17 października 2012

Techniki samorozwoju czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej, Natalia Minge, Krzysztof Minge

Techniki samorozwoju czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej, Natalia Minge, Krzysztof Minge
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2012
Stron: 231
Gatunek: poradnik
W lutym tego roku miałam okazję czytać i recenzować poradnik Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? (recenzja), którego autorami są państwo Natalia i Krzysztof Minge. Po dziś dzień nie spotkałam ciekawszego i bardziej inspirującego poradnika dla rodziców, toteż z wielkim entuzjazmem podeszłam do nowej publikacji pary psychologów - Techniki samorozwoju. Wystarczył mi rzut oka na okładkę i przejrzenie zapowiedzi, by upewnić się, że będzie to odpowiednia książka dla mnie. No bo jakże Kreatywy miały nie skusić takie tematy, jak: kreatywne myślenie, mapy myśli czy szybkie czytanie?

Pierwszą zaletą książki jest jej wpływ na moje postępowanie. Zostałam pozytywnie zainspirowana do:
- lepszej organizacji, dzięki czemu od paru dni idealnie wychodzi mi łączenie ze sobą czytania i recenzowania, treningów z Tiffany Rothe i wielogodzinnych lekcji angielskiego;
- wprowadzenia map myśli również do nauki języków;
- szybszego i bardziej efektywnego czytania;
- ćwiczenia koncentracji i pamięci.

Jak widać powyżej, tematyka książki jest różnorodna, bowiem dotyka takich zagadnień, jak: organizacja czasu i przestrzeni, mapy myśli, organizacja nauki, szukanie motywacji, trening koncentracji, czytanie na różne sposoby, zwiększenie tempa czytania, uaktywnianie procesów zapamiętywania, techniki zapamiętywania, ćwiczenie kreatywności, twórcze myślenie. Dużo jak na 231-stronicową książkę, prawda?

Może się wydawać, że sięganie po tak wiele tematów, prowokuje autorów do wybiórczości i nie pozwala na dogłębne nakreślenie poszczególnych zagadnień, ale prawda jest taka, że choć poruszana problematyka jest naprawdę szeroka, to nie da się odczuć, jakoby autorzy jedynie nadgryzali poszczególne tematy i przeskakiwali od jednych do drugich. Każdej z wymienionych kwestii poświęcono na tyle odpowiednią ilość miejsca, że temat jest jasny, przedstawiony wieloaspektowo i wzbogacony o mnóstwo ciekawostek, przykładów i ćwiczeń. Oczywiście, każdy z rozdziałów można by przedstawić w osobnej, obszernej publikacji, ale rozwlekanie tematów, które mają polepszać i przyspieszać uczenie byłoby - no cóż, zwyczajnie śmieszne i zupełnie sprzeczne z samą ideą.

Bardzo żałuję, że wszystkie te mądre i inspirujące książki docierają do mnie tak późno. Bardzo przydałyby mi się w czasach szkolnych czy studenckich. Myślę, że znajdowałabym się w zupełnie innym punkcie swojego życia, gdyby wiedza ułatwiająca naukę, poprawiająca koncentrację, pogłębiająca zapamiętywanie spłynęła na mnie dziesięć lat wcześniej...

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu Edgard - wydawcy serii Samo Sedno.

literatura polska | recenzja | poradniki | literatura | recenzje książek
Natalia i Krzysztof Minge – psycholodzy specjalizujący się we wspomaganiu rozwoju intelektualnego najmłodszych dzieci, prowadzą poradnię dla rodziców Hipokampus. Swoje autorskie programy nauczania konstruują w oparciu o doświadczenie takich autorytetów jak Glenn Doman, Edward de Bono czy Gordon Dryden. Są także rodzicami trójki dzieci, które są dla nich niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Opis ze strony samosedno.com.pl

7 komentarzy

 1. Jestem także po lekturze tej publikacji. Pozostała mi po niej masa pozytywnych wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
 2. A niech Cię! Z nieba mi spadłaś czy coś, bo właśnie skończyłam poszukiwania (na dzień dzisiejszy) jakiś wiadomości na tematy map myślowych i innych bajerów. Planowałam od jutra wystartować z kolejną turą poszukiwań, ale jak piszesz, że To jest Tym Czymś to chyba zostanę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwestii map myśli polecam również: http://kreatywa.blogspot.com/2012/09/mapologia-katarzyna-szafranowska.html

   A z podobnych publikacji dotykających różnych zagadnień przydatnych w nauce i rozwijaniu myślenia: http://kreatywa.blogspot.com/2012/05/ucz-sie-i-mysl-andrzej-bubrowiecki.html

   Cieszę się, że mogłam pomóc :)

   Usuń
 3. Świetny jest ten tytuł! A lepiej wcześniej niż wcale ;) Co jeżeli ktoś ma 110 lat i dopiero teraz może przeczytać ten poradnik? To zobacz ile ty masz jeszcze czasu, żeby wprowadzić to wszystko w życie i wykorzystać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam Twoją pozytywną energię - wiem, że już któryś raz na to marudzę, a Ty któryś raz uświadamiasz mnie, że nie jestem jeszcze aż tak stara, ale nie zmienia to faktu, że mam poczucie zmarnowania cennych kilkunastu lat życia.

   Usuń
 4. Przydałby mi się taki poradnik :) O mapach myśli sporo do tej pory czytałam, ale przyznaję się bez bicia - nie umiem ich wprowadzić w życie. Próbowałam wiele razy, aż w końcu się zniechęciłam. Może ten poradnik lepiej by mi to wszystko wyjaśnił...

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj przydałby się, przydałby.
  Nigdy nie czytałam tego typu poradników i nie korzystałam z podobnych rad dotyczących uczenia się. Ale chyba czas najwyższy spróbować.

  OdpowiedzUsuń