profili);
 • organizując akcję zbiorowego pisania listów w szkole/firmie/przedszkolu/bibliotece (informacje);
 • biorąc udział w spotkaniu użytkowników Marzycielskiej Poczty (informacje);
 • przekazując darowiznę na rzecz fundacji (informacje);
 • nagłaśniając akcję wśród znajomych, czy też umieszczając na blogu/forum/stronie banner akcji.


Linki: strona akcji, fanpage akcji, media o akcji.

Niewiele wysiłku potrzeba, aby pomóc - pamiętajcie o tym!

7 komentarzy

 1. To piękne o czym piszesz, nawet nie wiedziałam o takiej akcji, warto się przyłączyć, niby nic, a daje tyle uśmiechu dla obu stron. Zawsze wiedziałam, że listy mają w sobie pewną nieokreśloną moc, ale najważniejsza jest chęć pomocy i sprawienia komuś przyjemności, w taki sposób jaki nam odpowiada, wg własnych możliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, to takie "niby nic" - koszt nie większy niż 3zł, a ile radości można dać drugiej osobie :)

   Usuń
 2. Marzycielska poczta to świetna sprawa :)
  Akcję prowadzę w szkole i co miesiąc dzieci piszą listy lub laurki dla 2 dzieci. Wszystkie listy wysyłam w kopercie zbiorczej i w ten sposób co miesiąc dwoje innych dzieci dostaje od nas po kilkanaście listów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudownie! :))) Bardzo, bardzo mnie to cieszy! To musi być strasznie miłe, dostać nagle taki pakiet kartek :)

   Usuń
 3. Super te akcje dobroczynne.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak! Marzycielska Poczta, cieszę się że i tu się ta akcja 'objawiła' :D
  Mikołajki niedługo, świetna okazja by wysłać kilka kartek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z radością sama wezmę udział i zamieszczę info na blogu:)

  OdpowiedzUsuń